Skocz do zawartości
AquaMarcin

ReefMax czy duże + sump ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

W zeszłym tygodniu przy imprezie ze znajomymi "%" moja rodzinka namówiła mnie na sprzedaż akwarium słodkowodnego o pojemności 300L. Nie będąc w pełni świadom ustąpiłem :)

Tak się składa że tym sposobem uzyskałem 120cm wolnej przestrzeni na założenie akwarium morskiego. Nie do końca o to chodziło żonie ... :)

W związku z tym wchłaniam informacje z forum czytając je w tempie 6-7h dziennie. Wymarzyłem sobie 300L 120x50x50 lecz znalazłem tutaj posty sympatyków ReefMax'a.

Mam na tą chwilę takie pytanie czy zacząć od ReefMaxa czy od razu zagospodarować wolne miejsce na 300L bo boję się że stracę wolną przestrzeń w pokoju. Zastanawiam się jakie minimalne ilości skały oraz piasku muszę włożyć by rozpocząć ekosystem w 300L. Startuję z kwotą 2.500 zł. Docelowo 4.000 zł a dalej wg. potrzeb rozbudowy w późniejszym czasie jak nabiorę wprawy. Podoba mi się konfiguracja 120 x 50 x 50, 10mm Opti, Sump 100x40x40, 2x150W HQI + 4x54W , Mini Bubble King 160 - wersja DIY na wzór akwarium p.DarkaB30.

Będę wdzięczny za pomoc w rozpoczęciu przygody i pozdrawiam.


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za mały budżet ,żeby zakładać 300l zbiornik. Dolicz sobie jeszcze obiegówkę, hydraulikę,piasek, cyrkulację i przede wszystkim skałę i już wyjedziesz grubo poza te 4000pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Z postawieniem nowego 300l za 4.000 możesz się nie zmieścić. Akwa opti + sump + kompletna hydraulika plus stelaż to lekko 1.000 (jak nie więcej), minimum skały na 300l to 30-40kg - czyli kolejne 1.000 - 1.400, porządna pompa do odpieńka 400, pompa obiegowa też ze 300-400, oświetlenie zrobione na DYI z lamp przemysłowych (z żarnikami i T5) to około 1.000, ciągle brakuje Ci w liście: porządnego grzania, cyrkulacji, dolewania wody, niezbędnych na start preparatów i testów, drobnych akcesoriów (skrobak, salimetr)... Chyba, że zdobędziesz wszystko jako używki - wtedy jest szansa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 99% zabraknie kasy na start, ale jak już robić to 300l (moim zdaniem). Poczekaj ze startem nie kupuj na hura, na targowisku można trafić dobry zadbany sprzęt, skałę i piach.


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O te parę słów mi chodziło. Nadmienię że to jest wstępny kosztorys. Biorę pod uwagę to że może kosztować więcej ale wolał bym to rozłożyć w czasie.

Na sam start w tym tygodniu wydałem troszku ponad 1000 zł na filtrację wody. Tak więc machina ruszyła ...

- 400zł filtr RO6

- 160zł jonizator, zaworki, ciśnieniomierz, itd.

- 520zł potrójna wylewka bo przecież to woda do picia :)

- 100zł przepływowy TDS

- brakuje jeszcze żywicy lecz nie wiem czy konieczna TDS pokazuje mi na wyjściu membrany 007ppm

Już wiem że będzie więcej :( ale co zrobić jestem rybko-holikiem

A gdzieś na Pomorzu są targowiska jak w Łodzi ?. W Słupsku mam 1 sklep na Gancarskiej reszta to słodkowodne lub nie znam.


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie wymarzyłeś wszystko nowiutkie, prosto ze sklepu to może być mało. Ale jak poza akwarium kupisz resztę używaną i nie najdroższych firm to spokojnie wystarczy. Popatrz na targowisko.

Faktem jest że odpieniacz i oświetlenie to elementy na których nie warto oszczędzać bo poniesiesz kilka razy te same nakłady które raczej się nie zwrócą a poza tym ich działanie widać od razu, po jakości i wyglądzie życia w akwarium.

Możesz śmiało kupować używane, niczym nie odbiegają od nowych lub DIY DarkaB30 (pomijam że możesz u niego zamówić akwarium, stelarz, sump, orurowanie i odpieniacz - które zrobi ci w swoim garażu i warsztacie :( )

Pzdr


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam.

