Skocz do zawartości
Thorn

Nowa kosta z rafą (pomoc)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Powoli zbieram sprzęt do dopalenia kostki 40x40x40 z Opti. Mam kilka pytań by nie popełnić błędów ze startem. Pierwsze co to mam pytanie odnośnie światła.

1.Planuje HQI 70W z żarnikiem 14.000 czy takie oświetlenie wystarczy czy muszę je jeszcze mieszać z innym źródłem światła.

2.Widzieliście gdzieś stumpy mikro większego jak 25x25x35 cm nie zmieszczę do szafki i taki bym chciał dać ale nie wiem jak go podzielić. Może ktoś ma jakiś pomysł na podzielenie takiego stumpa.

3. Myślałem nad 5kg żywej skały czy to nie za mało albo za dużo ?

4. Czym najlepiej jak zrobię stumpa go wypełnić.

5. Chodzi mi o piasek biały morski czy można go spokojnie dać czy mieszać go z piaskiem koralowym ?

Czytałem wiele topików dla początkujących więc może i gdzieś było pisane o tym wszystkim ale jakoś nie znalazłem dosłownych odpowiedzi na moje pytania.


Przesiadka z zieleniaka na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitac.

Moim zdaniem przy takim malym akwa nie warto inwestowac w opti. Owszem roznica jest, ale przy tak malym akwarium i grubosci szyby ja bym sobie odpuscil. To tylko moje zdanie.

Sump nie musi byc dzielony, odpieniacz, pompa obiegowa, grzalka, itd. Z dolewka moze byc juz problem bo miejsce naprawde ograniczone. Mozna ewentualnie jakas grawitacyjna nad sumpem.

Oswietlenia dla koarli miekich starczy ale przydaloby sie do zarnika dolozyc swietlowki aktyniczne ktore niestety nie zmieszcza sie do twojego akwarium. Pozostaje wiec albo zwiekszyc rozmiar akwarium. No chyba ze jest jeszcze opcja innego zarnika np 20000K ale tu niech sie inni wypowiedza bo na tym sie nie znam.

Skaly jak na 160 litrow przynajmniej 20kg, moze rezygnacja z opti pomoze sfinansowac taka ilosc skaly.

Piasku ze zwirem lepiej nie mieszac, bo bedzie wygladalo to jak zabrudzony argonitowy. Jeden worek 9kg starczy. Najlepiej wsypac po zakonczaniu dojrzewania po wczesniejszym wypuklaniu w wodzie z pierszej podmianki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275614 Grzegorz Dyzma :

Skaly jak na 160 litrow przynajmniej 20kg, moze rezygnacja z opti pomoze sfinansowac taka ilosc skaly.

na 64 l ? to chyba ok 6-8 kg.. zależy jaka skała ;)

a piasku pewnie z 4-5 kg, więc pół worka dobrej jakości piachu


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, nie zgodze sie z Toba (chyba pierwszy raz ;) ) sam mam piko-piko rafke w kosteczce 27L i kolory wygladaja o niebo lepiej niz przy zwyklym szkle w moim drugim akwa. Warunek to odpowiednio gruba szyba, bardzo dobry szlif i klejenie. Moim zdaniem lepiej wyglada biale ale to juz kwestia gustu.

Co do oswietlenia to moim zdaniem bedzie sie to przegrzewac. Moze lepiej np. 2 x 18W w PC? Albo LEDy 5W?

Co do sumpa - daj dwie waskie przegrody w srodku zeby ew. wlazyc wate i absorbenty. Trzy przegrody to moim zdaniem niepotrzebna strata miejsca a jak dasz wate to i tak pecherzyki powietrza sie nie przedostana.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki mi to wyszlo 160L to nie wiem:clowning dobrze ze inni uwaznie czytaja:kapelusz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do świetlówek aktynicznych to owszem zmieszcza sie ;) mozesz wlozyc cos takiego:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=c610d1d11a56&UID=223cc4abad19

Tyle ze nie wiem czy to wystarczy ,podawane jest jako nocne wiec niebieskie na pewno ,ale nie wiem czy wystarczajace -mozna sprobowac dac dwie sztuki ,jesli masz troche wiecej miejsca to mozna by zastosowac takie swietlowki:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=f7be418b68e8&UID_p=f7a17e2e3fbf&UID=223cc4abad19 z tym ze wystawaly by po 2.5cm z kazdej ze stron

Pozdro


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Powitać kolegę ;)

Panowie, ja znam Tom-a z innego forum.

Ta kostka 40*40*40 opti to już jest gotowa, bo to kiedyś mu wykonałem na zamówienie. Było w niej słodko, a teraz kolega widocznie chce posolić ;)

Zatem akwa już jest. Całkiem spoko litraż.

PS. Jakbyś chciał to mam do sprzedania 70W/HQI - tylko palnik do zmiany na morski.

