Skocz do zawartości
karoljozef

nierozpuszczona sól

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem realizację wieloletniego marzenia o małej rafie od flastartu...

Za radą sprzedawcy z erybki zakupiłem sól Aqua Medic, bo miała być dobra na początek...

Opiera się już tygodniowemu mieszaniu, ciągle są nierozpuszczone drobinki.

Czy jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie w/w soli do zastosowań kulinarnych i zakupienie czegoś porządnego - Kent'a czy Preis'a?

Dodam, że mam mały litraż - z sumpem będzie jedynie około 50 litrów.

Co Państwo doradzają jeszcze z chemii na rozruch?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja używam sól Reef Crystals bardzo dobra sól. Próbowałem różnych soli i nie widzę różnicy. Co do mieszania. Zawsze mieszam w 25 stopniach. Sól musi być świeżą (nie zbrylona) i sypiemy po woli nie całą zawartość naraz. Ja na swoją podmiankę potrzebuję 4 szklanki i sypie je co 10 min po ostatniej szklance po 10 min nie mam już soli nie rozpuszczonej w akwa. Czekam dobę na wszelki wypadek aby sól straciła swoją "agresywność" i podmieniam.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chemii na rozruch to Państwo zalecają węgiel... :clowning


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku jadę na Tropic Marin, na starcie używałem Pro Reef, a teraz przerzuciłem się na Bio Actif. Moim zdaniem sól jest bardzo dobra, nie mam zamiaru zmieniać na jakąkolwiek inną :clowning Robię tak samo jak @kaktus, przygotowuje sól w osobnym naczyniu, po rozpuszczeniu odstawiam na dobę, na drugi dzień kryształ wlewam do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam soli AM i mogę powiedzieć, że też miałem problem z grudkami, ale była to wyłącznie moja wina. Za szybko wsypałem sól podczas pierwszego zalewania zbiornika i sól się nie rozpuściła, tylko "bulgotała na dnie". Czy czasem nie było tak samo w Twoim przypadku? Teraz jak dodaję ją stopniowo, nie doświadczam problemu z grudkami. Kryształ mam po 10 minutach. Mieszam wyłącznie ręcznie, drewnianą łyżką. Zauważyłem że najlepsze rezultaty w rozpuszczaniu i klarowności wody uzyskuję, gdy docelową wartość soli wsypuję stopniowo do 1/2 docelowej ilości wody RO, cały czas dokładnie mieszając, aż się rozpuści - około 1 minuty - a następnie pozwalam aby woda z filtra uzupełniła pozostałe 1/2 wody. Woda w zbiorniku po napełnieniu jest krystalicznie czysta.

Z wad soli AM mogę powiedzieć, że ma niski poziom Magnezu - tylko 1200, więc i tak będziesz musiał go uzupełniać w inny sposób - reaktor z wkładem magnezowym, balling, lub gotowy płyn - czyli czytaj wydać kasę na to. Jak skończę puszkę, zamierzam się przesiąść na KENTa. Tak na marginesie, niższa zawartość magnezu sprzyja łatwiejszemu rozpuszczaniu soli :clowning


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za kompetentne odpowiedzi!

Szczególnie ta ostatnia napawa mnie nadzieją i zrobię drugie podejście w rozpuszczaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal mam podobne problemy. Rozpuszczałem bardzo powoli, wsypywałem małą łyżeczką.

Tworzy się pył, proszek podobny jak po szlifowaniu styropianu papierem ściernym...

84598301.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.