Skocz do zawartości
malyyniak

Chlodzenie w pokrywie.

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie zaczynam budowe nowej pokrywy do mojej solniczki bo przy oryginalnej sweitlowki sa doslownie 2 cm na lustrem wody i temperaturka dochodzi do 28.5'C a dostalem pare twardych korali i trzeba cos z tym zrobic zeby sie uchowaly.

pytanko jest takie , teraz lampy beda 15cm nad lustrem wody, pokrywa bedzie typu zamknietego, beda zomontowane 4 x 80mm wiatraki( takie jak z kompa ) tylko jak to ustawic zeby bylo najlepiej, opcje mam 3:

- wszystkie dmuchaja do srodka i powietrze wychodzi prze z otwor wentylacyjny

- wszystkie wyciagaja powietrze zassane przez otwor

- albo dwa dmuchaja i dwa wyciagaja

co polecacie?


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obudowe 21cm wysokości świelówki są 5 cm pod pokrywą tak aby nie nagrzewały pokrywy i około 15cm od lustra wody, mam wywiercone 4 otwory i sam się zastanawiam jak podłączyć wentylatory. Jeśli będą wyciągały powietrze w środku będzie lekkie podciśnienie a jeśli wdmuchiwały to nadciśnienie. to może mieć nieznaczny wpływ na parowanie wody przy nadciśnieniu parowanie będzie mniejsze, tylko ciekawe czy różnica jest zauważalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem jesli wiatrak bedzie wyciagal to dlugo chyba nie pochodzi.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre chłodzenie jak dmuchają bezpośrednio na lustro wody


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO, przy otwartym akwarium powinny dmuchać, przy zamkniętym lepiej jak wyciągają, bo inaczej, to się tylko parnik zrobi w środku i popadają lampy. Ew. jakiś system dmuchająco-wyciągający, ale jednak stawiałbym na przewagę wyciągających.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich wieloletnich doswiadczeń w terrastyce, a problem chłodzenia jest podobny. Stosowałem rozwiązanie polegające na, umieszczeniu wentylatorów na jednej ściance, a na przeciwległym boku jedynie kratek wentylacyjnych. Odpadał wtedy problem tworzenia się -bańki powietrznej-. Wentylatory wysysają wtedy ciepłe powietrze, zimne wpada przez kratki i szczelinamiy w obudowie.

Ocztwiście najlepszym rozwiązaniem jest, gdzie jedne wentylatory dmuchają a drugie wysysają. Ale wtedy musicz mieć wentylatory o takiej samej sprawności i szczelną obudowę szczelnie zamontowaną na akwarium.

Jaśli jest to możliwe to zamontuj je jaknajwyżej w obudowie.

To były metody stosowane w terrariach, jeśli chodzi o morszczyznę to jestem jeszcze zielony, Więc niech się jeszcze wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy.


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się ze wyciąganie nic nie da bo jeśli w pokoju temperatura powietrza będzie 30st to wpadające powietrze nie schłodzi wody np.do 28st tylko będzie na pewno 30 lub więcej.To tak jak z gorącą herbata jak na nią dmuchasz to szybciej ostygnie niż jakbyś wyciągał


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daje, daje, przecież jak zasysa, to gdzieś też wciąga i wieje :D Trzeba tylko jeszcze zadbać, żeby wciągało gdzieś po przeciwnej stronie pokrywy niż wentylatory. A woda się schładza przez parowanie, czyli logicznie im bardziej suche będzie powietrze nad nią tym możliwe parowanie większe (przy wdmuchiwaniu szybko osiągnie się 100% wilgotności względnej i koniec).


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam.

Jak zaczęły się te upały pojawił się problem z utrzymaniem temperatury w moim słodkim. Przesunąłem pokrywę w lewo a z prawej strony postawiłem wentylator (przesunięcie jakieś 5 cm )Z 29.8 zeszło mi do 26. Świetlówki mam ok. 8cm nad taflą, 4x39 W, trochę grzeją. Z moich doświadczeń mogę stwierdzić, że wdmuchiwanie połączone z dobrym wywiewem jest skuteczną metodą. Używałem dużego przenośnego wentylatora domowego, nie polecam tej metody tylko opisuję mój przypadek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#273495 Jader :

Daje, daje, przecież jak zasysa, to gdzieś też wciąga i wieje :D Trzeba tylko jeszcze zadbać, żeby wciągało gdzieś po przeciwnej stronie pokrywy niż wentylatory. A woda się schładza przez parowanie, czyli logicznie im bardziej suche będzie powietrze nad nią tym możliwe parowanie większe (przy wdmuchiwaniu szybko osiągnie się 100% wilgotności względnej i koniec).

Ja miałem zabudowaną górę i sprawdziłem obie metody z dmuchaniem na wodę dużo bardziej skuteczna.2 lata temu mieszkałem na 8 pietrze [ostatnim]i w pokoju latem non stop 30st. jak wentylatory dmuchały to miałem 27-28st.wodę jeśli natomiast wyciągały a zasysały powietrze z drugiej strony to ile miałem w pokoju to taka sama była woda.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wyciągające i spada z 28.5 do 26. Nie będę się upierał, która metoda skuteczniejsza, ale przynajmniej wiem, że mi z powodu wilgoci nie padnie lampa.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec nie ma jednoznacznej opini na ten temat, wiec bede sprawdzal wszystkie 3 opcje po kolei, to nie jest wielki problem odkrecic i przekecic wentylator, po dokladnym sprawdzeniu wszystkich 3 opcje podziele sie opinia.


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się wczoraj na na opcje wdmuchiwania powietrza i tak też zrobiłem, kupiłem dwa wentylatory i ładowarke 12V i zmontowałem sprzęcik. Dwa otwory na drugim końcu są wolnei odprowadzają powietrze z pokrywy. Przemyślałem sprawe i doszedłem do wniosku że w przypadku wyciągania powietrza przez wentylatory z pokrywy wilgotne powietrze będzie przechodziło przez wentylator a odparowana woda nie jest w stu procentach wolna od soli więc po jakimś czasie wilgoć i sól mogły by uszkodzić łożyska wentylatorów, a w opcji wdmuchiwania powietrze przechodzące przez wentylator pochodzi z pokoju i jest suche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie wiem na ktora opcje sie zdecyduje i nawet jak opcja wyciagania powietrza bedzie najlepsza to sie na nia zdecyduje, takie wentylatory kosztuja po funcie za sztuke, wiec przy calych kosztach utrzymania akwarium, wymiana nawet co miesiac mnie nie odstraszy:)


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dmuchanie na powierzchnie wody jest naskuteczniejsze,zreszta firmowe zestawy tez dmuchaja a nie wyciagaja.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dmuchanie to jest to co tygryszki lubią najbardziej. Oj a może brykanie... Nie ważne. Dmuchanie w każdym razie puki co działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reefmaxach chłodzenie jest dobrze zorganizowane, a główny wiatrak dmucha na powierzchnię wody.

Jak poparzysz paluchy, to dmuchasz czy zasysasz ustami powietrze? :D


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bajka jest prosta. Powinieneś dmuchać. jak pijesz gorącą herbatę, to jak ją studzisz, dmuchając czy zasysając powietrze?


StefcioHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajka nie jest aż taka prosta - zależy czy masz zamknięte pudełko czy otwarty układ. Jak komuś wysoka wilgotność nie przeszkadza niech sobie dmucha.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274205 Jader :

Bajka nie jest aż taka prosta - zależy czy masz zamknięte pudełko czy otwarty układ. Jak komuś wysoka wilgotność nie przeszkadza niech sobie dmucha.

Moim zdaniem kolega ma rację


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.