Skocz do zawartości
brzydzi

korale - brązowienie

Rekomendowane odpowiedzi

Aby nie zaśmiecać innego tematu postanowiłem stworzyć ten. Mianowicie od kliku tygodni obserwuję brązowienie niektórych SPSów. Nie wiem co ma na to wpływ. Parametry mam w normie. Wysłałem wodę do Marka - Bigwalkera i zmierzył mi na hance PO$ i NO#, wyniki PO4 - 0,07, NO3 - 0,10. Od chyba 2 miesięcy, może trzech jadę na soli TM BA. Wcześniej Preiss. Karmię mocno, chyba , ryby bo 8-9 kostek mrożonek, nie płukanych. Co dwa, trzy dni mrożonki dla korali. Niekiedy 10, niekiedy 8 szt. Wcześniej korale były bardzo jasne, parametry też miałem podobne, ale zaczął się problem bielenia i zacząłem mocno karmić. I tu pytanie czy to wina karmienia??? -tylko, że parametry niskie, czy soli, która ma bardzo dużo minerałów. Zaznaczam, że podmianki w ilości 10 % co 3 tygodnie. Od 2 tygodni świeci u mnie lampa 2x250 W HQI 12 kk refflux do tego 2 x 30 W T8 TL03. Brązowienie zaczęło się wcześniej, więc nie podejrzewam światełka. Więc co???

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co lejesz z chemii (lub bakterii) do akwa ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie ballinga w ilości 180 ml , ale tylko na wapno i kh bo mg mam ok 1470, a nacl nie daję.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pełnej informacji podaj jeszcze pojemność obiegu, rodzaj filtracji,odpieniacza.Jeśli lejesz płyny to może przedawkowałeś coś np. potas lub żelazo ? one mają wielki wpływ na ciemnienie !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robi nic nie leje, jedynie ballinga - pisałem. Odpieniacz produkcji skiby, naprawdę mocny, ustawiony na 50 % mocy - parametry to pokazują. Mam glonowy w sumpie. Co do cyrkulacji to tak: 13 tyś l/h, 6 tyś l /h, 4,5 tyś l/h plus obieg 3,5 tyś l/h. Akwa ma 470 l plus sump jakieś 80 - 100 l. Jeszcze raz pisze - nic oprócz ballinga i mrożonek nie daję do akwa i to mnie martwi.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kolor wynika ze stosowania soli TM BA , miałem podobny problem z tą solą , po zamianie na RC i RED SEA coral PRO problem ustąpił.Odpieniacz też bym nieco podkręcił .Sądząc po opisie i parametrach to skała robi za filtracje a odpieniacz... no właśnie ile zbiera ? jeśli mniej niż 0,5 L na tydz. to za mało przy takim karmieniu.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co kojarzę przez dość długi czas walczyłeś/walczysz z zielonym nalotem - czytałem wątek ale z braku czasu dość nieregularnie i pobieżnie - tu szukałbym przyczyny

stosowałeś chyba różne rzeczy, żeby tego się pozbyć - na pewno któryś z kroków wpłyną tak na spsy - daj im czasu

np zwiększenie karmienia w krótkim okresie - parametry w normie ale może był jakiś gwałtowny skok i jest reakcja...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kris_77. Jeśli chodzi o zielony nalot to pozbyłem się go 2 miesiące temu, może leciutko więcej. Zastosowałem chemiclean. Nic nie kombinowałem za bardzo. Jedynie zmieniłem sól na TM z preissa. Odpieniacz praktycznie nie ma co wywalac do kubka. Tygodniowo jest może te 0,5 litra syfku. Parametry oki, karmię i tak sporo, więc to chyba sól.... Mam widocznie za małą obsadę do tej soli, zmienię na Io i zobacze co będzie się działo, najwyżej będę dawał sól na zmianę - IO z TM BA.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak, nikt nie zauważył podobnych objawów przy soli TM BA. A może to coś innego ma wpływ na brązowienie?? Nie chce mi się wierzyć, że jest to przez parametry. NO3 i PO4 jak pisałem mierzone było hanką. Odpieniacz zbytnio nie ma co odpieniać choć jak pisałem dość obficie karmię. Jutro zapodam foteczki jednej acry jak zmieniła kolor z żółto czerwonego na zielono bordowy, wręcz brązowy. A taka za....sta była:/

Grzegorz

ps. boje się zmniejszyć ilośc papu bo nie chcę miec problemów z ponownym bieleniem:/


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mnie nurtuje. Czy zmiana światła na HQI miała duży wpływ na zbrązowienie korali. Choć jak sprawdzałem zdjęcia to korale ciemniały wcześniej. Świecę 2x250 12 kk reeflux.

