Skocz do zawartości
ice4

oświetlenie - pomocy !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Proszę o pomoc przy doborze oświetlenia - baniaczek stoi już prawie rok i wydaje mi się że mam z tym cały czas problem. Baniaczek 80l. oświetlenie 3x T5 24W - obecnie świecą 2x aktynika i 1x biała - czy zmienić tą konfigurację ? Korale szczególnie LPS padają mi jak muchy... Testy wody ok. od tygodnia leję balinga i kroplę VCV. Glony włosowate rosną jak szalone :clowning dzisiaj wyjmuję i szczotkuję skałki bo aż żal patrzeć. Odpieniacz poprawiłem i wywala sporo syfku na mokro. No3-0, Po4-0 ale myślę że przy tej dżungli to normalna sprawa. Obsadę karmię 2 dziennie po 2 kostki, raz na dwa dni rozpylam wieczorem nad LPS chmurę planktonu (3 kostki -zielony,czerwony,mikro)

z dnia na dzień coraz więcej glonisków....


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za obsada że tyle karmisz?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x błazen, garbik oxyodon, żółta babeczka, kolcobrzuszek, mandaryn, fromia, krab calcinus. Zawsze wolałem dać więcej niż mniej :clowning może to za dużo i dlatego tak ciągle siada system...

we wrześniu dochodzi żółtek na wypas glonowy - i z rybciami starczy

Następne pytanie - czy nadmiar wieloszczetów nie jest problemem ? w nocy jak wylegną to piasek robi się różowy od nich ...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO:

1. Już za duża obsada

2. Za duże karmienie - jakieś 3 razy za duże

3. Zółtek i mandaryn w 78l? :banghead

Czym mierzysz PO4? Przy tej ilości glonisk prawie na pewno nie jest zero...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zdecydowanie za dużo karmisz. Żółtek to akurat ani do rozmiarów akwa ani do glonów się nie nadaje ....

Dokładne płukanie mrożonek to też bardzo istotna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma w zupełności kiełży do wykarmiania małego mandaryna. Co do żółtka - miał być chwilowo w celu pozbycia się glonów po czym trafia do 320l baniaczka.

Natan - pytałem o dobór oświetlania, widzę że masz problemy z prostą odpowiedzią na proste pytanie... czyżby poziom pytania przerósł jaśnie pana ?

Liczę bardziej na konstruktywne odpowiedzi 'na poziomie' w stylu - karm 2 kostkami dziennie, korali nie karm i lepsze 2 białe niż 2 aktyniki ... Pytanie zadałem w dziale dla początkujących

zebrasoma scopas - wyczyściła całe akwa do gołej skały.... Niebardzo też wiem jak płukać plankton ? Wielu na forum twierdzi że lepsze podawanie jest całych kostek (oczywiście cały czas mówimy o małych kostkach)

@ice4, scalaj posty to nie gg , pkt 6 Regulaminu, przypominam po raz kolejny.


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277768 ice4 :

Natan - pytałem o dobór oświetlania, widzę że masz problemy z prostą odpowiedzią na proste pytanie... czyżby poziom pytania przerósł jaśnie pana ?

jak widzisz mam problemy z oświetleniem - świece tylko jedną świetlówką na 135 litrów.

więc chyba faktycznie pytanie mnie przerosło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadając pytania w dziale dla nowicjuszy, człowiek oczekuje wskazówek do tego co robi zle/dobrze. Jeśli nie chcesz podzielić się swoją wiedzą bądz jedyne co masz do zaoferowania to wyśmianie innych to po co zabierasz głos ? Wnosi to cokolwiek do dyskusji czy sieje tylko zament na dodatek obrażając innych ?

