Skocz do zawartości
TMK

Dziwne i przerażajace NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, było dobrze i przestało być...

I zupełnie nie wiem z której strony ugryźć problem.

Dzisiaj sprawdzam NO3 i 50 (pięćdziesiat) zrobiłam trzy pomiary nie chce być inaczej

Początek historii. Od około 2 miesiecy słabiej rosły szczepki seriatopory caliendrum (malutkie 3 sztuki) Ale niczego niepokojącego w baniaku się nie działo. Tyczień temu zaczeły bieleć im czubki i i po dwóch dniach od podstawy. Zrobiłam testy. Magnez trochę poniżej normy. i KH nie wiadomo jakie bo 3 testy i wynik od 6 do 12. Azotyny amoniak ok=0, AZOTANY- 40!. więc zaczełam działac

1 dzień Podmiana wody 30 l, delikatne odmulenie dna NO3 40

2 dzień Podmiana wody 30 l,dolanie 1/2amp biogest NO3 40

3 dzień Podmiana wody 30 l, NO3 25

4 dzień podmiana wody 15 l dokladne odmulenia pisdku z 1/8 dna dodanie Purigen 100ml(na 400 l) NO3 25

5 dzień podmiana wody 15 l NO3 25

6 dzień podmiana wody 15 l NO 50 !!!

Opis akwa 7 miesięczne

400 litrów duża cyrkulacja, dużo skały, mało korali. Bardzo duzo glonów. 6 chromisów 2 błazenki i 1 salarias

swiatło 3x54 W + 2 swietlówki ledowe .

Karmienie obecnie 4-5 kostek IT, przedtem 6-8 kostek.

Sól Instant ocean i RowaPhos , podmiana ok 15 l tygodniowo.

Fosforany obecnie 0,18 mierzone testem Rowy.

Pozaostaje mi tylko wódka? czy upić się z rozpaczy?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284913 TMK :

Pozaostaje mi tylko wódka? czy upić się z rozpaczy?

Sprawdzić innym testem , i zmniejszyć karmienie na jakiś czas .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

badalas wode z dolewek? wykres no3 (spadki) to reakcja na srodki zaradcze (bakterie, puri) ... moim zdaniem powod wysokiego no3 masz albo w akwarium (sprawdz kompletnosc obsady - warto tez obejrzec glony czy nie bieleja, obumieraja caulerpa lubi oddac syfek do wody) albo dodajesz go z woda z podmianek (zbadaj wode) ..... powodzenia ps ... wodeczke po wszystkim:)


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skale dales nowa czy byla ze starego baniaka?

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jest dobry, sprawdziłam wodę po ROiDI= zero , solankę na podmianę =0, wodę w drugim akwarium =2,

Karmienie zmiejszyłam o połowę, obsada DOKŁADNIE policzona wszystko jest.

Zadnych imprez, nikt nic nie wrzucił do akwarium. Z wyjatkiem seriatopor , które padły i jakoś nie najładniejszej montipory talerzowej (ale jeszcze nie bieleje) jest ok, nawet glonów na szybach nie ma.

Ale fosforany w normie. 0,18 w stosunku do 50 NO3 -poranek taki:(

Chyba po prostu musiałam się wyzalić- bo jeśli ja nie wiem co się dzieje w moim baniaku to kto ma wiedzieć?

Od tygodnia obserwuję baniak bardzo dokładnie. dlatego ten dzisieszy wynik mnie zaskoczył. bo miałam nadzieję że

podanie Purigenu

dodanie bakteri( czytałam, że pomaga nie tylko na NO2 iNH4)

zmniejszenie karmienia

regularne podmiany wody

spowodują,że powoli będzie NO3 spadać.

osttatnie poniary NO3 robiłam 2 miesiące temu i wynosiły ok 2, wcześniej mimo takiej samej obsady i karmienia 8 kostek, oscylowały przez kilka miesiacy 1-2


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz malom wojne pomiedzy bakteriami.Wybiez ktory rodzaj najbardziej lubisz.Dodaj ich troche wiecej.Niestety przy tej rozrubie

bakterie wydaja troche toxyny i to moze spodowac problemy z koralami.Drastyczne wachania calego procesu jest dobrym wskaznikiem

ze sie przepychaja.Jak wyciagnoles zywe kanienie,poruszales piasek ,dodales nowe bakterie zaczela sie zadyma.

Pare dni i powinno sie uspokoic.Troche filter z weglem moze troche pomoc.

Powodzenia Slawek K.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, ja wiem że Ty już od dawna w stanach, ale płeć to chyba jeszcze rozróżniasz?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mózg mi się przegrzewa, chyba wpierw wypróbuję na sobie znaleziony preparat (stock 40%)

To wcale nie jest proste. Teoretycznie: nitryfikacja czyli od amoniaku przez azotyny do aztanów zachodzi w środowisku tlenowym. Ale te bakterie nie jedzą związków azotu tylko nimi oddychają. A co jedzą?? nie znalazłam.

Denitrydikacja czyli NO3 do wolnego azotu.W warunkach beztlenowych- ale ten proces wcale nie jest prosty i może mieć zakręty- np powstaje amoniak. Jednym z warunków jest poziom fosforanów. przy zerowym nie będzie zachodził. Chociaż można w to wmieszać jakoś siarkę mangan lub żelazo.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś napiszę na zagranicznym forum, to sprawdzam to w słowniku dwa razy, żeby nie wyjść na analfabetę. I nie zasłaniam się niczym tak jak osoby, które potrafią "chermit krab" napisać - jaki to język, angielski? Z "zagranicznymi" też bym nie przesadzał, bo jest tu wiele osób, które mimo przebywania dłuższy czas zagranicą bardzo dobrze piszą po polsku, lub choćby nie są na tyle leniwe, żeby olewać internetowe słowniki. I zauważ, że nawet słowem w swoim poście nie napisałem o błędach (uderz w stół...), więc zamiast pajacować z dudusiami racz po prostu zwrócić na przyszłość uwagę z kim rozmawiasz - to chyba nie tak wiele?

