Skocz do zawartości
cepelia

gorąco gorąco i co dalej

Rekomendowane odpowiedzi

Takie lamerskie pytanko mam do kolegów, początek zbiornika woda+żywa skała bez innych stworzeń i tem 28C. Czy może to zaszkodzić żywej sakle ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też temp rośnie do 28,5*C jutro kupuję wiatraczki po 12zł i jazda :reading


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 wiatraczki 9cm skutecznie zchładzają moje 250literkow do 26st.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te dziwactwa co wystają ze skały to się czymś karmi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę z trywialności tych pytań ale czytając startowe wątki nic nie było w tym temacie, a skała droga szkoda by było parę stówek do kosza wywalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pow. 29 stopni padają korale i ryby, sama skała Ci się nie roztopi... Na reefcentral co prawda było parę wątków o bardzo krótkich wrostach nawet do 30,5 st, ludzie pisali że im się nawet nic nie działo w baniaku, ale to dość ryzykowne, zwłaszcza skoki temperatury...

bakterie też znoszą różne temperatury więc w 28st nie powinno byś tragedii, gorzej jak zaczną Ci padać kraby, ślimaki, kiełże albo jakieś palythoa i zaczną "coś" puszczać do wody

ja swoje 135l trzymam w wielkiej obawie o temperaturę... wczoraj w słońcu za oknem miałem... 40 stopni (okno południowo-zachodnie na poddaszu, gdzie dach strasznie się nagrzewa w lecie), w pokoju na razie "tylko"28... ale po podłączeniu 3 wiatraczków komputerowych i jednego dużego 18W (wygląda to fatalnie ale leży na lampie nad akwa i swoją drogą świetnie ją schładza), temp. w akwarium - 25st dzisiaj... tak więc są szanse że przetrwam lato :reading


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze nic poza skałą i jakimiś dziwactwami co z niej powyłaziły, te tematy czytałem ale nikt nie pisał o samej skale która dopiero dojrzewa 3 dzień. W domu mam klime ustawioną na 23C, tyle że woda w akwarium ma 28 teraz minimalnie mniej. I się martwiłem czy nie padnie w skale biologia. Tylko tyle. Dziękuje za odpowiedzi (poniekąd na innych forach trzeba czekać ze dwa dni na odpowiedź). Jak będę się pytał czasem o oczywiste oczywistości to się nie denerwujcie na mnie wystarczy link i sobie przeczytam. Jeszcze raz dziękuje :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he a u mnie 25st i jeszcze czasami się grzałka właczą:reading


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam chyba walniety termometr rteciowy na szybie, bo wskazuje mi teraz 30 stopni a wszystko ladnie plywa, tubki otwarte, nawet szczepka monti i acry ladnie sa otwarte , masakra, wrzocilem 4 kostki lodu z RO do przelewu tak na wszelki wypadek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam wam z pełną odpowiedzialnością ten wentylator.

Ma wbudowany czujnik temperatury (niebieski na drugim zdjęciu) który automatycznie zwiększa obroty.

Do około 25 stopni pracuje można powiedzieć na biegu jałowym, a po przekroczeniu około 25 stopni naprawdę daje czadu!

Wiem bo mam taki i czeka na czarną godzinę...

356813832_tp.jpg

COhnpuKkj7cHS8D.jpg

6642-dell-P0676-fan.jpg

6642-dell-P0676-front.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zmienilem wlasnie godziny swiecenia, bedzie zaczynac od 13 do 23, popracuje nad osobno wlaczana marine glo,bedzie sie swiecic od 8 do 24 a reszta bedzie sie swiecic od 11 do 21 a ledy caly czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale potrzebują ciepłej wody o temperaturze od 18 do 35 °C, dlatego nie spotyka się ich powyżej 30-35° szerokości geograficznej północnej i południowej. - źródło wikipedia

Czyli na dobrą sprawę 30 wytrzyma.


