Skocz do zawartości
ken

Jakie baniaki do bloku ??

Rekomendowane odpowiedzi

Ja stawiam niewielki zbiornik 300L plus sump na 7 piętrze.

W czasie budowy uzgodniłem z kierownikiem budowy miejsce pod akwarium i została inaczej wykonana wylewka (pod akwarium nie ma styropianu tylko beton na całej grubości). Lepiej wszystko dobrze policzyć niż potem mieć problemy z pęknięciami sufitu u sąsiadów pod spodem.

Dużo większa jest wytrzymałość wylewki w kątach ścian nośnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#279042 MariuszP :

...Kiedyś usłyszymy że wpadło...

nie strasz kolegów i koleżanki ja chcę tu na forum oglądać także duże tanki:goofy


240l 06.08.09r do 14.04.11r

Ruszyło 160x60x60 09.03.11r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600+okolo 100 1 pietro , kamienica ze stropem kleina. z tym ze u mnie akwarium stoi w rogu scian nosnych i do tego miedzy scianami w nowo wylewanej posadzce sa zakotwiczone dwie rury gazowe( takie konkretne - nie pamietam srednicy). Przed postawieniem zbiornika zrobilem test wytrzymalosci. Remontowalem cale mieszkanie i w miejscu gdzie mialo stac akwarium ulozylem wszystkie worki z cementem, gipsami i klejami. Kilogramowo znacznie przekraczalo wage akwarium. stoi do dzisiaj juz 4 lata :strutin


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z dużymi akwariami jest w starych budownictwach gdzie podłogi,stropy są trewniane

natomiast w blokach z płyty nie ma problemu,są to płyty na których czołg moze stać, jest to[żelbeton] w tych blokach moze stać wszystko


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ktoś na wstępie podał wartość około 200-250 kg/m2, czy to aby

nie jest wartość potrzebna do wyliczenia ogólnej nośności

całego stropu, na przykład w pokoju.

Nie ma to nic wspólnego z miejscowym obciążeniem stropu, raczej.

Dobrze jak by się wypowiedział fachowiec.

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce to tylu jest fachowców ze łoło. Stwierdzam ze spokojnie da radę oczywiście przy ścianie nośnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe normy , dajcie na luz panowie. Nie ma żadnych szans na to, żeby ten strop się zarwał pod takim ciężarem. Byłem nie dawno przy budowie domku jednorodzinnego ze stropem drewnianym , i ten strop nie takie obciążenia wytrzymywał. Belki pięciometrowe 18/20 co 90cm na to tylko płyta OSB 22mm. Na środku stropu były układane cegły , pustaki itd. o wadze spokojnie dochodzącej do 1,5 tony, nie liczę całej masy sprzętu i ludzi. Z ciekawości sprawdzałem ugięcie stropu , jak myślicie ile było??


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 1 mm?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pisze, że podana norma nie odnosi się do zbiornika postawionego

pod ścianą nośną. A raczej do maksymalnego ciężaru jakim można obciążyć

cały strop. Faktyczne obciążenie niszczące było by gdyby każdy m2 podłogi

w bloku był dociążony tymi 150kg, chyba i razy ~3.

Problem zawalenia całego bloku wystąpił by w razie gdy każdy mieszkaniec

był by akwarystą i każdy miał by nie jakąś 500l popierdułke, ale baniaki

po parę ton.

Czyli w nowej płycie pod ścianą nośną można postawić całkiem spore baniaki.

W moim wieżowcu, podczas budowy, w moim dużym pokoju było składowane ful

belitu, po sufit. A piętro wyżej cały pokój kaloryferów żeliwnych.

Z tego co widzę, to tylko akwaryści mają dylemat z tym czy strop wytrzyma.

"Zwykli" ludzie nie mają obiekcji przy stawianiu regałów z książkami czy

organizująć przyjęcia na 30 osób.

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie użytkowe 1,5 kN/m2 - jest to założenie że obciąża się jednocześnie cały strop taką siłą.

Wielka płyta ma bardzo duży zapas nośności, stawiając zbiornik pod ścianą nośną raczej nie powinno mieć przeciwwskazań. Według mnie stawianie zbiornika do 500l pozwala nam go usytuować w dowolnym miejscu w pokoju. Jeżeli większe to z powodzeniem przy ścianach nośnych, a już takie powyżej 1000l to raczej należało by mądrą głowę spytać.

To tyle z mojej wiedzy teoretycznej.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam baniak 200x80x60 w bloku z plyty na 3-pietrze,pytalem jednego goscia ktory budowal te bloki,powiedzial ze strop ma okolo 30cm gruboscie i spokojnie wytrzyma nawet wieksze obciazenie,wczesniej mialem baniak 250x70x60 ale litrazowo wychodzilo podobnie wiec Panowie dajcie spokoj tym wyliczeniom strop powinien wytrzymac,przeciez czasem mamy gosci i nie kazdy wazy 50kilo a bawimy sie i chodzimy po srodku pokoju wiec teoretycznie tez powinien sie zawalic hehe oby nie

pozdrawiam grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś badałem ten temat, gdzieś na forach roślinnych było to dość dokładnie opisane przez budowlańca.

Z tego co pamiętam to dopuszczone obciążenie mnożymy razy powierzchnia pomieszczenia, wynik można postawić na środku pomieszczenia(oczywiście punktowo to czysto teoretycznie). U mnie wyszło 6,5 tony, ale od tego trzeba odjąć wszystkie sprzęty, max osób itp.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda panowie, że nie mieliście okazji popatrzeć na budownictwo w stanach. Nie macie pojęcia jakie baniaki ludzie trzymają w domkach z papieru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia,pytania,gdybania,tak,nie,itp. itd. A czy ktoś kiedyś słyszał lub widział aby strop pod akwarium puścił ??? Pytam tylko z ciekawości . Wszysto w granicach rozsądku np jak postawisz akwa które zajmie 30 % podłogi to wiadomo ... ,ale takie które nie zakłóca harmonni wnętrza szkody nie uczyni ,chyba że cement z budowy poszedł do żyda !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.