Skocz do zawartości
luft

Rowa Phos, pellets, skała, węgiel...

Rekomendowane odpowiedzi

Co włożyliście, czego używacie z powodzeniem w swoich RM

Ja póki co mam węgiel w rajtce zawieszony w pierwszej komorze. Nastepnie planuje dolozyc RowaPhos a do trzeciej troche skały na dno

a Wy?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel to wyjmij, wyjałowi Ci wodę... dobrze się spisuje ale krótko terminowo w słodkim akwa... W morskim.. wytrąca wszystkie pierwiastki które są pożyteczne.

Ja mam Sera marin silicate clear. Szybko mi usuną krzemiany z akwa dzięki czemu NO3 mam na 0.

Jest umieszczony w 1 komorze w woreczku który był w zestawie.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciekawych rzeczy się dowiaduje o węglu. Możesz szerzej napisać jakie spustoszenie robi węgiel ?

A tak na poważnie węgiel stosuj na stałe, tylko dobrej jakości o najniższej zawartości PO4. Wymieniaj co 4 tygodnie.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym dowiedziecic sie czegos na temat zwiazku krzemianow z NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam rezygnowac z wegla

dzis dochodzi Rowa Phos - pierwsza komora

Warszawiak@

Ja woreczka nie dostalem w zestawie

Kobieta jest wlasnie na zakupuach, kupuje mi rajstope:)

no dobrze Krotki, tylko, że w naszych Reefmax odpieniacz to iluzja wiec kluczem jest uważam systematyczność, regularne podmianki, plus takie środki jak Rowa Phos...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w pierwszej miałem w pojemnikach połupaną skałke a u góry na tym purigen i chemi pure elite. w ostatniej miałem czubato skałki połupanej i na wylocie z niej pionowo ułożoną wate coby wyłapywała syf :-)

pozdr


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283861 pooh :

chcialbym dowiedziecic sie czegos na temat zwiazku krzemianow z NO3

Nie wiem :) ale przed miałem wysoko.. a 4 dni po zastosowaniu sera NO3 spadło mi do zera... widocznie wiąże nie tylko krzemiany...:) ale na pewno pomaga na wysokie wartości azotanów... :) Przepraszam, nie wypowiedziałem się jasno w poprzedniej wypowiedzi.. A jeśli chodzi o węgiel... mam złe spostrzeżenia po słodkowodnym akwarium... Może z morską wodą jest inaczej... nie wiem... czyli co daje węgiel??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawiak: Tak jak kolega pisał wyżej - nie pisz jak nie wiesz.

Węgiel wciąga wiele "odpadków chemicznych"ale do prawidłowego jego działania potrzebujesz odpowiedniego przepływu, granulacji, systematycznej wymiany.

W słodkiej to się zgodzę z tobą na całej linij - dłuższe stosowanie wyjaławia wodę, z substancji potrzebnych roślinkom, ale że w morskim jest inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zapodałem Rowa Phos do pierwszej komory. Czekam teraz co na to cyjano:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wprowadziłem ludzi w błąd... to po pierwsze a po drugie napisałem tylko swoje spostrzeżenia... to co zaobserwowałem ze stosowania preparatu SERA...

Oraz spostrzeżenia przy stosowania węgla...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283849 Warszawiak :

Węgiel to wyjmij, wyjałowi Ci wodę... dobrze się spisuje ale krótko terminowo w słodkim akwa... W morskim.. wytrąca wszystkie pierwiastki które są pożyteczne.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i powiedz gdzie tu wprowadzam w błąd??

nie wyjaławia wody??

a może można trzymać go w nieskończoność....??

Nie wyłapuje pierwiastków nie zbędnych do życia...??

"Te właściwości absorpcyjne węgla aktywnego powodują usunięcie z akwarium substancji w nim pożądanych np. nawozów i odżywek dla roślin i z tego powodu należy ostrożnie stosować ten typ filtracji lub całkowicie go zaniechać w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych wymagających wprowadzania środków chemicznych do wody. W przypadku stosowania go jako dodatku do innych filtrów bardzo ważna jest kolejność jego umieszczenia na drodze strumienia wody w stosunku do innych wkładów filtracyjnych, szczególnie tych wzbogacających wodę w substancje chemiczne (np. torf).

Skuteczność wkładu węglowego w trakcie używania systematycznie spada i zazwyczaj po jednym miesiącu całkowicie zanika. Wkład węglowy nie podlega regeneracji." by wikipedia.pl


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w pierwszej komorze mam woreczek z AntyPhos'em a w ostatniej Purigen. Parametry sie generalnie trzymaja poza tym, ze kH troche spada ale przyczyna tego raczej lezy gdzies indziej. Czy inni tez maja problem ze spadajacym kH (5-6)?

Apropos wegla to na pewno nie jestem ekspertem ale widzialem sporo TOTM'ow, ktore uzywaja go na stale. To moje 2gr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w drugiej komorze umiescilem na poczatek 50ml BioPellets. Mam nadzieje ze się dobrze kręcą. Do tego wlałem ampułkę BioDigest. (Jak wspomniałem wcześniej zapodałem Rowa Phos do pierwszej komory)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegiel nie pracuje wybiorczo. To znaczy lapie, co sie da. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie mialby wyjalowic wody ?

