Skocz do zawartości
luft

Lufta świat - od laika do...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Dziś 15sty dzień od kiedy "odpaliłem" solniczkę. Znalazłem to forum żeby czerpać z Waszej pomocy. Moje doświadczenie jest zerowe.

Baniak odpalony na suchej skale, którą zobaczyć możecie na zdjęciach.

Wode z RO zasoliłem Redcoral Salt. teperatura 25 st. Pierwszy dzien 2xtabletka biologicznego aktywatora Bakterium E, kolejne dwa dni po jednej. Przed okolo tygodniem wlaczylem światlo, 6 godzin porannego, 2 h dziennego. Wlałem 1 ampułke szczepow bakterii Probio. od 16 sierpnia zgodnie z rada 1 ml wódki oraz kilka kruszków pokarmu (mam Acti Marine). Pracuję duzo zawodowo i nie mam wiele czasu zeby czytac forum. Bardzo nie chciałbym popełnić fatalnego błedu na starcie. Żeby jakos rozkrecic to zycie przydalby sie choc kawalek zywej skaly czy algi. Znajomy mowi zebym w sobote kupil pierwsza rybke. Jestem z Krakowa, jaki sklep akwarystyki morskiej czy osobe prywatna polecicie do pomocy:)? Z testow jakie dostałem w prezencie mam tylko test CA oraz Mg firmy zoolek. Z filtra na dzien dobry wyrzucilem kulki, zastepujac skala. Na obecnym etapie wegla jeszcze nie wkładałem do srodka.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5484-ar1.jpg5484-ar2.jpg

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rybką poczekaj, za to dorzuć chociaż ze 2 kg żywej skały. Przydałaby się też druga pompa cyrkulacyjna, dmuchająca za skały. Do tego testy na amoniak i NO2, bo sprawdzanie wapnia i magnezu możesz na tym etapie spokojnie odpuścić. Test na kH i Ph też Cię z czasem nie ominie. Nie wykręcaj się pracą, jak nie będziesz miał czasu na poczytanie podstaw, to na prowadzenie baniaka też będzie mało. Na razie przyda CI się duuużo cierpliwości.

Powodzenia :strutin


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za konkretne rady! Wielu ludzi mnie tutaj gani na forum, może i dobrze. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że baniak został odpalony tak szybko troche wbrew mej woli:) Sezon nawałnicy zawodowej potrwa jeszcze 2 miechy, niemniej nie zamierzam odpuszczać zgłębiania wiedzy. pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nie przejmuj się nieprzychylnymi odpowiedziami. Takie są zawsze na każdym forum.

Co do akwa to wrzuć trochę "żywej skały". Możesz też na dno nasypać "żywego piasku". Przeczytaj co to jest "cykl azotowy". Poczekaj aż zaczną pojawiać się glony -brunatne i zielone. Rób testy na NO2 i NO3. Po około 2-3 tygodniach wpuść ekipę czyszczącą (ślimaka i kraba). Później wrzuć proste koralowce (jakieś miękkie). Z pierwszą rybką poczekaj. Jeśli będziesz niecierpiliwy i wpuścisz ją za wcześnie to i tak Ci padnie - szkoda rybki i pieniędzy. To nie jest tak jak z akwa słodkowodnym gdzie praktycznie do kranówki możesz wpuścić rybki i przeżyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Ktoś mi kiedyś napisał :

"-Nie dozuj mikroelementów &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22gi dzień

przećwiczyłem większość sposobów mocowania korali

wielkie podziękowania dla Martina, AnT, Spirou

oraz Dominika!, za bezcenne wskazówki oraz bezinteresowność


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doba 35ta

korale mają się b dobrze

ślimaki wcinają cyjano

a to co właśnie zobaczyły me oczy, pierwsza wylinka

5484-rmk2.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam juz obiektywu macro, wiec musiala mi wystarczyc zwykla canon 50/1.4. iso 2000 1/100s, przyslona 2.8 o ile dobrze pamietam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 45. stoicki spokój. zielone glony pieknie opanowuja teren. Małe czyszczenie tylnej szyby zachecilo mnie do pokazania baniaka. Od kilku dni piasek na dnie. W komorze pierwszej rowaphos, w drugiej biopellets. fizelina w pierwszej i trzeciej na patykach wymieniana regularnie. 5 slimakow ma co jeść. Najbardziej cieszy oko Strombus sp. - żre tyle co 3 turbo. Miekkasy po macoszemu gdzieś na bokach rozstawione. Baniak czeka z niecierpliwością na kolejne euphyllie. Dzieki uprzejmości p. Biesa z Oświęcimia na ryzyk-fizyk w 37dzien umieściłem kilka odłamków monti. Nie zapeszając wciąż żyją. Do kolekcji doszły różne grzybki. W głowie kołata jednak myśl, gdzie ta cholerna mała aiptasia przyniesiona na podstawce. Być może jak xenia ze skał bedzie wystawiać swe "rączki". Hobby pochłania każdą wolną chwilę. Dobrze, że to akwarium takie małe. Inaczej nigdy bym od niego nie oderwał oczu. pozdro5484-ar5.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaje@#%^%^ tank.. pozdrawiam...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak zrobić takie ładne zdjęcia przy pomocy Sony DSC-HX5V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz bardzo super sprzęcik jak na kompakt mega wyczes!

