Skocz do zawartości
Kubaaas

ReefMax by Kubaaas :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow.

Od paru lat zajmuje sie akwariami slodko-wodnymi i wreszcie wkroczylem w swiat mini-rafy. Wszystko zaczelo sie od tego, ze w sklepie zoologicznym zobaczylem takiego malego stworka, ktory nazywa sie Krewetka Modliszkowa. Dla wielu jest to masakra w zbiorniku bo potencjal niszczycielski ma ogromny. Czytalem, czytalem i w koncu zdecydowalem sie na dedykowanie malego zbiornika temu ciekawemu stworzeniu. ... byl tak brzydki, ze piekny :)

Stwierdzilem w pewnym momencie, ze jesli juz wchodze w temat akwarium morskiego to moze od razu kupic reefmaxa, zeby miec opcje na zrobienie czegos innego w przyszlosci. Jak juz sie zdecydowalem na RM zaczalem wazyc za i przeciw trzymania takiego zbiornika tylko ze skala i jednym stworzeniem... godzine pozniej postanowilem odpuscic malego potworka i zaglebic sie w inne morskie cuda :)

RM stal w sklepie napelniony od 2 tygodni zasolona woda. Wzialem go do domu z woda i ok. 6kg zywej skaly + worek 9kg Nature's Ocean Reef Sand. Skala byla odgazowana i stala juz przez jakis czas w chodzacych zbiornikach w sklepie. Generalnie, caly sprzet to standardowy zestaw RF plus pompa Aquael 2600 i za porada Pana w sklepie do filtra dorzucilem 2 woreczki Plurigenu. Na podmiany - KENT SEA SALT.

Po ustawieniu wszystkiego w domu, pierwsza wersja wygladala w ten sposob:

Rafa1.jpg

Na skalce przybyl jeden koral - niestety zapomnialem jak on sie nazywa.

Rafa2.jpg

W ostatni weekend mialem troche czasu wiec dokupilem wiecej skalek - male przemeblowanie - i nabylem troche zycia (do akwarium).

Stan na chwile obecna:

1x Euphyllia

2x Zoanthus

1x Fungia

1x Ricordea Florida

1x ten co przybyl na skalce... ?

Rafa3.jpg

Rafa5.jpg

Rafa7.jpg

+

Wezowidlo (musial byc jakis postrach w akwarium)

Krewetka Boksujaca

Krab Porcelanowy

Rafa4a.jpg

Rafa8.jpg

Wiem, ze to jest sporo jak na w miare nowy zbiornik ale juz w sumie z 3 tygodnie zestaw chodzi a parametry to:

Ph: 8.0

No2: 0.0

No3: 0.0-0.5

Kh: 9

Uzywalem testow Zoolek, z akwariow slodokowodnych. Moze ktos mi poradzi czy te testy sie nadaja, czy lepiej kupic inne?

W tej chwili moj RM wyglada w ten sposob:

Rafa9.jpg

Chcialbym Was sie zapytac jak najlepiej ustawic czas oswietlenia. W tej chwili mam 7 godzin niebieskie i 5 godzin wszystkie lampy. Powoli robie wiecej i wiecej a docelowo zakladam 12/8. Temperatura wody 25C.

Chetnie poslucham waszych uwag / komentarzy. Postaram sie w miare postepow umieszczac nowe zdjecia. Na razie zostawiam RM w spokoju na jakis czas zeby porzadnie sie ustabilizowal. Sorki za slabej jakosci zdjecia ale byly robione iPhonem bo w aparacie obiektyw mam stluczony... :)

Pozdrawiam,

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,Kuba nie wiem skąd jesteś ale znajdż sobie ziomka morszczaka z okolicy i pogadajcie,ja cię textem nie dobije ale ponoć czytałeś ale chyba nie nasze forum,widzieliśmy już tu takie przypadki,szukaj pomocy i porady a ja od siebie napiszę że na chwilę obecną jest ładnie jak na początek ale ta chwila będzie krótko trwać,powodzenia

ile tak naprawdę ma dni twoje akwa od chwili zalania,włożenia skały i wsypaniu piasku ?

wierzę że koledzy reefmaxiarze ci pomogą i poprowadzą,wszystkim chyba dech zaparło.......

testy musisz mieć nowe do morskiego,ja używam tanie i jest ok ale zdania są podzielone.....

