Skocz do zawartości
enigma17

Alveopora marnieje, proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam dość nieprzyjemny problem, otóż zauważyłem, że alveopora przestała się pompować, i zaczyna tracić różową tkankę od podstawy główek oraz na jej szkielecie zaczęły pojawiać się dziury. Miałem wcześniej problem z caulustreą, która podobnie przestała się pompować i wystawiać polipy. Ktoś wtedy powiedział, że winą może być niedobór mg i jodu. Mg mam na poziomie 1280 i zastanawiam się czy może to być przyczyną. Dodam także, że nie jest w zbyt silnym prądzie wody i jest na dole zbiornika. Pozostałe parametry wody mam następujące

ph - 8,2

kh - 7,28

ca - 425

no2 - 0

no3 - 0

nh3 - 0 (choć wcześniej miałem wykrywalne śladowe ilości, ale wszystko poprawiło się po zmianie cyrkulacji)

mg - 1280 (spadło o 10 w ciągu tygodnia)

Dostałem też informację o niedoborze jodu po obserwacji xenii, która rzeczywiście zmarniała. Zamówiłem suplement w płynnej postaci mg+jod. Proszę powiedzcie, czy to właściwa droga? Proszę o porady, Z góry dzięki za info


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci..z tego co piszesz kh robisz pomiar nawet po przecinku..Jakiego testu używasz? .Co do mg+jod..jak uzywasz dobrej soli i robisz podmianki to zamawiając to zrobiłeś bład !.W zeszłem roku wyjechałem na 4-tygodnie na wakacje ,brat (całkiem zielony) opiekował się moim akwa ..rezultat był taki że xenia porosła mi nawet na dnie .Dosłownie rwałem garsciami ,na sucho jak wydobyłem ją z akwa miałem prawie 0,5 kg.Mysle ze masz problem innego typu.Zasadniczo u mnie jak kh spodło kiedyś do 5 stopni,poleciały mi seriotopory ale też nie wszystkie ..i oczywiscie Ca miałem wtedy poniżej 400...dokładnie 375...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy ma firmy Red Sea, a pomiar po przecinku uzyskałem za pomocą przelicznika użytego płynu. Ca mam tak jak wcześniej pisałem 425, w takim bądź razie co jest przyczyną skurczenia i niepulsowania xenii, wcześniej ktoś pisał właśnie o jodzie i mg. Soli używam tm pro reef. Dodam też, że wcześniej dozowałem mg i ca, teraz przy tak "bogatej soli" przestałem to robić i zaczęły lps`y (euphylia się skurczyła, alveoporze zaczęła bieleć tkanka i traci polipy)lecieć i widzę po miękkich, że też coś nie tak, sps`y mają przyrosty, więc już nie wiem co jest grane . Poradźcie coś, bardzo proszę, bo jestem w kropce, a nie chcę popełnić błędu


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wegiel ?? moze twarde i miękie robią tokxyne wody ...130 litrów to nie jest zbyt duży poligon ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wyjąłem ostatnio,ale to już się zaczęło zanim go wyjąłem, miękkich nie mam za dużo (w zasadzie jeden sarco, 1x suinularia, 1x capnella, a reszta to kilkanaście odmian zoa) i są w dość dużej odległości od lps. Najbardziej zastanawia mnie fakt bielenia podstawy głów i pojawieniu się tych dziur na szkielecie. Generalnie najbliżej tej alveopory jest mała grupka zoa i tyle, więc "wojny chemicznej" nie podejrzewam i szukam przyczyny gdzie indziej.Proszę o szybką pomoc, gdyż to postępuje dość szybko. Dziś już raczej nie odpisze (ze względu na potomka:D i kompa w jego pokoju), więc do jutra


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerowe NO3 nie jest dobre dla lps'ow,tak stracilem Blastomusse.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosforany sprawdź, one niestety nie akceptują zbyt wysokiego stężenia po4, pamiętaj też o dokarmianiu , to są korale które lubią dostać bardzo drobny pokarm najlepiej ze strzykawki prosto nad polipki przy wyłączonej cyrkulacji.

