Skocz do zawartości
sasz5

Moja upragniona nano rafa Reefmax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kochani koledzy & koleżanki chciałbym zasięgnąć u Was porady odnośnie mojego sarco. Zastanawiam się czy faktycznie to był foch, ponieważ dosłownie przed chwilką świecąc latarką w poszukiwaniu czegoś obcego zauważyłem, że z 2 polipów wyłażą długie na ok 5 cm jakby nitki z bocznymi odnóżkami coś jak korzonek w roślinie. Nie tylko to faluje z wodą ale żyje ponieważ się kurczy, rozciąga itp. Piszcie co o tym sądzicie, co robić i co to może być. Sarco wypuszcza polipy ale nie chce się pompować. Za pomoc w identyfikacji z góry dzięki.

Są też i dobre wieści - odkryłem nowe gratisowe życie przyniesione ze skałą. Ślimaczek oraz jakiś koral miękas, wystawia polipy, widać go na foto - jak na razie ma ok 7mm średnicy.

Wczoraj zakupiłem testy z TM na Ca & Mg. Udało mi się zmierzyć tylko wapń i jest w mega normie - 450mg/l Mg muszę zrobić jeszcze raz bo się walnąłem w kropelkach itp.

Pozdrawiam i czekam na rozpoznanie - co z moim sarco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te "korzonki" z sarco wyglądają mi na wieloszczet.. i pożyteczne.. i nie.... zależny od gatunku słaba fotka nie mogę dojrzeć za bardzo co to jest..


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Na wstępie - nie piszę za wiele ponieważ nie wiele się zmieniło. Na skale pojawiły się glony wapienne, widać na jednym z foto, niewielkie ilości okrzemek na piasku, które dziś przy podmiance zostaną odessane. Odpieniacz zaczął działać, nawet ładnie pieni. Co do Aiptasia - po 2 próbach wstrzyknięcia w niego gorącej RO - nie zrobiło to na nim wrażenia, wyjąłem skałę na której był i po prostu go wydłubałem z lekkim zapasem bezpieczeństwa. Jak na razie spokój.

Po 14 dniach od zalania bo tyle ma dziś akwa a po 12 od włożenia skały - wyrzuciłem już 6 małych rozgwiazd.Czego ma nie być lub nie chce lepiej niech ląduje na WIELKIEJ RAFIE :nono

Co do moich gratisów to ogólnie mają się super.Clavu po zmianie miejsca szaleje ostro - pięknie się rozrasta. Sarco dalej ma problemy z pompowaniem, choć wypuszcza polipy. Tectusy wcinają co się da, a krabik robi porządki na skałach.

Jak na razie ideał.

P.S Tak między nami to dziś jadę po świetlówki 15000 BLAU i tej samej firmy 22000 - nie wiem ale moje świetlówki z zestawu ReefMax niby 10000 K świecą jak dla mnie za bardzo na róż coś jakby 4000-5000K. Jedna zostanie dla koloru. Pozdrawiam

Na końcu foto - mały dowcip - ooo tak by mi się podobało - marzenia nic nie kosztują ale kto wie może uda się coś takiego stworzyć, póki co wersja PHOTOSHOP:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283170 sasz5 :

Na końcu foto - mały dowcip - ooo tak by mi się podobało - marzenia nic nie kosztują ale kto wie może uda się coś takiego stworzyć, póki co wersja PHOTOSHOP:clowning

hehe nie czytając jeszcze opisu łyknąłem że to prawdziwe:clowning, nawet ładnie Ci to wyszło w PS :nono no i życzę powodzenia w realu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to ostatnie zdjecie ma przejscia jakby bylo montowane z kilku klatek tego samego baniaka? w czym tkwi sekret? zdradzisz :nono ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Na wstępie dzięki za sugestie, o to mi chodziło robiąc ten fotomontaż i po to go umieściłem aby bardziej doświadczeni koledzy doradzili co gdzie "wsadzić" aby rosło, nie zjadło sie itp. Jak wiemy to w necie jest wsio i nic, czyli trzeba się nieźle napocić aby wyszperać że ten koral lubi to i to i powinien być tu i tam a ten drugi to woli to.....

Z góry dzięki za info dla kolegi Zielony Mintaj.

Co do FOTO - czysty fotomontaż - zabawa na warstwach itp. cienie, rozmycia, odbicia w szybie - jak dla mnie wygląda nieźle ale gdybym miał więcej luzu to by wyglądało perfect. Korale wycięte byle jak ale oki....

