Skocz do zawartości
ona

A było to tak...[30L]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

A było to tak... Weszłam na chwilkę do zoologicznego kupić karmę dla moich 2 kotów. Zobaczyłam to małe cudo , stało przy kasie . Mąż zdążył skomentować,"Ty jesteś jak dziecko ". Zrobiłam maślane oczęta:p i dziś już stoi przy kompie moje całe 30 litrów.

Narazie puste .

Zestaw to aquael nano reef .Całość składa się z filtra kaskadowego FZN-3 oraz 2 świetlówek 2x11W .

Mam zamiar sprawdzić , czy w ogole wypali na takim sprzęcie (w sklepie śmiga). Ewentualnie przerobię na odpieniacz i dodam pompkę cyrkulacyjną koralia.

Narazie oprócz mnie cieszą się jeszcze 2 koty(będzie na co popatrzeć) , mąż narazie oswaja się z moją fanaberią.

Plan na początek to ładna zywa skała.

Sól Preis , wyczytałam , ze ponoć najlepsza.

Dobry żywy piach , narazie nie wiem jaki , ale sobie wyczytam na podforach.

Myślę , czy warto od razu inwestować w testy ?, moze narazie no3? Testy Soliferta są rownie dobre co Tropic Marin?.

O obsadzie tylko myślę , ale sukcesywnie będę wprowadzała do zbiornika( Zbiornik ma byc mega kolorowy)

krewetke czyszczacą , podoba mi się lysmata debelius

Jakiegoś ślimaka czyszczącego.

Korale miękkie.

To jest rozsądna obsada , aczkolwiek nie byłabym sobą gdybym nie sprobowała LPS, SPS ,ukwiał i małża(chociaz po 1 sztuce) .

Wybrałam sobie juz nawet rybeńkę:p Pseedochromis paccagnellae ( mam nadzieje , ze się nie ukisi w tym moim słoiczku.)

Czy ktoś moze mi podać namiar na jakiś fajny sklep stacjonarny w wawie ?. W czwartek jadę po skałę .

I jeszcze 2 pytania mam do Was ile kosztuje litr wody z RO? , niestety będę zmuszona kupować , drogie to to?.

Napiszcie jeszcze proszę jaka ma być temperatura wody? ma być stała czy moze się wahać? Wyczytałam , ze woda do cotygodniowej podmiany ma mieć 25C, ale czy taką muszę utrzymywać cały czas?.

To staruje od czwartu , wtedy też będą pierwsze zdjęcia .

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Mam już 1 sukces na moim koncie , zdrapałam logo z przedniej szyby.:clowning


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, miłość od pierwszego wejrzenia?

Pompka cyrkulacyjna koniecznie i to juz w momencie jak włożysz skałę. Potem trzeba poczekać dojrzewania itp,

Najlepiej pytaj na forum czy mozna juz wpuscić- NIE ZA WCZEŚNIE I POWOLI nie wszystko na raz. Wpierw jakiś ślomaczek ,krab...

Parka debeliusów jak najbardziej.Dobioą sięw parkę, są obojnakami. Rybka jak nabierzesz doswiadczenia

Temperatura wody ,zasolenie itp muszą być stałe. W tak małym akwarum to trudne ale nie powinno być większych wahań niż +/- 1 stopień.

Test wystarczy NO3 póki co. Salifert bo wszyscy używają i łatwiej porównać.

P.S. Nie pisz jednego posta pod drugim. Jak chcesz coś dopisać użyj przycisku edytuj. I przeczytaj kilk razy podczepione posty w dziale dla nowicjuszy


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Skałę kup odgazowaną, a wodę weź od kogoś z podmianki, to dojrzewanie będzie dużo szybsze. Jako cyrkulacja - koralia nano.