Rady jak do każdego aparatu: rób zdjęcia wieczorem, zgaś inne źródła światła wokol akwarium (żeby nic się od szyb nie odbijało)

zrob zdjęcia na statywie, stołku, podpierając na kolanie jesli czas masz poniżej 1/60 sek

Jeśli masz poniżej 1/60 ruchome korale, ryby moga wyjsc nieostre. na moment zdjec mozesz wyłączyc cyrkulator

używaj iso w granicach 400 (unikaj funkcji autoiso). zdjęcia koniecznie bez lampy błyskowej. korzystaj tylko z zoomu optycznego (cyfrowy obniza jakosc> "wycina obraz ze zdjecia". Jesli zdjecia beda sie za bardzo przepalac w bialych miejscach spróbuj zmienic program/tryb zdjec(żeby kontrastowość nie była narzucana przez program).

(swoje zdjęcie obrobiłem przy pomocy b prostych środków w 2 minuty - jasność, kontrast, wyostrzenie, kadrowanie)

pozdrawiam

p.s.

mysle że Twoim kompaktem możesz uzyskać jeszcze lepsze efekty od moich zdjec dokumentalnych, a wszystko za sprawą stosunkowo duzej głębi ostrości>wszystko będzie ostre od pierwszego po najdalszy plan.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zeszlo na temat zdjec to tez bym poprosil o rade. Mam Nikona D70 z fabrycznym obiektywem Nikkor 18-70 3.5-4.6. Obiektyw taki sobie ale na razie pakuje $$$ w nowy sprzet pod wieksze akwa wiec nie planuje kupowac lepszej optyki na razie. Zdjecia slabo mi wychodza. Masz moze luft jakies rady co do ustawien?

A jesli chodzi o akwarium to super ulozenie skaly. Ciekawe jak bedzie przebiegalo stabilizowanie sie biologiczne przez to, ze bazowales glownie na martwej skale. U mnie odpukac wszystko ladnie sie rozkreca ale wydaje mi sie, ze wlasnie przez duza ilosc zywej skaly z dzialajacego zbiornika. Trzymam kciuki i sledze postepy.

Pzdr

K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka spostrzeżeń jest odnośnie Twoich zdjęć

Zdjęcia całego akwarium robisz dobrze (popracować ciut nad fotka trzeba tylko w obróbce)

zdjęcia detali: zdjęcia poruszone korali (wylacz cyrkulacje wody), przy błazenkach wstrzeliłeś sie zoomem na zoa. spróbuj manualnie uchwycic ostrosc lub strzelic wiecej zdjec, gdyz zwierzaki są ruchliwe. zobacz na ustawienia AF (jest tam kilka opcji, poczytaj jaki masz wybór). wyczuj na ile możesz pozwolić sobie z iso. czasami lepiej mieć szumy na zdjeciu niz rozmazany cały plan(slimaki nocą się kłaniają, wysokie iso i nieostre. lepiej nizsze iso a aparat na czyms oprzeć). tam gdzie mozesz uzywaj w miare niskiego iso by jakosc zdjecia byla lepsza. Twój obiektyw nie nalezy do jasnych wiec w aktanice ciezko bedzie o komfort robienia zdjec rybom.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft, dzięki za rady.

Nie chcę tu nic reklamować ale...

Sony DSC-HX5V to naprawdę fajny sprzęt. Mięści się w kieszeni i robi piękne zdjęcia. Ma możliwość strzelania serii do 10 klatek na sekundę, wbudowany HDR i robi naprawdę niezłe filmy w HD. Zoom optyczny 10 razy. Na forum umieściłem zdjęcia w najniższej jakości po kompresji, więc nie oddają detali. Youtube też ostro skopmresował filmy.

Jeśli chodzi o fotografowanie akwarium to największym problemem dla mnie jest ustawienie ostrośći. Nie można tego zrobić manualnie, mam wrażenie że aparat głupieje i nie wie na jaki element się wyostrzyć. Czasami łapie glony na szybie ;(

Prawdą jest, że nie wyłączałem falowników i używałem ustawień automatycznych z wyłączoną lampą i na statywie. Dzisiaj wieczorem potrenuje z Twoimi radami.

