Skocz do zawartości
fifek33

sump do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

- Musisz obliczyć ile wody będziesz miał w kominie i ile Ci zassie z akwa i czy całą tą masę wody przyjmie sump.

- Zastanawia mnie jeszcze jak na takich niskich przegrodach będzie pracował ten odpieniacz i czy pompa nie będzie zasysała powietrza.


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 cm wysokości pozwoli na prace odpieniacza ?? Jeśli sump ma wysokość 35 to spokojnie można zrobić nawet 30cm jeśli potrzeba.. jaki odpieniacz tam ma być ?

a na samą pompę tyle samo miejsca co na odpieniacz bez sensu, lepiej dać mniejsza.. z czasem może jakiś filtr przepływowy lub coś podobnego trafi do 1 komory..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwie szyby po 28cm nie potrzebne.

Wystarczy ta środkowa 30cm wklejona od samego dna.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie (ponoć nie ma głupich pytań):

Jak policzyć ile litrów wody wpadnie do sumpa, przy braku prądu?

Domyślam się, że należy obliczyć objętość rury pływowej - średnica razy jej długość, ale to wszytko?

Czy jeszcze z zbiornika zassie trochę - no właśnie ile? - jak to obliczyć?

W ten sposób, że jak pudełko przelewowe znajduje się np 2cm pod wodą, to znaczy, że przy braku prądu poziom lutra spadnie też o 2cm, potem mnożę to przez powierzchnię lustra wody i mam gotowe?

PS. gdzie w sumpie umieszcza się np lampę uv, filtr przepływowy na pellety - w tej komorze gdzie znajdują się glony wyższe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz policzyc, ile wody sie spietrzy w akwarium po wlaczeniu pompy obiegowej. dodac 3 litry na zapas i to wlasnie bedzie tyle ile ma sie zmiescic w sumpie. ilosc spietrzonej wody zalezy m.in. od: moc pompy obiegowej, srednica splywu, dlugosc grzebienia w kominie, glebokosc zanurzenia rury powrotnej w akwarium.

lampa UV- gdzie chcesz - na oddzielnej pompie, na splywie, na bypassie

filtr na pellety - na bypasie lub oddzielnej pompie

glony wyzsze - w tej komorze co by och pompa obiegowa nie wciagnela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

niech będzie 25cm jedna szyba wklejona od samego dna.

Nie wiem po co ten przepływ z trzech szyb pomiędzy komorami, chyba tylko po to żeby syf się tam zbierał i komplikował obsługę akwa.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to coś ma służyć temu' date=' żeby do akwa nie trafiały bąbelki powietrza z odpieniacza[/quote']

[quote]#276581 KIDULT :

musisz policzyc, ile wody sie spietrzy w akwarium po wlaczeniu pompy obiegowej. dodac 3 litry na zapas i to wlasnie bedzie tyle ile ma sie zmiescic w sumpie. ilosc spietrzonej wody zalezy m.in. od: moc pompy obiegowej, srednica splywu, dlugosc grzebienia w kominie, glebokosc zanurzenia rury powrotnej w akwarium.

moc pompy:55W

Wydajność 3000L/H - zakładając, że pompa jest 1,5m pod linią lustra wody, ma przepływ około 1200L/h

średnica spływów: 25mm

Długość grzebienia: 10cm

Głębokość zanurzenia rury powrotnej w akwarium - 5cm

Czyli jak policzyć ilość spiętrzonej wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
musisz policzyc, ile wody sie spietrzy w akwarium po wlaczeniu pompy obiegowej. dodac 3 litry na zapas i to wlasnie bedzie tyle ile ma sie zmiescic w sumpie.

tego sie nie policzy, tylko trzeba oszacowac.

