Skocz do zawartości
adamus_23_as

Wymiana RO i DI

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Mam do was małe pytanko, jak częto wymieniacie swoje prefiltry w Ro a, głównie Di.

Ja leje wodę od dwóch miesięcy po ok 4 tygodniach tds pokazał że po DI woda ma 1 w porywach 2 , więc wywaliłem starą żywicę i wsypałem nową, tak szybą wymianę łumaczyłem sobie dużą iloscią przelanej wody przy zalewaniu akwa, ale mineło parę tygodni (4) i tds znowu pokazuje 2.... To normalne? po RO cały czas mam 7,6,5. myślałem że w pierwszej kolejności polecą wkłady w ro a nie żywica.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz DI wymieniłem po roku bo dopiero wtedy pokazał TDS 1-2,ale teraz jak membrana ma ponad półtora roku to wymieniam co trzy miesiące bo po tym czasie coś pokazuje.Membrana starcza na na 2-3 lata.Prefiltry wymieniam co kilka miesięcy.Oczywiście to zależy jaki masz filtr i ile wody podmieniasz.Możesz mieć kiepską wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze inmar trafia w samo sedno. woda w roznych miastach polski ma bardzo rozne parametry. dlatego trudno porownywac na jak dlugo u kogo wystarczaja poszczegolne elementy filtra ro. ja mialem taki okres, ze po niecalym kwartale prefiltry byly do wymiany. pozniej woda sie poprawila, mniej zbiera sie zanieczyszczen w sitkach w samym kranie, a i prefiltry moge miec teraz dobre pol roku i tds nie pokazuje nic niepojącego i w akwarium tez wszystko ok. sama membrane mem jedna ta samą od poczatku to juz chyba 4 lata sa i teraz dopiero zabieram sie do wymiany.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zdecydowanie to różnica w jakości wody w poszczególnych miastach :D


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo po powodzi była bardzo brudna woda... czyli tak ze 2 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie pewnie jestem skazany na częste wymiany żywicy:(

też stawiam na wodę, ale myslałem że pierwsze polecą filtry w RO ,bo to one oczyszczają cały syf a żywica ma tylko dopieścic do zera... po RO mam ok 4,5,6. więc nie ma dużo oczyszczania.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiany żywicy to małe spostrzeżenie moje... jak miałem żywicę w małym pojemniku gdize wchodziło 0,7 litra żywicy to wymieniać musiałem po klku tygodniach a teraz jak zarzuciłem 5 litrów żywicy w dużym filterku w listopadzie to tds pokzauje 0 do dziś... stąd mój wniosek że warto w większe filtry większą ilość żywicy wkładać ma wtedy dłuższą żywotność

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze powiedzcie, czy żywicę lepiej dosypać do samego końca i lekko przycisnąć dekielkiem, czy lepiej zostawić trochę luzu na górze?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dosypuje się do końca, musi mieć miejsce u góry.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wawa-Bemowo: bez RO+DI TDS pokazuje 340. Częstotliwość wymiany u mnie to 6 miesięcy.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta wodą to jedno wielkie utrapienie. U mnie w Mrągowie (Piknik Country), niby Mazury, niby czysto a z kranu leci 460+, zostawiam to bez komentarza. Po RO jak mam 7 to się cieszę a generalnie mam 8-9 przez to ciągle pilnuję żywicę i w zapasie zawsze mam 1L na podmianę. Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo wskazanie TDS'a nie jest tutaj zbyt miarodajne. Wody z ujęć w naszym kraju są bardzo zróżniocwane nie tylko pod względem ogólnego stężenia substancji rozpuszczonej. Największą rolę odgrywa zróżnicowanie jakościowe, a nie ilościowe. Pamietajmy, że niektóre substancje są lepiej, a inne gorzej filtrowane przez membranę RO. Jeżeli w składzie wody wystepuje dużo krzemianów to logiczne, że żywica będzie wymieniana częściej (skutecznośc RO wynosi tu zazwyczaj około 80% - więc bardzo mało). Ja osobiście staram sie wymieniać żywicę co pół roku.. jednak w moim rejonie spokojnie mogłaby być wymieniana raz w roku. Wiem jednak, że są rejony gdzie co 3-4 miesiące wymiana jest konieczna. Oczywiście wskazanie TDS'a rzędu 1,2 czy nawet 8.. to nie dramat. Nie ma tam nic co by usmierciło bezkręgowce. Sam miałem akwarium na kranówce przez 2 lata :D Oczywiście jeszcze raz podkreślam - wszystko zależy od rejonu Polski i ujęcia wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak Mandaryn pisze,rozne ujecia wody rozne wyniki,tds wszystkiego nie pokaze,Londyn ma kranowke miedzy 360 a 390 ,pare razy dolalem troche kranowki filtrowanej filtrem Brita pokazywal po nim 240,ale nie chcielibyscie widziec pozniej akwarium -piasek brazowy,mam teraz wlasna osmoze i wkladow bede pilnowal jak oka w glowie co 3 miesiace wymiana


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.