Grzegorz

ps. pomóżcie znaleźć przyczynę :strutin


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi, Grzegorz przez pewien czas mocno karmiłeś korale, i chociaż testy obecnie Ci tego nie wykazują, to może być ich reakcja na duża ilość pokarmu. pisałam Ci już, ja na TM BA "płynę" już dość długo, korale są kolorowe :strutin

nie są pastelowe, nie są zagłodzone i mają kolory.

co do światła, to za krótko chyba na reakcję, zwłaszcza że to ciemnienie zauważyłeś wcześniej.

ps. edytuj posty :waving


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym stawiał flaszkę że powinno to zadziałać odwrotnie , powinno pomóc niż zaszkodzić.

I wydaję mi się że potrzeba czasu żeby korale się wybarwiły.

Ale ja tam mam brązowe korale :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, boje się odstawić papu - bielenie. Specjalnie wysłałem wodę Walkerowi, aby zrobił mi testy Hanką bo salifert pokazuje 0. Odpieniacz nie bardzo ma co robić, normalnie ma cały czas sieste. Korale rosną, wsio oki, ale ten kolor. A miałem naprawdę jaśniutkie korale i szczerze dawałem co nieco do wody. Ale było to na innej soli. Nie chcę zwalać winy na sól, tylko próbuję wyeliminować wszystkie "elementy układanki".

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może wystartowałeś za szybko , i korale odpowiednio to tego się ustosunkowały.

Poczekaj jeszcze trochę a następnie zmniejszaj dawkę mrożonek , jak znajdziesz się po środku wtedy będzie ok .

O ile to jest możliwe bo warunki w akwarium nigdy nie będą stabilne , i albo przegniemy w jedną albo w drugą stronę.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, dziś zauważyłem na trzech acrach bielenie tipów. Tak jakby ktoś je papierem ściernym potraktował. Normalnie cały czas pod górę. Nic nie kombinuję, nie wlewam żadnych specyfików do akwa. Mierzyłem zasolenie i wynosi 1,024 - spławik AM (mam go od zawsze i zawsze jest 1,024 - staram się to trzymać). Pozostałe parametry oki, no kh podskoczyło z 9 do 10,5 (salifert). Co się dzieje, albo zaczyna się dziać??

Grzegorz

nie ma pomysłów??:strutin

Grzegorz

pkt 6 REGULAMINU


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes,

zmiana soli mogla miec wplyw, ale przewaznie to zmiana zasolenia, oswietlenia, zbyt bogata w zwiazki mineralne woda itp. Sam wiesz. To 0,07 PO4 tez moze miec wplyw, jesli miales mniejsze i kiedys skoczylo. Podaj, czy to 0,1 NO3 jest prawdziwe ? Bo w stosunku do PO4 jest go malo...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku te parametry mierzone były hanką więc chyba prawdziwe. Nie jestem osobą, która "śrubuje" sobie wyniki :strutin. Zmiany jakie dokonałem to sól i oświetlenie, ale zaczęły brązowieć przed zmianą oświetlenia. Wcześniej jak mierzyłem PO4 ROWĄ to miałem 0,024 - 0,048. Nic innego nie kombinuję :waving

Grzegorz

Jeszcze jedna sprawa, zauważyłem, że te korale co brązowieją mają dużo mniejsze polipy niż przed brązowieniem. Druga sprawa te korale co brązowieją jakby stanęły, słabo rosną.

