Skocz do zawartości
dzym

KH 4, reszta parametrów jest ok - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przeszukałem i przeczytałem wszystkie posty na forum odnośnie twardości węglanowej, jednak nigdzie nie było informacji o takim przypadku jaki występuje u mnie.

Zbiornik jest przejściowy [ klei się większy, ale coś się skleić nie może ], ale chciałbym uniknąć tej sytuacji jak już będzie.

Parametry:

- temp: 26 stopni;

- NO3 - 0 mg/l

- NO2 - 0 mg/l

- PO4 - 0 mg/l

- PH - 8,0 do 8,2

mój problem: KH - 4 -> niezależnie od pory dnia i nocy, czy po podmiance wody czy też nie jest zawsze 4.

Pozostałe parametry bez zmian. Nie mam testu na CA ( ale chyba jednak zakupie )

Podmiana wody to 4,5 litra [ sól KENT ] -> zbiornik ma 20 litrów.

Tak jak pisałem bardziej przypomina to zbiornik kwarantannowy niż dekoracyjny ( czekam na docelowe akwarium )

W zbiorniku:

- 2 błazenki ( wielkość około 4-5cm )

- 1-2 kg skały a na nim Entacmaea quadricolor RED ( bardzo ładnie się pompuje i widać, że rośnie od czasu zakupu )

- oświetlenie 3x8W ( 10.000K , aktyniczna, grolux 8.200K )-> 10h

Czym ewentualnie podnieść KH i co może być przyczyną,


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dzym,priv,pozdrowka :)


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

A lejesz coś z wapniem? Bo to może być przyczyna. Jak chcesz podnieś proponuję Araga Milk CaribSea. U mnie sprawdzony. Podbija słabo wapń ale za to kH bardzo dobrze, dodatkowo jednorazowa dawka działa jakieś 2-3 dni. U mnie przy zalecanych dawkach o 2-3 dKH poszło do góry.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leję nic i zanim coś wleję wolałbym się upewnić czy dobrze robie ( wydawało mi się, jak czytałem forum że podmiany wody wystarczą - część zbiorników tych małych dawała radę na podmiankach i utrzymywała stabilne parametry ).

Wydaje mi się, że moje docelowe akwarium 40 litrów też wielkie nie będzie :)

Może jest jeszcze jeden ważny element tej mojej ukłdanki - testy robiłem kropelkami Sery ( używam w moim roślinnym ) i może efekt jest taki jaki jest tzn. jestem nadal w punkcie wyjścia, że nie wiem jakie te parametry w rzeczywistości są.

Zastanawiam się czy dobrym posunięciem nie będzie przebadanie wody "fachowymi" testami w jakimś sklepie z akwarystyką morską lub u jakiegoś forumowicza z W-wa, zanim coś wleje.

Mam też wrażenie, że problemem może być właśnie wapno ( a raczej jego niedobór ).

Ten kawałek skały jaki mam wygląda tak jakby się kruszył.

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności sprawdź innym testem. Te Sery są również do morskiego?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam też wrażenie, że problemem może być właśnie wapno ( a raczej jego niedobór ).

Dla jasności jak podajesz sam wapń to kH spada. AragaMilk zawier bufory , które podbijają kH. Przy np. kalkwasser kH drastycznie spada. Co do samych podmianek to tylko przy nich kH w moim akwa wynosiło około 5-6 więc nisko dlatego zdecydowałem się na Araga Milk, które jak pisałem bardziej podnosi kH niż Ca.

Pozdr,

tomko

ps. Jak bardzo Cię to niepokoi to kup sam bufor dla podniesienia kH, jest ich wiele w sklepach.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomko nie podawałem niczego co miałoby wpływ na KH i Ca. Tak jak pisałem, jedyną rzeczą jaką obecnie robie to podmiana wody ewentualnie dolewka jak odparuje.

@kapuhy testy "seroskie" mam ze względu na moje słodkowodne akwarium i nimi właśnie zrobiłem. Dodatkowo sprawdziłem testami Tetry dla wody słonej.

Dla pewności zanim coś wleję sprawdzę jeszcze testami Saliferta ( tak jak pisałem wcześniej, może za jakąś drobną opłatą przebadają mi wodę w jakimś slepie z akwarystyką morską )

Dziękuję za pomoc


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja się podepnę pod temat

@tomko, w jakiej ilości lejesz AragaMilk i jak często? Również mam problem z niskim kH, u mnie wynosi 6-7 dozuję AragaMilk w ilości ok 25 kropel dziennie na moje 200L i nie widzę żeby kH rosło.

Pozdrawiam


Akwarium 100x40x50, 1xHQI 150W 2xT5 39W, 2xJVP-102, Turboflotor blue 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azbest

25 kropel na 200 l? taką ilością raczej kh nie podniesiesz. jak miałem z kh problemy to na 45 l lałem nawet 3 ml po zgaszeniu światła, codziennie oczywiście. aktualnie około 1 ml / 24h.

podrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azbest,pomysl o Ballingu,bo w akwarium 200l Aragamilkiem nic nie zdzialasz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt że podnoszenie kH w większym baniaku samym Aragamilkiem to trochę mało efektywna metoda :)a te 25 kropel to z opakowania wziąłem, no ale może źle przeliczyłem galony na litry. Co do Ballinga to myślę o tym, jednakowoż solniczka jeszcze młoda, SPSów nie mam, więc nie planowałem jeszcze stosować tej metody. Myślałem raczej o laniu samego NaHCO3 na podbicie kH.


Akwarium 100x40x50, 1xHQI 150W 2xT5 39W, 2xJVP-102, Turboflotor blue 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.