Skocz do zawartości
kmirko

200L satysfakcji

Rekomendowane odpowiedzi

Gotowość techniczna

Akwarystyka morska zawsze mnie fascynowała, nigdy bym nie pomyślał że jestem w stanie spełnić marzenie posiadania akwarium morskiego. Brak wiedzy, filtracja - czarna magia, stereotypy mówiące że to dziedzina dla bogatych, co prawda nie jest tanio, ale jednak do zrealizowania.

Forum przez pół roku bardzo mi pomogło w czerpaniu podstawowej wiedzy, a cenne rady wykorzystałem przy zakupie sprzętu i przygotowaniu technicznym akwarium.

Brak pośpiechu w tym wypadku jest tylko sprzymierzeńcem, miałem mnóstwo czasu żeby krok po kroku korygować i udoskonalać swoje plany, aby w przyszłości czerpać satysfakcję z obserwacji akwarium a jak najmniej czasu poświęcać sprzętowi, nie pomijając oczywiście czynności obowiązkowych.

Teraz z ogromną radością mogę zacząć przygodę z morszczyzną.

Front.jpg

Akwarium

200l 100x40x50 (to niestety maximum wymiarowe na jakie mogłem sobie pozwolić) szyba float, to pozostałość po słodkowodnym gdzie trzymałem ryby z Tanganiki a więc akwarium bez komina i nie chciało mi się bawić w wiercenie dziur w dnie, więc jest pudełko przelewowe łączone dwuzłączką z odpływem 32 mm na giętkim wężu typu Gamrat.

Pudelkoodpyw.jpg

Tło akwarium to czarna okleina meblowa klejona na mokro (mokrą łatwiej odkleić przy poprawkach i korekcji, po przyklejeniu woda powoli odparowuje a klej zaczyna spełniać swoje zadanie)

W dno akwarium wkleiłem 4 mm bezbarwną płytę PVC kupioną w OBI, uszczelnioną na brzegach czarnym silikonem akwarystycznym, teraz zmartwienia o naprężenia skał na dno mam za sobą.

Caaszafka.jpg

Szafka

Wentylacja szafki jest ważnym elementem zabezpieczenia, bez odpowiedniej wentylacji wilgoć da o sobie znać pod postacią pęcznienia niezabezpieczonych płyt meblowych i korodowaniu metalowych części szafki (zawiasy, wkręty)

Jako wentylacje części szafki w której jest sump zastosowałem wiatraczek komputerowy 90 mm z 3 stopniową regulacją obrotów na zasilaczu 7,5 V co dodatkowo spowolniło obroty, dzięki temu mam totalnie bezgłośną wentylację szafki. Przed wiatrakiem na zewnątrz szafki zamontowana jest drobna kratka wentylacyjna która częściowo wychwyci wciągany kurz.

wentylator.jpg

Szafka jest zabezpieczona przed wilgocią bezbarwnym silikonem wzdłuż wszystkich połączeń, a otwory techniczne zabezpieczyłem bezbarwnym lakierem a później dodatkowo posmarowałem silikonem.

Części metalowe szafki pomalowałem srebrolem (farba do metalu) i dodatkowo natłuściłem smarowidłem w spraju, rdzewienie mi nie groźne.

Sumplewa.jpg

Szafka pod akwa jest podzielona na pół, całą lewą stronę zajmie sump 41l (40x32x35) wykonany na zamówienie u szklarza, ponieważ sump jest niewielki podzieliłem go tylko na dwie części i udało mi się w nim upchać w lewej komorze odpieniacz Deltec MC 500, a w prawej filtr pod BioPaletki i pompę obiegową Eheim 1260 oraz grzałkę i czujniki dolewki wody. Tak więc sump będzie spełniał rolę typowo techniczną, nie będzie w nim miejsca nawet na niechciane stworzenia z akwa, o DSB czy innym nie wspomnę.

Sumpprawa.jpg

Prawa strona szafki to elektrownia, oddzielona półką od poniżej położonego 23l zbiornika automatycznej dolewki z pokrywą, zbiornik dolewki wystarcza na ok. 7 dni, pokrywa ma zminimalizować parowanie wody RO, najpierw kupiłem pokrywę a później zamówiłem na jej wymiar zbiornik.

Rozdzielenie części szafki z gniazdkami od części z sumpem ma swoje uzasadnienie, mam swobodny dostęp do gniazd i nie będą one narażone na bezpośrednie działanie słonej wody i wilgoci.

