Skocz do zawartości
Kaktus

Wspólny Sump. Proszę o ocenę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam już 3 lata akwa ogólne z sumpem. Teraz postanowiłem postawić kostkę 55x55x45h(konikarium) i podpiąć się pod sumpa od ogólnego. Problem polega na tym iż te konikarium jest niżej niż górna krawędź sumpa. Zależy mi na podpięciu się pod tego sumpa gdyż tam jest chłodziarka i nie trzeba będzie martwić się o utrzymanie temperatury w konikarium. Na dole przedstawiam prowizoryczny obrazek ogólnego zarysu mojej myśli :D

2549-konikarium.jpg

Niebieskie kwadraty to pompy obiegowe.

Zielone to rury tłoczące.

Czerwone to powroty.

Czy ma to prawo normalnie funkcjonować? Jakiej wielkości orurowanie polecacie do konikarium?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest możliwe. Tylko jeśli kostka ma być poniżej sumpa to pompa musiała by być w konikarium (a może lepiej pisać stajni?) a sump musiałby mieć przelew, bądź przynajmniej dziurę w jednej ze ścianek.

Druga opcja to dać sump niżej od kostki. Można wtedy zrobić przepływ akwa 250L --> konikarium --> sump --> akwa 250L wystarczy wtedy jedna pompa tłocząca wodę.

Zostaje jeszcze parę innych problemów ze wspólnym sumpem. Normalnie gdy zepsuje się coś, np zatka się odpływ wody to grozi to wylaniem paru litrów wody, w takiej sytuacji jak teraz może wylać się zawartość jednego akwarium.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274520 szarykruk :

Zostaje jeszcze parę innych problemów ze wspólnym sumpem. Normalnie gdy zepsuje się coś, np zatka się odpływ wody to grozi to wylaniem paru litrów wody, w takiej sytuacji jak teraz może wylać się zawartość jednego akwarium.

Czemu miało by się coś zatkać? Przecież są jeszcze rewizje:strutin


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś zatkać, coś pęknąć, coś rozszczelnić.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił troszkę inny komin tzn otwory rewizji i spływowy wywiercone na boku komina na wyższym poziomie niż jest krawędź szyby sumpa, przy takich zaginaniach rurek jak na rysunku gdzie najwyższy punkt rury spływowej jest wyżej niż najniższy poziom wody w kominie będzie się zapowietrzać (zasada naczyń połączonych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274540 adam1203 :

ja bym zrobił troszkę inny komin tzn otwory rewizji i spływowy wywiercone na boku komina na wyższym poziomie niż jest krawędź szyby sumpa, przy takich zaginaniach rurek jak na rysunku gdzie najwyższy punkt rury spływowej jest wyżej niż najniższy poziom wody w kominie będzie się zapowietrzać (zasada naczyń połączonych)

Można by tak zrobić. A te śrubunki przelotowe przez szybę (szczelne)daje się na jakimś kleju czy wystarczy ta guma co jest orginalnie?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to są dokładnie te same śrubunki które zakładamy w dnie, ja nic nie kleiłem i jest szczelne. Wewnątrz komina daj kolanko aby otwory były skierowane do góry, rewizja standardowo z dodatkową rurą aby otwór był wyżej niż otwór rury spływowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.