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiki uzupełniają różni ludzie, którzy czasem mają bardzo blade pojęcie o tym co piszą :(

U mnie w pokoju 22*, akwa 25,4* tylko ta wilgotność ponad 80%... :reading


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy okazji zmiany mieszkania zamontuje klimatyzator. Ceny są dość niskie i nie używa się tego przez cały rok. A już w jednym mieszkaniu dorobiłem się zagrzybień. Nie wspominając o tym, że od dachu grzeje jak cholera. Więc ja już nie chcę ryzykować, że jakoś to będzie, że wentylatorki dadzą radę. Będę miał potrzebę, będę włączał. Nie będzie takiej potrzeby, będę miał kawał plastiku zwisający ze ściany i 0,5m2 mniej miejsca na balkonie. W porównaniu z ugotowanym akwarium to niewielka niedogodność.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho, ja mam klimatyzator od paru lat w kazdym pokoju ( splity ) .

Aktualnie chlodze do 24 stopni aby schlodzic akwa. I stwierdzam ze to kiepskie rozwiazanie.

W pokoju zimno i nie zawsze chcesz sie schladzac a w akwa i tak 26-27 stopni :-)

Wiec zdecydowalem ze klima w pokojach chlodzi ludzi a zwierzakom w akwarium kupie chlodziarke.

I ocieplenie nic nie ma do gadania, ja mam cala sciane okien z poludniowego zachodu - jak nie ocieplisz to i tak laduje przez szyby


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na reefcentral jest sporo wątków, oni tam rzeczywiście mają temp. w akwariach ok. 30 stopni, ale też można przecczytać ze od 29 zaczynały im spsy bieleć, tak że to chyba zależy co kto trzyma w akwa... pisali też że nawet nie tyle sama temperatura co skoki dobowe mają większe znaczenie...

ja dodatkowo zasuwam południowo-zachodnie okno zasłonami na dzień, tak że zawsze coś chłodniej


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko rano ale przy stosunkowo malym pomieszczeniu po mimo wciaz otwartego okna i zaciagnietych zaslon jest dosc cieplo.

Juz sie dzis rano zastanawialem nad wlozeniem do komory odpienka woreczka z kostkami lodu zawinietego w jeszcze jeden/dwa gtrubsze worki, zeby wymiana ciepla byla wolniejsza. Takie worki do transportu zwierzakow.

Moze zrobie taki eksperyment na weekand.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem 300 w obiegu to temp oscylowała wokół 28C. Przy zmianie na 500L obserwuję temperaturę bardzo uważnie i oscyluje wokół 26-27C. Ilość wody ma więc znaczenie. Jednak zamierzam zapodać listwę z wentylatorami. Polecam te, które zamontowałem w oświetleniu, wraz z panelem regulacyjnym: [blue]oświetlenie[/blue].

Same będą się regulowały w zależności od temperatury. Myślę, że zmontuję sobie taki panel poziomy, z sześcioma wiatrakami, wzdłuż tylnej szyby akwarium i to załatwi sprawę.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl

Za oświetlenie będę miał LED-y i najprawdopodobniej 250W HQI, wszystkie pompy o jak najniższej mocy. Split uda mi się powiesić bardzo blisko akwarium. Mam takie rozwiązanie na jednym serwisie, tam sprawdza się doskonale. Mam nadzieję, że i u mnie zagra. Podobnie jak Ty będę miał stronę południowo-zachodnią i zatrzęsienie okien, w samym salonie jest 6szt. Temperatury boję się mniej (tak, jak pisałeś zawsze można dać chłodziarkę), bardziej liczę na rozwiązanie tematu wilgoci. Jeśli załatwię drugie mieszkanie wilgocią z akwarium to mnie moja Minister Finansów pogoni.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam porażkę 31C w zbiorniku! Robię co mogę, jutro jade po wiatraki... nie wiem czy chelmon mi nie poleciał....


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho no wlasnie. Ja w wodzie mam tylko pompe odpieniacza i 2 cyrkulacyjne. Obieg na zewnatrz + 3 wentylatorki. Wczoraj bylo 27,5st

Dzis zalatwilem sprawe kilma i zrobilem 24,9C ale za to w pokoju zimno jak w psiarni :-)

W weekend jade po chlodziarke :-) Nie chce przerabiac akcji sprzed roku jak poleciala mi polowa SPS'ow a glony weszly mi nawet na oczy...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.