Skocz do zawartości
smk

"Prodzekt" mojego nowego akwa 450L

Rekomendowane odpowiedzi

W niedziele z lenistwa leżałem sobie cały dzień w wyrku z kompem na brzuchu i produkowałem moje nowe wirtualne akwa.

Więc założenie jest takie:

- akwa 180cm x 50cm x 50cm

- odpływ z akwa zewnętrznym przelewem - brak dziur w akwarium

- sump z całym osprzętem (skimmer, reaktor, mikser, grzałka, sondy itp)

- pompka obiegowa podłączona do SCWDa odprowadza wodę do akwa

- szafka pod akwa 60-65cm wysokości

- pokrywa na akwa z oswietleniem na T5

- baniaczek na wodę RO tak ok 30L

Mniej więcej wyglądać to ma tak:

818-projekt_450.jpg

818-projekt_450_back.jpg

I teraz potrzebuję wsparcia :)

- sump

To rzecz nowa dla mnie - jakiej wielkości sump proponujecie - chce jak najmniejszy taki żeby tylko mi się ten sprzęt tam zmieścił i oczywiście żeby dało rade coś tam poczyścić.

- pompka obiegowa

Jakiej mocy? 20-30% zabierze SCWD no i metr wysokości podnoszenia wody. Ma być cicha, żreć mało prądu i nie kosztować fortuny :) No i trzeba pamiętać że będzie spełniać rolę cyrkulacji w akwa - nie chce żadnych dodatkowych pompek w środku żeby mi ukwiałów nie kusiło do samobojstw.

- oświetlenie

W sumie rozważam 2 opcje T5:

* 8x 39W długości 85cm rozmieszczone na całej długości jak widać na zdjęciu (równomierne rozłożenie światła)

* 6x 54W długości 115cm rozmieszczone "na zakładkę" (środek doświetlony mocno, boki słabiej)

Jak myślicie co lepiej?

- szafka

stalowa rama i obłożona płytami ze sklejki czy czegoś takiego - tu akurat pilnie obserwuje poczynania Zbycha i zobaczymy co mu wyjdzie z tej jego wesołej twórczości. Jak da rade wyciosać coś ładnego to sobie pozwole skopiować gotowizne :)

- pokrywa

No i tu mam problem bo nie bardzo wiem co z tym zrobić. Pokrywa musi być z 2 powodów: klienci łapska pchają do wody, oraz parowanie nie może być za duże bo mi się z biura turystycznego sauna zrobi.

Nie wiem czy zrobić jakąś taką obramówkę obejmującą całe akwa i dopiero na to zamontowac na zawiasach i jakiś teleskopach całą klapę ze świetlówkami (czy mi się akwa nie rozwali pod naciskiem?).

Czy może lepiej zrobić dzielone na środku na dwie osobne klapy?

To jest moj projekt na całe lato - oczami wyroczni delfickiej widze to akwa pięknie zasiedlone w moim biurze na koniec września :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pokrywy to ja bym zrobił tak:

Świetlówki (pewnie wszyscy powiedzą, że 8 lepiej) podwiesił na poprzecznych belkach (alu), wokół akwa taka rama wyskokości 10 - 15cm, pokrywa dzielona, ale bez żadnych siłowników.

Myślę że można by było zrobić pokrywę zamocowaną na takich prowadnicach jak wysuwana półka na klawiaturę przy biurku. - takie dwie zachodzące na siebie płyty.....


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narysował bym, ale nie mam takich zdolności jak Ty :)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast przelewu polecam zewnetrzny komin jak u Grzeska Wo w bylym duzym akwarium - moim zdaniem najlepszy znany mi pomysl na odplyw wody

Sump moze byc dowolnie duzy ale nie moze byc za maly, chodzi o to aby po wylaczeniu pomp sie nie przepelnil (woda spietrza sie na splywie w glownym tanku), a po wlaczeniu aby nie odkryla sie pompa.