Dosłownie pół godziny temu myślałem o założeniu podobnego wątku. W moim przypadku sytuacja wyglądała następująco. Planowałem postawienie 120x60x50h, wszystko szło zgodnie z planem ( teoretyczne kompletowanie sprzętu, nie wspomnę o rocznym studiowaniu Tego forum). Niestety pewnego dnia okazało się, że niestety muszę wyda część funduszy przeznaczonych na solniczkę. Po tym fakcie odżył mój pierwotny plan zakupu ReefMaxa. Zajrzałem do działu z tymi pięknymi zbiornikami i znalazłem kilka powtarzających się uwag na temat odpieniacza zamontowanego w panelu. Czy faktycznie jest taki słaby jak koledzy piszą? Ewentualnie, jaką obsadę pociągnie? Obecnie dysponuję kwotą 3000, więc na ReefMaxa +2x cyrkulacja + skała starczy. Czy "wady"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaMarcin

Powiem Ci z własnego doświadczenia że odpalenie zbiornika bez kompletnego sprzętu, skały i innych dodatków to porażka, chyba że spodziewasz się przypływu gotówki w niedługim czasie. Mnie ciągle denerwowało że niby akwarium zalane ale nic po za tym. Rachunek za prąd przychodził, woda i sól do podmian szła, a efektu jak niema tak nie ma. Najlepsze te teksty rodziny i gości co tu tak pusto, kiedy coś zacznie pływać, itp. Radził bym uzbierać to co jest konieczne i dopiero wtedy start.


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MichalFa, na targowisku naszym widzialem niedawno w Toruniu kompletnego ReefMaxa za 1000 zl. Za te pieniadze, jesli front jest nieporysowany wzialbym w ciemno. Ile bym nie narzekał na odpieniacz to jest to zestaw ciekawy. Samo wyposażenie to nie wszystko. Wiele zależy jak podejdziesz do tematu. pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie jak bym słyszał moją rodzinkę. Jak rozrosły mi się rośliny to były teksty dlaczego tak dużo jak miałem plagę glonów, zaciemniłem i przerzedziłem to dlaczego tak pusto.

W tym tygodniu lub na początku przyszłego muszę wywieźć stare i jak zostawię "wolne miejsce" to już go nie będzie ... stanie kwiatek lub stół :(

#284524 Radek Ch :

No, przecież jesteś na forum de facto hostingowanym przez sklep na Pomorzu :)

Mam nadzieję że nie wyrzucą mnie z tego forum za przeoczenie :) Oczywiście chodziło mi o jakąś giełdę gdzie można się spotkać, dotknąć i obejrzeć sprzęt.

Sam pisałem do sprzedawcy czy aktualny ten ReefMax z Torunia ale nie dostałem odpowiedzi.


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatni piątek miesiąca odbywają się spotkania :(


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Morskiej ? i w jakich godzinach.


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Morskiej jest tylko sklep. Spotkania są prywatne w swoim gronie, zapytaj na priv tomiooo powie Ci co i jak :(


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z pozostałymi.

Ja też zaczynam tylko mniejszy litraż, i gdyby nie to że kupuję używane - to wydałby 2x więcej.

Używane, wcale nie oznacza gorsze, na targowisku często trafiają się smaczki :(.

Ja jeszcze jako taki nie zarabiam, ale swoje zakupy robię chyba od 6 miesięcy, polując na obniżki cen, i wspomniane smaczki na targowisku. Pamiętaj, że nie możesz kierować się też ceną - w niektórych sprawach naprawdę warto nadszarpnąć budżet.

Nie podchodź do sprawy w ten sposób: mam 4000 :) bo to najgorsze podejście, dlaczego?

Cytuję wypowiedzi prawie każdej mamy: "Wydałam 100zl a tak mało kupiłam". W twoim przypadku będzie tak samo.

Lepiej nie patrz ile masz kasy, a na ile możesz sobie miesięcznie pozwolić.

Ja np to co zarobię na budowie w wakacje plus zaskórniaki wydałem na sprzęt, i jestem obecnie goły i wesoły.

:):D:D

Ale nie przejmuję się, że będzie to tylko akwa skała i woda o słonym smaku :D, bo wiem, że miesięcznie mam stypendium pozwalające na zakup 2-3 rybek i tak do tego podchodzę.

Pozdrawiam, i życzę cierpliwości.

PS. Przeczytaj mój podpis i znajdziesz analogię. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284510 AquaMarcin :

Na sam start w tym tygodniu wydałem troszku ponad 1000 zł na filtrację wody. Tak więc machina ruszyła ...

