Skocz do zawartości
Topielec

Cyrkulacja - po raz kolejny, ale... :)

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Tematów o cyrkulacji jest tu na pęczki i przejrzałem większość z nich, ale żaden nie odpowiada na pytanie, które mnie nurtuje... Mianowicie, czy ktoś wie czemu korale potrzebują silne cyrkulacji wody? I nie chodzi mi o odpowiedź "bo tak jest w oceanie". Chciałbym się dowiedzieć co dokładnie warunkuje ten wymóg?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale oddychaja pobierajac tlen z wody bezposrednio - wiekszy przeplyw ulatwia im pewnie wymiane gazowa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zmywa odkladajace sie brudy rowniez z podstawy i od dolu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U miekich odpowiedni prad wody powoduje wlasciwe rozwarcie pilipow i napompowanie. Ruch wspomaga transport skladnikow odzywczych jak i wymiane gazowa. Dla miekich niefoto odpowiednia cyrkulacja to czasami sparawa zycia lub smierci.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh panowie brawo :( Znalazłem przed chwilą artykuł opisujący ten temat i właśnie wymieniliście wspólnie 3 główne powody! Uzupełniając to, co napisał Stani, woda dosłownie obmywa koral z wydalanych przez niego produktów ubocznych.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś to ładnie napisał, że ryby oddychając wymuszają przepływ wody przez skrzela ruchami pokryw skrzelowych, a koralowce są zdane na przepływ prądów wody. Nie pamiętam gdzie to czytałem, więc jeśli cytuję kogoś z forumowiczów to proszę, aby mojej wypowiedzi nie traktować jako plagiat ale przytoczenie słów nauczyciela.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

był kiedyś wątek taki : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=200480#200480 .

na aa byla seria artykułów opisująca to bardzo szczegolowo jesli chodzi o fizyke zjawiska.

tytuł był znamienny : cyrkulacja ważniejsza niż swiatło ?

jednym słowem wiekszosć koralowcow umrze w akwarium szybciej z braku cyrkulacji niż z braku swiatła.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Topielec, myslales ze nas zagniesz takim prostym pytaniem ?

To powazne forum, wiec nie przeginaj. :(

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#285243 MateuszD :

korale oddychaja pobierajac tlen z wody bezposrednio - wiekszy przeplyw ulatwia im pewnie wymiane gazowa.

Stani to ja nie zagne pytaniem lecz proszę o obalenie potwierdzenie poniższych tez jakie przyswoiłem na forum:

Należy dbać żeby bańki powietrza nie krążyły w baniaku (żeby ryby nie połykały, jelit im nie zapchały)

Wody na podmianę się nie powinno mieszać napowietrzaczem, żeby z powietrza woda nie zebrała niepożądanych pierwiastków

Jak rozumiem falownik zwrócony w stronę tafli wody zapewnia wystarczające zapotrzebowanie dla wszystkich organizmow zywych. Prawda?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

banki powietrza w wodzie maja niewiele wspolnego z jej natlenieniem, korale absorbuja bezposrednio rozpuszczony tlen z wody - a jego nie widac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#285305 MateuszD :

banki powietrza w wodzie maja niewiele wspolnego z jej natlenieniem, korale absorbuja bezposrednio rozpuszczony tlen z wody - a jego nie widac.

tyle też się domyslam Mateuszu

Pytania jednak pozostają dalej bez odpowiedzi


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ze pecherzyki powietrza moga zaszkodzic rybom to inna kwestia, z koralami majaca niewiele wspolnego.

A ze napowietrzjac wode mozna do niej wprowadzic rozne substancje (np dym tytoniowy, opary farb itp) to chyba dosc oczywiste, tylko to ryzyko istnieje jak sie ma takie substancje w powietrzu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że to inna kwestia, ale korzystając z okazji pozwoliłem sobie zadać na gorąco pytanie w miejscu, przy którym zrodziło sie w mojej głowie:) Wiele rzeczy jest oczywistych dla wielu zaznajomionych ludzi. Gdy ja uzyskam odpowiedzi też wiele kwestii stanie sie dla mnie oczywistymi:)

Pewnie mam,a a może i miałem i wcześniej w głowie już te oczywiste odpowiedzi, lecz chciałem uwierzytelnienia kogoś bardziej obeznanego.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, Luft !

"Wody na podmianę się nie powinno mieszać napowietrzaczem, żeby z powietrza woda nie zebrała niepożądanych pierwiastków"

Zupelna glupota. Wode na podmiane warto mieszac pompa i napowietrzaczem. W tym momencie nie chodzi o "napowietrzanie", jak to znasz ze slodkiego, tylko o okazyjne dostarczenie CO2 , co pomaga rozpuscic sol.

"żeby ryby nie połykały, jelit im nie zapchały"

Pierwsze slysze. Natomiast faktem jest, ze jest masa zwierzat, ktorym "banki" powietrza przeszkadzaja. Zreszta, one nie maja znaczenia, gdyz jak zauwazyles, ruch powierzchni wody dostarcza znacznie wiecej tlenu.

Dobry odpieniacz rozwiazuje sprawe.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież w oceanie na rafie są takie potężne fale,woda się pieni tam jest baniek powietrza :( i nikomu nie przeszkadzają


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banki powietrza powoduja zalanie mieszkania, gdy sie ma przelew a nie dziury.:(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#285296 Stani :

Topielec, myslales ze nas zagniesz takim prostym pytaniem ?

To powazne forum, wiec nie przeginaj. :(

Pozdrawiam

Stani, gdzieżbym śmiał! :) Zadałem pytanie tutaj, bo wiedziałem, że dostanę konkretną odpowiedź :kapelusz


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Nie będę tworzył kolejnego topicu wiec tu się dopisze. Czy 2 x koralia 2 evolution do kostki sps'wej 60x50x45 wystarczy? Brakuje mi już tylko cyrkulacji i wole się zapytać przed zalaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na akwa 250l mam 14500l/h i nie moge powiedziec ze to jest jakos strasznie duzo,wiec do twojego akwarium powinienes miec conajmniej 7000l/h cyrkulacje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.