NO2 zawsze na początku się pokaże tym bardziej że dołożyłeś skały

ten koralowiec to sinularia

ułożenie skał podoba mi się :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RA345 - będzie dobrze , strzel sobie setę i będzie git :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271239 RA345 :

...

wierzę że koledzy reefmaxiarze ci pomogą i poprowadzą,wszystkim chyba dech zaparło.......

dokładnie i niekoniecznie z zachwytu :)

żeby akwarium długo Cię cieszyło, to musisz troszkę doczytać , zacznij od przyklejonych tematów w "dziale dla nowicjuszy"

np. ten temat i ten , sporo odpowiedzi znajdziesz też korzystając z wyszukiwarki forumowej np. testy.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RA345

Dzieki za szybka odpowiedz (troche przerazajaca). Jestem z okolic Warszawy. Rozmawialem z kilkoma morszczakami i sluchalem sie ich porad. Pozostale akwaria zawsze prowadzilem spokojnie/starannie i mam wszedzie krysztal. To na zdjeciu ponizej ma juz 18+ miesiecy:

Akwa.jpg

Reefmax byl zalany woda ok. 15 czerwca. Skala i piasek byly dodane ok. tydzien temu. Reszta w ciagu ostatnich 48h.

Bede staral sie na biezaco wklejac fotki z tego jak sytuacja sie rozwija.

Pzdr.

K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu wszyscy piszą snakechamer , tam jest n :-) trzeba chyba zmienić czcionkę .

RA345 - I oczywiście że uważam że kolega trochę za bardzo się pośpieszył , ale tego nie da się uniknąć .

Zawsze ktoś się pojawi kto zrobi to za szybko , oby tylko się nie zniechęcił jak zaczną problemy i mam nadzieję że wszystko przeżyje.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wierzę, moje słodkie też się każdemu podobały tak jak teraz morskie ale to duża różnica,jak ktoś tu na forum napisał że dojrzewanie zbiornika jest jak ospa,nikogo nie ominie

słodkie akwa świetne,ja już w życiu nie wrócę do tego po morskich doznaniach,najważniejsze że to czujesz i lubisz,

jak napisał Snakechamer będzie git :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snakeharner: na jakie problemy powinienem byc przygotowany? Zakladam, ze mozliwe sa skoki w No2. Czy czesciej podmieniac wode w najblizszym czasie? Ile powinienem byl poczekac przed zyciem?

BTW Na pew no nie mam zamiaru sie zniechecac :)

Dzieki z gory za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powtórzę raz jeszcze, zerknij do działu Dla Nowicjuszy i poczytaj tematy "przyklejone".


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snakecharner :

RA345 - będzie dobrze , strzel sobie setę i będzie git :-)

a dlaczego tak uważasz ???


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada jest taka...

oddaj korale jakiemuś morszczakowi na przetrzymanie lub wywal do kibla skracając im cierpienie, kup w aptece węgiel, łykaj codziennie na wstrzymanie, po 2 m-cach korale wracają do zbiornika (chyba ze wywaliłeś do kibla) i zacznij się poooowwwwoooollliiii cieszyć morszczyzną...

Troszkę konkretnie napisane ale taka jest prawda... Masz akwa słodkie i tam wszystko robisz skrupulatnie i powoli a teraz Ci się śpieszy?? Poczytaj i słuchaj kolegów z NR to będziesz miał morskie bo przy obecnym działaniu za kilka tygodni zobaczymy na targowisku twój RM z opisam.. "samo szkło bez życia"...

Sorki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam1203

Dzieki za rade. Postaram sie jak najszybciej przekazac zycie na przechowanie. Rzeczywiscie moglem jeszcze sie wstrzymac troche. Sledzilem glownie tematy dotyczace zakladania RM i porady dla poczatkujacych.

Wydaje mi sie, ze z grubsza zasady byly zachowane:

"http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445"

-------------------------------------------------

6. Czy można przyśpieszyć cykl azotowy?

Tak i to znacznie. Można to osiągnąć na kilka sposobów:

- gotowa woda z działającego zbiornika morskiego

- żywy piasek lub podłoże z działającego zbiornika

- żywa skałka prosto z działającego zbiornika

- użycie starterów dla bakterii nitryfikacyjnych (dostępne w sklepach zoologicznych np. Tetra Baktozym

Przy użyciu wszystkich powyższych metod na raz można zakończyć podstawowe dojrzewanie akwarium nawet poniżej 2tyg (sam tak zrobiłem)