A teraz kilka słów co i jak z moim baniakiem który ma 14 dni od zalania i 12 od skały + piach.

Pierwszy temat to mój Sarco a dokładniej mój padający sarco. Dziś rano to był padnięty na maxa i nie wystawił polipów. To dało mi do myślenia i wyjąłem go aby zobaczyć co jest nie tak. Z jednej strony lekko odstawał od skały na której był zaszczepiony i........moje zdziwienie było ogromne. To nie fochy mojego sarco tylko ślimoń wielkości dużego paznokcia siedział sobie w środku i powoli ale do przodu sobie wcinał mojego sarco. Po akcji dr.House, małym nacięciu udało się ślimola wywalić. Nie zrobiłem foto bo spieszyłem się do pracy, a slimak odpłynął z siłą wodospadu na wielką rafę. To był strzał w 10. Kiedy wróciłem sarco ładnie był napompowany. Powoli wraca do siebie.:)

Dziś też złożyłem wizytę w moim ulubionym sklepie morskim w Zabrzu. Zakupiłem świetlówki. Nie wiem jak u Was, ale te standardowe są do niczego. Szczególnie ta niby Actinica.:nono. Jak dla mnie zwykła niebieska świetlówka. Teraz mam Actinice z Blau-a i z tej samej firmy 15000K oraz jedna została oryginał 10000K Aquael. Teraz to akwa wygląda na morskie, a clavu nareszcie jest zielona.

Nie mogłem się powstrzymać będąc w sklepie, uznając że nic się nie dzieje zakupiłem sobie kraba MITHRAX-a oraz pięknego zielonego ZOA. Pewnie zaraz po mnie pojedziecie jak po łysej kobyle że za wcześnie itp. Może i tak ale trzeba zacząć wprowadzać życie, bo jak będę czekał na glony - okrzemki, cyjano itp. to sie mogę nie doczekać. Tym bardziej że fioletowe i czerwone glony zaczynają pięknie porastać skały, a to jak wiemy dobry znak. Tak poza tym wsio super. Tectusy rosną i "szorują" skały, Calcinus też wędruje sobie wesoło wieczorkami i nocą. Nowy mieszkaniec po 8h od wpuszczenia też wesoło zdziera glony ze skał. Sarco się podnosi po "operacji", clavu rozrasta pięknie a nowe ZOA cudnie "świecą"w nocnej LED.

Pozdrawiam wszystkich i zaprasza do komentowania mego akwa i ewentualnych uwag. Wszystkie mile widziane.

1 foto aby pokazać fioletowe glony, że to prawda a nie moje widzi mi sie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh, dobrze ze nie mieszkasz blisko...

bo jakbym zobaczyl Twoje nowe swiatlo to pewnie bym na nie zachorował. powiedz mi z jakiego rzędu wydatkiem trzeba sie liczyc?

poki co budzet na ten miesiac wyczerpany u mnie za sprawa zakupu rowa phos i kilku gadzetów

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trzeba się liczyć z wydatkiem aż 40zł/szt - czyli w sumie nie wiele, porównując to do ceny korali, ukwiałów itp.

POLECAM : OŚWIETLENIE

A wolę to zrobić na samym początku, ponieważ wiem, że potem mogły by być niezłe jajka(z doświadczenia słodkiego, glony itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trochę minęło już czasu. Mało tu piszę bo akwa stało bez większych zmian. Tzn zniknęła górna skała z prawej strony aby zrobić miejsce koralom które się na niej pojawią za kilka tygodni lun może jakiś heteratcis. Choć bardzo by mi tam pasował na tej półce heteractis magnifica to nikt mi nie da gwarancji, że tam będzie siedział i że mi nie poparzy korali jak sobie urządzi wędrówki.

Chciałbym podziękować 2 kolegom morszczakom. Szymonowi z Leszczyn który sprezentował mi 3 grzybki oraz Salarisa Fasciatus oraz Bryczkowi za extra szczepki clavu, mega fluo gorąco polecam oraz dwa gratisy - zoa i ....jak przypomni mi się nazwa to dodam. Gorąco polecam. Kolega Bryczek ma extra akwa tylko pogratulować, a szczepki ładne, korale zadbane, w akwa 0 glonu. Jeśli coś wystawia na targowisku to tylko brać !!!!!