No i kolejna sprawa to akwa było klejone bezbarwnym klejem - poważna wada w morskim jeżeli nie czytałeś o tym, to wiedz, że czarny lej jest lepszy bo w twoim przypadku glony powłażą w szczeliny i zasyfione naroża będziesz miał co może szpecić efekt końcowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry żarnik i git. Mam na myśli reeflux 12K (jak na 12k daje fajną barwę błękitną) tylko do 70W chyba nie ma niestety.

Piasku nawet 3kg wystarczy na warstwę dekoracyjną.

Skały 5-7kg i układ może taki :

img3984r.jpg

imggm1.jpg

21005.jpg


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam Pavilon a Tofik to Skalar ?

resztę też witam jeszcze raz

No to tak HQI mam bo zieleniaka została żarnik tylko kupić. Akwa jest jak wspomniał kolega już dość dawno ;) ostatnio jeszcze nie dawno było w nim coś takiego

cubey.jpg

no a teraz chcę posolić ;)

Jeszcze raz jedna sprawa chodzi o ten piasek bo mam taki 0,7-1 mm bialuteńki i nie wiem czy się nada czy trzeba koniecznie żywy ? bo jeżeli tak to się kupi ;)

PS : Pavilon już w PL czy dalej w UK


Przesiadka z zieleniaka na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Tofik to Skalar ;)

Piasek masz pewnie ten co zamawiałeś na tony ? hehe on się raczej nie nada tylko narobi paskudztwa w akwa... Nie musi być żywy byle był morski... W niektórych sklepach można kupić martwy piasek na kg u mnie w mieście za martwy chyba coś ok. 4zł/kg

Jeszcze w UK do 22 sierpnia ;)


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja to Skalar na aquaportalu ;)

nie musisz mieć żywego piasku - to zaleta że przyśpieszasz dojrzewanie, ale jak kupisz martwy piasek koralowy to też się nada.

Zwykły akwarystyczny raczej odpada.

PS. Może zainteresowany będziesz kostką z opti większą bo 50*50*40 - łatwiej będziesz miał z doborem oświetlenia a i 40L więcej wody - stabilniej, więcej zwierzaków itp - na razie jest na bezbarwnym ale da się na czarny przerobić...

Koszta założenia i utrzymania w zasadzie te same

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co będzie zmieniał teraz jak już ma wszystko zaplanowane.

Wystartuj z tą kosteczką jak wszystko będzie elegancko się rozwijać to pewnie sam zdecydujesz, że pora przejść na większe i obstawiam, że odpalisz te duże akwa co masz hehe


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ładny ten baniaczek ;)

Nie psuj, kosteczkę zostaw, a solniczkę postaw drugą chociaż ze 2x większą ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosteczka już zlikwidowana bo czeka na solniczkę teraz się w roślinki bawię na większym ;)

430 Litrów ;) mój zieleniak

dsc0201u.jpg

a kostka morska mi się marzy od wielu miesięcy (chyba od kiedy Pavilon założył)

OK więc kompletuję sprzęt dalej


Przesiadka z zieleniaka na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzisiaj zakupiłem

1. JVP-101 2 sztuki

2. Sól AquaMedic Reef sald 20kg

3. zrobiłem Lampę HQI


Przesiadka z zieleniaka na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok akwarium zalane i posolone. I teraz pytanie mam czy czekać na nową dostawę skały czy brać już skałę tą co jest erybce z 15.07.2010 ? bo to jest mój dylemat


Przesiadka z zieleniaka na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Wybacz Thom ze podepne sie do Twojego topicu ,ale mam mini dylematy tak ze nie bylo sensu smiecic forum kolejnym topiciem (a mam nadzieje ze odpowiedzi na chodz jedno przydadza sie rowniez Thornowi) :clowning Mianowicie:

Zabieram sie za przerobke mojej kostki (35x35x35) i nie mam pojecia jak rozwiazac sprawe cyrkulacji otoz postanowilem dolozyc sumpo-panel :tongues (sump obok akwa :( ) ,za pompe obiegowa posłużyłby MJ 1200 ,i stad moje pytanie czy lepiej zastosowac system loc-line czy moze zwyczajna hydraulike a na cyrkulacje dac Koralie Nano ? (finansowo na jedno wychodzi) z tym ze nie wiem czy w przypadku cyrkulacji Loc-Line wystarczy no i troche z nim zabawy na pewno ,z drugiej strony Koralia zajmuje miejsce w akwarium ,ale daje ladny szeroki strumien i cyrkulacja bylaby z cala pewnoscia wystarczajaca :) ,co wiec radzicie ?

Kolejne pytanko (na prawde mini :( ) co wyglada wizualnie lepiej ,chodzi o piach:

Samoa Pink czy Black Beach ?Zastanawialem sie mocno nad Black ,jednak podobno w akwarium nie prezentuje sie juz tak ladnie

I ostatnie pytanie ,czy jesli nasype piachu do akwarium zamieszkalego juz przez rybe krewetki i koralowce to czy nie doznaja zbytniego stresu ?

Pozdrawiam


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralie mają ładny, szeroki strumień - i owszem - ale nie nano, ta akurat "wieje" dosyć wąsko.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.