Montowanie SCWD na pompie obiegowej uwazam za zly pomysl - lepiej dac pompe dedykowana (closed loop) - bedziesz mial problemy z ustaleniem poziomu wody i likwidacja siorbania

Parowania nie mozesz ograniczac, gdyz zapewnia chlodzenie;

ja rozwiazalem to tak, ze mam niepelna pokrywe a wentylator chlodzacy dziala tylko gdy wlaczone jest oswietlenie.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk , podrzuc jakiegos programa , pobawie sie z moim projektem :) ladnie Ci to wyszlo :D

A i jescze jedno , zrob sobie baniak 60 cm gelboki zebys poznije nie zalowal tak jak ja :]

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk

Zbyszek ma racje, zrob akwa 60cm wysokie.

A jeszcze lepiej zrob takie 160cm(ew. 170cm)x60x60. :)

Powiesisz sobie wowczas T5 80W. One maja jakies 150cm dlugosci.

Co do pompy to wiadomo trudna sprawa. Powiedzialbym Deltec ale sushi bodajze jedzie na pompach Sicce i jest zadowolony. Dlatego moze one beda sie nadawac. Naturalnie przy takim akwa jedna pompa glowna, na ktorej bedzie jeszcze SCWD to stanowczo zbyt malo. Bedziesz musial dorzucic jeszcze jakie pompki cyrkulacyjne.

Jesli chodzi o taki przelew to nie jestem pewien czy to jest dobry pomysl. Zdecydowalbym sie chyba na komin albo jesli juz to na przelew ale przyklejony do szyby akwarium.

Pokrywe mozesz zamontowac jak najbardziej ale nie zapomnij o wbudowaniu wentylatorow. :)

Wielkosc sumpa musisz sam dobrac. Pamietaj aby nie bym zbyt maly bo moze braknac wody aby sie przelala z akwa. Albo inaczej piszac bedzie to robila zbyt wolno. Druga sprawa to skompletuj sobie potrzebny sprzet jaki chcesz wlozyc do sumpa i wtedy bedziesz wiedzial jaki musie byc duzy.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"moze zabraknac miejsca w sumpie na wode przelewajaca sie z akwa " :)

Dokladnie tak , sump musi byc odpowiedniej wielkosci , ale tez nie za duzy poniewaz zazwyczaj jest tak ze staje sie tylko zbiorowiskiem smiecia : a wiec nie za maly nie za duzy taki na wsam raz powinien byc:)

Akwarium 50 cm szerokie , to roche taka lekka "kiszka" moze byc i pasztetowa :) , trzeba pozniej kombinowac ze skala , cofac sie lekko na tylna szybe zeby oddac ta glebie , heh , 60 cm stanowczo polecam a i z wysokoscia tez lepiej pojechac na 60 cm .

Mysle ze lepiej nawet jest postawic na szerokosc baniaka ktory oddaje piekna glebie jak na dlugosc .

Tak jak Arcadio wspomnial , baniaczek 160 x 60 x 60 to juz jest ok .

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk- słuchaj swirleja, dobrze gada :) Oglądałem na zlocie akwa 200x63x60. Ja mam 100x50x50. Powiem szczerze, że różnica tych zaledwie 10 cm na głębokości i szerokości jest po prostu kolosalna. Nie do uwierzenia bez spojrzenia na żywo. Takie ok (długość od 130)x 60x60 daje niesamowite wrażenie,a jeszcze pozwala zachować rozsądną objętość akwa. Jak patrzyliśmy na to akwarium to wydawało się jakby ono było szerokie na dobre 80 cm. Nie wiem na czym to polega, ale takie niewielkie powiększenia szerokości dają znaczące optyczne zwiększenie głębi. Być może już 55 cm szerokości to już jest ok. Nie widziałem, więc się nie wypowiem. Widzę na codzień swoje 100x50x50 i wiem, że następne to jakieś 150x60x60 (ewentualnie długość może 160), ale nie chcę przesadzać, trzeba być realistą. Także smk jeszcze sobie przemyśl sprawę i naprawdę polecam obejrzeć baniak o wymiarach szerokość x głębokość 60x60 i dla porównania 50x50. Żebyś trzeci raz nie musiał zmieniać koncepcji.