2 chyba najlepsze sklepy w wawie to Acropora i Aquamedic. Wodę RO wykombinuj sobie od jakiegoś akwarysty z okolicy - 3-5l tygodniowo spokojnie starczy :) Jeśli zbiornik ma być kolorowy, to nastawiaj się na kolorowe zoanthusy i Ricordee. Testy salifert, odpieniek do takiego litrażu i przy jednej rybce niepotrzebny (chyba że będziesz mieć LPS/SPS, przy miękkich zbędny)

Co do krewetek - lysmata debelius raczej będzie za duża, szukaj Periclimenes, thor amboinensis(od 3 szt w górę) i ewentualnie palaemon elegans. Temperaturę najlepiej utrzymywać stałą, chociaż bywa to trudne przy takim litrażu :clowning Co do kaskady - gąbka powinna być codziennie płukana. I to chyba na tyle :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

cześć

Po pierwsze nie pisz posta pod postem.

Po drugie nie mam wielkiego doświadczenia,ale wodę ro di w mojej okolicy sprzedają po 60gr,ja daję za darmo jak ktoś potrzebuje no chyba że bierze z 200 litrów to na piwko wezmę:clowning

Daj cyrkulację koralię nano,a sól kup sobie TM bio actif dużo osób poleca na start.Temperatura ok.25 stopni a musisz czymś jeszcze gęstość zmierzyć.A zanim kupisz skałę to zalej sobie wodą akwa i sprawdz działanie grzałek filtrów itp.

potem załatw wodę ro di wlej i wsyp sól,niech się miesza z 48 godzin.Testy narazie sobie daruj.ja do dziś nie mam dopiero gdzieś za 2 tygodnie kupię.Niech sobie akwa pomału dojrzewa.A z piaskiem sobie zaczekaj z miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK , akwarium morskie to faktycznie miłość od pierwszego wejrzenia . Tylko to pierwsze wejrzenie,miało miejsce z pare ładnych lat temu .

Decyzja była notorycznie odkładana, z roznych powodów.

Narazie tylko 30L , bo chciałabym sprawdzić , czy mam do tego serce :), jak się wkręce to będzie duzoo duzoooooo większe.

Narazie czytam czytam czytam i jeszcze raz czytam.

Chciałabym tak dobrać obsadę , zeby wzajemnie się uzupełniała i tworzyła stabilny ekosystem. Liczę na moja baczną obserwację i matkę naturę .

Narazie wspomogę ją kupując odgazowana skałkę w Acropora , korelię nano i sól o , ktorej pisał Dieter25 . Kupię jeszcze termometr z grzałką. Licze , ze zwierzaki docenią moja troskliowość i odwdzieczą się swoim pięknem.

Zastanawiam się jeszcze czy wodę mam kupić z działającego zbiornika? , czy moze czysta RO +sól i sama rozrobić.

Jeśli sama , to ile tej soli mniej wiecej wyjdzie na pierwsze zalanie dla 30L? . Mam wsypywać po trochu i sprawdzać solimetrem? Jak osiągnie wartość 1.022-1.023 to będzie git? , ogrzać jeszcze do 25 C i wszystko ?. Czy o czymś powinnam jeszcze pamiętać.?

Mam jeszcze pytania do Was apropo sprzętu .

Czy ten filtr z aquaela FZN-3 oraz ta korelia nano glośne są ? zastanawiam się gdzie umieścić zbiorniczek . Najbardziej pasuje mi w sypilani przy kompie , tylko pytanie czy dam radę przy tym zasnąć.?

Oświetlenie ,ma świecić 12 godzin na dobę , przy czym niebieskie mam włączać godzinę wczesniej , a wyłączać godzinę po białym. ?

Korelia ma chodzić 24 na dobę . ?

A co z filtrem , czy mogę wyłączyć go na noc , czy musi też chodzić 24 na dobę?

Czy o czymś muszę na początek jeszcze pamiętać . ?

Będę wdzięczna za podpowiedzi.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupiłaś koralie nano to z FZN'ki zrezygnowałbym w zupełności ,kaskada w tym zestawie pełnić miała rolę cyrkulacji i jako-takiego filtra (nie wiem czy w ogóle miałby jakieś działanie :) ) ,ewentualnie podłączyłbym na starcie by wyciągnęła zanieczyszczenia mechaniczne (wszelkiego rodzaju zawiesiny) i odstawił aż do czasu kiedy zdecydujesz się na jakieś wkłady filtracyjne (Seachemy ,Purigeny ,Rowy ,Wegle etc. ) o głośność Nano nie powinnaś się martwić pompka u mnie sprawuje się bardzo cichutko ,w pokoju gdzie sypiam znajduje się akwarium właśnie z Koralia Nano a także słodkie z FZN'ka -2 (model mniejszy) nie mam najmniejszego problemu z zasypianiem .Na początku możesz świecić krócej by w jakimś stopniu zatrzymać wysyp glonów .Jeśli masz dostęp do wody z dojrzałego (i pewnego :D ) baniaka to nie ma się co zastanawiać :D ,na 30l wyjdzie około 1kg soli .Koralia musi chodzic 24h a filtr jw.