P.S Już niebawem pojawi się na forum 2 akwa mojego autorstwa które od dziś zaczynam uruchamiać na moim sklep akwa w Mikołowie. Fotki już wkrótce.Tu dołączam zdjęcia moich nowych podopiecznym. Aaa byłbym zapomniał zakupiłem sobie Mithraxa - extra grab. Piękny to nie jest ale o porządek dba jak nikt.POLECAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie rozkreca sie RM. Podoba mi sie ulozenie skal. Mozesz tylko miec troche klopotow z czyszczeniem szyb w niektorych miejscach. Polecam patent szczoteczki do zebow z przedluzaczem - u mnie drewniana lyzka :(

Czy udalo Ci sie ogarnac spadajace kH? Ja od 4 dni z tym walcze - kH ustabilizowalo sie na poziomie 6 mimo podmian (10lt co niedziela). Od 3 dni leje od 10-20ml sody oczyszczonej dziennie (zwiekszajac dawke) ale nie widze jeszcze zadnego efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja tam nie walczę jak na razie ze KH. Tzn nie walczę chemicznie - wrzuciłem grysek koralowy do panela filtracyjnego i widzę że podniósł mi o 1 KH. Ja tam wole mieć nieco mniej lub więcej ale stabilnie niż bawić się w małego chemika i mieć co chwilkę skoki. Zwierzyna się przyzwyczai do nowych warunków, do skoków już nie. A KH 6 czy 7 do żadna tragedia jeśli reszta jest git. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sasz tak z ciekawosci - widziałeś jaki kolor ma 5000K ? Bo ja mam w słodkim np. żarniki 5200 i w żaden sposób nie widzę tam różu. Jest to typowo żółte słoneczne światło. Wiem też, że wszystko jest kwestią gustu i pewnie faktycznie przy tym światełku które zrobiłeś wszystko wygląda lepiej ale nie uważam aby standardowe oswietlenie reefmaxa (czyli świetlowki sylvanii świeciły "do niczego"). A już na pewno nie aktynika. Tak sie składa, że montowałem aktynike sylvanii u swoich sps i naprawdę wybarwienie korali w porównaniu do świetlowek z przed wymiany jest ok. Ale może mi wzrok szwankuje.

Jestem zolennikiem o ile to możliwe dosć szybkiego wprowadzania życia jednak dwa tygodnie to nie wiem czy dobry pomysł na całkiem nowe akwa. Dlatego choćby, że akwa nie ma żadnej równowagi. Poza tym bedzie dużo roboty z usuwaniem glonów lub okrzemek, np. z korali . A coś z tych dwóch na 100% zaatakuje w tak młodym systemie.

A poza tym żeby nie było że tylko krytykuje :( ułożenie skałki bardzo mi się podoba. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki za komentarz. Takie wyjaśnienie co do oświetlenia.

Ja sie tam nie znam co dają do Reefa w standardzie ale ja miałem świetlówki AQUAEL a nie SYLVANIA i dlatego wymieniłem.

Na razie nie ma żadnych foto bo nic się specjalnego nie dzieje i chwilowo czekam na jakieś glony o ile wogóle się doczekam. Jeśli do końca miesiąca nic się nie zmieni to zaczynam powoli wprowadzać życie.

Zachęcam do komentowania. Wszelkie uwagi mile widziane.

P.S Już niebawem pojawi się mój nowy wątek z zakładania mini rafki 27l na sklepie. POZDRO

Tak przy okazji moze ktoś z Was mi pomoże w identyfikacji tego czegoś? Jakby nitka a właściwie 2 i buduje sobie domek z piachu. Mam tego kilka na skałach i nie wiem co to - czy wywalać jakoś czy zostawiać. Foto - jako takie bo ciężko złapać na tym ostrość a zestaw do makro dopiero jedzie. Za pomoc z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To osiadłe ślimaki, nie tępione potrafią się strasznie rozpanoszyć - ja bym eksmitował.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięx za info.

Tak przy okazji zapytam - Actiniki nie wliczamy do ilości światłą prawda? Bedę musiał w moim reefie pokombinować i dołożyć chyba jeszcze jedną świetlówkę. Teraz mam 1x24 10000K i 1x24 15000K oraz actinica. To chyba trochę za mało co?

Za wszystkie sugestie z góry dzięki.Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego to niby aktyniki i wilczac do oswietlenia?

