Skocz do zawartości
Engell1

Wóda - PO4 rośnie zamiast spadać HELP

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

Postaram się krótko i zwięźle - od samego początku mojego baniaka miałem problem z wysokim PO4 tj. ok 0,20 i po roku zabawy z absorberami zdecydowałem się zastosować vodka method. Po dwóch tygodniach zdziałałem cuda i doszedłem do poziomu 0,00/0,03 ( Hanna Checker). Wszystko bylo pięknie do czasu gdy wyjechałem do Polski na 2 tygodnie i nikt nie lał wódki . . .po powrocie PO4 skoczyło do 0,33 i od tamtego czasu za cholery nie mogę obniżyć PO4 mimo, że powróciłem do stosowania wódki w tych samych ilościach co przed wyjazdem. Najpierw stosowałem dozownik ale że nie było widać efektów pomyślałem, że wódka wywietrzała i zakupiłem nową butelkę i zacząłem sam ręcznie dozować - niestety wódka nie wywietrzała bo teraz jak sam leję też nie ma żadnych rezultatów a PO4 zamiast spadać to nawet trochę urosło i teraz jest na poziomie 0,31. Widzę,że niektórym LPSom to nieodpowiada i to mnie wkurza - normalnie odechciewa mi sie juz . . . :-(

Przed chwila wlozylem absorber bo juz nie wiem co robic.

Dodam, ze leję KZ ZeoBak + Food

Jakieś pomysły jak to jest, że na początku PO4 spadło bez problemów a teraz ani drgnie ?

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez teraz stosuje wodke,i mam PO4 0,08,na zeostart2 mialem 0,04.Takze w weekend jade zakupic i Tobie tez polecam,4 krople na dzien i bedziesz zadowolony.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek jak mam to rozumiec? Stosujesz wodke i ZS2 czy przechodzisz kompletnie na ZS2.

Ja mam tez ZS2 i probowalem stosowalem jakis czas ale tez bez efektow :-(

A masz tez Zeolit?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeolitu nie stosuje,leje sama wodke bez zeostartu,chyba napisalem ze musze kupic.Jak bede mial zeostart2 do wodke wypije z cola.Wlasnie na zeostarcie mialem lepsze efekty niz teraz na wodzie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trzeba zlokalizowac przede wszystkim zrodlo po4. Jesli robisz podmiany na soli wolnej od fosforanow (a oczywiscie taka powinna wlasnie byc) to sila rzeczy ilosc po4 powinna systematycznie spadac do bardzo niskiego poziomu. Po4 usuwaja bakterie obecne w akwarium, glony oraz odpieniacz. Jesli to wszystko nie potrafi redukowac ilosci posforanow, a nawet ich poziom wzrasta, oznacza to, ze dostarczasz ich do wody wiecej, niz system jest w stanie usunac. Oczywiscie rowa czy inny basorber pomoze. Ale zaczalbym od znalezienia zrodla.

U mnie przy podobnej sytuacji winowajcow bylo dwoch. Wegiel red sea (po dobie moczenia 1L wegla w 5 litrach RODI salifert pokazal po4 0.1) oraz mrozona artemia firmy krzaczek :-) salifertowi zbraklo skali :-)

Po wyeliminowaniu 'sprawcow' po4 systematycznie spadalo bez pomocy absorberow czy innych cudownych srodkow az do poziomu nie wykrywalnego dla salifetra. Co oczywiscie nie oznacza ze nie mam po4 w wodzie ;-)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wódką tak już jest.. jak zaczniesz dolewać to lipa....

znam kilka osób które stwierdził że jest to dobra metoda i słusznie w przypadku kiedy obfite karmienie jest konieczne (np niefoto), po przerwach w dozowaniu objawy identyczne ja u Ciebie...

W wielu przypadkach pomaga zmiana soli (nie pisze o droższej), duże podmiany wody i np PURIGEN. Czas operacji ok 4 podmian co 7 dni...

Czemu zmiana soli?? Aby zmienić "ustaloną" dawkę pierwiastków, będzie małe zachwianie systemu ale pozwoli na stabilizacji naturalnego oczyszczania się wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dopiero co kupilem 20 kg soli TM Actiff Riff i nie chce jej zmieniac.