tak czy siak to jednen z najciższych do trzymania korali w akwarium


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

No to mnie pocieszyliście, że to trudne w utrzymaniu. Od kolesia, od którego zakupiłem ten koral usłyszałem, że jest łatwiejszy w utrzymaniu niż euphylia i nie trzeba dokarmiać, bo nie ma otworów gębowych (teraz już kompletnie zgłupiałem). W takim bądź razie powiedzcie jak podnieść no3, zacząłem karmić więcej oraz wyłączać odpieniacz, ograniczyłem też podmiany wody i wciąż no3 - 0, ale widzę też po euphylii, że słabo się pompuje, więc coś jest nie tak. Nie mam testu na po4, ale w sobotę będę u kumpla, który ma więc zmierzę i zobaczę. A i nie wiem czy ma to coś do rzeczy, ale w ciągu tygodnia poleciało mi ca o ponad 30 (z 425 do jakieś 390). A zakładając, że coś nie tak jest z po4, co wtedy robić? Węgiel, jakiś absorber czy co? A i powiedzcie co z tym mg i jodem.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupilbym alveopory jeszcze raz ,mam zle doswiadczenia,uwielbiam lpsy jestem ich maniakiem mam rozne gatunki popularne i rzadkie np Moseleya sp.,moja alveopora jest na wymarciu niestety,co moge polecic sol red sea lub inna otrzymywana przez odsuszanie wody morskiej dd h2o na przyklad,mikroelementy seachem reef +aminokwasy,ecosystem produkuje rowniez cos jak miracle mud w plynie,lub maly woreczek z miracle mud do filtra,plankton i fitoplnkton rowniez wskazany,u mnie te rzeczy dzialaja na lpsy,mam goniopore stokesi -bliska kuzynka alveopory ,udalo mi sie ja rozmnozyc ,mam 4 klony na niej ,ktore w krotce odpadna ,sa juz w pelni niezaleznymi koralami,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam alveoporę która kiedyś nie wystawiała polipów, mała dawka aminokwasów plus KZ Coralvitalizer bardzo pomogły.

p.s.

lolek wklej jak możesz fotki goniopory o której pisałeś.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też lubie LPS`y, paradoksalnie wcześniej używałem soli Red Sea, jak się skończyła, polecono mi właśnie tm pro reef i zaczął się cyrk (dino i totalne osłabienie systemu). Jutro będę testował wodę u znajomego innymi testami i zobaczę co się dzieje (sprawdzę po4, bo mnie to ciekawi bardzo).

@ozim moja alveopora bieleje w oczach, jedna głowa w ciągu dwoch dni zrobiła się biała, a po polipach ani śladu (już nawet nie chodzi o to, że nie wystawia polipów). Ale wciąż nie mam odpowiedzi na pytanie co może być przyczyną dziur w szkielecie, czy ma na to wpływ poziom ca? Póki co chyba zamówię te aminokwasy i całą resztę ulepszaczy wody (wciąż mam nadzieję na uratowanie tego fajnego korala)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim jak bede mial troszke czasu to wkleje zdjecia tej goniopory, Enigma 17 jak bedziesz mial jakies problemy wal na priv,na jakim odpieniaczu jedziesz?,ja mam reef packa z tunze 9025 z wyciszeniem diy w 120 litrach i bardzo sobie chwale,w Uk wiele osob wklada te odpieniacze do RSM 130(mieszcza sie w panelu)


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na seryjnym pienidle. Odnośnie mojego po4 i nh3, oba testy wykryły te związki. Więc poszły w ruch Cycle hagena, absorber po4, no i po niewyjaśnionym spadku mg i ca, dozuję za pomocą ballinga. Wszystko zacząłem wczoraj więc teraz mogę tylko czekać i obserwować sytuację. Dodatkowo zwiększyłem karmienie, i ograniczyłem odpienianie. Widzę, że po zwiększeniu karmienia trochę się poprawiło jeśli chodzi o lps`y. Za kilka dni dam znać co z tego wyszło

@lolek PRIV


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goniopory i Alveopory potrzebuja duzo zelaza. Nie namawiam do dozowania samego Fe :clapping ale warto pomyslec o dozowaniu mikroelementow. Pomoc moze fitoplankton, takze nieco wyzsze stezenie NO3 - ale to wszystko nie zmienia faktu, ze jest to raczej jeden z trudniejszych korali...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.