Skocz do zawartości
Zabuza

pytania laika ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak obiecywałem przy przywitaniu sie mam kilka trapiących pytań ?(podstawowych) na które nie mogłem znależć jednoznacznej odpowiedzi...być moze jej nie ma. :)

Przedstawię moje niecne zamiary. Chcę założyć akwarium o następujących wymiarach 100x50x55 (sxgxw), na samym początku zastanawiałem sie nad zrobieniem panelu, czyli zaadoptowaniu głębokości zbiornika w granicach 10 cm, ale po głębszej lekturze informacji z forum zacząłem brać pod uwagę sumpa... i teraz szereg moich pytań:

- czy przy tej pojemności zbiornika czyli ok 250l sump jest konieczny..a może inaczej, co wypadnie lepiej w praktyce (stawiam na sumpa :)..tak po cichaczu),

- jaki odpieniacz polecacie, chodzi mi głownie (oprócz efektywności) o głośność pracy, będzie to pokój stołowo/salonowy w którym większość czasu będę wraz z rodziną spędzał czas + pracował, jeżeli chodzi o koszty jestem w stanie zainwestował w ten podstawowy przyrząd dla spełnienia w/w warunków,

- oświetlenie (narazie traktuje pobieżnie to pytanie) - czy akwarium zakryte ( bardziej estetycznie wygląda, ale grzeje sie woda) czy odkryte (kiepska estetyka chyba ze potraficie na to coś zaradzić, i parowanie wody - dodam ze mam drewno w pokoju, które ze swej zasady jest wrażliwe na wahania wilgotności :)

- w związku z poprzednim pytaniem, jaki zestaw oświetlenia byście polecali ,zrobiony samemy czy jakis gotowiec?

Przepraszam za te, pewnie dla większości, oczywiste pytania, ale w niedługim czasie chce przedstawić wam swoj projekt akwarium do oceny a akurat cierpię na niedobór tych informacji.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wielokrotnie wałkowany na forum................. :) żarcik.

No to zacznijmy:

Chcę założyć akwarium o następujących wymiarach 100x50x55 (sxgxw), na samym początku zastanawiałem się nad zrobieniem panelu, czyli zaadoptowaniu głębokości zbiornika w granicach 10 cm, ale po głębszej lekturze informacji z forum zacząłem brać pod uwagę sumpa

Pogrubiłem prawidłowe wyrazy :)

W akwarystyce morskiej właśnie ta głębia jest bardzo ważna, po zalaniu wodą i tak będzie Ci się wydawało że masz 30 cm a nie 50cm.

Pytania:

- czy przy tej pojemności zbiornika czyli ok 250l sump jest konieczny..a może inaczej, co wypadnie lepiej w praktyce

Oczywiście sump to nie konieczność - sump to wygoda! Sam na początku przystosowałem 240 l po pyszczakach i zrobiłem sobie panel. Masakra - nie polecam i jak startujesz od początku od razu nie popełniaj tego błędu.

- jaki odpieniacz polecacie, chodzi mi głownie (oprócz efektywności) o głośność pracy, będzie to pokój stołowo/salonowy w którym większość czasu będę wraz z rodziną spędzał czas + pracował, jeżeli chodzi o koszty jestem w stanie zainwestował w ten podstawowy przyrząd dla spełnienia w/w warunków,

Odgłosy jakie najczęściej przy akwarium to chlupot wody spadającej z akwarium do sumpa (przy złym wykonaniu hydrauliki i spływu), lub jakieś chińskie lewe pompy :)

Odpieniacz ? Deltec, BK, KZ albo jakieś DIY na bazie BK -w Dziale Targowisko często krążą jakieś rodzynki. Nie koniecznie od razu musi to być nówka ze sklepu.

- oświetlenie (narazie traktuje pobieżnie to pytanie)

Pobieżnie mówiąc - dobre :)

Jak masz zdolności manualne to zrób sam (świetlówki T5), możesz też kupić gotową lampę T5 lub HQI lub ledy...... temat szeroki.

- czy akwarium zakryte ( bardziej estetycznie wygląda, ale grzeje sie woda) czy odkryte (kiepska estetyka chyba ze potraficie na to coś zaradzić, i parowanie wody.

Tu już kwestia estetyczna, parowanie wody i tak będzie - w twoim przypadku pewnie około 0,5 - 1 na dobę. Możesz zrobić sobie koronę - takie akwarium pół zakryte. Plusem jej jest zamaskowanie przewodów, lampy i ewentualne uchronienie ryb które często chcą zwiedzać nasze mieszkanie.