EOT z mojej strony.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy !!!Ty chyba pomyliles forum.Jak widac to jest morskie.....Tak fajnie tu bylo na tym forum do czasu kiedy ReefMaxu zaloga sie tu pokazala.

Mysle ze nie jest miejsce tutaj poprawiac male pisemne pomylki,tylko wzajemnie sobie pomagac.Ale z tego co zauwarzylem wam

RMx tylko Prozak moze pomoc.

SK

Ps TMK przepraszam ze zasmiecam ale trudno jest wytlumaczyc Trollowi ze jest on upierdliwy Troll


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, od trolli możesz sobie swoje latorośle wyzywać, wykaż choć odrobinę kultury w dyskusji. Twoich RM-owych kompleksów nawet mi się nie chce komentować.

Tamara, lejesz ballinga do swojego baniaczka, od początku używasz soli IO? Mam z nią nieciekawe doświadczenia, związane chyba z niską ilością wapna - po kilku miesiącach miałem głównie łysą skałę, wapienne nie chciały rosnąć. Jak wygląda skała u Ciebie, nie masz brzydkich zasyfiałych miejsc na skałach? Sam bujam się od dłuższego czasu z wysokim NO3, jestem bardzo ciekaw rozwoju sytuacji.

Czy glony w dużej ilości o których piszesz to jeszcze pozostałość po dojrzewaniu?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gleboko masz piach ? Moze tu cos sie dzieje. Poza tym, czy nie masz czegos, co mogloby pracowac jak filtr bio. Wiesz, gabki, waty czy worki z weglem ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie tez to karmienie ciekawi. 1 kostkę/rybę? Kurczę, wszyscy tak karmicie i tylko ja swoje ryby głodzę? :(


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne objawy. Baniak tez w miare swiezy. Obsada wrecz smieszna a no3 jak zmierzylem bo wczesniej testow nie mialem bylo 50

Zaczelo sie od voodka method, ktora raczej wyczyscila mi skale z glonow ale no3 nie zbila.

Dozowalem rowniez bakterie.

Czyscilem wszystko dokladnie.

Podmiany 10% co tydzien

No3 bez wiekszych zmian...

Pozniej ograniczylem karmienie. Plukalem dokladnie mrozonki. No i dodalem peletki. U mnie zadzialaly. Po 2 m-c no3 zeszlo do 5.

Moze warto pomyslec o nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara moze sprobuj z wodka lub zesostart, moze to pomoze.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Papu mniej,ja na 12 ryb 1-2 kostki daje i rybki upasione.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja daję 15 kostek dziennie i NO3 1-2 , PO4 0,05 , ale u mnie kulają się kulki , więc może warto o nich pomyśleć.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalujecie Panowie wody, co ? Sorry, taka czcionka, chodzi oczywiscie o kreske nad "o".

Zdrowie


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pomiar 25 NO3.

Odpowiadając na pytania: gąbka jest przed pompą główną jako łapacz bąbelków i filtr mechanizczny, ale codziennie płukana. Piasek cienką warstwą przekopywany i odmulamy. Odpieniacz przestawiłam na mokry.

Najbardziej mnie dziwi, że przez pięć miesięcy mimo bardzo obfitego karmiernia azotany utrzymywały się na pozionie 2-3.

Postawiłam na wódkę- i bakterie, chociaz mam duże wątpliwości - bo nie mam pojęcia jak to działa.

Zasadę niby znam...

Dając łatwo przyswajalny węgiel(alkohol, biokulki,ocet) powodujemy wzrost bakterii. Różne bakterie jak pamiętam zmieniają kolejno amoniak do azotanynów i azotanów. Te bakterie żyją w środowisku tlenowym,ale oddychaja właśnie zwiazkami azotowymi? I tych mam w akwarium wystarczjaco. Druga grupa bakterii zamienia NO3 do wolnego azotu-który po prostu się ulatnia.

Bakterie dzielą się dość szybko w sprzyjających warunkach i czynnikiem ograniczającym jest tu podawany łatwy węgiel. Dopóki zwiększamy dawki populacja wzrasta. Więc dlaczego ma spadać NO3? Nie zwiększamy ilości miejsc beztlenowych i co jedzą w naturze bakterie denitryfikacyjne?

Dlaczego nieczyszczona gąbka jest zródłem NO3? Jesli dlatego,że tam są tylko bakterie tlenowe czyli cykl dochodzi tylko do NO3,to dlaczego tak dbamy o piasek żeby nie powstały strefy beztlenowe?

A pomiany wody nijak się mają do rozcieńczen- podmiana ok 10% zmieniajsza NO3 o połowę,

a teoretycznie tak powinno byc po podmianie 50%. nastepne podmiany już niewiele dają...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wóda czy biopalety >> efekt jest podobny tyle ze biopaletki są prostsze w użyciu. Wrzucasz do filtra i zapominasz.

U mnie zbiły no3 do "zera" [salifert] ale po4 niestety stało w miejscu

[Ja się nie pieszczę z karmieniem czasem 5 kostek dziennie czasem 10 na ok 400 litrów wody.]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.