Skocz do zawartości
malyyniak

Glony nitkowate ponownie :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam duzy problem z tym dziadostwe, jest tak zle ze wstyd fotke wstawic, porastaja cala skale tak do polowy wysokosi akwarium juz tak od 7 tygodni, wyrywalem recznie, czyscilem skale, i tak odrasta, kupilem nawet zajaczka ale gdzies zaginal w akcji ???

od kad pojawily sie glony leje wodke i parametry wody sa moim zdaniem dobre:

Ca - 420 mg/l

PO4 - 0

NH3 - 0.1

NO2 - 0

NO3 - 0

CaCO3 - 100mg/l

PH - 8.3

(testy nutrafin hagen + NO2 i NO3 dodatkowo tera)

Dodam tez ze ostatnie pare tygodni akwarium sie przegrzewalo raz osiagnelo 30 stopni, naszczescie korale maja sie dobrze.

obsada nie za duza jak narazie bo boje sie wtopic puki co :clowning

obsada :

2 x blazenki

2 x chromis

rozne slimaki x ??? ( co dzien cos innego widze, bedzie z 5 gatunkow )

8 x rozne pustelniki

1 x dorodne wezowidlo

1 x dorodna Sinularia

1 x sredni sarco

1 x sredni Alcyonium

5 x kolonie zoa roznej wielkosci od 5 do 150 polipow

3 x czerwone grzybki :(

1 x maly fragment Euphyllia glabrescens

3 x maly fragment Favia

1 x maly fragment Caulastrea furcata

1 x maly fragment Euphyllia divisa

plus jakies szczepki po katach :tongues

Dodam tez ze 3 dni temu zmienilem pokrywe na wyzsza z chlodzenie tak ze woda w porywach osiaga 25.6 stopnia wie juz dobrze, no i sa nowe lampy 2 x power compact 55w dayliight plus + 2 x power compact 55w moonlight actinic ( z tej nie jestem zbyt zadowolony bo korale nie swieca az tak ladnie i daje zielona poswiate)

Wracajac do tematu co mozecie doradzic zeby pozbyc sie tych glonow?

pozdrawiam.


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dopisac PO4 tez 0 mg/l


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak długo świecisz?

Ja też miałem problem z glonami, teraz skróciłem świecenie do 4h dziennie i jest coraz lepiej.

No i nie znalazłem jaką barwę dają Twoje świetlówki, a tu może też leżeć problem.


108L, 60x40x45cm, miniflotor, 2 x JVP-101, oświetlenie 6x24W, poki co skała dojrzewa :)

Start zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277642 r.romek.r :

niemożliwe, że masz 0 mg/l PO4 ani NO3 >> Zmień testy.

Możliwe , przy dużej ilości glonów no3 i po4 będzie nie wykrywalne przez te testy , wiem coś o tym :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest zerowe bo jest konsumowane przez glony

trzeba znaleźć przyczynę powstawania glonów a testy to taka zmyłka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie walka od paru tygodni.

Dwa kraby szmaragdowe,mniejsze oswietlenie,chemia do zabicia glonow

(1.5x dawki co trzy dni).Na poczatku swiatlo bylo

wylaczone przez trzy doby.

Skimer na tz mokro,bez wegla.Jak narazie 70% zdechlo.

Pare zostalo I sie uparcie trzymaja.Jest mozliwosc ze skaly zaczely

sie oczyszczac albo cos zdechlo(male I mniejsze)

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze testy ktore mam nie sa najlepsze ale sprawdzalem to dwoma roznymi i to dwa razy bo sam nie wierzylem a w przeszlosci testy wykrywaly stezenia tych zwiazkow.Jest to dziwna sytuacja i sam nie wiem co mam teraz zrobic, dlatego pisze o porade.

Jak juz pisalem zmienilem swialto pare dni temu moze bedzie jakas zmiana, swiece aktynike przez 12h i 5h pelne swiatlo w sumie 220w , koralom sie spodobala zmiana bo wszystkie sie ladnie otwieraja.


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek a jaka chemie uzywasz do zabicia glonow?


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277709 malyyniak :

Slawek a jaka chemie uzywasz do zabicia glonow?

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=52


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek ale tam jest napisane ze to jest do slodkowodnych zbiornikow?


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już walkę z glonami nitkowatymi zakończyłem. W sumie na nie najlepsze lekarstwo to:

1. Cierpliwość

2. Czas

3. Dobra ekipa czyszcząca

4. Właściwa cyrkulacja w akwarium

Parametry mogą być zerowe jak najbardziej, i nie jest to przekłamanie testów. Moje akwarium było dosłownie CAŁE zarośnięte zieleniną. Konsumpcja NO3 i PO4 była więc natychmiastowa. Nadmieniam, że startowałem z poziomu NO3 >=50 a PO4 = 5.