Co do obsady to już myślisz o rybce a SPS i LPS z całą pewnością się pojawią (:D) więc powinnaś pomyśleć nad jakimiś wkładami redukującymi poziom NO3 i PO4 .Co do obsady rybnej to na początku skupiłbym się na koralowcach +jakieś skorupiaczki (mi najwięcej radochy przysparzają kraby :D ) jeśli jednak musi coś pływać to może warto rozważyć takiego stworka http://www.goby.gsa.org.pl/

Pozdrawiam i Zycze Powodzenia :D


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nabyłam odgazowaną skałkę (równo 2kg) oraz wodę z działającego akwa.

Po godzinie wygląda tak . ( Zdjęcie słabe bo z komórki,jak juz będzie jakieś zycie to odpalę aparat).

4565-zdj-cie.jpg

Pozdrawiam


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie ! Gabarytowo i kształtami przypomina moją "wielką" rafę.

Pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci Tomko :)

Parę zdjęć zaraz po założeniu , długo się zbierałam , żeby je wstawić.

Trochę zajmie mi dodawanie zdjęć.:)

Niestety nie posiadam makro obiektywu (nad czym ubolewam) , dlatego zdjęcia są jakie są. Do tego muszę popracować nad ustawieniami aparatu(balans bieli, czas naświetlania i światło), pierwszy raz w życiu fotografowałam akwarium.

003kl.jpgOgólny rzut na akwa

005mp.jpgSexy shrimp , bardzo sympatyczna krewecia.

031aj.jpg Krabik specjalnie dla Lizarda

063al.jpg

084bo.jpgRurówka , płochliwa bestia :)

045aaw.jpg Zoa

062ad.jpgZoa


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284299 ona :

Niestety nie posiadam makro obiektywu (nad czym ubolewam) , dlatego zdjęcia są jakie są.

Zobacz w watku http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30324&d=90 jakie cudo stworzył Natan


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MXG nie zapomnij się pochwalić:(

U mnie dosyć spore zmiany.

Po pierwsze muszę napisać , ze kopnął mnie zaszczyt i miałam okazję oglądać na żywo zbiornik Natana.:kapelusz

Urzekły mnie gorgonie i tuby , właściwie w niefoto się zakochałam i już obmyślam większy zbiornik. Jedynie co mnie hamuje ,a właściwie kto (mąż), powtarzając "Poczekaj na tego 300L reefmaxa".

Ja, jak to kobieta mam inne plany i już oczami wyobraźni widzę moje nowe cube , szafeczkę z czarnego albo białego lakierowanego na połysk mdfu szkło opti white , czarne tło, czarny piach i moje gorgonie oraz tubcie.:). Chwilowe marzenia:strutin

To teraz wróćmy do rzeczywistości.

Muszę się pochwalić , ze w moim zbiorniczku pojawiły się 3 gorgonie od Natana(ogromne dzięki :))

Z nowości jest też jedna głowa żółtej tubci , clavularia i grzybek.

Staram się nimi troskliwie opiekować , karmiąc je w sumie 4 razy dziennie . Uwielbiam patrzeć jak jedzą, składając te swoje urocze słoneczka. Gorgoniom chyba jest u mnie całkiem dobrze i wygodnie , bo w ciągu dnia są całkowicie otwate i pieknie zdobią moje małe akwa . Wydaje mi się , ze podoba im się silny prąd wody.

