Skocz do zawartości
Tofik

Filtr Ro w szafce

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie:

Zapowiada się u mnie remont w mieszkanku - gównie to przemeblowanie małe oraz malowanie ścian, może wymiana wykładziny.

Zastanawiam się, dlaczego niektórzy montują filtr RO w szafce - czy chodzi o to aby nie nosić wiadrami wody?

Chyba jednak nie no bo dla przeciętnego 300L podmiana 10% to zaledwie 30L a więc 2 wiaderka. No chyba, że ktoś ma 800 i więcej.

Ale proszę jednak o waszą odwiedź.

Pytam, bo jestem na etapie "projektowania szafki" - rozplanowanie wnętrza, wiadomo, będzie sump, miejsce na gniazdka, półki na chemię itp. i ewentualnie te RO - ale czy do planowanego 200L akwa jest sens zrywać panele, skuwać posadzkę i prowadzić rurki do łazienki?

Druga sprawa:

Będę miał system automatycznej dolewki grawitacyjnej takiej po 60zl na allegro.

Projektując sump mam go podzielić tak, aby w 1 komorze mieściła się grzałka i rura spustowa - coś jeszcze? jeżeli nie to znaczy że może ona być szeroka tylko na powiedzmy 5cm?

W środek będzie może kiedyś na hodowlę glonów. czyli szersze

Ostatnia komora: ma zmieścić odpieniacz, i pompę obiegową, i dolewkę?

Chodzi o to że nigdy nie miałem w ręku systemu dolewki i chcę wiedzieć czy ona ma tam cała wejść? Czy tylko pływak wystarczy.

Jeżeli teraz będę wiedział gdzie mniej więcej znajduje się dolewka to mam rozumieć że tuż nad ostatnią komorą albo gdzieś obok, ma stać pojemnik/akwarium na wodę RO - powiedzmy 20L i do niego podłączam tylko rurkę od dolewki, czy może ta dolewka musi być ze względów konstrukcyjnych gdzieś blisko zbiornika na RO?

Pytam, ponieważ chcę przemyśleć gdzie dać tą właśnie półkę na zbiornik do RO. oraz ewentualnie zamocowanie RO w szafce zamiast łazience.

PS. Słowo odpieniacz stale mi podkreśla, próbuję poprawić - nie da się - nie ma takiego słowa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam RO w szafce, ale wydaje mi się, że ludzie montuję je z powodu automatycznej dolewki. Jeśli Ty masz mieć grawitacyjną, a jeszcze kuć, żeby kłaść instalacje, to ja chyba na Twoim miejscu bym sobie darował.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem RO w szafce bo zona nie pozwolila pod zlewem :-) Ale mialem dolewke na elektrozaworze bezposrednio z filtra do sumpa. Bez zadnego zbiorniczka. Jesli i tak bedziesz dolewal do zbiornika na dolewke to szkoda zajmowac miejsce w szafce. To jednak kawal grzmota jest.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no aha, czyli RO wstawiacie do szafki i z niego bez pośrednio kapie do sumpa, a dolewka otwiera zaworek i zamyka te pokrętło na RO, u mnie grawitacyjna chyba jednak nie da rady obracać tą wajchą, Zatem mały zbiorniczek na wodę i tyle.

Proszę jeszcze o odpowiedzi:

"Projektując sump mam go podzielić tak, aby w 1 komorze mieściła się grzałka i rura spustowa - coś jeszcze? jeżeli nie to znaczy że może ona być szeroka tylko na powiedzmy 5cm?"

Oraz

"Ostatnia komora: ma zmieścić odpieniacz, i pompę obiegową, i dolewkę?

Chodzi o to że nigdy nie miałem w ręku systemu dolewki i chcę wiedzieć czy ona ma tam cała wejść? Czy tylko pływak wystarczy.