Jesli chodzi o karmienie to wlasnie nie wiem czy za duzo nie daje . . . karmie 2 razy dziennie : rano suchy a wieczorem mrozonki albo suchy. Mrozonek daje ok 4-5 kostek ale jedzonko w mig znika(mrozonki) a suche rozchodzi sie po calym akwa i nie wiem czy za duzo nie sypie. Druga sprawa to cyrkujacja - mam niby 4 pompy ale najmocniejsza to Tunze 6025. Wydaje mi sie ze powinienem kupic jedna mocniejsza aby syf zza skal wydmuchiwac - ogolnie to zbiera mi sie pelno "detritis" ( czy jak to sie pisze) na skalach i dnie z drugiej jednak strony boje sie zwiekszyc cyrkulacje bo niektore koralowce i tak maja juz chyba za duza . . .

Kurde tak glupi problem potrafi zniechecic - stracilem juz kilka LPSow od poczatku. PO4 to jedna sprawa a NO3 to druga. Wodka niby obniza oba parametry wiec bylem szczesliwy jak zaczalem stosowac vodke.

Podmiany nic nie pomagaja - jakis czas temu za namowa faceta ze sklepu zrobilem 2 podmiany po 50 % wody a PO4 ledwo co drgnelo i szybko wrocilo do poziomow sprzed podmian a ja zachwialem rownowage w akwa . . .

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz suche pokarmy do minimum,bo to wlasnie z nimi dostarczasz kupe PO4 i 4 kostki mrozonki to tez za duzo,ja daje 2 kostki a suchy od czasu do czasu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ale przy pierwszym podejsciu do wodki wszystko robilem tak samo tzn : karmienie itd. i PO4 spadlo do poziomu 0,00! wiec dlaczego do cholery teraz to juz nie dziala . . .

Na stronie KZ napisane jest : ". . . Przerwanie dozowania bakterii na dluzszy czas prowadzi do nieuniknionej dominacji jednego ze szczepow bakterii . . ."

Czy nie lanie bakterii przez 2 tygodnie moglo do tego doprowadzic? Moze powinienem wlac jakies inne bakterie niz ZeoBak?

Pamietam ze przy poczatkach stosowania wodki odpieniacz wywalal pelno syfu a teraz juz nie (co prawda tak juz bylo po kilku tygodniach lania wodki)


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze odpieniacz sie zasyfil,kiedy ostatnio go czysciles?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnies LR I zobaczysz ile badziewa sie tam zbiera.

Skimer daj na mokro.Sprawdz jak czysta jest woda przez

dodamiem soli.Moze czeba troche innych rodzajow bacteri.

Moze czas dac polimerowe kuleczki?

Sk

Ps jak dajesz zeovid bakterie,zajmuje troche czas na stabilizacje.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze przeoczylem, ale czy mierzysz NO3 i ile teraz jest ?

Bez odpowiedniej ilosci NO3 w akwarium, bakterie na samym PO4 nie beda sie rozwijac. Moze tu jest przyczyna ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam, że zdecydowanie za dużo żarcia wrzucasz tym zwierzętom, u mnie są w 650 l akwa 4 duze pokolce i około 20 mniejszych rybek a dostają 2 kostki mrożonki co drugi dzień, i co drugi, trzeci dzień glony, taką dietę maja od kilku miesięcy i czują sie bardzo dobrze. miałem takie same problemy jak opisujesz i lałem do baniaka też to samo (wódka zadziałała do pewnego momentu, a później już nic), dopiero po zmianie odpieniacza na Delteca APF 650 fosforany zjechały do poziomu 0 - 0,03, teraz dodaję tylko co tydzień ampułkę BioDigest i to wszystko.


Akwarium 185x65x60

Sump 225 l

170 kg żywej skały i 90 kg piachu

Zalane 1.04.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po tygodniu od wlozenia absorbera PO4 skoczylo z 0,30 do 0,40 ! ( wódki nie lałem )

Wszystko mi sie rozjeżdża :banghead

Nie wiem juz co robić

NO3 ostatnio nie mierzyłem ale w ciemno moge powiedzieć,że jest wysokie ponad lub około 50 no ale sprawdze i dam znać.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zastosowałeś się do porad kolegów: nie przekarmiasz, odpieniacz sprawny? Ściągnij wężykiem detrytus, weź pompę do ręki, przedmuchaj porządnie skały żeby pozbyć się syfu. Zrób podmianę, odpieniacz postaw na mokro. Ile masz ryb w zbiorniku? Może jest przerybiony?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, ze gdy ruszy skale lub zacznie przedmuchiwac, to PO4 jeszcze podskoczy, a przeciez juz jest krytycznie.