Początkowo tubkę tez próbowalam karmić tak często jak gorgonie , ale już tego samego dnia oznajmiła mi , ze chyba zwariowałam , wypluwając jedzenie na zewnątrz . Teraz dostaje jeść 2-3 razy dziennie. Kramię ją tylko w dzień , bo w nocy to ja śpię . Dzięki temu pięknie otwiera się w ciągu dnia , co mnie ogromnie cieszy.

Clavularia poszła chwilowo na gorę , żeby zalapać trochę światła, chociaż ładnie mi się tutaj wpasowała.

Grzybek już zmienił kilka razy swoje miejsce fruwając dosłownie po akwarium , dlatego narazie przyszpilony został insulinówką. Jednak czeka mnie zakup kleju, bo jadą do mnie rico od seba.

Ze starych bywalców , nareszcze widuję lybię teselatę , ten okropny głodomor , jest smakoszem red planktonu i wychodzi za każdym razem jak karmię gorgonię , dzięki czemu mogę go często obserować.

P.S Natan zdaje mi się?, czy gorgonia zaczęła odbudowywać tkankę?.(Widac jak powiększysz miniaturę do maxa)

Zaraz będą zdjęcia

swiftiaodbudowujetkank.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

swiftiaodbudowujetkank.jpg

tuba.jpg

sta0981.jpg

sdhfd.jpg

A tak prezentuje się , albo nie prezentuje się :tonguescałość.

Za clavularią , jest jeszcze xenia , ma spore przyrosty , ale na tym zdjęciu niestety jej nie widać.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko: gdzie ukryłaś grzałkę? I czy masz termometr jak tak to gdzie? Oraz jak sprawuje się filtr chodzi o gąbkę ja często ją wymieniasz i czy np. myślisz żeby wymienić wkład.

Pozdrawiam i życzę powodzonką, śliczny baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aga - Ślicznie to wygląda u Ciebie :) Ja też chcę takie małe cudeńka !!! :) :)

jurand- w tych małych nano nie ma grzałek :D temperatura się utrzymuje sama bo oświetlenie robi swoje :D a nawet jak jest wyłączone to u mnie cały czas taka sama temp.23-25 przy otwartym oknie :D Ja gąbkę czyszczę raz na tydzień przy wymianie - straszne bródki z niej się wydostają ( teraz będę 2 razy w tyg.czyściła ) ale nawet jak raz na tydzień czyszczę to daje rade i woda jest krystalicznie czysta :)

Aguś - więcej fotek poproszę :D


Przebywając z kotem w bliskiej zażyłości można się nabawić kompleksu niższości :)

nano-reef 20L kupiony-13.IX.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurand -Nie posiadam narazie grzałki i termometra , aczkolwiek został zamówiny 2w1 ,automatycznie trzymający temp., nie zdążył jeszcze dojść . Palnowałam umieścić go w kaskadzie, ładnie mi się tam zmieści .

Temperature tymczasowo mierzę salimetrem , i wychodzi mi 25C-26C , więc tak szczerze powiedziawszy nie wiem czy mi się przyda.

Ja jednak , stwierdziłam , ze w warunkach naturalnych temp i zasolenie sa zmienne, uzależnione od warunków atmosferycznych ,więc generalnie nie panikuję jak są u mnie lekkie wachnięcia tych 2 parametrów . Pilnuję tylko żeby zasolenie i temp. były w normie . U mnie na salimetrze dla zasolenia to 1020-1026 dla temp. 22-27.

Podejrzewam , ze temperatura mi w akwa skacze , bo raz włączam suszarkę elektryczną do ciuchow i w calym mieszkaniu robi się dość ciepło , po czym otwieram balkon , żeby się koty wybiegały. :)

Co do kaskady , narazie mam w niej 2 gabki , ktore były w zestawie . Płuczę je 2 razy w tygodniu , ze względu na karmienie gorgonii i tuby mrożonkami. Jesli będą się sprawdzać , to zostaną na dłużej , jesli nie, to pomyślę o odpieniaczu by Tomko do jednej komory ,natomiast do drugiej wrzucę absorbent no3 .

Póki co no3 trzyma mi się na stałym poziomie 0-2 ( zawsze się zastanawiam czy to juz wpada w bardzo leciutki róż czy jeszcze nie).

Tak to narazie wygląda .