Korek.jpg

Ponieważ miejsca w sumpie jest jak na lekarstwo, chciałem ułatwić sobie łatwe dosypywanie BioPaletek w filtrze bez wyciągania filtra i odkręcania dekla, wykonałem w deklu dodatkowy otwór w który wkleiłem gwint z nakrętką z butelki PET.

W związku z tym musiałem usunąć ze środka filtra górne sitko i zamontować w odpływie siteczko (porozwiercana zaślepka) aby kulki mogły swobodnie opadać na dno po dosypaniu.

Filtr RO-DI mam zamontowany pod zlewem w kuchni do którego zamontowany jest miernik TDS, pierwszy czujnik zabudowany jest za membramą, drugi czujnik jest po DI. Woda w zbiorniku automatycznej dolewki będzie uzupełniana ręcznie.

RO-DI.jpg

Ponieważ akwarium stoi w sypialni zależało mi na maksymalnym wyciszeniu systemu, tak więc:

- sump stoi na macie akwarystycznej z pianki

- odpływ do akwa będzie pod lustrem wody tak samo ja spływ do sumpa i odpływ z filtra BioPaletek

- pompa obiegowa stoi na stopkach silikonowych i jest podpięta do hydrauliki 20 cm odcinkiem węża silikonowego 25 mm.

- odpieniacz stoi na stopkach silikonowych.

- pompka filtra BioPalets będzie zwisać na giętkim wężu nie dotykając dna

- w pudełku przelewowym przygotowałem durso, czyli bezgłośny odpływ

- na wlot powietrza w odpieniaczu podłączony jest tłumik powietrza

- poziom wody w sumpie będzie taki aby przelewał się przegrodą możliwie łagodnie, bez spadu

Wszystkie wykorzystane u mnie metody wyciszania systemu zostały zaczerpnięte z forum.

Start za dwa tygodnie :D


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi to bardzo pomogło też cały czas kompletuje sprzęt od jakiegoś czasu i podpatruje i czytam bardzo dużo by nie zadawać głupich pytań ale kiedyś i mój topik powstanie tutaj :D

Jak na razie widać wszystko przemyślane i to mi się bardzo podoba. Gratz


Przesiadka z zieleniaka na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie do startu zbiornika wprost książkowe , gratulacje :D

życzę oby kolejne kroki były równie przemyślane, a z pewnością obejdzie się bez większych problemów.

@kmirko, zastanawia mnie tylko powrót wody. ze zdjęcia wynika, że wyloty bedziesz miał dość głęboko w zbiorniku. Natomiast sump jest stosunkowo nieduży. czy testowałeś "brak prądu"? czy przy wyłączonym obiegu , supm "pomieści" wodę?

no chyba, ze fotka przkłamuje lub tylko "roboczo" powrót jest tak głęboko.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika o ile nie pominąłem czegoś w obliczeniach to sump powinien pomieścić wodę, pozwoliłem sobie na tak głęboki wylot wody ponieważ na rurce nad śrubunkiem wylotu są nawiercone dwa otworki zapowietrzające, różnica między przelewem w pudełku a otworkami w powrocie to 2 cm. Powinno być OK


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

interesuje mnie temat pudełka przelewowego.

Czy możesz zamieścić fotki jak zamontowałeś w nim durso.

Jakiej wydajności masz pudełko?

Pozdrawiam


100x50x55(w),lampa 2x150 HQI + 2 x39 T5, AM 3000 blue na pompie AB2000/1, 40kg LR,10 kg LS, obieg NJ3000, cyrkulacja 2x 3200 Koralia 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275094 kmirko :

Nika o ile nie pominąłem czegoś w obliczeniach to sump powinien pomieścić wodę, pozwoliłem sobie na tak głęboki wylot wody ponieważ na rurce nad śrubunkiem wylotu są nawiercone dwa otworki zapowietrzające, ...

nawet jeżeli matematycznie się zgadza, to i tak na kranówce bym sprawdziła, ale ja z tych panikujących :D

a o te nawiercone otworki dbaj szczególnie, bo jak zarosną albo się przytkają to przy braku prądu, może pojawić się problem.

czekam z niecierpliwością na dalsze aktualizacje :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko przelewowe według producenta ma do 6000l/h, rzeczywista przepustowość jest oczywiście mniejsza.

Samo durso wykonałem w wersji kompakt aby zmieściło się do komory pudełka i jest demontowalne.

Durso.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry set up ,deltec ani eheim nie zawioda Cie:clapping,zycze sukcesow i satysfakcji w pozniejszym czasie,na pewno bede sledzil uwaznie Twoj watek,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start 12.08.2010

Pierwsze zasolenie i układanie skały, czyli aquascaping

Mimo że skała była odgazowana, to i tak postanowiłem że ja wyczyszczę w solance przed włożeniem z pozostałości osadów i luźnych kawałków, uzbierało się sporo syfku po czyszczeniu więc zalecam tą czynność.