Jeżeli teraz będę wiedział gdzie mniej więcej znajduje się dolewka to mam rozumieć że tuż nad ostatnią komorą albo gdzieś obok, ma stać pojemnik/akwarium na wodę RO - powiedzmy 20L i do niego podłączam tylko rurkę od dolewki, czy może ta dolewka musi być ze względów konstrukcyjnych gdzieś blisko zbiornika na RO?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik, zazwyczaj odpieniacz umieszczamy w pierwszej komorze. Powinna być na tyle duża, by swobodnie manwerować pienidłem. W kolejnych/kolejnej przegrodzie zazwyczaj jest albo LR, albo refugium ewentualnie absorbery/grzałka. Ostatnia komora to pompa powrotna, tam też możesz dać pływak do dolewki. Pompę powrotną najlepiej umieścić "pod kominem", by powrót wody był i krótki i nie miał za dużo łuków, kolanek... wtedy mniej tracimy na wydajności pompy i może ona wspomóc cyrkulację.

zerknij na projekty sumpów , no chyba że już widziałeś .

wg. mnie pojemnik na dolewkę powinien być oddzielnie i szczelnie zakryty, robienie komory w sumpie na dolewkę nie jest wg. mnie najlepszym pomysłem.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Tofik' date=' zazwyczaj odpieniacz umieszczamy w pierwszej komorze. Powinna być na tyle duża, by swobodnie manwerować pienidłem. W kolejnych/kolejnej przegrodzie zazwyczaj jest albo LR, albo refugium ewentualnie absorbery/grzałka.[/quote']

A co to jest LR? resztę rozumiem.

Ostatnia komora to pompa powrotna' date=' tam też możesz dać pływak do dolewki.[/quote']

Czyli że tam wchodzi tylko pływak, a gdzie cała reszta tego ustrojstwa? - to się zawiesza na ściance czy jak?

Pompę powrotną najlepiej umieścić "pod kominem"' date=' by powrót wody był i krótki i nie miał za dużo łuków, kolanek... wtedy mniej tracimy na wydajności pompy i może ona wspomóc cyrkulację.[/quote']

To akurat rozumiem, z tym, że nie będę miał komina, a raczej pudełko przelewowe, ewentualnie komin zewnętrzny - tak czy saik odprowadzenie możliwie jak najkrótsza drogą.

Czy ktoś kto ma automatyczną dolewkę może mi pokazać foto, jak jest zamocowana? Jak ją umiejscowić?

Ja wyobrażam to sobie tak:

nad ostatnią komorą w której jest dolewka, tak z 5cm wyżej mam półkę na której stoi pojemnik z wodą, pojemnik połączony jest rurką z tą dolewką, a samo urządzenie jest zawieszone na ścianie ostatniej komory sumpa tak?, po co ma być ten pojemnik na RO, szelmie zamknięty bo nie kumam co to zmieni. Przecież woda nie będzie spływać od tak, grawitacyjnie, zasysając powietrze itd, tylko po otwarciu zaworka - przez ruch pływaka

PS. Tak czytałem wcześniej temat o sumpach opisy i projekty tu i na innych stronkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam dolewkę grawitacyjną, w ostatniej komorze sumpa gdzie jest pompa powrotna zamontowany jest zawór pływakowy natomiast 50L zbiornik z wodą zamontowany jest w odległości około 6m od akwarium na wysokości 1,5m w komórce pod schodami i połączony cienkim 6mm wężykiem schowanym pod cokolikiem przy podłodze wszystko działa jak należy, sam filtr RO jest w tym samym pomieszczeniu, co zbiornik, ponieważ za ścianą jest ubikacja, więc wystarczyło wywiercić dwa otwory w ścianie i podłączyć wodę i ściek. Więc jeżeli ty umieścisz RO gdzieś w łazience albo pod zlewem sprawa będzie bez problemowa z podłączeniem wystarczy poprowadzić jeden wężyk do zbiornika na dolewkę albo biegać z wiaderkiem, druga opcja to RO w szawce pod akwa i tu już musisz poprowadzić dwie rurki zasilanie wody i powrót do ścieku tak, że praktycznie żadna różnica gdzie się zdecydujesz go umieścić. Druga sprawa, przed którą chciałbym Cię przestrzec to bezpośrednie dolewanie wody z RO bez wcześniejszego spuszczenia wody przez około 10-15min zanim filtr zacznie prawidłowo działać a tak będzie, jeżeli zamontujesz elektro zawór na RO i będzie dolewana woda od razu po włączeniu się filtra obojętnie czy to do zbiornika na dolewkę czy do sumpa, ja miałem tak zrobione na początku, bo myślałem, że jestem mądrzejszy od doświadczonych kolegów z forum niestety byłem w wielkim błędzie i ciągle walczyłem z jakimiś okrzemkami i dziwnymi glonami. Myślę, że wykorzystasz te wskazówki i życzę ci powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, czyli zanim będę pobierał wodę Ro, to przez pierwsze 20minutn spuścić w kanał przefiltrowaną wodę - dzięki za radę.