Gratuluje udanego zbiornika, wielkiej pychy i warszafskiego egocentryzmu :clowning

Po tylu postach nadal nie wiem jaki sposób oświetlenia jest lepszy waszym zdaniem ...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rzeczową odpowiedz, karmić korale tak jak karmie czy nie ? (rozumiem że 3/4 kostki rano 3/4 kostki wieczorem będzie optymalne...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277771 ice4 :

zadając pytania w dziale dla nowicjuszy, człowiek oczekuje wskazówek do tego co robi zle/dobrze.

z tego co robisz źle, co między innymi napisałem w pierwszym moim poście - masz za dużo ryb, nie dokładaj kolejnej bo masz już ich za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale karm narazie sporadycznie, raz na tydzień w małych ilościach, reszte papu wezmą sobie ze światełka.

Ryby tak jak napisałeś spokojnie wystarczy

PS, napisz jeszcze jaką masz obsadę korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

calustrea, euphylia, sporo miękasów ... dziś odpalam reduktor fosforanów


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277771 ice4 :

zadając pytania w dziale dla nowicjuszy, człowiek oczekuje wskazówek do tego co robi zle/dobrze. ...

a czy człowiek poczytał trochę sam? bo mam wrażenie , że nie do końca .

wg. mnie:

-jw. wspomniano zła obsada,

-karmienie, również za duże i koniecznie należy je zmniejszyć. zastanawiam się tylko co to znaczy:

#277768 ice4 :

... Niebardzo też wiem jak płukać plankton ? Wielu na forum twierdzi że lepsze podawanie jest całych kostek (oczywiście cały czas mówimy o małych kostkach)

...

co miałeś na myśli? płukanie swoją drogą, ale ja zrozumiałam, że rzucasz całą kostkę? bez rozmrażania?

-oświetlenie, jak dla lps-ów jest o.k. i raczej nie to jest przyczyną ich padania, a warunki w akwarium.

-testy, piszesz że ok. tzn. jakie są? i czym mierzone?

ps. wieloszczety są pożyteczne, m.in. "sprzątają" nadmiar z mrożonek

aha i jaki masz odpieniacz, bo nie mogę znaleźć?

edit:

znalazłam już sama :clowning i chyba PS300 na takie karmienie, jakie stosowałeś to "ciut" mało.

poza tym jeszcze dwa pytania:

1. czy dalej lejesz wódkę do akwarium? twój temat

2. czy doszło do kuracji capifosem wtedy ? i czy powtarzałeś ją może?

3. co to za restart był? w tym temacieo nim wspominasz?

#273124 ice4 :

... Chwilowo jestem po restarcie zbiornika - pozwólmy się zwierzaczkom troszkę rozmnożyć... Masz może na zbyciu coś z ekipy czyszczącej a'la ślimaki, kraby rozgwiazdy ?

jeżeli w lipcu robiłeś restart (choć nie wiem jaki), to w połowie sierpnia akwarium ma prawo ponownie dojrzewać i mają prawo być glony.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem swiatla dla LPS-ow jest wystarczajaco. Ja przy 260l mam 78W zbioernik 60cm. Euphilia, Fungia pompuja sie jak szalone. Albo testy faktycznie tety mowia prawde glony wyciagly wszystko i wyjalowilo wode albo cos przelales. LPS sa chyba jedymi z najlepszych indykatorow jakosci wody. Gdy tylko cos dzieje sie nie tak z godziny na godzine przestaja sie pompowac. Wezowidel masz mnostwo bo duzo karmisz ale zprzyja to rowniez populacji kielzy ktorej potrzebujesz dla Mandaryna.

Gdybym ja mial zalozyc sobie oswietlenie na 3swietlowki wybralbym zakladajac od tylu ATI lub Giseman 60/40, przed nia KZ Fiji Purple i z przodu znowu 60/40.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to po kiego grzyba lejesz balinga przy takiej obsadzie??

