Skocz do zawartości
Ziemniok

LED DIY CREE 3W - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do stworzenia oświetlenia DIY z diod led CREE 3 W. Zbiornik ma mieć 330 litrów - wymiary 122x52x62,5.

Oprócz białych Cree mam diody niebieskie, aktyniczne i UV. Wstępne moje rozrachunki i przymiarki przy obudowie dawały by ilość około 70 diod białych i około 40 niebieskich ( w tym aktyniczne i kilka UV ).

Czy stosunek 70:40 byłby miłym efektem dla oka? Ile spośród tych 40 niebieskich dać aktynicznych lub UV?

Diody będą mocowane po 6 lub 3 sztuki na paskach do nich przygotowanych, a wszystko na ogromnym, metrowym radiatorze.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem diody Cree 3W serii XR-E białe, niebieskie i royal blue. Do tego zakupiłem diody UV 1W.

Zbiornik ma być SPSowo-LPSowy, więc przyjmujmy 330l = 330 W. 330W standardowego oświetlenia, jak wyczytałem to jakieś 115 W mocy LEDowej (dzielimy na dwa - mam racje???).

Oto pytania:

1. Ile diod będzie optymalnych do oświetlenia tego zbiornika? (Wg mnie około 40 sztuk w kombinacji kolorystycznej). Diody mają być zasilane prądem 700 mA.

2. W jakim stosunku dobrać diody? Moim zdaniem stosunek 2:2:1 (białe:niebieskie:royal blue) i do tego kilka sztuk (3-5) UV. Czy nie będzie za niebiesko? Nie lubię ciepłych kolorów, chciałbym uzyskać przyjemny dla oka, biało niebieskie oświetlenie.

3. Czy ktoś testował Blue i Royal Blue i może powiedzieć, jaka jest między nimi różnica?

4. Jak proponujecie rozwiązać problem sterowania? Chciałbym móc włączać i niebieskie i białe osobno z możliwością przygaszania.

5. Gdzie kupić duży radiator? Potrzebowałbym kolosa wymiarów okolo 115 cm x 40 cm x 3-4 cm. Przy prądzie 700 mA (bo takowe drivery zakupiłem) wystarczy wg opinii Kol. Smitha chłodzenie pasywne, jednak w obudowie umieszczę jeden, dwa wentylatory wolnoobrotowe dla pewności.

Za oświetlenie nocne odpowiadała by listwa z trzema diodami - np 2 royal blue i UV które świeciły by non stop.

Proszę o pomoc, sugestię i będę wdzięczny za rady :D

Pozdrawiam


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli sam ruszam z projektem DIY opartym na Cree więc nie mogę powiedzieć, że mam doświadczenie - jednak dużo poczytałem zarówno na naszych 2 rodzimych forach jak i ogromniasty wątek na Reefcentral.

Generalnie na taki zbiornik jak Twój powinno wystarczyć ok. 50-70 diód 3W (na RC przyjmują 1 diodę na 10-20 cali kwadratowych powierzchni podstawy akwa).

Bardzo wiele zachodnich projektów korzysta dodatkowo z soczewek skupiających (rzadko stosowane jest 80st., najczęściej 60/40st.). W polskich projektach raczej soczewki są mniej popularne (niestety to dodatkowy koszt od 1 do 1.5 USD/szt.).

Kolejna sprawa używane diody - teraz używa się głównie białych XP-G (można je wysterować na dużo więcej niż 700mA - wg producenta bezpieczne jest dla nich nawet 1.5A) lub w wersji tańszej XP-E. Do tego dochodzą Royal Blue z serii XP-E (nie ma RB z XP-G).

Diody z serii XR-E raczej nie są już zbyt popularne ze względu na mniejszą wydajność.

Jeśli chodzi o stosunek LEDów to gdzieś na RC było fajne porównanie ale nie mogę go odgrzebać - tak z pamięci (może ktoś to w razie czego skoryguje). Dla białych XP-G i Royal Blue XP-E

60:40 (białe:niebieskie) - odpowiednik 10 000K

50:50 - odpowiednik 13 000K bez aktyniki

40:60 - 13 000K z aktyniką

Jest bardzo mało projektów gdzie ludzie dokładają diody inne niż Cool White i Royal Blue. Tak samo z diodami UV.

W przypadku sterowania najpopularniejsze są zasilacze z driverami Mean Well ELN-60-48D. Umożliwiają ustawienie prądu do max. 1.3A + sterowanie od 0 do max. ustawionego prądu za pomocą zasilacza 0-10V. (wersja ELN-60-48P ma możliwość sterowania sygnałem PWM).

Jeśli masz duże samozaparcie i chcesz obniżyć koszty to oczywiście można dać zwykły zasilacz + drivery (sterowane są raczej sygnałem PWM) i kombinować z jakimś ustrojstwem do sterowania (są projekty wykorzystujące np. Arduino - czyli pewien rodzaj gotowego uniwersalnego kontrolera).

Co do radiatora to obawiam się, że nie znajdziesz w jednym kawałku tak ogromnego radiatora. Zresztą pytanie czy na pewno musisz mieć aż tak szeroki radiator? Led ma stosunkowo szeroki kąt świecenia (to nie T5 gdzie świetlówki rozmieszczałeś nad całą powierzchnią wody - raczej podobnie jak w HQI robi się węższe lampy).

Najszerszy radiator jaki mi się udało znaleźć (dostępny w PL - można sprowadzać ze stanów ale to dodatkowe koszty) ma 19cm szerokości i do 4m długości.

Dzisiaj nawet właśnie taki nabyłem w Profmetkolu. Za 110cm długości zapłaciłem niecałe 180zł (w przypadku radiatorów można u nich kupić dowolną długość - inne profile trzeba brać całe - czyli w większości 4m długości).

Jeśli bardzo zależy Ci na szerokości 40cm to najwyżej połączysz ze sobą takie 2 radiatory tylko wtedy wagowo zrobi Ci się kolos (mój waży równe 9kg).

Tak jeszcze raz czytam Twój post i trochę się dziwię - wygląda na to, że już pokupowałeś zarówno diody jak i drivery a dopiero teraz zaczynasz wnikać w temat ile diód, jakich, jak tym sterować (masz już drivery - jeśli nie są sterowane to można o tym zapomnieć).

Nie wiem czy nie jest trochę za późno (w sumie zmienić zawsze można praktycznie wszystko - tylko trochę szkoda wywalonej kasy).

Mam nadzieję, że choć trochę przydadzą Ci się powyższe informacje. Jeśli gdzieś jest błąd w założeniach to chętnie go wysłucham bo tak jak napisałem sam dopiero startuję z projektem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp swietny post dzieki:)

Nie chce zakladac nowega watku, wiec szybkie pytanko.Co polecilibycsie do baniaczka 25l??:D pc wspomagane ledami, czy same ledy, ile szt i jaka elektronika(sterowanie 1-10v)? Z gory szieki:)

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.