Skocz do zawartości
Damos

Mikroskop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuję zakup mikroskopu ale w ogóle się na tym nie znam. Może ktoś by mógł mi doradzić jaki kupić. Potrzebowałbym nieraz zobaczyć bakterie. Dobrze jak by można było podstawić aparat. W ogóle czym się kierować przy kupnie mikroskopów ?

Pozdrawiam Damian.


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry mikroskop optyczny to wydatek kilka tysiakow.

Bakterie beda widocznie jedynie jesli bedzie ich duzo i beda wygladaly jak male ciemne kuleczki ale na prawde malutkie ledwo widoczne.

Dobre mikroskopy to NIKON,Carl Zais, Olypus. Pod zwyklym optycznym mikroskopem w zyciu nie zrobisz zdjecia bakterii tak zeby ona zajmoweyala chociazby 5% zdjecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie żeby zobaczyć i zidentyfikować trzeba najczęściej wybarwić (nie jest to raczej bardzo trudne), ale i tak dokładna identyfikacja gatunków często wymaga warunków laboratoryjnych z posiewami... nie mniej jednak do oglądania większych żyjątek - super sprawa!


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam, aby uzyskac w miare wyrazny obraz bakterii, poza oczywiscie odpowiednia kultura i wybarwieniem potrzebne jest powiekszenie rzedu x1800. wiec raczej inna polka mikroskopow. Do tego koniecznie z podwojnym okularem.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak powiększenia powyżej 1000x dobrze nadają się do oglądania bakterii :) jednak oprócz mikroskopu trzeba będzie zakupić odczynnik ido barwienia... no i przydałaby się jakaś książka - atlas? leksykon? kultur bakterii morskich żeby było wiadomo co się ogląda. Ten mikroskop w sumie chyba by się nadał do ogólnego oglądania może troszkę większych żyjątek od bakterii, jakiś pojedynczych komórek.


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wspomne o robieniu zdjec zywym bakteria ktore sie ruszaja...

Najlepszy bylyb elektronowy no ale ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra pomińmy zdjęcia. Ale 1000x i więcej wystarczy żebym mógł zidentyfikować bakterię ?


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Musisz robic specjalne barwienia lub hodowle na specjalnych pozywkach.

Poza tym bakterie te" morskie" wymagaja specjalnych warunkow hodowli (specjalne pozywki inne niz te chorobotworcze) na jakis dziwnych pozywkach znaych specjalista. Nie sadze zebys mogl kupic jako osba prywatna pewne odczynniki do ich spozadzenia.

Np agaroza to wydatek mniej wiecej tego mikroskopu.

nawet pod duzym powiekszeniem nie widac struktor na podstawie ktorych rozroznia sie bakterie. Bedzie to twor polprzezroczysty. No i wyobraz sobie masz powiekszenie nawet te 2000 razy .... i bakterie zywa. Jak ja zalpiesz w obiektywie na takim powiekszeniu ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no ciężko. Trzeba by było dużo ich wyhodować. Myślałem że będzie to prostsze. Ja go potrzebuję do badania kału gołębi, ale też tak zastanawiałem się nad wykorzystaniem w morskim, ale to ciężka sprawa.


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze tam jest duzo ciekwych rzeczy w takiej wodzie z akwarium wartych ogladania pod mikroskopem, chociazby okrzemki i inne male organizmy. Tylko pod malym powiekszeniem jeli zywe, ewentualnie jakies preparaty sobie robic i pod wiekszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O bakteriach zapomnij, nawet jak zobaczysz to będa malutkie opalizujace kuleczki lub pałeczki.

Mikroskop, którego używam ja może powiekszać do 2000 razy. Z olejkiem imersyjnym i specjalnie robionymi preparatami na bardzo cienkich szkiełkach, a i tak masakra. Najwygodniej ogląda sie powiekszenia ok 100-400razy.

na mojej stronce jest kilka fotek spod mikroskopu (dział: mikrofotki)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.