9. Jakie i ile zwierząt mogę wsadzić do mojego akwarium?

Powinniśmy zacząć od dołożenia do akwarium tak zwanej "clean up crew" - czyli bezkręgowców o małym obciążeniu biologicznym dla zbiornika a pełniące pożyteczne funkcje czyszczące np:

- krab pustelnik - spokojnie można ok 4-5 na 100L (w zależności od wielkości krabów)

- krewetka czyszcząca - 1-2 na 100L

- ślimaki (np. turbo) - 4-5 na 100L

- rozgwiazda piaskowa (najłatwiejsza w utrzymaniu z rozgwiazd) lub wężowidło -1szt na akwarium

--------------------------------------------------

Wszystkie powyzsze metody zostaly zastosowane. W zbiorniku jest krab, krewetka i wezowidlo.

Czytalem historie zakladania zbiornika jaaarek'a. Chronologia jest bardzo podobna, a generalnie dostal od Was same pochwaly...

"http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23613"

--------------------------------------------------

Tak czy siak, daje troche na luz i pozwalam akwa spokojnie dojrzec.

K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciesze się że nie odpuszczasz ale czas ci wszystko pokaże a to co cytujesz to dla mnie to są farmazony,nie potrafię tego wytłumaczyć ale zalewając zieleniaka byłem pewien że będzie ok,wykorzystałem ten sam piasek,to samo oświetlenie,tą samą wodę która była ciągle w obiegu z istniejącym stabilnym akwa a miałem normalny proces dojrzewania,w małym stopniu ale było,jedyne co nowe użyłem to szkło

ciekawi mnie jak takie ładne,szybkie akwa wyglądają po trzech miesiącach

widzę że opinie dodały ci powera do realizacji twojego planu,i :) ,pisz i wstawiaj fotki na bieżąco co się dzieje,chociaż niewielu się wypowiedziało to wielu śledzi ten temat,pozdro


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze gadacie Panie RA345 :)

ja wszystko rozumiem ale z pewnością czytałeś posty że każde akwarium jest inne, można zakładać dwa RM jednocześnie i jeden będzie pięknie się rozwijał a drugi będzie zborowiskiem wszystkich plag...

jeden dojrzeje po 3 tyg a były przypadki że akwarium 4 miesięczne było zielone jak trawka na wiosnę...

Robiłeś kiedyś wino?? w przepisie jest: wsypać to, dolać tego i poczekać kilka tygodni... do kompotu też można dolać spirytusu, będzie waliło po głowie ale .... no właśnie .. i tutaj znowu węgiel :)

Tak więc można przyśpieszyć dojrzewanie ale nie w 5 dni....

Wszystko wszystkim, możesz mieć odgazowana skałę, żywą wodę ale masz nowy sprzęt który również sie "dociera" dokładając skałki ze zwierzętami tak szybko po zalaniu i w małym zbiorniku (podejrzewam waga nowych skałek ze zwierzakami będzie wynosiła 1/4 tej w zbiorniku) NIE OBEJDZIE SIĘ BEZ DOJRZEWANIA :)

Jednocześnie osobiście nie jestem zwolennikiem wlewania całej chemii jaka jest dostępna na rynku

Na tym formum są naprawdę życzliwe osoby które pomoga Ci w założeniu własnego kawałka oceanu wystarczy ich słuchać i czytać ale własna rozwaga poparta obserwacją zbiornika jest najważniejsza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam całą wodę z działających zbiorników, odgazowaną skałę, tylko piach nowy. Nie było wysypu glonów, a te co przyszły szybko poszły. Po tygodniu dodana sinularia i krabik (dostane). Żyją do dziś. Do dziś glon inny niż wapienny pojawia się tylko na szybach. Tydzień później doszła skałka z zoa, a z czasem kolejne korale. Ale to kwestia zbiornika pewnie. Z LPSami nie ryzykowałam.

Nie rozumiem na czym polega: "docieranie sprzętu".

BTW taka skałka ze zwierzakiem najczęściej już ma wiele dni w sklepowym akwarium za sobą, to IMO do ponownego dojrzewania się nie przyczyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nie rozumiem na czym polega: "docieranie sprzętu"."

.. a widziałeś np kiedyś nowo zakupiony odpieniacz który zaraz po włożeniu pięknie pienił?? ja nie.... dopiero po kilku dniach pokazuje na co go stać.... to są tylko urządzenia robione w normalnych warunkach i zawsze znajdzie się na nich jakiś smar, klej, czy inny syfek który reaguje z wodą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271299 adam1203 :

"Nie rozumiem na czym polega: "docieranie sprzętu"."