U mnie glony zaatakowały 2 tygodnie po założeniu zbiornika i zeszły (nitkowate, włosowate czy jak kto woli) dopiero (albo już) po 3 miesiącach. W trakcie tego okresu wspomogłem akwarium ręcznie 3 razy, wyrywając chwasty. Dużo pomogło mi też przestawienie skał tak, aby woda "kręciła się w kółko". Resztę załatwiły ślimaki (Turbo, Tectus, Stomatella), Salaris (taki glonojad, co tylko żre i robi kupkę) i pod koniec żółtek. Nie wiem jakie masz podłoże, ale w moim piasku idealnie sprawdzały się strombusy. Mi z zającem też nie wyszło, bardzo delikatny zwierz, mimo 3 godzinnej aklimatyzacji po 2 dniach zaczął się dosłownie rozkładać.

Co do światła, to za radą jednego z forumowiczów, na okres dojrzewania nie zmniejszałem długości oświetlania, zaczynałem stopniowo od 6 godzin, w ciągu 2 tygodni dojechałem do 12. Chciałem uniknąć sytuacji, w której po wprowadzeniu korali i zwiększeniu oświetlenia ponownie wysypią się gloniska.

W sumie to na razie się ciesz, bo przed tobą kolejne, trudniejsze plagi do opanowania. Ja teraz mam większy problem, bo pojawiło się bryopsis i valonia. O ile tą drugą zamierzam załatwić lo vulpinusem (borsuczek), to na bryopsis chyba tylko wysoki magnez mi pozostał.

Na koniec dodam, że ja postawiłem sobie za cel nie stosowanie chemii (wyłączając suplementację niezbędnych pierwiastków). Uważam, że nie pozostaje ona bez wpływu na naszych mieszkańców i o ile w krótkim okresie może przynieść pożądane rezultaty, o tyle w dłuższej perspektywie zapewne odciśnie swój ślad na naszych ekosystemach.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez bym chemii nie stosowal. To tylko glon a nie jakas zaraza.

Swietlowki swieca na zielono bo sa przeprzaszam za slowo do BANI! Odkad Arcadia przestala robic Power Pompacty na rynku nie ma juz swietlowek tego typu ktore z powodzeniem mozna by uzyc do morskiego. No moze Philips, ale nigdy nie stosowalem wiec szerzej wypowiadal sie nie bede. Masz zielone swiatlo bo swietlowka nie ma spektrum. Czesc daylight swieci jakby miala 3500K-5000K a niebieska swieci jak pomalowana niebeiska farbka. Dlatego polaczenie dale zielona sraczke. Identyczne spostrzezenia kolega Marcin (MarszalHD) mial w swoim Boyu

Niestety po takich doswiadczeniach z Dayligt i Redsea zmienilem oswietlenie na T5.

Jezeli glon nie porasta Ci szyb i piasku to skladniki ciagnie ze skaly. Dlatego parametry mozesz miec na poziomie niewykrywalnym a laka w pelni

Malyyniak tak przy okazji skad jestes?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz to moj ziomek :-) zza winkla ;-)) musi zweryfikowac informacje ;-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277711 malyyniak :

Slawek ale tam jest napisane ze to jest do slodkowodnych zbiornikow?

Nie poprawili www strone.Od niedawna maja nowosc.(2009)

Zrobili dla morskich.Jak sklepy z koralami

Dla tych z dloszym stazem to sprzedaje to mam

Nadzieje ze dobre.Wlasciciel sklepu ma ciekawy tenk z koralami

I daje to co tydzien.(znam go of wielu lat).Przy okazji odtraca Po4

Ktore siedzi gleboko w skalach I

Piachu.(skimer wywala z tenku)


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek dzieki za odpowiedz ale najpierw bede walczyl naturalnymi sposobami.

Grzegorz jak juz Chodi napisal ja z dalekiej polnocy jak dla ciebie jestem :))

A co do glonow to na szybach i piasku tez sa :)( , ale dzis rano postep, glony zrobily sie wizualnie 3 razy dluzsze, przezedzone i lekko zbrazowiale, duza czesc mi dzis bez problemu od skaly odchodzila jak wyrywalem ( cwierc szklanki glonow wyrwalem ) ale niestety woda syf wszedzie glony plywaja, sinularie i zoa sie nie otwieraly w pelni bo wszedzie te nitki sie zahaczaly , no ale to chyba jest poczatek konca glonow - taka mam nadzieje, zobaczymy.


Juwel Trigon 190l + sump 45l LR-35kg, LS-18kg, cyrkulacja 6000 l/h, pompa 2800 l/h, skimmer V2 800, oswietlenie T5 (2 x Arcadia 14000k, 2 x Red Sea Max aktynika/10000k) + T8 Moon Light zalozone 29-01-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak tam sytuacja z glonami. Czy coś się poprawiło czy może wcale.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.