Głownym wyznaczniekiem jest dla mnie samopoczucie zwierzaków w akwa , a te mają sie chyba całkiem dobrze co widze chociazby po przyrostach , ale o tym już innym razem.

Aniu , dobrze, że chociaż Tobie się trochę podoba i innym:D(dziekuje za miłe slowa) bo ja ostatnio marudzę , że popełniłam błąd kupując dwa duże kawałki skały . Nie mogę tym manewrować , ustawiać, przestawiać i po mału robi się małe gruzowisko jak dochodzą szczepki z kolejnymi kawałkami skały. Wy jednak macie to lepiej zorganizowane , no ale cóż człowiek uczy się na własnych błędach.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aga ! Skałę traktuje się tak : młotek i coś pod młotek spokojnie można ją przepołowić tak żeby pasowała.Możesz z jednej skały zrobić dwie lub trzy - spokojnie :) i wtedy poukładasz tak jak będzie Ci się podobało :) Co do temperatury to najciekawsze jest to że jak otwieram balkon to wcale się ona nie zmniejsza , jak otwieram okno ( a baniaczek stoi blisko okna) też prawie w ogóle się ona nie zmienia i w zasadzie cały czas mam 23-24 :) a zasolenie niezmiennie i tak samo czy po dolewaniu czy nie 1023 :D przy podmianie robię 1024 żeby ew,spadło do 1023 przy dolewaniu przez tydzień ale jakoś na szczęście mało paruje bo pokrywka jest dość szczelna ale myślę nad jeszcze szczelniejszą :D

Aga pokaż baniaczek ...fotki chcę !!! :)


Przebywając z kotem w bliskiej zażyłości można się nabawić kompleksu niższości :)

nano-reef 20L kupiony-13.IX.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aguś... aktualizacja ! :clapping Ja chce zobaczyć baniaczek :strutin ! Bo będę tupała nogami ! :)


Przebywając z kotem w bliskiej zażyłości można się nabawić kompleksu niższości :)

nano-reef 20L kupiony-13.IX.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja .

Poprzednie ustawienie skały nie podobało mi się , dlatego nastąpiły pewne zmiany , doszło troszkę korali.

Obecnie w akwarium znajdują się

rurówka X2 (jedna maciupka , przybyła jako pasażer na gapę ze skałką)

rurówka wapienna

discosoma ultra red

grzybek niebieski ( nie wiem co to za gatunek)

gorgonia swiftia X2

Digorgonia

ricordea X4 (4 rozne kolory)

Tubastrea zółta

clavularia

xenia

Zoa zielone, były też czerwone , ale się zmyły (dosłownie) , tzn. zanikły.

Zwierzaki

Ślimak turbo

Krewetka sexy shripm,

krabik porcelanowy- Neopetrolisthes maculatus.

krabik lybia tesselata

Na dole są 2 szczepki ricordei , narazie niechlujnie ułożone ,nie mam na nie póki co pomysłu.

Gorgonie zrobiły psikusa i pozamykały się akurat do zdjęcia , zazwyczaj są cały czas otwarte.

60721815.jpg

30769687.jpg

Chodzi mi jeszcze po głowie , gibodon okinawe w kolorze żółtym , 1-2 gorgonie(żółta, niebieska, albo czerwona z żółtymi polipami) , coś miękkego" pod" xenie , tylko to coś musi mi najpierw wpaść w oko, ukwiał koński i ukwiał rurkowaty ( tylko o tym nie wiem kompletnie nic (najpierw muszę sprawdzić czy nadaje się do takiego litrażu i czy nie poparzy wszystkiego dookoła.)

Następna aktualizacja za 3 lata , jak wszystko podzieli się i zarośnie zbiornik:D:waving


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ulozenie skaly mistrzowskie jak na taki maly zbiorniczek:clapping

niech wszystko teraz rosnie i sie stabilizuje a bedzie piekne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękne nano :tongues U nas brązowo od glonów na razie ;( Naprawde ładnie urządzone 20l. Dojrzewał Ci jakoś bardziej burzliwie zbiorniczek? Po jakim czasie wprowadziłaś zwierzaki (kraby, krewety i slimaki)?


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.