Skocz do zawartości
matt321

Aquascaping czyli nowy pomysl na akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Zafascynowany do jakiegos juz czasu akwarium kolegi Kris_77 zapragnałem zrobic podobny zbiorniczek.Dokładniej chodzi mi o ta rafe http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=24300&d=0.

Jednakze mam kilka watpliowsci którymi chcialbym sie z Wami podzielic i skonsultowac.

1.Planuje akwarium o podstawie 55 cm na 60 cm z tym ze szerokie na 55 cm i głebokie na 60 cm.Wysokosc mysle 80 cm.Czy wogóle warto myslec o tego typu akwarium z takim ułozeniem skały przy tych wymiarach?

2.Naturalnie plalnuje sumpa i w tym momencie tez pojawia sie problem.Od pułeczki na której stałby sum do góry szafki czyli blatu na którym stoi akwa mam dokładnie 50 cm.Wysokosc sumpa planuje 36 cm.Czy nie bedzie za niski?

3.Co do oswietlenie to planowałem taka belke http://allegro.pl/item1155191597_boyu_hqi_1x150_t5_2x24w_led_wentylator.html.Jest o tyle fajna ze mozna ja postawic na krawedziach zbiornika.Czy cos takiego wystarczy bo bedzie to dosc wysoki zbiirnik.

4.Jako cyrkulacje planuje 2x JVP-1 co Wy na to?

5.Ogrzewanie grzałka JAGER 150W

6.Odpieniacz ! No i własnie tutaj mam najwiekszy problem.Jaki odpieniacz wziasc zeby ladnie pienił i nie kosztował majatku?

W sumie na poczatke tyle o co chcialem zapytac.

Prosilbym o porady i moze jakies ewentualne zmiany co do sprzetu.

Z góry dziekuje.


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...dobrze ze pomyslales o glebi,jak dla mnie jest ona wazniejsza od szerokosci zbiornika ale mysle ze te 80cm szybko bedziesz skracal o polowe...pomysl jak tam rece wsadzisz,pomysl tez o wymianie gazowej...moje akwa ma 60cm wysokosci i same problemy z tego powodu...po prostu jest male pole manewru a uwazam ze akwa to taie cos ,gdzie wszystkiego w kazdym miejscu mozna dotknac,chocby po to by wyczyscic czy przestawic...moje nastepne akwa nie bedzie wyzsze niz 45-gora 50cm do tego odejdzie pare cm z racji wave boxa,ktory potrzebuje miejsca do rozbujania...tez nie pozaluje tym razem na glebie,gdyz moje 60cm to tak w tlumie ujdzie...Odpieniacza Ci doradzal nie bede,mozna czasem tanio dostac na ebay uk,ja swojego reef octopusa kupilem wlasnie tam...na cyrkulacji tez bym nie zalowal bo ta chinszczyzna jest do wymiany po roku,bierz Tunze...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wysokoscia tez o tym myslałema ale musi byc taka zeby to jakos miało rece i nogi przy taki ułozeniu skały.i jeszcze najwazniejsze pytanie czy znacie kogos kto by taka konstrukcje zrobił z zywej skały bo moja praca twórcza chyba zupełnie odpada :D?


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dziwne, bo to bardzo popularne pompy jvp :D sam się przymierzam do ich zakupu na forum wielokrotnie słyszałem dobre opinie, negatywnych może 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jvp jak sie cos zepusje to do smieci.Ale cena taka ze chyba mozna sobie pozwolic :D


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość baniaka w dół, wysokość szafki w górę. W nieskiej szafce nie zmieścisz porządnego odpieniacza.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaka wysokosc sumpa i akwarium radzicie biorąc pod uwage ulozenie skaly?Jaka pompe obiegowa radzicie?


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejscie troche od pupy strony.

Ulozenie skaly nie mam wplywu na wysokosc sumpa czy akwarium.

Pomysl natomiast swoim wzroscie.Postaw akwaraium tak zebys bez stolka czy drabiny siegal dna przy tylnej szybie, a dopiero potem mozesz stawiac pomniki. Odpieniacz tak zeby sie zmiescij do sumpa. Tu wysokosc 40-45cm max spokojnie wystarczy

Pompa obiegowa jakies 2400l. Firma to juz zalezy od Ciebie i porfela. Pomy cyrkulacujne przynajmniej 2, jedna cyrkulacji nie ustawisz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to pisalem ze 2 x JVP-1.A wysokosc akwrium chyba ma jednak troche znaczenie jak chcemy skale ulozyc.Gdybym tu zrobil wysokosc 50 cm to troche mijało by sie to z celem robic tak koncepcje skaly.Obiegówka pewnie jakis New Jet bedzie.No i pytanie czy znacie kogos kto robi na zamówienie takie konstrukcje z żywej skały?


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt ruszył :clowning akwa bedzie wysokie na 65 cm.Teraz prosba o porade do Was.Jaki odpieniacz?Ale cos z rodzaju daje rade a cena nie zwala z nóg :tongues i jakie najlepsze i najekonomiczniejsze oswietlenie?