Zmobilizowałeś mnie jednak do tego, żebym pobawił się więcej możliwościami tego aparaciku. Dzisiaj piekna pogoda więc idę w plener :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 75

kolejna fotka z mojego poletka doświadczalnego

Ze względu na suchą skałę dojrzewanie trwa i trwa (cyjano, gluty), niemniej podchodzę do tego na spokojnie

z pozytywów coraz więcej fioletowych ognisk glonowych wiec na skałach więc idę w dobrym kierunku.

namnożyło się mnóstwo zycia, masa kiełży

Czas na wymarzoną pierwszą rybkę - nie błazenek jak pierowtnie planowałem ale raczej mandaryn splendidus

z nowych rzeczy: od Nikla z Wilamowic przywiozłem m.in. gąbkę (dzieki jeszcze raz!), został z niej obwarzanek - nie przetrwała przeprowadzki w całości.

z suchej skały odmoczyło się mnóstwo martwej tkanki. Jako ze panel filtrujący RM nie siorbie tych kawałków

kupię filtr wewnętrzny, który będę wkładać na cały dzien do baniaka. srodek filtra na fizelinę, ktora bede wymieniac po kazdym "zabiegu" oczyszczającym :) gdy wszystko niepożądane "wydmucham" ze skał, filtr myślę nie będzie potrzebny, a sam panel RM w miarę sobie poradzi z bieżącą obsługą.

Ciężko zapamiętać wszystkie nazwy. Dla własnej świadomości podaję nazwy gąbek jakie mam w baniaku: Collospongia sp. oraz arteriospongia vermifera 02.

5484-rm24x10.jpg

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 83

W czwartek (28X) zawitała w baniaku pierwsza ryba Synchiropus splendidus. Testy wody przy okazji (NO3-0, PO4-0). Mandaryn ma się dobrze. Dwa dni później za sprawą mojej kobiety do baniaka dołączył ocelaris oraz krab Lybia Tesselata. Wszystko żyje. Ocelaris jako jedno z nielicznych zwierząt w mojej karierze otrzymało imię: pajac. Mam nadzieję, że nie zdechnie szybko z wycieńczenia, w bezruchu jeszcze ryby nie widziałem. Na szczęście ten 2cm żywioł żre na potęgę. Powoli zastanawiam się co i jak poustawiać, żeby się ze sobą nie gryzło. Reef Cyrkulator 2600 w RM wydaje się byc mocnym ogniem dla euphylli, ktora jest moim oczkiem w głowie. Staram się zeby monti mialy dobry "wiater", oszczędzając jednoczesnie wrażliwe polipy euphylli. Największą rozkminką jednak jest dla mnie przyszłość zółtych parazoa - piekne, rosna szybko, ale nie chcialbym tez zeby zdominowały "strefy". musze zaczerpnąc rady w sprawie bardziej doswiadczonych. sarco na zmiane czarują pięknem jak i potrafia wkurzyc swoim indywidualizmem - gdy wydaje sie ze ladnie sie ulozyly, to one nieustannie muszą się zmieniac, przeobrażać, rozszczepiać (obecnie). Także będzie co rozdawać jak tak dalej pójdzie. Lubię zieleń w akwarium - dlatego przytuliłem na skałę glon Halimeda copiosa (ciekawe czy az tak duzo pobiera wapnia z wody jak słyszałem). Z bólem serca wykroiłem trochę czasu na obrobienie kilku zdjęć makro (optyka m42). Niestety ze względu na profilowany front akwarium latwo o aberracje obrazu. Wyniki zabawy ze starym jak ja szkłem poniżej:5484-1rm.jpg5484-2rm.jpg5484-3rm.jpg5484-5rm.jpg5484-6rm.jpg5484-7arm.jpg5484-7rm.jpg5484-8rm.jpg5484-rm4.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Twój RM będzie No. 1 w naszym dziale...

Nie za wcześnie na Mandaryna? ja wprowadziłem swojego po 3 miesiącach od startu i tez zastanawiałem się czy nie za wcześnie, ale czas pokarze co będzie dalej.

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe no.1 to nie mysle nawet. Ważne żeby żyło i wtopy jakiejś nie bylo :strutin a priorytetem na najblizsza przyszlosc zeby korale jakos usystematyzowac. pozdro

aha, a co do mandaryna to ma co jeść. po to go sprowadziłem też zeby kontrolował populacje kiełży. skałę mam na prawdę super porowatą, z niezliczoną ilością zakamarków, gdzie nawet mały mandaryn nie sięgnie. takze poki co zycie sie mnoży w oczach.5484-9rm.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby mandaryn przeżył. Ja swojego wpuściłem po 5 miesiącach. Jak zwykle pokazujesz super zdjęcia. Jeśli mogę coś doradzić to dorzuć drugi cyrkulator, ale już trochę mniejszy-słabszy, będziesz mógł łatwiej ustawić ruch wody zgodnie z Twoją wolą. Powinieneś unikać występowania "martwych stref" w ruchu wody. Od czasu do czasu ustaw cyrkulator na obszar za skałami, żeby tam też troche przedmuchało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn świetny. Daj znać jak sie czuje, tez mysle zeby za pare miesiecy takiego wpuscic do RM ale martwie sie ze dla niego za malo skaly...

Fotki i akwarium swietne! Jak bedziesz mial chwile - wrzuc gdzies zdjecia w wyzszej rozdz. na tych zmniejszonych malo widac, a cos bym poodgapiał :nono


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.