Ja już wiem 60x60 musi być. Długość pozostaje do ustalenia, jeszcze się nie zdecydowałem. Darek Luba powtarza ciągle 200, 200, 200.... ale próbuje się nie poddawać obłędowi :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci smk wszystko przebudował:):).

1)Przede wszystkim, to rób dziury w akwa bo komin to jest komin:yes

2)Po drugie to wymiary zbiornika, zrób takie, jak mówią chłopaki.Ja mam 150/50/50 i ono wcale nie wydaje się duże.

3)Do SCWD TYLKO pompka dedykowana:yes, jeżeli pojedziesz na głównej to będziesz tylko bluzgał...jedna pompa Ci wszystkiego nie załatwi, tak czy siak musisz jeszcze dokupić.

4)Szafka-out.Miałem 60 cm, i wiem, że jest to najgorsze z możliwych rozwiązań-co z tego, że objętościowo kupa miejsca, jak odpieniacz musiałem stawiać za szafką, bo się nie mieścił na wysokość:):) Dość skomplikowane było czyszczenie osadnika w takiej sytuacji. Opcja by pawel_jaw = 80 cm:yes

5)Światło-jak akwarium 60 cm wysokie, to ja już bym myślał nad hqi- 2x250 + ze 2 aktyniki i masz z dyni.Wszystko podwieszasz na ministelażu ( na stronie janka fitasa do obejrzenia ) i jest pięknie.Masz opocz tago sporo miejsca na wiatraczki i niewielkie bo niewielkie, ale zawsze pole do manewrowania szczypcami.

Jako zabudowę tego bajzu zbijasz 3 dech z mdfu i wszystko wygląda cudownie.

Opcja z t5 jest dla mnie wątpliwa bo przede wszystkim o wiele droższa, a poza tym te refleksy:D

6)Co do sumpa to tak jak pisał Arcadio + jakieś mikrorefugium w jednej z komór.Zawsze będziesz mógł z tamtąd wyrwać troszkę glonów dla pokolców, które pewnie będziesz trzymał w akwa.

To tyle z mojej strony, mam nadzieję, że Ci choć troszkę pomogłem


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Chcislbym tylko dodac,ze w 150cm dlugim akwa bez problemu mieszcza sie T5-tki 80watt :):) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak:

Wysokość akwa zdecydowanie zbyt mała. Ja mam 50 cm wody przy szerokości akwa 80 cm i jest git. Gdybym mógł zrobić szersze akwa to automatycznie zrobiłbym głębsze. Łatwiej znależć miejsce dla zwierzaków itd.

Sump maksymalnie duży. Zrób największy jaki ci wchodzi bo z czasem i tak zabraknie w nim miejsca. Jeden (nie żadne łączone zbiorniki) i rozsądnie podzielony. Cokolwiek potem będziesz dokładał to zawsze lepiej nad sumpem powiesić. U mnie nawet mikser stoi w środkowej komorze sumpa zanurzony w wodzie. Dzięki temu np. woda w mikserze ma temp. 25 st. i roztwór jest ładnie klarowny (lepsze rozpuszczanie).

Szafka za niska (potwierdzam). Mam szafkę 80 i to jest to. Spokojnie włożyłem sump na 45 cm. wysoki. Jest kupę miejsca na ew. wodę z akwa a od góry dobry dostęp. Miejsce na odbieralnik z odpieniacza itd.

O świetle nic nie powiem bo ja zawsze jednak jestem za HQI. :)

A tak przy okazji na koniec września czyli za 4 miesiące to ja bym nie liczył na pięknie zasiedlone akwa, raczej na wstępnie ustabilizowane. No ale znam twoje metody startu .... więc... kto wie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOW - ale stadnie się tu zgromadziliście :) thx

Co do akwa - już je mam więc niewiele tu zrobie, ale szczerze mówiąc nie wiem czy ono czasem nie jest 180x60x60cm - akwa kupił ojciec ale się coś nie kwapi do zakładania więc się znajdzie na nie miejsce u mnie :) Akwa teraz stoi w magazynie u kumpla (bo to wielka krowa przeciez) i jutro sprawdze jakie ma w koncu wymiary.

