Skocz do zawartości
Tofik

Kolejność komór w sumpie.

Rekomendowane odpowiedzi

Aha, czyli do refungium wlewam wodę np wiaderkiem, to takiej wysokości jaką chcę tak? I już tak zostanie, bez względu ile by się do sumpa nie wlewało wody? (do komory odpieniacza) to wysokość w refungium i tak zostanie taka sama?

Zależy mi na tym, żeby wlewać do sumpa tyle wody ile tylko się da, bo mam strasznie gorąco w mieszkaniu nawet bez ogrzewania - chcę żeby im więcej będzie wody tym wolniej się nagrzewała z racji że nie mam chłodziarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik, kompletenie blede myslenie o czym sie przekonasz jak odpalisz....

No chyba ze zrobisz sump 5000 litrow w piwnicy...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz wyżej edytowałem post.

Jeśli Zależy Ci aby było jak najwięcej wody (i słusznie) to w komorze zrzutu ustalasz poziom np o 5 cm niższy niż wysokość sumpa czyli wklejasz szybę przelewu 45 cm.I tu zawsze będzie taki poziom. W drugiej komorze będziesz miał właśnie taki poziom jaki wlejesz wiaderkiem. To oczywiście na sucho - czyli bez włączonej pompy. Gdy włączysz pompę najpierw ta zacznie pompować wodę z tej komory i zacznie jej ubywać - właśnie tyle ile Ci napisałem w poście wyżej - rura, komin, spiętrzenie. Dopiero wtedy woda która się przeleje przez grzebień zacznie wracać przez zrzut do komory zrzutu. Także po włączeniu pompy poziom wody w drugiej komorze co logiczne obniży się - o ile - już mam nadzieję łapiesz


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasza cierpliwość do mnie została wynagrodzona:

Zrobię tak jak piszesz.

Poziom wody w 1 komorze będzie te 45cm - załóżmy.

Dalej do drugiej komory wleję wiadrem wody tyle ile mi się podoba - no dajmy że z 35cm

Jak włączy się pompa to rozumiem, wody w 1 nie ubędzie, w drugiej już tak, potem się przeleje do 1 i z powrotem do drugiej. Ale w drugiej już będzie o tyle L mniej ile wymaga pojemność obiegu (rury, komin itp) Więc jak już maszyna ruszy, a wody w 2 komorze będzie mniej to po prostu znowu jej doleję do odpowiedniego poziomu.

#280963 smithpl :

Tofik, kompletenie blede myslenie o czym sie przekonasz jak odpalisz....

No chyba ze zrobisz sump 5000 litrow w piwnicy...

Masz na myśli, że te klika L więcej nic nie znaczy? - mi się wydawało ze w morskim każdy litr to zaleta, chociażby trudniej o przedawkowanie czegoś.

To jeszcze ostatnie pytanie:

Oddzielać komorę pompy obiegowej?

Jeżeli tak, to jak? Też żeby w niej wysokość wody była taka sama jak w refungium?

Mi się wydaje, że chyba warto oddzielić, chociażby z racji tego,że jak wpuszczę tam jakiegoś zwierzaka do izolatki, to żeby go nie zassała pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jak się juz upierasz to możesz sobie oddzielić.

Prawie już zrozumiałeś, ale jest jeszcze jedno "ale". Jak już pompa ruszy, ilość wody w drugiej komorze można podnosić sztucznie tylko w niewielkim stopniu. Chodzi o to, że jak za dużo dolejesz to w momencie wyłączenia pompy nadmiar wody spłynie Ci do sumpa. Chodzi o to żeby go nie przelać, ani nie podnieść tego poziomu powyżej lini przelewu z komory zrzutu. Jeśli bowiem poziom wody podniesie się w komorze zrzutu/odpieniacza np do 48 cm może to wystarczyć do przelani odpieniacza. Także przygotuj lepiej od razu ustalić poziom w drugiej komorze na np. 43 cm (czyli przelew 2cm) a po włączeniu pompy poziom się obniży powiedzmy o 7-10 cm i i tak będzie dobrze a na pewno bezpiecznie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.