Grzegorz

ps. a może jeszcze za mało karmię?? skoro odpieniacz siadł, nie ma co wywalać, czy to też powoduje brązowienie??

pkt. 6. REGULAMINU


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie co jest przyczyną zbielenia tipów w koralach. Zauważyłem to na kilku, jak by byy poparzone. Marek mówił, że kiedyś miał coś podobnego jak dziecko zażywało lek o nazwie pulmicort - wziewny. Właśnie mój mały też przez trzy dni to zażywał w pokoju gdzie stoi akwa i nie wiem czy jest to spowodowane tym, lekiem. On się ładnie rozchodzi w powietrzy z racji na zażywanie go poprzez inhalacje. Z drugiej strony Waldi ma też bielenie tipów, ale nie wie od czego? Może ktoś miał podobny przypadek.

Grzegorz

zrobiłem przed chwilką testy (salifert) - balling przez dwa dni nie był podawany

ph-8,0

kh-9,9

ca-430

mg-1600 (nie dozuję, a rośnie ??)

zasolenie -1,024 (AM spławik)

Tak teraz dokładnie się przyjrzałem koralom i zauważyłem, że na acrach sa (niektórych) białe tipy, może źle zbielałe "odrosty", a na montiporach jakby był zanik barwnika na szkielecie. Tzn szczególnie na czerwonych widać, że czerwony kolor koralowca jest jakby wyblakły, mało intensywny, ale tipy czerwone. Co jest, czyżby światło czy mało papu, a może jeszcze coś innego??

Po raz n-ty pkt. 6 REGULAMINU

edit, choć po takim czasie to chyba raczej lepszy będzie nowy post bo ten już był wielokrotnie czytany, ale przecież regulamin.....

Właśnie przeżyłem szok:shocked::shocked::shocked:. Nie mierzyłem NO3 i PO4 bo ostatnio zmierzył mi je Marek na hance. Ale coś teraz mnie tknęło i......zmierzyłem salifertem. No3 ponad 10, a po4 na pewno między 0,5 a 1. Masakra. Co się stało. W akwa nic się strasznego nie dzieje, jedyne znikają bordowe glony - meszek, który miałem na pompach i tylnej szybie. Nie widzę krewetki lysmaty, ale ona chyba aż tyle do wody nie odda jak padnie. Co mogło się stać, odpieniacz jakoś słabo, wyczyściłem go i dałem na bardziej mokro. Normalnie nie wiem co myśleć. Karmienie jak zwykle nic nie zmieniane.

Zdjęcie koralowca na którym widać bielenie "czubów". Źle pytałem, bo pisałem o tipach a chodziło o te odrosty, czuby itp.:strutin

dscf3037m.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, wydaję mi się że krewetka, nawet jeśli "zeszła" to nie jest winna podniesieniu NO3 i PO4. Piszesz, że karmienie bez zmian, tzn. nadal mocno karmisz?

a co do bielenia końcówek, to może poparzyłeś korale HQI?

gdzieś pisałeś (nie pamiętam w tej chwili gdzie), że planujesz jakoś nisko (wg. mnie) powiesić HQI.

jeżeli pomyliłam, to przepraszam ale w teamcie o wyskości HQI, jakoś mało tych cm planowałeś, wg. mnie oczywiście.

ps. i dziękuję :strutin


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI w tej chwili wisi 22 cm nad taflą wody. Wcześniej przez półtora tygodnia sukcesywnie opuszczałem po kilka cm, aż doszedłem do tego poziomu. Ta acra, która jest na zdjęciu stoi w połowie zbiornika, inne korale są wyżej i nie maja białych końcówek, no poza jedną. Pozostałe są niżej. Karmię tak samo, tzn 8 kostek dla ryb, 8-10 kostek dwa razy w tygodniu dla korali. NO3 i PO4 miałem zawsze niewykrywalne testami saliferta, dlatego jestem taki zdziwiony. Lekko z tuningowałem pompę odpieniacza - usunąłem króciec węzyka od powietrza w dyszy. Niby jest lekko lepiej, ale to jeszcze nie to. Poczekam do jutra, może potrzebuje czasu. Druga sprawa to taka, że mój odpieniacz jest robiony przez Skibę i chciałbym wymienić w nim pompę, ale bez wstawienia linku z jego budowy będzie ciężko pomóc, a ten link odnosi się do sąsiedniego forum i nie wiem czy można :strutin. Zastanawiam się jeszcze nad tym co pisał mi Marek, mianowicie nad lekiem "pulmicort", czy faktycznie może zaszkodzić. Jest to lek na oskrzela - wziewny- i.... sam nie wiem co o tym myśleć.

pozdro Grzegorz

ps. ja również bardzo dziękuję Moniko :waving:)


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, ja specjalistką od HQI nie jestem, ale jak nabywałam lampę od Staniego (2x150W HQI + 4xT5) to dostałam instrukcję na tzw. "przejście" z T5 (wtedy miałam 4x39W nad 200 l). i z tego co pamiętam, to Stani pisał, że :

-najlepiej żeby lampa docelowo wisiała 30-40 cm od tafli wody.