Czy jesteście pewni ze jedna wieksza pompa nie załatwi sprawy razem ze SCWDem? W koncu to daje raz z lewej raz z prawej i nie powinno być martwych stref.

Nie chce zadnych pompek w środku akwa - wystarczy mi juz 1 martwy ukwiał.

Ale jak coś to moze 2 przelewy - jeden do sumpa z powrotem przez SCWDa a drugi tylko do pompki ze SCWDem podłączonej zaraz u wylotu przelewu.

Światło - HQI nie chce - za dużo ciepła daje a ja chce parowanie ograniczyć do minimum. T5 mi się sprawdzają i nawet dla blików ich nie oddam :)

80cm T5 są jak jednorożce - jeszcze nie widziałem ich dostępnych w sklepach w potrzebnych mi temperaturach barwowych (10000K) (no to prawie jak jednorożce :) )

@swirlej - zrobiłem to w darmowym programie 3D Canvas - z netu sciagnij za free

@jacek - możesz mi wierzyć: jak miejsca w biurze starczy i kasy nie zabraknie to akwa będzie zasiedlone miesiąc-półtorej po odpaleniu kupą nowych zwierzaczków :) (wiecie syndrom :D )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

@smk - t5 80watt zalatwi Ci korale.pl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk

Jak to nie mozesz znalezc T5 80W??

Sa tutaj.:)

Leuchtmittel -> ATI

Co do jednej pompy i tylko z SCWD to nie jest to dobry pomysl. Lepiej zrob juz tak. Zaloz pompe glowna, ktora bedzie tloczyla tylko wode do akwarium.

SCWD natomiast podepnij do drugiej pompy, ktorej bedzie zaciagale wode bezposrednio z akwarium. Ale przy takim zbiorniku to i tak nie wiem czy nie bedzie to zbyt malo.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy nie bedzie zbyt malo ..? oczywiscie ze bedzie zbyt malo , tam musi byc pompa konkretna ta zas rozwerwie ten SCWD na kawalki :), takze mozna zapomniec tego SCWD calkowicie , niestety :] ale nie do takiego baniaka .

TUNZE pompy po obydwu stronach baniaka te z tym multikontrollerem, wtedy mozemy powiedzeic ze mamy prad wodny , male zgrabne i wydajne (malo energi pobieraja ( 15 wat ! )

A tam z jednej pompy cos ciulac z jakims SCWD kombinowac czy inna betoniarka :) to raczej juz nie :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arcadio: opisales wlasnie "?closed loop" o czym pisalem na samym poczatku :)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Swirlej2

Jasne Zbyszku, ze masz racje!!

Szkoda tylko, ze cena za taki zestaw TS24 to jakies 625€ (na stronie Tunze 746€). :)

@Marx

Faktycznie, nie zauwazylem.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Swirlej - SCWD może przyjąć spokojnie na klatę ponad 5000L/h więc o rozrywaniu nie ma mowy :)

Co do tej darmowej wersji tego edytora 3D - to główny bol polega na tym że nie można robić operacji "bolean" na obiektach (co jest zasadniczą sprawą) - to może poszukaj na www.emule-project.org :) (niie to że namawiam - informuje tylko hyhy)

@arcadio - no tak ale są blue lub 6500K a ja chce 10000K więc zostane raczej przy projekcie 8x39W - chyba ze znajdo w te T5 80W 10000K

Pompki tunze to bajka ale koszt okropny no i nie planuje żadnych pompek w akwarium - cały badziew na zewnątch żey mi tych głupszych "źwierząt" nie pozabijało.

W takim razie 2x przelew z dwoma SCWDami i 2 przelewami to chyba nie najgorszy pomysł. Zastanawia mnie tylko awaryjność takiego rozwiązania. Co prawda u mnie SCWD działa na razie ok ale tam by się te jego mechanizmy kręciły ze 3x szybciej i trzeba by ten bajzel czyścić raz na 2 miesiące.

