Skocz do zawartości
szirkos

Kilka pytań o filtr DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W oststnich dniach dotarł do mnie miernik TDS. Od razu sprawdziłem co tam mam na wylocie RO. Wyszło 4 z czego byłem zadowolony bo membrana ma już ....kilka latek. Myślę sobie kupię w Leroy filtr + wkład z żywicy zmiękczającej i będzie dobrze. Poskładałem to wszystko i po kilku godzinach odpuszczania wody wychodzi mi że po osmozie mam TDS = 4 ppm a potem po przejściu wody przez tą żywicę 7....no i zonk.

I tu moje pytania:

1. Czy filtr Di daje się po osmozie czy przed?

2. Czy taka żywica zmiękczająca z Leroy nie nadaje się?

3. Czy jeśli kupię żywicę MB20 czy MB 400 to będzie dobrze i będzie "0"

4. Sprawdzaliście jakie macie wyniki dla wody po RO bez filtra DI ...czy moje "4" to dobrze czy już nie najlepiej?

Pozdrawiam wieczornie


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEja,

Ad1. Daje się po

Ad2. nikt nie wie co to za żywica :clowning

Ad3. Powinno być

Ad4. Do 7 jest ok, normalne DI powinno wyczyścić Ci do "0"


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SkoczekPL trochę mi się rozjaśniło....

Czyli jednak bez Alledrogo się nie obejdzie...czyli zakupów ciąg dalszy.


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja, do tego, co napisal Skoczek, dodam, ze zdecydowanie korzystniej zakupic zywice MB20 - najlepiej zloze R&H

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @pooh że zwróciłeś na to uwagę. Faktycznie już się spotkałem z tą informacją w jakiejś dyskusji tu na Forum, że MB20 jest lepsza. Z tego co widziałem na aukcjach, to żywice tą kupuje się nazwijmy to "luzem" w takich woreczkach. Musiałbym chyba mieć jakiś "kubek" znaczy się wsad do filtra, który mógłbym wypełnić żywicą. Idzie to kupić jakoś oddzielnie, bo do tej pory widziałem albo samą żywicę albo całe zestawy z filtrem itp?


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @smithpl. Linik wykorzystane, zakupy zrobione....z jednym minusem ...znów kupiłem więcej niż pierwotnie przewidywałem :-)

Więc sytuacja wygląda tak. Kupiłem co @smithpl polecał + od razu złoże MB400, wiem MB20 jest lepsze, ale akurat w tym sklepie było takie więc za jednym zamachem kupiłem to.

Układ wygląda teraz tak patrząc od strony przyłącza do wody: wkład sedymentacyjny 1 um + węgiel + wkład zmiękczający (ten z leroy, szkoda było wyrzucić a zawsze trochę zmiękczy przed osmozą) + stary sedymentacyjny jaki był oryginalnie do filtra RO + stary węgiel tak samo + membrana + wkład z żywicą.

Ciekawe jest to, że w takim układzie wczoraj zanim podłaczyłem kupiony dziś filtr z MB 400 TDS pokazywał mi za osmozą około 1 wahało się od 0 do 2 a dziś po podłaczeniu wkładu na wylocie TDS pokazuje za osmozą 6 a po żywicy 3 - 4......

Jak myślicie skąd te różnice i dlaczego nie wycina do "0".....co zmienić albo co sprawdzić.

NIe ukrywam że najchętniej zacząłbym od sprawdzenia TDSa u kogoś z Poznania lub okolic. Nie ufam tym chińskim wynalazkom i wiem że jeśli się coś kalibruje w jednym punkcie to przy skrajnie małych lub skrajnie dużych wartościach może się to dziwnie zachowywać. Tak myślę ponieważ w układzie w którym się praktycznie nic nie zmieniło jeden dzień za osmozą pokazuje mi 0-1...a następnego dnia 6 ...trochę to dziwne.

Co doradzacie w takiej sytuacji?

NIe bardzo chciałbym ryzykować z wydaniem kilkuset złotych na nową membranę bez spradzenia TDSa.

Żadnych pomysłów...?

Nie powiem najchętniej porównałbym z kimś co ma "0" na TDSie wskazania mojego mierniczka....czy też mam "0".

pkt. 6 Regulaminu, korzystamy z opcji "edytuj"


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Jakie masz ciśnienie na wejściu do filtra RO? Może jest zbyt duże, jeśli posiadasz ogranicznik przepływu spróbuj nim wyregulować ilość podawanej i odprowadzanej wody, może pomoże... Jeśli woda "przelatuje" zbyt szybko przez złoża, może nie zdąży się oczyścić... nie wiem, tak po prostu kombinuję :)

Jak to nie pomoże, to najlepszym rozwiązaniem będzie faktycznie próba z innym miernikiem tds...

Inną sprawa jest to, że twoja membrana najlepsze chwile ma już za sobą, jeśli nie jest tą membraną z najwyższej półki.

Pozdrawiam!


szkło 120x60x50 360L - 55kg LR + 18kg LS + 200L sump + pudełko, Blau 2x150W HQI (żarniki Blau 20.000K) 2x54W aktynika i białe, Deltec AP600, obieg NJ3000, cyrkulacja 2xJVP-102 + koralia 2 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qaltum....ciśnienie robocze jakie mam w instalacji przed całym układem filtrów to ok. 5 bar. Jest to w granicach zalecanego ciśnienia i z tego co pamiętam to woda po filtrze RO ma gorsze parametry przy za niskim ciśnieniu ...tak miałem napisane w instrukcji.

Na drodze od przyłącza do RO mam dwa zawory, którymi mogę ewentualnie regulować przepływ wody. Na samym RO mam zawór który reguluje stosunek ścieku do wody filtrowanej. I tu kolejne pytanie czy po każdym postoju filtra przez dzień dwa...trzy robicie przepłukiwanie membrany. Może spróbuję pogrzebać tym regulatorem, przepłukać membranę itp.

Szybkość przepływu wody za filtrem RO i tym samym szybkość przepływania przez złoże DI ograniczona jest przez wydajność filtra RO i myślę że to nie za szybko. Martwi mnie to, że żywica DI wg wskazań TDS nic nie daje, a nawet podwyższa wskazania. Na dniach zamawiam nową inną żywicę tym razem MB20 i jak to nic nie da to pozostanie jedynie sprawdzić poprawność wskazań TDS. Macie może jakieś sprawdzone, godne polecenia źródło żywicy MB20? Chciałbym wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny .

Pozdrawiam

Irek


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.