Od zasolenia odczekałem 24 godz, ułożyłem pierwsze 4 skały na dnie i wsypałem 18 kg żywego piasku, oczywiście woda zrobiła się tak mętna że nie było już możliwości dalszego układania skał więc podłączyłem wewnętrzny filtr z gąbką i odczekałem do następnego dnia, skała została w boksach przez noc i nie wpłynęło to negatywnie na jej kondycję.

Główny system filtracyjny nie był jeszcze uruchomiony.

Na drugi dzień woda się wyklarowała na tyle że mogłem kontynuować układanie skał.

Skała została stabilnie ułożona bez żadnych wspomagaczy typu klej do skał lub mocowanie na rusztowaniach czy inne takie, w razie czego mogę w przyszłości swobodnie rozebrać konstrukcję, ponieważ miałem plan jak ułożyć skały poszło mi dość sprawnie i z niewielkimi korektami po 1,5 godz miałem to czego oczekiwałem.

front-1.jpg

prawastrona.jpg

lewastrona.jpg

Zależało mi na takim ustawieniu skały aby cyrkulacja obmywała je z każdej strony, tak więc skały nie dotykają tylnej szyby, mam również swobodny dostęp do bocznych i przedniej szyby w przypadku czyszczenia. Mimo wąskiego akwarium wyszło zadowalająco.

Po ułożeniu skał powstały dwa kopczyki połączone pomostem,

nie będę już zmieniał ustawienia. Tak myślę :clowning

Zgry.jpg

Dodałem bakterie Microbe Lift Special Blend i uruchomiłem filtr z Biopaletkami.

Czekam na pierwsze oznaki dojrzewania :tongues


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dziesiąty

Skała odgazowana, 1/3 pojemności wody z działającego akwarium.

Od momentu włożenia skały, nie moczyłem w zbiorniku rąk, niczego nie zmieniałem.

Odpieniacz ustawiony na suchą pianę, zbiera się systematycznie brudna szaro-zielonkawa woda,

cuchnie jak ścieki z oczyszczalni, ale da się wytrzymać :)

Woda w akwarium czysta, na szybach pojawiły się ledwo widoczne białe przecinki, poruszają się jak plemniki.

Parametry mierzone co 3 dni, w pierwszych dniach NO2-0,1 NO3-10, dziś NO2-0 NO3-5

Oświetlenie białe i aktynika ustawione na 4 godz.

Na skale niewiele zmian, pojawiły się nitkowate bordowe glony i szczątkowe kępki glonów zielonych.

Glony2.jpg

Glony.jpg

Czekamy dalej :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dwudziesty

Wprowadziłem skromną ekipę czyszczącą czyli 3x Tectus i pierwsze szczepki korali, Clavularia i Caulastrea.

Na skale ledwo widoczne zmiany, glonów przybyło niewiele w szczątkowych ilościach co mnie bardzo cieszy.

Biopaletki w filtrze kręcą się od początku, leje cyklicznie czyli raz w tygodniu dawkę bakterii i oświetlam aktualnie białym 5 godz wydłużając co 2 dni po 15 min aż do uzyskania 8 godz, aktynika świeci się już docelowo czyli 12 godz.

Parametry stabilne, na stałym poziomie od dwóch tygodni.

NO2-0

NO3-5

PH-8

KH-7,5

Zas-1.025

20-1.jpg

20-2.jpg

20-3.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień trzydziesty

Glony rosną w najlepsze ale raczej są dłuższe niż jest ich więcej.

Zdjcie579.jpg

Pojawiły się również różne ozdobne glony, których nazwy nie znam.

Zdjcie585.jpg

Zdjcie587.jpg

Zdjcie589.jpg

Zdjcie592.jpg

Zdjcie594.jpg

Będę musiał pomyśleć również o zakupie Mitraxa ponieważ znalazłem na razie małe skupiska Valonii.

Zdjcie593.jpg

Do skromnej ekipy czyszczącej doszedł Salarias fasciatus, pocieszna rybka, szybko zaaklimatyzował się do nowych warunków i robi niezły bałagan przy okazji skubania glonów wyrywa okruchy skały i woda już nie jest taka klarowna :nono

Jak już glonów nitkowatych będzie mniej, zacznę podawać mu algi Nori, mam nadzieje że przypadną mu do gustu bo chciałbym go mieć na dłużej w swojej obsadzie.