Uczepiłem się tych SCWDów bo to naprawde fajna i niedroga sprawa - cichy, dobry falownik na zewnątrz akwa. Kto ma to wie o czym mówie.

No dobra to że potrzeba więcej cyrkulacji mamy już ustalone - a jaka moc tych pompek? 2500L/h czy 3500L/h? Jaka jest cicha i nie kosztuje fortuny? AM OR? czy może jakiś eheim (wiem drogie). Chodzi mi głównie o cisze.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo sie za chwilke wkurze!! :)

Jak to nie ma 10000K albo 15000K T5 80W??

Czy widziales jak swieci AquaBlueSpecial??

Uczepilem sie ATI ale sa jeszcze Aquaconnect 15000K, AquaMedic 10000K do tego wieszasz niebieskie (Osram 67, ATI BluePlus) i po sprawie. Tak tez nie pisz, ze nie ma wyboru w T5 80W bo to jest nieprawda.

Tu znajdziesz akwarium prowadzone pod rurami 80W.

Natomiast jesli chodzi o ciche pompy to Deltec, Iwaki, Red Dragon.

Ewentualnie tak jak wspomnialem mozesz spojrzec na Sicce albo AquariumSystems i ich NewJet. Wydaje mi sie, ze wchodza jeszcze w gre AquaBee.

Eheim robi w miare ciche pompy ale niestety pozeraja mase pradu.

Ustal sobie cyrkulacje na min. 10x objetosc zbiornika. Bedzie wiecej to nie zaszkodzi.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty z tymi przelewami, jak Ci sie przeleje

to bedziesz plakal ... Zrob 2 kominy trojkatne

i swiety spokuj !!


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arcadio nie bij :) Nie mowie ze nie ma ale u nas w Polsce nie jest je tak łatwo znaleźć jak inne długości T5 (do wyboru do koloru) - ale spokojnie jak się znajda w dobrych cenach to wezme 80W zamiast 2x więcej 39W.

No ładnie - facet w 54L małego hepatuska i boxfish/cowfish trzyma (+4 inne) a ja baty dostałem że probowałem w 112L hepatuska 3cm wsadzić :)

Bardzo ładne ma korale w większych zbiornikach ale same zbiorniki nieciekawe - nie wiem jakoś tak bez ładu i składu powrzucane wszystko.

@KPW - co tam ciekawego w twoim projekcie komputera akwarystycznego się dzieje - przydałby się na jesieni do nowego akwa :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie upieram przy 80W ja tylko chce oszczedzic tobie balaganu w pokrywie i moze mniejszej ilosci statecznikow. :) Ale jesli zdobycie 80W to jest problem to moze faktycznie masz racje i lepiej kupic 2xtyle 39W.

To 54l to nie jego tylko jego dziewczyny. :)

Co do samych zbiornikow to masz racje nie sa super zagospodarowane, dlatego wlasnie wszystko sprzedaje i bedzie zakladal nowe akwarium.

Ale koralowce ma naprawde ladne, na zdjeciach w sumie nie wygladaja wcale tak ciekawie ale w rzeczywistosci sa naprawde super.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kat z tej jego dziewczyny :) Ale spoko - jak daje rade z parametrami a rybki są malutkie i się nie ganiają to dlaczego nie. Co też na tym forum mowiłem i mnie besztali wszyscy ze chce 3cm hepatusa do 112L wsadzić. Czyli można spokojnie jak się nie ma takich terytorialnych morderców w akwa jak moja była flameback angel (była bo ją za kare sprzedałem).

Koralowce ma śliczne - szczególnie montipory różnokolorowe i LPSy. Bardzo mi się montiporki podobają i LPSy (szczegolnie brain corals)

Akropory tez piękne ale jakoś mnie akropory nie kręcą - takie korzenie kolorowe i do tego humorzaste :) nie to co LPSy - ładne i fantazyjne a zarazem kolorowe i wbrew pozorom nie takie trudne.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.