A możesz mi podać wymiary jakie zajmuje ta dolewka? i w jaki sposób się ją mocuje w komorze sumpa? wiesza się na ścianie?

Czy po porostu cały mechanizm stoi nad sumpem, a w dół zwisa tyczka z pływakiem? Chcę wiedzieć jak się ją mocuje, bo nie wiem gdzie ma się znajdować te urządzenie, jak się je podłączy do zbiornika na RO, proszę fotki.

Ewentualnie zamówię teraz i na środę będę miał to sobie już sam pomyślę, jednak jak masz chęci i czas to proszę o pomoc.

Dzięki...

Ps. Już chyba wiem co to LR - Live rock? czyli po naszemu: żywa skała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodla,widocznie miałeś słabe parowanie i rzadko włączała ci się dolewka bo jeśli jak mi na razie kapie ciągle po kropelce z dolewki grawitacyjnej to jeśli wtedy miałbym automatyczną bezpośrednio z RO to nie powinno chyba nic z tą wodą po drodze się stać.Właśnie przymierzam się do zrobienia automatycznej dolewki,ale jeszcze przed wlanie do baniaka na końcu dołożę mały filtr DI.

Mam nadzieję,że nie mylę się,że będzie dobrze.Tofik, kompletny filtr zajmuje sporo miejsca a jak będziesz kiedyś chciał jeszcze zdublować prefiltry jak ja i niektórzy koledzy mają to już będziesz miał problem.Ja swoje umieszczę pod wanną gdzie jest zawsze niewykorzystana przestrzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

578-dsc_4367.jpg578-dsc_4371.jpg

Inmar - oczywiście, że może tak być jak mówisz ja wcześniej miałem trochę inny patent ani to automat ani grawitacyjna dolewka po prostu w sumpie miałem zawór pływakowy a na RO zamontowany taki zawór ciśnieniowy, który odcinał dojście wody do RO po zamknięciu się pływaka w sumpie, czyli woda lała się bezpośrednio z filtra bez wcześniejszego odpuszczania, parowanie miałem około 40L tygodniowo, ale taki system jest praktycznie bezgłośny i nie mam pojęcia czy tam się dolewało kropelkowo ciągle czy były jakieś dłuższe przerwy w pracy RO, jednak po wstawieniu zbiornika na dolewkę i napełnianiu go po wcześniejszym odpuszczeniu wody przez około 15min sytuacja się bardzo zmieniła nigdy więcej nie pojawiły się okrzemki i inne dziadostwo. Jeszcze raz powtarzam, że być może masz rację.

Tofik jeszcze jedna niedogodność związana z zamontowaniem RO bezpośrednio w szawce pod akwarium to, że musisz stawiać wiaderko żeby je napełnić na zrobienie solanki raz albo dwa rzazy w miesiącu

Fajnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch elektro zaworów na wyjściu z RO i dodatkowo jakieś sterowanie czasowe, które najpierw przez około 15 min spuszczałoby jednym zaworem wodę do ścieku po czy by się zamykał i otwierałby się drugi elektrozawór, który wpuszcza wodę już bezpośrednio do sumpa, niestety dużym problemem jest zdobycie albo cena elektrozaworów, w których części, przez które przepływa woda są z tworzywa sztucznego a nie jak w dużej wiekszości są mosiężny albo z innych metali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem Ro, zostanie w łazience, a wiaderkiem te 20L donieść do akwa to nie ciężko.

A dublowanie pre filtrów po co? - żeby rzadziej wymieniać czy dokładniej czyścić ?

Po co na końcu jeszcze raz chcesz zamontować DI?

Jodla, dzięki za fotki, już wszytko jasne.

I chyba, tak zrobię: Nad automatyczną dolewką dam piłeczkę i na niej zbiornik z RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.