.. a widziałeś np kiedyś nowo zakupiony odpieniacz który zaraz po włożeniu pięknie pienił?? ja nie.... dopiero po kilku dniach pokazuje na co go stać.... to są tylko urządzenia robione w normalnych warunkach i zawsze znajdzie się na nich jakiś smar, klej, czy inny syfek który reaguje z wodą...

No to tu nie ma żadnego problemu. Odpieniacz w RM nie pieni ani po 1 dniu, ani po 3 miesiącach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271298 Ewaise :

BTW taka skałka ze zwierzakiem najczęściej już ma wiele dni w sklepowym akwarium za sobą, to IMO do ponownego dojrzewania się nie przyczyni.

W jakich warunkach w sklepie leży ta skała ?

Czy aby na pewno rozpoczyna się proces "dojrzewania"

Moim zdaniem jest potrzebne światło i wiele innych czynników aby to wszystko ruszyło.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271303 Snakecharner :
#271298 Ewaise :

BTW taka skałka ze zwierzakiem najczęściej już ma wiele dni w sklepowym akwarium za sobą, to IMO do ponownego dojrzewania się nie przyczyni.

W jakich warunkach w sklepie leży ta skała ?

Czy aby na pewno rozpoczyna się proces "dojrzewania"

Moim zdaniem jest potrzebne światło i wiele innych czynników aby to wszystko ruszyło.

A widział skałkę z koralem, co bez światła jest trzymana w sklepie? :) Nawet niefoto są trzymane w oświetlonych zbiornikach, a tych pewnie i tak autor wątku nie kupi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He to chyba coś przeoczyłem , mówimy o koralach ze skała , czy o samej skale ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałam o skałkach kupowanych w pakiecie z koralem. Odnosiłam się do wypowiedzi adama1203:

"dokładając skałki ze zwierzętami tak szybko po zalaniu i w małym zbiorniku (podejrzewam waga nowych skałek ze zwierzakami będzie wynosiła 1/4 tej w zbiorniku) NIE OBEJDZIE SIĘ BEZ DOJRZEWANIA"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#271298 Ewaise :

BTW taka skałka ze zwierzakiem najczęściej już ma wiele dni w sklepowym akwarium za sobą, to IMO do ponownego dojrzewania się nie przyczyni.

W jakich warunkach w sklepie leży ta skała ?

Czy aby na pewno rozpoczyna się proces "dojrzewania"

Moim zdaniem jest potrzebne światło i wiele innych czynników aby to wszystko ruszyło.

tutaj pozwolę sie troszkę niezgodzić... 90% morszczaków jak tylko słyszy o nowej dostawie w sklepie natychmiast jedzie/zamawia nowe skarby do swojego akwarium ale w tym przypadku mówimy o zbiorniku naszego kolegi...

Nie podlega dyskusji że jego zbiornik nie powinien być zasiedlany. Wkładając nowe zwierzaki do tak świeżego baniaka nawet te które siedziały miesiąc w innym zbiorniku/sklepie powoduje częściowe obumieranie tego co przyszło razem z koralem i koło się zamyka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie, ze jest tak zywa dyskusja :). Skaly, ktore wprowadzilem do zbiornika staly przez minimum miesiac (tak dlugo ja je tam widzialem) w chodzacym, oswietlonym zbiorniku. Bylo w nim sporo zycia i zero glonow, wiec zakladam ze moze ten okres dojerzewania nie bedzie taki dlugi. Sinularia juz zyla na jednej skalce przez jakis czas. Dzisiaj wieczorem postaram sie przeniesc maksymalnie duzo zycia z Reefmaxa do innego akwa. Po drodze do domu kupie nowe testy i jak wieczorem sprawdze parametry to wrzuce na forum.

PS: Skaly ze sklepu byly transportowane w wiadrach z woda i trwalo to moze z 20 min od baniaka do baniaka.

PSS: Z zycia, ktore teraz jest w zbiorniku (Euphyllia, Zoanthus, Fungia, Ricordea Florida, Sinularia + Wezowidlo, Krewetka Boksujaca, Krab Porcelanowy), ktore sa najbardziej obciazajace biologicznie i/lub wrazliwe? Pytam sie w razie gdybym nie mogl ich gdzies zaparkowac tymczasowo i musialbym wybrac co likwiduje a co moge zostawic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.