-miałam ją powiesić ciut wyżej i co tydzień opuszczać o 10 cm - w sumie dwa razy opuszczałam przed docelową wysokością, tak więc zajęło mi to zdecydowanie więcej czasu niż u Ciebie.

-od razu świeciłam po 8h - HQI

nie miałam żadnego wysypu glonów, korale też nie odchorowały - fakt, że miałam głównie miękkie. Ale rady Staniego (jak zawsze zresztą) były bardzo dobre :)

może za szybko to "przejście" u Ciebie wyglądało? i ta wysokość, kurcze u mnie T5 jest 16 cm nad wodą... wydaję mi się że taki power --> 2x250W powinien jednak wyżej być.

i cały czas uważam, że za dużo karmisz ale o tym wiesz :) choćby właśnie z sąsiedniego forum.

aha, odpieniacz :) też mam made by Skiba, wygląda podobnie do Twojego, ale u mnie idzie na AB 2000/1 UP + wirnik delteca i zwężka też by Skiba. ale może tylko wyglądają podobnie...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze może faktycznie za szybko tą lampę opuściłem :banghead, ale wiesz nika jak to jest :). Najbardziej widać to zbielenie na montiporach, ale tylko na talerzowych. Są jakby blade, ale tipy w kolorze. Czy "przypalenie" HQI tak się uwidacznia, może monti talerzowe tak reagują??

Grzegorz

Dziś robiłem testy salifertem :):. NO3 powyżej 10, a Po4 0,5 (chyba bo odczytać kolor to :)). Szlak wie co może być tego przyczyną. Cały czas było 0, a tu naglę siup. Najciekawsze jest to, że zero jakichkolwiek glonów, ba nawet te bordowe (meszek) na tylnej szybie i pompach zanika, a pojawia się ładny wapienny glonik. Ryby oki, odpieniacz wywala około 1 cm syfu na dobę, a kubek wielki. Co się mogło stać, czy zmiana oświetlenia mogła miec na to wpływ???

Grzegorz

Kurcze nikt nie wie??:banghead Na koralach, które maja białe "odrosty, czubki" jakoś słabo widać polipy :). Nie wiem co to może być?? Czy ten meszek, który "ginie" na tylnej szybie może powodować takie podniesienie się NO3 i PO4?? No bo co innego tak nagle podniosło by mi parametry. Nic nie zmieniałem, jedynie założyłem HQI, a wcześniej były T5.

Grzegorz

pkt. 6 REGULAMINU


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak tam sól? zmieniłeś już? kiedy ostatnio wymieniałeś prefiltry w osmozie?

bo u mnie w ostatnich dniach duża poprawa, w weekend zrobiłem kolejna podmiane tym razem 10 litrow

i musze powiedziec, ze moja koralowce juz dawno tak ładnie nie wyglądały, brązowe glony w koncu znikają a zielony nalot na szybach ustępuje... może u Ciebie też by to zdało egzamin, w koncu mielismy takie same objawy.


120x40x50/Hailea 4x54W T5/2xTunze Nano Stream 6045/AM Turboflotor 1000 Multi SL + AB2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej soli jedziesz?? Ja planuje podmiankę na weekend. Ostatnia była 3 tygodnie temu. Najciekawsze jest to, że seriatopory czują się wyśmienicie, sa strasznie napuszone. Jedna stoi na samej górze skały bezpośrednio pod żarnikiem i nie ma żadnych objawów, ani poparzenia, anie bielenia, nic. Normalnie nie wiem. Mam sól TM BA, nie dostałem jeszcze IO, ale podmiankę muszę zrobić.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.