Czyli da się czy nie bo już się gubię :Dozingoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da policzyć, to także. I nie "oszacować" tylko policzyć dokładnie. Po "oszacowaniu" można później wodę z podłogi zbierać. Jak jednak chcesz to zrobić jeżeli system nie działa? Bez sumpa zrobiłbym tak:

I. Wariant:

1. Napełnienie zbiornika głównego na maksa (woda do poziomu grzebienia, komin pusty), zaznaczamy poziom wody.

2. Uruchomienie systemu wraz z dodatkową wodą tak, aby działała pompa obiegowa (dodatkowy pojemnościowo wystarczający zbiornik wody wraz z pompą, włączony w obieg). Zaznaczamy górny poziom wody (komin powinien być zalany).

3. Obliczamy różnicę w litrach w zbiorniku głównym + dodajemy do tego ile wody zmieści się w kominie i mamy gotowy wynik, jaki zapas powinniśmy rozważyć przy projektowaniu sumpa.

II. Wariant (brak pojemnika i opcji uruchomienia testowego systemu):

1. Napełniamy zbiornik główny do poziomu grzebienia (komin pusty).

2. Obliczamy ilość wody w litrach na pozostałej części zbiornika (tej nie zalanej, od poziomu wody do górnej krawędzi zbiornika) + dodajemy ile mieści się w kominie.

3. Uzyskany litraż bierzemy pod uwagę przy projektowaniu sumpa (przy takim rozwiązaniu taka opcja zawiera również dodatkowy zapas, woda przecież i tak nie będzie sięgała górnej krawędzi zbiornika).

Koniec.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Masz plusika!

A co jak nie mam komina a pudełko przelewowe ?

W ten sposób?

1)Według wariantu drugiego: Napełniam zbironik wodą do poziomu grzebienia - tak żeby nie wlała się jeszcze do niego woda

2. Obliczamy ilość wody w litrach na pozostałej części zbiornika (tej nie zalanej, od poziomu wody do górnej krawędzi zbiornika) + dodajemy ile mieści się w pudełku przelewowym.

3. Uzyskany litraż bierzemy pod uwagę przy projektowaniu sumpa (przy takim rozwiązaniu taka opcja zawiera również dodatkowy zapas, woda przecież i tak nie będzie sięgała górnej krawędzi zbiornika).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to policzyłem bez zalewania zbiornika - poprostu wygodnie było to wiedzieć już podczas projektowania obiegu (dobierałem wielkość sumpa i komór w nim do objętości zbiornika i wydajności pompy).

Temat generalnie nie jest z gatunku trudnych - podam Ci jak ja to policzyłem :):

Na wstępie dla wygody łatwiej jest zawsze operować wymiarami wewnętrznymi zbiornika, komina (ew. pudełka przelewowego, czy komina zewnętrznego, sump'a i przegród w sump'ie. Wymiary zapisuj w dm a wynik wyjdzie Ci w litrach (np 38 cm do obliczeń przyjujesz 3,8 dm).

1. Zmierz wysokość H do górnej krawędzi akwarium (wewnątrz - u mnie 5,9 dm)

2. Zmierz wysokość h do dolnej krawędzi grzebienia od dna akwarium - wewnątrz (ja przyjąłem dolną krawędź komina na tą wysokość wkleję grzebień - u mnie 5,3 dm)

3. Zmierz długość L akwarium wewnątrz (u mnie 12,2 dm)

4. Zmierz szerokość S akwarium wewnątrz (u mnie 5,8 dm)

5. Zmierz długość lkomina wewnątrz (u mnie komin prostąkątny 1,6 dm)

6. Zmierz szerokość s komina wewnątrz (u mnie 1,0 dm - jeżeli ktoś ma komin trójkątny liczy z pola powierzchni trójkąta x wysokość komina i ma pojemność komina - ilość wody maksymlnie się w nim mieszczącą. W kominie zewnątrznym mierzymy jak wyżej a pudełko przelewowe najlepiej zalać do max. pojemności wodą i zmierzyć pojemność mieszczącej się wody :)

Przy tych obliczeniach nie wziołem pd uwagę pomijalnych w mojej ocenie objętości rur spływowych i powrotnych a najważniejsze pominąłem ilość wody która spłynie powortnie przez pomę ponieważ mój powrót do zbiornika jest wprowadzony do dna gdzie wyloty obmywają tył skały i aby niknąć wylania do sumpa objętości prawie całego zbiornika w powrocie na wyskości górnej krawędzi komina wywiercony jest otwór 5 mm w celu zapowietrzenia układu powrotneg w chwili braku zasilania na pompie obiegowej. Jeżeli natomiast ktoś ma wloty dyszami przy powierzchnie wtedy najbezpieczniej je umieścić maksymalnie wysoko pod lustrem spiętrzonej wody aby wlewana wodanie nie zabierała jednak ze sobą powietrza z powierzchnii.