- po takiego grzyba że euphylia i calaustrea wyciągały większość wapna z systemu,(mierzone salifertem), po za tym nie doczytałem o szkodliwości ballinga przy takiej obsadzie jaką posiadam. Nie doczytało widocznie też sporo forumowiczów, znajomych i chłopaki z Trzmiela we Wrocławiu. Pozatym LPS i SPS miały wkrótce zagościć w zbiorniku kosztem miękasów.

a czy człowiek poczytał trochę sam

- czytał i pytał, Niestety zdolność do normalnej odpowiedzi niektórych forumowiczów jest jaka jest - dziękuje Natan

- obsada się nie powiększy a karmienie będzie diametralnie zmniejszone 0,5 kostki/3xdziennie

- kostki oczywiście są rozmrażane całkowicie przed podaniem - chodź znam wielu którzy po prostu wrzucają do baniaka.

- problemu z płukaniem solowca oczywiście nie ma - ale proszę o instrukcję płukania planktonu czerwonego/zielonego/mikro

- oświetlenie zostanie zmienione na 2x biała, 1x aktynika

- testy to salifert/sera/jbl

- odpieniacz ze względu na budowę zbiornika i niestety brak możliwości posiadania panelu/sumpa musi być wewnętrzny - przy zmniejszonym karmieniu powinien dać radę

- wódka powoli została odstawiona, od tygodnia podaję kroplę VCV

- do kuracji Capifosem niedoszło i nie ma potrzeby by doszło - okazało się iż cała dostawa błazenków była trefna 'Arkady Wrocławskie'

- 'restart' oznaczał ponowny porost glonów. Po pierwszym wysypie wszystko wróciło do normy, teraz zaatakowało ze zdwojoną siłą

taaaak myślę

Natan, nie myśl już i odpuść sobie ten wątek, nic poza zaśmieceniem do niego nie wniosłeś ...

Plan na dziś, podmiana 10%, wyszorowanie skał w wodzie z podmiany, wymiana świetlówki, mniejsze karmienie coś pominąłem ?

Dzięki Grzesiu za za odpowiedź... nie myli się ten kto nic nie robi

@ice4, Regulamin, który zapewne też czytałeś wspomina o tym, ze forum to nie GG, pkt 6. scalaj posty - po raz trzeci proszę.


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja proponuję, zamiast się wyzłośliwiać poczytać jeszcze raz kilka tematów z forum. zaczęłabym od tematów dot. dojrzewania zbiornika/wymagań zwierzaków/dział chemia też bym odwiedziła.

dziwię się że kilka lps-ów tak bardzo wyciaga Ca (choć nie wykluczam tego), bo ja na przykład zbiornik +-400 L z sps-ami , półtora roku prowadziłam na samych podmiankach a korale rosły "w oczach".

dykutowac nie zamierzam, ale tu wracamy do testów i pomiarów - one nie są 100% ale dają pkt. odniesienia. zasada powinna być taka, że robim pomiary tymi samymi testami, w razie "dziwnych wyników" możemy dla porównania z innymi. na pewno do wiarygodnych nie zaliczyłabym testów sery, JBL zresztą też nie do końca do słonej wody sie nadaje (wg. mnie).

zaczynając zabawę z wódką, czytałeś pewnie tematy innych, gdzie i ukwiały i lps-y średnio reagowały na tą metodę? na pewno czytałeś...

i odpeniacz.. tu po prostu nie wiem jak mam skomentować... jeżeli mamy ograniczony budżet, czy miejsce w zbiorniku i możemy pozwolić sobie na odpieniacz X do "pod odpieniacz" dobieramy obsadę. a nie wsadzamy wszysko a pienidło jest taki bo tylko takie sie mieści.

co do karmienia, to ja bym dała 2x 1/2 kostki dziennnie.

akwarium mam sporo większe i daję 2x kostkę + 1x płatki - wszysto ma się dobrze i okrągło.

i naprawdę zacznij czytać / przeszukiwać forum, bo postawą roszczeniową + wiedzą sklepową daleko nie zajedziesz.

ps. nie wiem ile świecą obecne świetlówki, ale wstrzymałabym się jeszcze z wymianą póki glony nie zaczną lekko ustępować. i oczywiście wymieniamy po 1 na tydzień, ale to pewnie wiesz, bo czytałeś.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy zbliżonej obsadzie, litrażu i mocno przeciętnym odpieniaczu karmię 0,5 kostki/dzień (b. rzadko więcej) i zwierzaki na zabiedzone nie wyglądają. A w kolejce do koryta jeszcze krewetki, ukwiały...