Salariasfasciatus.jpg

Doszły również korale czyli Xenia umbellata od kolegi krzysiek26 i Euphyllia paraancora

Zdjcie596.jpg

Zdjcie597.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brązowe glony to Dictyota, czerwone - pewnie Rhodymenia a zielone Neomeris annulata. Czerwone kłaczki to na 90% Centroceras clavulatum :nono


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony Mintaj wiedziałem że mogę na ciebie liczyć, dzięki.

Na 4 zdjęciu glon zidentyfikowany jako Acetabularia, wygląda troszkę jak pojedyncze główki zielonego Zoanthusa.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orzesz ty!:)

Dopiero teraz to zauważyłem - bardzo cwany pomysł z tym obrazem nad akwa :)

Domyślam się że chciałeś uzyskać efekt "przepiłowanej wody". Dla oglądającego ma się wydawać że widzi wyspę i to co jest pod wodą wokół niej! - Genialne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień czterdziesty

NO2-0

NO3-0

PH-8

KH-8

MG-1320

CA-430

Dwa dni wcześniej zrobiłem podmianę wody 30l na soli Red sea coral, od tej soli zresztą zaczynałem, ale została juz resztka i następne podmiany będą na TMBA.

Glony nitkowe w odwrocie, makroglony mają się dobrze i nawet mi się podobają,

z nowych pojawiła się Ulva lactuca czyli sałata morska, wyrosła oczywiście ze skały.

Ciekawostka – Glonem zajadają się od dawien Szkoci, Ulva zawiera aż 25 razy więcej żelaza niż wołowina i jest gatunkiem alg z najwyższą zawartością witaminy C.

Doszło też nowe życie Euphyllia glabrescens, Heliofungia actiniformis i rozgwiazda Fromia indica.

Zdjcie657.jpg

Zdjcie617.jpg

Zdjcie621.jpg

Zdjcie624.jpg

Zdjcie627.jpg

Zdjcie628.jpg

Zdjcie630.jpg

Zdjcie635.jpg

Zdjcie637.jpg

Zdjcie639.jpg

Zdjcie642.jpg

Zdjcie650.jpg

Zdjcie652.jpg

Zdjcie654.jpg

Zdjcie656.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie ładnie widać, że za jakiś czas będzie ładny baniak już zapowiada się dobrze :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na hodowle trudnych zwierzaków, nawet w przypadku super stabilnych zbiorników zawsze jest za wcześnie.

Ja się zdecydowałem, czy dobrze ? czas pokaże.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień sześćdziesiąty

Minęły 3 tyg. od ostatniej aktualizacji, więc czas wkleić kilka fotek dla potomności.

Dobra nowina, Salarias zaczął jeść mrożonki...jupiii

Przez ostatni czas systematycznie dochodziło nowe życie, tak więc

Korale:

Euphyllia paradivisa

Montipora Digitata czerwona

Seriatopora Calendarium seledynowa

Seriatopora Calendarium zielona

Skorupiaki:

Neopetrolisthes maculatus - Krab porcelanowy

Mithraculus sculptus - Krab zielony

Lysmata debelius x2 - krewetki

Mięczaki:

Babylonia spirata x2 - ślimaki

Ryby:

Amphiprion Ocellaris x2 - Błazenki

Synchiropus splendidus - Mandaryn wspaniały

Nemateleotris magnifica

Ostatnio Heliofungia coś grymasi i nie pompuje się do końca, może to przez to że mam nie wykrywalne przez testy NO3 i PO4, chociaż inne korale mają się świetnie.

Z.jpg

Y.jpg

hg.jpg

b.jpg

ad077.jpg

ad075.jpg

ad068.jpg

ad048.jpg

ad047.jpg

ad043.jpg

ad042.jpg

ad039.jpg

ad031.jpg

ad030.jpg

ad029.jpg

ad019.jpg

ad014.jpg

ad009.jpg

ad005.jpg

A.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej podobają mi się te "ślimory":kapelusz


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Moim zdaniem bardzo przyjemny baniaczek, czystość ostro bije po oczach :kapelusz .


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz swietlowki w tej lampie? Zostawiles oyginaly czy wymieniles na inne??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez pierwsze dwa tyg. były oryginalne 10000K później zmieniłem na ATI 2xAquablue Special,1xActinic Blue, 1xBlue Plus Teraz widzę że jest tego światła za mało i myślę jednak o zmianie lampy na taką z większa ilością świetlówek lub przejściem na HQI. Puki co nie podjąłem decyzji i wciąż się waham, ledów na razie nie uwzględniam.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś mała aktualizacja by się przydała :nono


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.