Pojemność komina u mnie pojmność komina v = h x l x s = ok. 8,5 litra

Objętość akwarium ponad dolną krawędzią grzebienia (to jest ta ilość wody, która w maksymalnie niesprzyjających warunkach może wrócić do sump'a po wyłączeniu zasilania - odważni mogą przyjąć na ko niec współczynnik bezpieczeństwa od 0,65 do 1 i tak będzie ok.:). U mnie V = (H - h) x L x S = ok. 42,5 litra

Mój sump z założenia musiał przyjąć w przypadku awarii zasilania ok. 51 litrów spiętrzonej wody a praktycznie ilość ta nie ma prawa przekroczyć 35 litrów

Teraz sprawdzasz sump. Pojemność całkowita netto (znów wymiary wewnętrzne - u mnie 4,4 x 9,8 x 3,8 = ok. 164 litry).

Potem liczysz ile wody podczas pracy jest w sumpie - mieżysz najwyższą przegordę (wody i tak zawsze będzie mniej ponieważprzegrody są stopniowane w dół a w komorze pompy jest najmniej wody) u mnie 2,6 dm - czyli ilość wody stale będącej w sumpie z uproszczeniem wynosi u mnie mniej jak 97 litrów). Zapasu pomiędzy całkowitą objętością sump'a a wodą w nim mam więc przynajmniej 67 litrów :)

Jak powyżej policzyliśmy :) u mnie nie dojdzie do przelania sumpa powracającą (spiętrzoną w akwarium wodą) w przypadku awarii zasilania pompy obiegowej.

Teraz musiałbyś jeszcze sprawdzić, czy w przypadku zapchania się całkowicie spływu i rewizji nie przelejesz zbiornika - w tym celu musisz policzyć maksymalną pojemność komory pompy (z tym już sobie poradzimy) a następnie trzeba sprawdzić podczas pracy całego systemu jak poziom spiętrzonej w akwarium wody już się ustabilizuje ile pozostaje w nim miejsca (objętości) na przyjęcie dodatkowej wody. Jest to objętość od lustra wody do górnej krawędzi zbiornika.

Powiem szczerze, że ja teg nie liczyłem ponieważ komora pompy u mnie ma wymiary 2,3 x 2,0 x 3,8 = ok. 17,5 litra i do tego nigdy nie jest pełna - a woda po spiętrzeniu nie jest nigdy w zbiorniku bliżej jak 3 cm d krawędzi górnej akwarium i tutaj mogę być spokojny ale w małych zbiornikach ewentulanie w tych z dużymi sump'ami (a konkretnie dużymi komrami pomp obiegowych w sumpie jest bezpiecznie to sprawdzić)

W mojej ocenie należy jeszcze pamiętać o jednej sprawie - jeżeli ktoś posiada automatyczną dlewkę RO ze zbiornika oddzielnego (czy to dodatkowa komora w sumpie czy dodatkowy zbiornik). W przypadku zatkania spływy i rewizji pompa wypompowująć wodę ze swej komory spowoduje uruchomienie dolewki - pomijam już fakt, że zmniejszy to poziom zasolenia ale doleje nam do obiegu całą zawartość (prawie całą) zbiornika (u mnie maksymalnie ok. 50 litrów) więc tego nie można pominąć. Podam sposób w jaki ja sobie z tym poradziłem.

Użyłem do teg cel 2 dolewek z pływakami.