Myślę, że niepotrzebnie się napinasz i irytujesz. Wrzuciłeś pytanie o światło, a dałeś opis wskazujący na duże przekarmienie, do tego dorzuciłeś do pieca pisząc o żółtku w 80l - nie dziw się, że entuzjazmu nie było. Kłócąc się sprawy nie polepszasz.

Długo masz świetlówki? Jak krócej niż 5 m-cy to bym się wstrzymał z wymianą. I co masz na myśli pisząc "aktynika" - świetlówki niebieskie czy superaktyczne? A wracając do ballinga - sprawdzałeś poziom wapnia w świeżej solance?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałem proste pytanie w dziale dla początkujących o konfigurację świetlówek - w zamian (oprócz paru rzeczowych informacji) otrzymałem kubeł pomyj i oczywiście wrzucenie do jednego worka - nie czytałeś, nie pytałeś, nie słuchałeś. Tak więc proszę o przedstawienie postów na temat które tak mocno wałkujecie - szkodliwość lania ballinga przy zbiorniku z LPS, wymagania mandaryna, dostosowywanie obsady względem odpieniacza (podobnież to odpieniacz do 200l. - skały mam 16kg ) Na pewno przyda się to innym początkującym. Ciesze się że przynamniej testy mam ok - chodź zapewne wielu by się ucieszyło gdyby powiedział że mam zooleki - woda na młyn dla pewnych forumowiczów którzy próbują tutaj przelewać swoje frustracje. Na przyszłość proszę o troszkę pokory - nie wszyscy z was zaczynali od 400l. i naprawdę nie ma obowiązku odpowiadania na pytania - chyba że regulamin twierdzi inaczej - nie wiem - nie czytałem...

Kapuhy

zakup żółtka zasugerowało paru 'doświadczonych' użytkowników tego forum. Żółtek miał być chwilowo w celu pozbycia się glonów. Poprzednio taka operacja udała się z z.scopas która pobyła tydzień u mnie i trafiła do dużego zbiornika. był to osobnik 5cm sam w akwarium - więc proszę nie dramatyzujcie. Świetlówki nie będą wymieniane , są za młode(miesiąc czasu) - jedynie zmienia się konfiguracja było 2xaktynika(coralstar)1xbiała(aquastar) teraz będzie 2xaquastar 1xcoralstar - w przyszłości ATI wg. odpowiedzi Grześka Dyzmy. Co do karmienia z pokorą przyjmuje do wiadomści i nie twierdzę że jestem nie omylny. Rybki dostaną 2x0,5kostki + odrobinę suchego w południe. jedzonko wcześniej nie było płukane - teraz będzie. LPS oraz ukwiałowi powoli zanikały ramiona - sądziłem że jest to objaw głodu stąd te dawki.


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277842 ice4 :

Zadałem proste pytanie w dziale dla początkujących o konfigurację świetlówek - w zamian (oprócz paru rzeczowych informacji) otrzymałem kubeł pomyj i oczywiście wrzucenie do jednego worka - nie czytałeś, nie pytałeś, nie słuchałeś. ...

jeżeli to do mnie, to bardzo Cię przepraszam, ze chciałam (jak i kilku innych Forumowiczów) spojrzeć globalniej na Twój zbiornik. Jeszcze raz przepraszam ale zasugerowałam się postami o drżącym mandarynie, błazenku, rybach które w nocy ciężko oddychają, glonach i restarcie. zazwyczaj jeżeli staram się udzielić jakiejś odpowiedzi chcę wiedzieć mniej więcej o co chodzi.