To po co go sie stosuje ? Po podaniu jakiejs chemii lub lekarstw, gdy chcemy ponownie je wyciagnac z wody. Stosowalem rowniez przez 3 dni w miesiacu, zeby wyciagnac ewentualne zolte zabarwienie starej wody. Po 3 dniach wegiel ladowal na smietniku. Zaprzestalem stosowania, gdy sprawilem sobie ozonator. Nigdy nie bylem zwolennikiem stosowania wegla bez przerwy i nie zrozumialem czemu to sluzy.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:):) w końcu ktoś napisał coś mądrego... zaraz po mnie.. :):)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Węgiel nie pracuje wybiorczo ale nie jest w stanie absorbować każdego związku, który jest w wodzie więc nie upraszczajcie że wyjaławia wodę. Ja i wiele innych osób na tym forum używa węgla na stałe, wymieniając go okresowo.

Porównywanie stosowania węgla w słodkim a słonym nie ma sensu.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawiak ty masz rację, ale chyba nie na tym forum chciałeś to napisać.

W SŁODKIM, to się zgadza, powtarzam w SŁODKIM.

Morskie to inna bajka, poza tym są węgle i węglę.

No3 oraz po4 są potrzebne w znikomej ilości w wodzie, a jako, że w morskim nie ma co ich wsysać to zawsze jest ich za dużo, i problemem jest ich większa akumulacja.

Czy zauważyłeś że większość stara się mieć po4 na zerowym poziomie, i to samo z no3? z tym, że nie jet to takie łatwe...

Chociaż sam jestem początkującym to jako tako już rozumiem o co chodzi, ale żeby dalej nie namieszać, to może Kris_77 się wypowie - ma większe doświadczenie, stosuje węgiel na stałe - z wymianą co miesiąc i jakoś sobie radzi, a na wyjaławianie wody chyba nie narzeka.

Kris do tablicy! :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystania węgla aktywnego w zbiornikach morskich uważa się za formę filtracji chemicznej. Węgiel aktywny oznacza również oddawanie dwutlenku wegla w drodze emisji po przez powolny przepływ wody przez ten węgiel. Korale a w szczególności miękasy wypuszczają również różne związki chemiczne do obrony i mogą sie parzyć na wzajem i po to jest również potrzebny wegiel aktywny aby neutralizował te związki.

Węgiel pracuje poprzez:

- usuwa związki, które dają w akwarium żółty odcień wody, odcień ten nie przepuszcza do dolnych parti akwarium wystarczająco światła potrzebnego do wzrostu zooksanteli w koralach.

- usuwa duże cząsteczki organiczne,

- wchłania pozostałości leków, chloru, zanieczyszczeń i toksyn, a także wielu innych typów elementów i związków chemicznych, których odpieniacz białek lub inny środek filtracji nie może usunąć.

Ja stosuje węgiel cały czas i wymieniam raz w miesiącu. Najważniejsze aby węgiel by dobrej jakości a nie ten co sie go kupuje do akwarium słodkowodnego.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończmy tą dyskusje.. wy stosujcie węgiel dalej a ja go nie wsadzę.. proste??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284580 Warszawiak :

Skończmy tą dyskusje.. wy stosujcie węgiel dalej a ja go nie wsadzę.. proste??

Bardzo proste :) nikt nikomu nie nakazuje wsadzać węgla do ... akwarium :(. Ty nie chcesz go stosować i to jest jasne, argumenty dlaczego nie chcesz go stosować już takie jasne nie są. Ale jak powiedziałeś Ciebie kwestia węgla nie dotyczy - proste.

ja stosuję od ponad dwóch lat wegiel stale - wymieniam co m-c. Problemów żadnych związanych ze stałym pobytem wegla nie zauwazyłam, a wręcz odwrotnie. Akwarium pokazało kilka razy, że "czeka" na węgiel :).

Każdy ma jakąś swoją wizje prowadzenia zbiornika.

w mojej ocenie węgiel + absorber fosforanów jest bardzo dobry, jako wsparcie filtracji.

Ja np. nigdy nie włożyłabym peletek :D, ale nie dlatego że uważam że są z gruntu złe, tylko niebezpieczne :D proste?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284580 Warszawiak :

Skończmy tą dyskusje.. wy stosujcie węgiel dalej a ja go nie wsadzę.. proste??

Proste, tylko nie pisz więcej takich wspaniałych rad o węglu jak w pierwszym poście jeżeli nie masz pojęcia o jego stosowaniu w morskiej wodzie.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisać będę to co uważam, nie pasuje...?? przecież nie musi nikt się stosować do moich rad... po to cą fora dyskusyjne a by wymieniać spostrzeżenia na dany temat... Pozdrawiam.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

by nie zaśmiecać wątku moze usuniemy posty - polemikę nt. węgla ograniczając jedynie kto uzywa go lub nie- no nie? pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.