Biore pod uwage

-2x24W T5 plus HQI 150W

-6x 24W T5

-Led 174 W

Jaki bedzie najlepszy wybor na taka wysokosc akwa?Z T5 wchodza w gre tylko 24W bo akwa mam 60 cm a 39W sa juz dluzsze.

Z rzeczy ktore juz kupilem

-2x Jvp-101

-grzałka Jager 150W

-obiegowa NewJet

Co jeszcze bede potrzebowal ze sprzetu oprocz odpieniacza i lampy?


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz co chcesz tam trzymać - bo przy tym oświetleniu (po za ledami bo się nie znam) to jakoś tego nie widzę

to spora wysokość - ja miałem 250 W + 2x 24 W T5 (gotową lampę AM) i wymieniłem na 250 W z odbłyśnikiem Lumenarca + 3 T5 - i przy tej mojej konstrukcji i tak miałem za dużo cienia więc lpsy musiałem nieco wysuwać

24 W t5 są dość słabe więc nawet danie ich 6 to za mało

150 W hqi - tez raczej do 50-55 cm wyskości przy takiej konstrukcji skalnej

ale mówie tu o typowej jak dla mnie rafie z sps i lps

ale jesli coś z tego to napewno zestaw z HQI z mini lumenarckiem DIY plus 2-4 T5

co do cyrkulacji - wiem, że już masz - ale moim zdaniem do kostki to raczej trzeba więcej pomp o mnijeszej mocy niż mniej i silnych - ja bym tez mysłał o wyprowadzeniach loclinów z dna z pompy obiegowej (ale wtedy new jet może być za słaby)

co do wysokości szafki - najpierw kup odpieniacz - wstaw go do sumpa lub obok - i zmierz na jakiej wysokości nad tym może być blat żebyś mógł spokojnie wyjąć kubek do czyszczenia


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.W takim razie oswietlenie 150W HQ1 plus 2x24 T5 bedzie prawie 1W/1L jak bedzie za malo dolozy sie T5.Zbiornik bedzie pod LPS i SPS.

2.Co do cyrkulacji to co proponujecie?Stawiam raczej na chinczyki.Z doswiadczenia wiem ze dobrze chodza a jak sie zepsuje to do kosza i po nowego.

3.Jaki odpieniacz byscie polecili?W miare wydajny mi chodzi ale zeby cena nie powalala :clowning


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę, że te światełko jednak moze wyrobić :tongues tylko z głową przy obsadzaniu

no i zwróć uwagę przy konstrukcji skały żeby nie było aż tak dużo cienia na piasku od półeczek na korale...

przy tej wysokosci i 150 W lpsy na piasku (nie w cieniu) będą czuły sie wyśmienicie

daj znać jaka to cena nie powala - bedzie łatwiej znaleźć ten odpieniacz :( bo wiadomo, że im drozszy tym lepszy :clowning więc trudno zgadywać :(

cyrkulacja jesli na pompkach to łatwa rzecz do wymiany - więc potestujesz w zależności od aranżacji - tak jak pisałem - przy wysokim filarku w kostce 2 pompki mogą nie wystarczyć :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji myslalem nad 3 sztukami JVP-101 ale nie wiem czy wtedy nie bedzie za duza prala a chinczyków slabszych nie znalazlem.Na piasku planuje tez zoanthusy wiec one nie potrzebuja az takiego oswietlenia.Co do odpieniacza to tak maks bym chcial dac 500 zl razem z pompka.Oczywiscie planuje tez filter z pelletkami.


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 500 zł nowego odpianiacza do takiego akwarium nie kupisz - tym bardziej przy biokulkach gdzie powinien być wydajny

albo dozbieraj kasy lub oszczęź na czyms innym albo szukaj używanych

cyrkulację jeśli tylko na pompkach wewnątz - dopracujesz jak stanie konstrukcja skalna


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by mozna bylo rozwiazac cyrkulacje nie bazujac tylko na pompach wewnetrznych?


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie reka:D

A tak na serio to bardzo mocna pompa obiegowa co w przypadku jej awarii lub braku pradu pozbawia akwarium wszystkiego. Zachecam do glebszego czytania niz kombinowania


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompa juz kombinowalem i wiadomo jakas dodatkowo cyrkulacja bedzie bo wzialem mocniejsza troche.


45 literków,konikarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - żeby wyeliminować problem o którym piszesz wystarczy dać drugą pompę obiegową (jedna zewnętrzna druga wewnętrzna - żeby zbytnio nie nagrzewać, wody) i z niej puścić wylotki z dnie lub z tyłu

dla mnie taka cyrkulacja jest gorsza niż na tunziakach - ale w przypadku niedużych kostek może poprawić wygląd - szczególnie gdy nie chcemy trzymać najbardziej wymagających spsów

miałem kostke 67 cm i może nie tyle szpecił wygląd pompek co miałem problemy z ich ustawieniem - wszędzie blisko do skał i albo dmuchały bezpośrednio na korale albo waliły w tafle szyby żeby to jakoś stłumić - dlatego pisałem, że lepiej sprawdziło by się więcej sztuk o mniejszej mocy


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.