Na razie tyle :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytania wcale nie są takie oczywiste. Sump teoretycznie nie jest niezbędny - ale wsadzanie do akwarium odpieniacza, pompy do niego, grzałki, i innych dodatków jak regulacja tempertury, dolewka- popsuło by wyglad akwarium. Sump powoduje też,że jest wiecej wody w obiegu.

Myślę że wszyscy są za.

Między odkrytrym,a zakrytym jest jeszcze możliwość zrobienia wysokiej korony czyli obudowy. Jęśli będziesz chłodził wiatraczkami, a nie chłodziarką, to nawet przy obudowanym musi być mocna wymiana powietrza. Czyli jak bęzdie ciepło to tak jak byś miał odkryte.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie startuję i kończę zbierać elementy chociaż baniak już wodą zalany i się mieli. Zastanawiałem się nad sumpem ale jak popatrzę na tą wygodę i ilosć sprzętu to nie wyobrażam sobie bez sumpa.


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybka i rzetelną odpowiedz..bardzo sobie to cenie ....pozdrawiam

Jutro postaram się przedstawić wam projekt mojego akwarium dot. specyfikacji technicznej :) Natomiast mam drugi problem, im więcej czytam tym bardziej rośnie mój apetyt, obecnie zastanawiam się nad modyfikacja rozmiarów akwarium do: 120x50x60(h) (w zasadzie są to maksymalne rozmiary jakie mogę wygospodarować dla akwa: głębokości już nie dam rady zrobić większej, natomiast co do wysokości jednak bym obstawiał przy 55 cm, jedynie długość swobodnie bym zwiększył do 120 cm) :)

Pozdrawiam

PS: Tak z czystej ciekawości, ile wynosi was miesięczne utrzymanie akwarium , nie licząc żyjątek, chodzi mi o prąd, wode czyli wszelakiego rodzaju "media" + testy itd.

PS2: SkoczekPL - moje zdolności majsterkowicz ogranicza się maksymalnie do zbudowania rusztowina pod akwa i szafki, myślę ze korona służąca jako maskownica oświetlenia to jest to co spełnia moje oczekiwania :) . natomiast jeżeli chodzi o elektrykę to wolę sie nie tykać tego tematu osobiście:) jak byś/byście mogli polecić cos z gotowych rozwiązań dla akwarium o pojemności 250l - 330l będę bardzo wdzięczny ( w tym przypadku myślę o oświetleniu umiejscowionym na stojakach opartych o brzegi akwarium, absolutnie odpadają oświetlenie podwieszane :/)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli idzie o koszty stałe baniaka to głównie energia elektryczna, a ile jej zużyjesz to zależy od dobranego sprzętu. Najwięcej oczywiście zjada oświetlenie, które do zbiornika 250L powinno wynosić ok 250W HQI lub T5, albo co wychodzi taniej lampa LED ok 120W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278386 Martin :

albo co wychodzi taniej lampa LED ok 120W.

Eeee :) Pamiętajcie wszyscy że ledy biorą mniej prądu i nie grzeją wody ale........ wtedy dużo pracuje grzałka :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie... to jeszcze jeno pytanie przed projektem technicznym:

- ile zwierzyńca (rybek,krabów etc) pomieści zbiornik 250l, a o ile zwiększy inwentarz zbiornik 330l ??

. chodzi mi głownie o to czy będę mógł wpuścić tyckę większe rybki takie jak np: Zebrasoma flavescens lub paracanthurus hepatus (moje piękności :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278388 SkoczekPL :
#278386 Martin :

albo co wychodzi taniej lampa LED ok 120W.

Eeee :) Pamiętajcie wszyscy że ledy biorą mniej prądu i nie grzeją wody ale........ wtedy dużo pracuje grzałka :)

Tak pracuje więcej grzałka, a przy HQI i T5 pracują wiatraczki albo chłodziarki :)

Sprawa światła to kwestia gustu, gdyż nie każdemu podoba się wygląd baniaka pod ledami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozecie mi wkleić lub podać linki do zdjęć ewentualnych zbiorników oświetlanych np T5 i oświetleniowych ledami (tyach akurat nigdy nie widziałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278391 Zabuza :

Mozecie mi wkleić lub podać linki do zdjęć ewentualnych zbiorników oświetlanych np T5 i oświetleniowych ledami (tyach akurat nigdy nie widziałem)

poczytaj i popatrz akwarium Admed2

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=18767

i tu masz ledy

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=26654

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278391 Zabuza :

Mozecie mi wkleić lub podać linki do zdjęć ewentualnych zbiorników oświetlanych np T5 i oświetleniowych ledami (tyach akurat nigdy nie widziałem)

O nie, a przy czym wypijesz piwo, hę ?

W jednym wątku dostałeś odpowiedzi na większość pytań, zdjęcia akfa pod ledami i T5 szukaj sam, barrrrrdzo proste :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.