Najpierw kreśliłem poziom wody w komorze pompy sump'a po którym powinna się uruchomić pompa dolewki RO następnie minimalnym poziom wody w tej komorze po osiągnięciu którego pompa obiegowa zaczyna zasysać powietrze.

Natępnie w pierwszej dolewce obróciłem pływaki do góry nogami aby wyłączała prąd po spadku poziomu wody poniżej minimum pompy obiegowej. Do tej dolewki po rozgałęzieniu zasilania wpiołem pompę obiegową i następną dolewkę (pływaki tej dolewki są ustawione tak aby po obniżeni się wody w komorze pompy poniżej pierszego minimum doszło do dolania odparowanej wody RO) do której z kolei wpięta była mała pompa dolewania wody RO.

Na pierwszy rzut oka skomplikowane ale cała operacja jest bardzo prosta a daje nam (poza wadą jaką jes konieczność zakupienia II dolewki dodatkowy koszt ok. 100 do 200 PLN):

1. Pompa obiegowa niegdy nie pracuje na sucho

2. Nie dochodzi do całkowitego wypompowania wody z komory pompy

3. Dolewki mają układy opóżniające załączenie co dodatkowo zabezpiecza obieg przed ciągłym włączaniem i wyłączeniem w przypadk falowania i innych ruchów wody.

Jak któś uważnie przeanalizuje temat obydwu dolewek włączonych szeregowo zauważy, że są dwa poziomy minimalne. Ma to jedną wadę. Od czasu zapchania się spływu i rezwizji a pomiędzy obydwoma poziomami minimum pompy dolewki wody RO i pompy obiegowej pompa dolewki będzie dolewać wodę do komory pompy obniżajć zasolenie i zwiększając ilość wody w obiegu.

U mnie (jak i u większości) problem jak się okazuję rozwiązuje się sam poprzez zastosowanie w dolewce wody RO pompki o maksymalnie małej możliwej wydajności w stosunku do pompy głównej (dla mojego obiegu stosunek wydajności pomp jest na poziomie 1 do 20 więc w przypadku zapchania się sływu i rewizji pompa główna/obiegowa na tyle szybko bniży poziom wody w swej komorze, że pompa dolewki RO w tym czasie poda pomijalnie małą ilość wody RO i też razem z pompą główną się wyłączy.

Nie wiem cz w tym temacie coś pomogłem (ostatni post jest z przed ponad miesiąca) ale może komuś innemu te uwagi będą pomocne.


124x60x60 -> OW; sump 100x40x45, Odpieniacz stożek DIY by Sebastian z igłą Tunze, obieg NJ6000, cyrkulacja 6 x 6000 l/g (cztery załączane cyklicznie po dwie na przemian), oświetlenie LED 300W ściemniane DIY. Automatyczna dolewka Aqua Trend + zbiornik 100x12x45, 60 LR, 40 kg LS

Planowa automatyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO, a ja zrobiłem to chyba jednak proście:

(ale jednak będzie komin zewnętrzny)

Zmierzyć wysokość spiętrzonej wody na grzebieniu - dajmy 3cm, zmierzyć powierzchnię lustra wody, pomnożyć przez te 3 i mamy ile L spłynie :),

W przypadku jak mam 80*50*50,a grzebień załóżmy spiętrzy 3cm to liczmy: 78*48*3 = 11,2L

(Przy założeniu że szkło ma 1cm grubości)

Policzyć jeszcze objętość rury spustowej - ale tylko tyle ile jest nad zaworem - który w zasadzie dławi przepływ i przez to spiętrza troszkę wody przy średnicy 25mm i wysokości od zawora do komina - 60cm i zakładając, że tyle wody spiętrzy się przez fakt dławienia zaworem (chociaż to mało prawdopodobne to biorę górną granicę)to max 3L

Dodam objętość rur odprowadzających wodę z sumpa i mamy gotowe :)

PS. Ale twoje informacje są przydatne dla potomnych i dobrze że je podałeś tutaj :), skoro ty odkopałeś ten temat, to znaczy że inni też pewnie tu wpadną ja będą mieli taki problem jak ja miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.