- 400zł filtr RO6

- 160zł jonizator, zaworki, ciśnieniomierz, itd.

- 520zł potrójna wylewka bo przecież to woda do picia :(

- 100zł przepływowy TDS

- brakuje jeszcze żywicy lecz nie wiem czy konieczna TDS pokazuje mi na wyjściu membrany 007ppm

Czy ten cały sprzęt kupiłeś z myślą o morskim? Całą filtrację wody odwala filtr RO3 + żywica, można się zmieścić w 300 zł, więcej czytania-mniej kupowania :) Jak masz docelowe miejsce to osobiście zbierałbym na 300 l., chociaż RM też ma swoje zalety :)

Michalfa, ja z fabrycznym odpieniaczem do stricte niefoto bym w RM nie podchodził, upgrade wysoce wskazany.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz możliwość na 300 stawiaj 300... ja mam reefmaxa i szczerze powiem ze wydałem na niego juz 4500 zł a kupiłem zbiornik za naprawdę nie wielkie pieniądze.. Kupuj rzeczy używane... nie przepłacisz, wydasz mniej o 50% przynajmniej a będziesz miał to co trzeba na prawdę nie zniszczone bo ludzie zazwyczaj dbają o taki sprzęt.

Reefmaxa odradzam ze względu na beznadziejną ilość miejsca w środku, odpieniacz i światło (to akurat nie problem je powiększyć)

Staraj się składać oświetlenie sam, bo jak byś chciał kupić lampę na ten zbiornik to około 2,500 zł gotowa dobra lampa.. a jak wydłubiesz sam/kupisz na targowisku to w 1000 zł zmieścisz się z bardzo wysokiej klasy oświetleniem.

tak jak kolega wyżej napisał... odpieniacz w RM jest tylko na pozór.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że na ReefMax'a też można nieźle wydać kasy.

Dokładnie tak myślałem większe akwarium na używanym sprzęcie. Nowy będzie Mini Bubble King 160 - wersja DIY + lampa . Będę miał porblemy z pompkami nie kumam ile ma ich być jakie i do czego :) wybaczcie w słodkowodnym nie było ich tak dużo :( 1 filtr zewnętrzny i 1 wew. Boję się że mi wcisną coś co się nie nadaje.

Nie wiem na co patrzeć przy doborze pomp, jaki przepływ na 300L muszę mieć 3 ?

1. Do odpieniacza nowa.

2. Obiegowa też nowa ?

3. Falowniki 2szt. używki ?

Oczywiście zależy mi na małym poborze prądu. Jeśli ktoś by pomógł mi dobrać firmę i przepływ zaczął bym się rozglądać.

Grzałkę mam 300W z słodkowodnego.

Zastanawiam się czy można dostać zabudowaną pokrywę z oświetleniem na same T5 bo HQI strasznie się grzeją i chyba musi być 10cm od lustra wody ? (pewnie będzie się bardzo grzała woda i nie będzie się to sprawdzało ).

A co do sprzętu filtr RO kupiłem do domu z myślą wykorzystywania do produkcji wody pitnej zamiast mineralnej. Woda w kranie nie najgorsza ale jak można połączyć przyjemne z pożytecznym ... a że przy okazji przefiltruje do morskiego.


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284584 Warszawiak :

ja mam reefmaxa i szczerze powiem ze wydałem na niego juz 4500 zł a kupiłem zbiornik za naprawdę nie wielkie pieniądze..

na życie wydales juz 2500 zl :(?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Będę miał problemy z pompkami nie kumam ile ma ich być jakie i do czego wybaczcie w słodkowodnym nie było ich tak dużo 1 filtr zewnętrzny i 1 wew. Boję się że mi wcisną coś co się nie nadaje.

Generalnie potrzebujesz minimum 2 falowników których przepływ będzie nie mniejszy niż około 30xobjętość zbiornika na godzinę.

Czyli jak masz 300L to potrzebujesz falowników których łączny przepływ będzie około 9000l/h

Czyli 2x po 4500L' date=' ale jak dasz 2x5000 to też nie problem.

Wydaje mi się, że korzystniej chyba mieć więcej niż 2 - bo łatwiej jest kierować jak mają wiać - tu mocniej a tam słabiej a tutaj delikatnie :( różne korale mają rożne preferencje pod tym względem

1. Do odpieniacza nowa.

Może być i używana jak trafisz na taką - ja mam np roczny NewJet 3000 - ponoć bardzo dobra - inni polecali.