Na poczatek bym sprawdzil PO4 w nowej solance i jesli ok. to duza podmiana (moze 25% ?) troche to rozcienczy.

Ponadto moze wstrzymaj calkowicie na 2 dni podawanie pokarmu i sprawdz, czy PO4 sie zmienilo.

Engel, co to znaczy, ze wszystko sie rozjezdza ? Co jeszcze ? Cos podejzewasz ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No wlasnie w weekend zrobilem podmiane jakies 20-25%

No rozjezdza mi sie PO4 - nigdy nie mialem poziomu 0,40! Na poczatku to borykalem sie z 0,17

Odpieniacz dziala dobrze - jak wiecie mam zestaw RSM wiec za duzo nie mozna od tego sprzetu wymagac choc odpieniacz mam Delteca.

Syf na prawde gromadzi sie w duzych ilosciach.

Drugi paramter jaki mi sie rozlechal to KH - to przez stosowanie pompy dozujacej. Do czasu gdy sypalem KH Buffer w proszku ( TM ) bylo wszystko OK ale teraz jak leje gotowe produkty w plynie to nie moge uzyskac poziomu nawet 7,0 mimo ze leje o wiele wiecej niz producent zaleca.

Ca + Mg za pomoca pomp sa bardzo stabilne ( chociaz cos, Ca 425, Mg 1290 )

Musze sprawdzic nastepnym razem wode do podmiany skoro tak mowicie - teoretycznie PO4 powinno byc 0,00 zgadza sie?

Nie karmie duzo - ostatnio duzo podrozowalem to rybki przez 2 dni nie jadly bo zona nie pofatygowala sie.

Co dziwne to jeden LPS Goniopora byla zamknieta przez ostatnie 2 miesiace i przy poziomie PO4 0,20 nie otwierala sie a teraz przy 0,40 jest dosc ladnie otwarta . . . Nie sprawdzajac parametrow powiedzialbym ze PO4 spadlo skoro ona sie otworzyla.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283463 Stani :

Moze przeoczylem, ale czy mierzysz NO3 i ile teraz jest ?

Bez odpowiedniej ilosci NO3 w akwarium, bakterie na samym PO4 nie beda sie rozwijac. Moze tu jest przyczyna ?

Stani - masz racje ! Przyznaje sie ze zlekcewazylem NO3 bo nie mierzylem od chyba 3 miesiecy bo wychodzilem z zalozenia ze skoro PO4 jest wysokie to NO3 bedzie jeszcze wyzsze ( tak mialem do lata)

Przed chwila sprawdzalem NO3 i wynik to tylko 10 ! a mialem do tej pory jakies 25-50.

Co to oznacza?? Slyszalem ze normalny stosunek PO4 do NO3 to jakies 1 do 10 a u mnie to w ogole teraz zachwiane . . .

Co mi teraz pozostaje do zrobienia????


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tym bardziej mam popaprane parametry . . .:cursin


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, Engel,

NO3 jest ok i pasuje do PO4. To nie apteka. Dziwi mnie tylko, ze dodawanie wodki nic nie daje. Przeciez po miesiacu dodawania musi byc jakis skutek.

Moze kilka sporych, czestych podmian i wodka pomoga ? Tylko koniecznie sprawdz PO4 w solance, choc watpie, zeby cos z sola bylo nie tak. Teraz trudno jest znalezc przyczyne, bo jedno pociaga drugie. I tak sie dziwie, ze przy takim PO4 (NO3 nie jest problemem), jakiekolwiek twarde przezyly. Moze zmiana proszku do kH wywolala taki stan ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - tak zmieniłem "proszek" do KH - napisałem nowy wątek na forum.

Do lata stosowałem KH Triple Buffer od Tropic Marin i wszystko było OK tzn. KH było na poziomie ok.10 i PO4 wtedy było na poziomie 0,03 ( przy stosowaniu wódki). Odkąd podłączyłem pompę dozującą - dozuję Ca, Mg, KH+ Liquid i wódkę zaczęły się problemy z PO4.

Mg i Ca jest na dobrym poziomie jednak KH przy laniu tego preparatu w płynie za cholery nie mogę podnieść nawet do 7,0 mimo że leje dużo więcej niż producent podaje.

Co ma KH wspólnego z PO4?

NO3 - nie miałem nigdy tak niskiego poziomu, to aczej zasługa wódki względnie ZS2


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.