Światło aktyniczne jest bardzo energetyczne,wiec jak najbardziej wliczamy do oswietlenia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka - też mi sie tak wydawało ale ktoś mnie wprowadził w bład więc wolałem skorygować te poglądy. Troche mi to było dziwne bo wsio sie u mnie ładnie otwiera, nawet zoa na dnie więc raczej nie brak im światła.. No ale cóż kto pyta nie bladzi....Dzięki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 33

Witam. Troszkę upłynęło czasu od ostatnich fotek, bo nic praktycznie się nie zmieniało. Akwa stabilne. Parametry:

PH 8,2

KH 8

NO3 1-1,5 (po jakimś karmieniu korali czy ryb 1.5 potem 1 lub mniej)

NO2 <0,01

NH3 <0,01

Ca 420

Mg 1100

zasolenie - 1,024

temp - 25,5

Co się zmieniło - doszło kilka nowych korali za co dziękuję Bryczkowi z Raciborza oraz Ryziowi z Rybnika. Coś się zakupiło w sklepie, nie będę pisał jakim aby nie naruszać zasad forum. Żeby nie było zdziwienia życia było dokładane powoli a nie wszystko za jedną dostawą. Dziś wygląda to mniej więcej tak:

Widok ogólny

5515-akwa%2030.10.2010.jpg

5515-p9301173.jpg

5515-p9271108.jpg

5515-p9301153.jpg

Mój pierwszy kolorowy pupilek - maskotka mojej żonki = Pictichromis paccagnellae

5515-pa011185.jpg

Skład obecny mojej solniczki:

KORALE

Euphylia

Xenia

Capnella

Sarcophyton - 2 rodzaje

Zoa

Grzybki - prawdopodobnie Actinodiscus

Clavularia - 2 rodzaje

Seriatopora hystrix - do testu od kolegi Bryczka

Glony:

Chlorodesmis

Rhodopeltis

Ryby:

Pictichromis paccagnellae

Salarias fascinatus

Kraby:

Mithrax

Paguristes cadenati

Krewetki:

Lysmata amboinensis

Ślimaki:

2x Tectus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja.

Akwa ma 42 dni wsio śmiga ideał.

Co się zmieniło - doszło kilka zoa od kolegi mikołaja oraz rhodactis ze sklepu (extra skałka). Doszła również krewecia debelius oraz 2 upragnione Amphipriony ocellaris. Doszedł również odpienek z Blaua - co jest opisane tutaj - pieni aż miło.

Na dzień dzisiejszy akwa prawie gotowe - teraz tylko jakieś koralowe rarytaski się będą pojawiać.

Dziś wylatuje chlorodesmis do innego akwa - tu jest za mocna cyrkulacja i paprochy tego glonu fruwają po całym akwa. W miejsce niego wyląduje clavu - pasowałby mi tam jakiś ukwiałek typu magnifica ale boję się o to że może se łazić i parzyć mi wsio dookoła. Piszcie co o tym sądzicie -czy warto zaryzykować czy lepiej olać ukwiała.

Z góry dzięki za Wasze opinie na temat akwa. Parametrów nie podaję bo bez zmian. Ca=400 Mg=1230

Mała aktualizacja - dziś 45 dzień - jak nie straciłem rachuby. Prawie jest już tak jak chcę. Dojdzie jeszcze tylko tubastrea i tridacna oraz fromia i jak się trafią jakieś rarytaski. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak: Filmik tyle że seriatopora była na przetrzymaniu dla kumpla i już jej nie ma, a capnella została brutalnie potraktowana przez euphylie i zmieniła miejsce zamieszkania na bardziej bezpieczne.

Czekam na opinie i komentarze za które z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

To już przedostatnia aktualizacja foto - ostatnia będzie po wstawieniu tubki....Akwa ma prawie 50 dni.......wygląda tak:

5515-pa181817.jpg

5515-pa181822.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie sie podziala ta piekna zielona murawa?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie w tym akwarium najbardziej podobala mi sie ta zielona trawa:-)


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Heee komu by się nie podobała - niestety wyleciała - za duża cyrkulacja i trochę ją a raczej nim bo to glon za bardzo czesało i paprochy fruwały po całym akwa, a akurat ten glon nie miał aż takiego priorytetu że musi być na maxa w tym akwa. Zrobił miejsce pod korale i prawdopodobnie w tą dzirę wyląduje tubka. Co do glonów nie jest to proste w utrzymaniu z resztą kolega mintaj pisał o tym już nie jeden artykuł. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie bedzie trawki :) To była chyba moja ulubiona rzecz w Twoim RM. Całość super! Pomyśl jeszcze nad tym, zeby jednak trawke przygarnąć znowu!

Tak btw, to jak się nazywał ten glon?


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.