Nóka to około 250, używana 150.

Do odpieniacza mam taką samą też a 150 :), (tu 100, tam sto i mam 200 :D)

3. Falowniki 2szt. używki ?

Jak używki to poluj najlepiej na tunze.

nówki to np JVP - niska cena' date=' może nie szał ale jedna tanie i wiele jest tematów na tym forum że to dobra proporcja cenowa do jakości.

Oczywiście zależy mi na małym poborze prądu. Jeśli ktoś by pomógł mi dobrać firmę i przepływ zaczął bym się rozglądać.

Sam szukałem i jeżeli chodzi o falowniki - to raczej się nie przejmuj nie zużywają więcej niż 15W jeden.

Gorzej z obiegową i pienidłem :D moje 3000l/h zużywa 55Wna godzinkę co okazuje się że choć mniej niż światło które ma prawie 200W to łącznie z obiegową zużyją znacznie więcej prądu z racji 24h pracy :D

Szukałem szukałem i wszystko pali tyle samo albo więcej.

Grzałkę mam 300W z słodkowodnego.

To dokup jeszcze 3 i będzie dobrze :)

Jak Ci padnie grzałka a będziesz miał w akwarium życie o wartości kilku tysięcy to potem będziesz pluł sobie w brodę że chciałeś zaoszczędzić te kilka zł - kup nawet używane najlepiej JAGERA.

3 do akwa i 1 do podgrzewania wody na robienie solanki do podmianki

Zastanawiam się czy można dostać zabudowaną pokrywę z oświetleniem na same T5 bo HQI strasznie się grzeją i chyba musi być 10cm od lustra wody ? (pewnie będzie się bardzo grzała woda i nie będzie się to sprawdzało ).

Tak, ale weź pod uwagę, że koszta wymiany co 6 miesięcy są dość wysokie, a HQI są znacznie tańsze i rzadziej się wymienia (palniki)

Dlatego dobrze żeby chociaż część światła była z tego źródła

Amen :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam

oj Panowie, bez przesady nie straszmy kolegi :(

kwota 4000 zł to naprawdę dużo aby zacząć przygodę z akwarystyką morską,

koszty wbrew pozorom nie są aż tak duże o ile się trochę poczyta, wszystko dokładnie zaplanuje, kompletację sprzętu rozłoży w czasie, i trochę pomajsterkuje samemu,

no i jest się przygotowanym na stale miesięczne wydatki na utrzymanie tego akwarium.

Akwarystyka (w każdym wydaniu, nie tylko morska) to hobby ludzi cierpliwych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Sam zalewałem zbiornik 375 l + sump dość niedawno i moim zdaniem kasy spokojnie Ci starczy na uruchomienie. Pod warunkiem że nie będziesz szalał oczywiście. Falowniki JVP nie są wcale złe a brak kasy na korale i ryby wyjdzie całemu systemowi na dobre. Sam to przerabiałem , akwa z samą skałą nie wygląda imponująco a właśnie ograniczone finanse dobrze hamują zakupy. Moim zdaniem zalewaj 300, kupuj skałę i czekaj na dojrzewanie.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft... dolewka automatyczna... szafka... skała (9kg) piach RO + żywica jakieś duperele, testy, za samą dolewkę zapłaciłem sporo (aż za sporo co się potem okazało...) Paragony do wglądu...:(


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i Panie no i sprawa się rypła :( Wczoraj odebraliśmy testy na alergię mojego dziecka i okazało się że jest uczulony na roztocza a te jak wiadomo lubią środowisko wilgotne i ciepłe. Mam w domu poważne negocjacje co do wielkości zbiornika a co za tym idzie ilością wyparowanej wody. Tak więc nie wiem co wyjdzie boję się że ReefMax. Najwyżej na nim się nauczę zawsze to mniejsze koszta ;)P.S. Może ktoś sprzedaje ReefMaxa ?

Trzymajcie kciuki.

A może ktoś już przerabiał temat alergii i akwarium w domu i zna jakieś argumenty przemawiające ze utrzymaniem akwarium. Ja mam takie że sól odkaża :) i robi mikroklimat.


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze pomoze lepsza wentylacja? Za idealne srodowisko dla roztoczy uwaza sie wszelkiego typu dywany / wykladziny, a one przeciez niewiele maja wspolnego z wilgotnym srodowiskiem.

Ale moze moglbys podlaczyc dodatkowy wyciag powietrza znad akwarium do wentylacji?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.