#277842 ice4 :...

Tak więc proszę o przedstawienie postów na temat które tak mocno wałkujecie - szkodliwość lania ballinga przy zbiorniku z LPS, wymagania mandaryna, dostosowywanie obsady względem odpieniacza (podobnież to odpieniacz do 200l. - skały mam 16kg ) ...

hmm.. no i znowu będę podła, bo pracę domową odrabiamy sami. ZANIM kupimy zwierzaki, czytamy czego potrzebują...

a podstawy są poprzyklejane, ale trzeba poczytać. a i skoro odpieniacz jest do 200L to sorry, najwyraźniej spisuje się super

#277842 ice4 :

Ciesze się że przynamniej testy mam ok - chodź zapewne wielu by się ucieszyło gdyby powiedział że mam zooleki - woda na młyn dla pewnych forumowiczów którzy próbują tutaj przelewać swoje frustracje. ...

hm, wg. mojej zfrustrowanej opinii i doświadczeń zoolek jest z pewnością lepszy od sery i od JBL-a

#277842 ice4 :...

Na przyszłość proszę o troszkę pokory - nie wszyscy z was zaczynali od 400l. i naprawdę nie ma obowiązku odpowiadania na pytania - chyba że regulamin twierdzi inaczej - nie wiem - nie czytałem... ...

pełna zgoda! no prawie pełna, nie wszyscy zaczynali od 400 L, pokora każdemu się przyda...

i jak najbardziej podpisuję się pod Twoim stwierdzeniem : nie ma obowiązku odpowiadania na pytania...

i żeby nie robić takie OT-u to tak konfiguracja 2x białe (ati special) + 1 niebieska (ati blue+) będzie super i problemy się rozwiążą.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O "wypożyczeniu" żółtka napisałeś w dalszych postach, wiec nie dziw się odzewowi. Warczenie na innych nie poprawi nastroju, wyluzuj. Olaniem czytania regulaminu raczej nie ma się co chwailć :Dozingoff

I pamiętaj, że żółtek nie zlikwiduje przyczyny powstawania glonów, a tylko na jakiś czas efekt. Czy na pewno jest sens kombinować? Masz jakąś ekipę sprzątającą (np. ślimaki, glonożerne kraby)?

Jeżeli dwa LPSy tak mocno wyciągały wapń z wody, to przyjrzałbym się parametrom solanki. Chyba, że rzadko robiłeś podmiany. W małym zbiorniku łatwo przedobrzyć z chemią, więc nawet prosty balling wymaga dużej dokładności, na pewno łatwiej przegiąć w 80l niż w 500.

Osobiście darowałbym sobie ten suchy pokarm, dobrych opinii raczej nie ma (resztki mocno "brudzą" wodę). Zastanów się jeszcze, czy przed wysypem glonów nie zrobiłeś jakiejś większej zmiany w zbiorniku (szybkie odstawienie wódki, zmiana światła czy coś w ten deseń).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie liczę na to by po wymianie świetlówek problemy odeszły jak ręką odjął, ale teraz po tylu postach wyjaśniliśmy to co chciałem dzisiaj ustalić - 2x białe (ati special) + 1 niebieska (ati blue+).

Problemy opisywane wcześniej nie występują teraz i uczę się na błędach. żadna rybka nie drży i nie ma problemów z tlenem. Dziękuje za troskę i szersze podejście do tematu - dzięki temu dowiedziałem się 3 podstawowych rzeczy - za duża obsada, konfiguracja świetlówek sposób karmienia. Nika nie odbieraj tak osobiście moich postów ... Gdybym nie miał pewności wykarmienia mandaryna - nie kupowałbym go. Wg. producenta ps300 jest odpieniaczem do 200litrów - nie znalazłem informacji że nie nadaje się nawet do 80litrów

Proszę o zamknięcie tematu - w sprawie konfiguracje świetlówek już wszystko jasne. DZIĘKUJE za odpowiedzi


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.