Skocz do zawartości
Swirlej2

wiekszy baniak w domu a wentylacja

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Jak rozwiazaliscie problem wilgoci w domu ?

Pamietam ze z duzego zbiornika niezle woda parowala i sie grzybek po scianach zaczynal rzucac :]

Przykrycie zbiornika od gory w celu zmneijszenia parowania wody raczej odpada , takie baniaki zle funkcjonuja .

Takze , nie wiem co zrobic ..?

pozdr...

PS; Zakupilem raz specjalny filtr pochlaniajacy wilgoc , to tak smierdzial jakims chemikaliem ze go wywalilem po paru gpdzinach do piewnicy :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja właśnie wywaliłem z domu 800-kę. W upalne dni parowanie dochodziło do20-25l na dobę. Zimą też nie było dużo lepiej gdyż jesteśmy raczej ciepłolubni i mam tak ok 24C. Z racji bardzo szczelnych okien codziennie rano zaczynało się od biegu ze szmatą i wycieraniu z nich skroplonej wody, pomimo że wentylacja jest ok. Takze dodatkowa robota i ytarczki z żonka przesadziły. Teraz jest 180l ale za to zapowiada się na perełkę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pieknie :] dokaldnie tak samo latalem przed kilkoma laty ze szmatka z ranca , to mnie pocieszyles Tomasz :D heh , myslalem ze moze jak dam wiatrak jakis to rospedze ta wilgoc , syzyfowe prace :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby to cos pomoglo.......................


_________________________ | | | Już niedługo odpalam !!! | |_________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to Twoja wina Tomasz:sad , nazwales moj baniaczek nocniczkiem ,a ja ambitny chlopak jestem i teraz mam podwojny problem :) bo nie mam nocniczka i pewnie bede rozbieral wiekszy i stawial znowu mniejszy .(jak bedzie trzeba , to postawie :D taki jestem uparty:D )

PS.A taki mialem ladny baniaczek :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cz.,

Skoro temat został wywołany mam pytanie.

Czy parowanie w morskim nie powoduje oprócz wilgoci, powstawania w pokoju osadu z soli?

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna czuc sie jak w kopalni soli. Mozna lizac sciany, nawet jak dobrze paruje to da sie cos wykszesac na zupe:szok


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Monika

wyparowywuje tylko sama woda RO , prawdopodobnie jeszcze i jod .

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sadze zeby jakis z zwiazkow parowal z h2o. na plazy sa zwiazki z wody, dlatego ze jak fale rozbijaja sie, czesc spienionej wody jest niesiona z wiatrem.


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja slyszalem co innego ze w baniaku jod masz tylko przez 1 dzien i nalezy go ciagle uzupelniac bo sie poprostu ulatnia .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na parowanie zbiornika najlepszy sposób to....umieszczenie go w pomieszczeniu chłodnym i bardzo suchym. Ja mam w zasadzie w piwnicy, gdzie wilgotność z braku źródeł wody oscylowała w granicy 35%. Obecnie mam w dwóch akwariach ok 400 ltr i wreszcie mam do pracy odpowiedni klimat. Podstawowe zalety to takie, że temp. latem nie przekracza 26 st. a i z wilgotnością też nie mam problemu. No jest jeden. Zimą mam tu ok. 18-19 st. i przy takiej temp. muszę mieć otwartą szafkę, bo inaczej skrapla mi się wewnątrz woda i to jedyny problem. Dlatego nowe 500-600 ltr zamiast obecnych dwóch także stanie w piwnicy.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jedyny sposób, to mieć dobrą wentylacje i tyle. Tu chyba nic innego nie da się wymyślić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie sie wydaje ze mam sposob :D musze sie tylko zwrocic do mistrza rysunku 3D zeby wam to pokazal :)

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem wilgoci jest stary jak świat,a w sumie to dość łatwo sobie z nim poradzić po warunkiem że spełni się parę punktów:

1.w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium MUSI być wentylacja najlepiej w postaci went. grawitacyjnej (kratki podsufitem). Powietrze musi mieć możliwość wymiany.

2.Powietrze musi się RUSZAĆ, a zatem oprócz kratki która bedzie wyciągała powietrze z pomieszczenia musimy umożliwić napływ świeżego powietrza. Wystarczy mieć nawet uchylone okno, ale lepiej mieć jakiś kanał nawiewiewowy z zewnątrz. Problem polega na tym, że z jednej strony dbamy o to by jak najdokładniej uszczelnić nasze domy/mieszkania, żeby "nie ciągnęło po nogach" i nie było zimno ale z drugie strony zapominamy , że w ten sposób tworzymy sobie swoisty termosz niezdrowym mikroklimatem.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak napisales Alex :)

Ja poprostu zmniejsze parowanie wycinajac z plyty plexi 5mm (o ile sie z biegiem czasu nie wygnie od ciepla :D)

Wytne cos takiego po obydwu stronach zbiornika , w ten sposob bedzie parowalo znacznie mniej wody , juz nie jak z baniaka 400l tylko jak powiedzmy z 200 litrowego .

Jak sie taka plyta plexi ma do oswietlenia :]...? tego jeszcze nie wiem :D napewno zabiera jakas czesc swiatla.

I drugi problem to to ze trzeba bedzie je dosyc czesto plukac bo beda zachodzily sola i tym samym jesczze wiecej zabieraly swiatla :D

Ale lepsze plukanie odczasu do czasu plyt jak latanie z recznikeim i wycieranie wszystkich szyb okiennych :D

Mysle ze moze to dobrze funkcjonowac , a jak ne to zawsze mozna te plyty sciagnac i pociac na skrzynke do DD :D

portfoliodatei19an.jpg

PS. Wymiana gazowa bedzie ..? bedzie :D , swiatlo dochodzi ..? dochodzi :D , zmneijszona powierzchnia parowania wody ..? ano :D

(dwa halopaki jeden po jednej , drugi po drugiej )


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

wielki baniak , wielki problem :D maly baniak , maly problem :):D

Moze i duzy problem ale napewno nie duzo roboty:) Mały baniak to duzo roboty a mniejszy problem:)


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wszystkim trzeba robic , bez tego nie idzie :):D i nie ma znaczenia czy duzy czy maly w tym wypadku .

Co do parowania wody z baniaka duzego , oj to duzy problem :D

PS.Powiedzcie cos w zwiazku z tymi plytami z plexy ... , moze zeby byla lepsza wymiana gazowa to wyciac zamiast plytek takie cos w rodzaju okapu?


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex ja juz z ta wentylacja kombinowalem nie raz , w zimie nic nie wymyslisz , leje sie z okien ciurkiem woda :/


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze uszczelnij akwa wywierc w pokrwie otwor . zainstaluj tam wiatrak( to bedzie wyciag) z tym wiatrakiem bedzie polączona rura skraplająca rura bedzie miala ujscie do wiaderka w ktorym bedzie sie skraplala woda:) Tylko trzeba by bylo pomyslec nad oziębieniem tej rury zeby para sie skraplała:)


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może tak, przykryć akwa pokrywą, do pokrywy dobudować komin i podłączyć go bezpośrednio do kratki went. z tym, że kratka musiała by być blisko akwa, albo akwa przy zewnętrznej ścianie...


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.