Skocz do zawartości
Engell1

KH+ liquid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacząłem dozować gotowe produkty typu Ca, KH+, Mg w formie płynnej za pomocą pomp dozujących.

Pytanie moje czy taki płyn KH+ można jakoś samemu i tanio zrobić. Z tego co widzę to jest to Natrium-hydrogen-carbonat wzglednie hydrogencarbonat ( sorki jeśli źle to napisałem ) chemia to nie jest moja mocna strona.

Ja uzywam teraz produktu Dupla Marin KH+ Liquid ale widzę, że np. GroTech Kh+Ca 1 jest chyba tym samym produktem.

Moge sporządzić taki płyn jakoś samemu ?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Możesz sam robić płyn na kH z wodorowęglanu sodu. Do kupienia w sklepach akwarystycznych np. tu:

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=316_1047&products_id=6615

lub tu:

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_199&products_id=1454

Resztę płynów też możesz robić sam wg. tej strony:

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/metoda_ballinga.html


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz, dzięki ale ja nie stosuje typowej metody Ballinga i tutaj też pytanie czy ja przypadkeim czegoś źle nie robie.

Używam normalnej soli tj. TM Actiff Riff + właśnie gotowe preparaty (nie Balling) do podnoszenia Ca,Mg, KH.

Do tej pory używałem prparatów TM w postaci proszków. Jako że zakupiłem pompe dozującą postanowiłem zautomatyzować proces i zakupiłem preparaty w formie płynnej tj. Dupla Marin : Ca Liquid, Mg Liquid, KH+ Liquid . . .

Czy przypadkiem aby stosować takie produkty ( albo np. Grotecha ) musze stosować specjalną sól do Ballinga??? Teraz to juz zwątpiłem myślałem że Ballinga i te preparaty to coś innego.

Proszę o info


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling jest zamiennikiem gotowych preparatów. Do utrzymania kH, Ca i Mg na wymaganym poziomie możesz stosować gotowce lub roztwory robione samodzielnie bądź mieszać gotowce na Ca z robionymi na kH. Poszukaj na forum w dziale Chemia. Jest masa postów o Ballingu. Pytałeś o zamiennik płynu na kH to Ci podałem najtańszą metodę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Twardość" wody, o którą chodzi to tak naprawdę obecność jonów wodorowęglanowych (twardość przemijająca). Jest wiele metod by doatrczyć ten element, jednak wszystkie oparte są na tym samym. Skład większości preparatów to po prostu wodorowęglan sodu. Sa tez preparaty oparte na dwutlenku wegla, który w odpowiednich warunkach tworzy potrzebny związek. Nie ma tu jednak ukrytej magii i wszystkie preparaty dostarczają ten sam anion wodorowęglanowy. Najlepszymi metodami na utrzymywanie KH jest reaktor, lub lanie roztworów Ballinga w rónych dawkach. Gotowe preparaty.. mogą mieć różne działanie ze względu na dodatki, które niekiedy mogą zaburzyć równowagę jonową (np ciagłe lanie NaHCO3, bez jednoczesnego dodatku CaCl w odpowiednim stosunku molowym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki

Ale z tego co widze to aby lac Ballinga trzeba uzywac soli bez NaCl(np. Preis) bo uzywajac normalnej soli zasolenie w akwarium wzrasta . . . prawda?

Mowiac o Ballingu to ile różnych roztworów należy lać aby utrzymać Ca, Mg, KH na odpowiednim poziomie?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, ze zasolenie wzrasta, bo to mozna sobie latwo skorygowac. Wzrasta co innego: stosunek jonow chlorkowych i sodowych do innych jonow rosnie podczas stosowania metody Ballinga. Z bardzo prstej przyczyny: lejemy NaHCO3 ktore dysocjuje nam na jon sodowy i wodoroweglanowy. Jon wodoroweglanowy zostaje przyswojony przez korale, wzglednie buforuje kwasy, natomiast jon sodowy "zostaje". Analogicznie z CaCl2 - jon wapniowy zostaje wbudowany w szkielet korali a jon chlorkowy "zostaje". Z tego powodu powinno sie zastosowac sol morska ale bez tych ww. wspomnianych pierwiastkow, wzglednie stosowac czeste i regularne podmiany wody.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy małym zapotrzebowaniu na wapń i KH nie trzeba lać soli bez NaCl. Regularne podmiany dostarczają wystarczającą iloć mikroelementów. Wzrost zasolenia jest minimalny. Korygowanie może się odbywać poprzez robienie podmian solanką o mniejszej gęstości. Przykładowo w akwarium masz 1,024 i by utrzymać takie zasolenie lejesz przy podmianie solankę 1,022. Dodatek ballinga bedzie utrzymywał te 1,024. Oczywiscie liczby te są zupełnie przykładowe i się nimi nie sugeruj. Wszystko zalezy od wielkości dawki, ale podbicia te są minimalne nawet przy obfitym zapotrzebownaiu na wapń. Chodzi tylko o to, że Balling nie podbija silnie zasolenia. Ja od roku nie musiałem podejmować działań zmierzających do korekcji podbitego zasolenia mimo, że mam akwarium z SPS i leje sporo.

Preparaty podstawowe to chlorek wapnia i wodorowęglan sodu. Sól bez NaCl jest konieczna przy dużych dawkach Ballinga. Magnez możesz dozować preparatami lub przygotować roztwór chlorku magnezu (uwodniony w zależności od metody) i siarczanu magnezu - oba zwiazki w jednej butelce. Stosunek tych związków jest zależny od stopnia uwodnienia. Jeżeli dobrze pamiętam to dla 7-wodnego MgCl i bezwodnego MgSo4 jest to 8:1. Warto jednak to sprawdzić, bo pewności nie mam. Od dawna nie lałem tego roztworu. Sól bez NaCl także zawiera związki Mg i u mnie to wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki.

Reasumujac jakie beda negatywne skutki lania Ballinga z solą z NaCl w porównaniu do Ballinga z solą bez NaCl ?

Ja odkad uzywam tych preparatow zauwazylem ze Ca skoczylo do 495(odstawilem dozownik az spadnie i musze zaczac dozowac o wiele mniej niz producent podaje), Mg utrzymuje sie na poziomie troche powyzej 1300. Glowny problem to KH, ktore spadlo do poziomu 6,7 i mimo ze leje preparat na KH+ prawie w podwojnej ilosci to jakos KH nie chce wzrosnac . . . Ja to w sumie wiaze z dużą ilością wódki jaką leję ale nie jestem pewien czy to ma coś wspólnego


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.