Skocz do zawartości
-jurand-

Z motyką na słońce, nano reef 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Część przywitam się w tym wątku.

Zapragnąłem mieć jakieś zwierze, by na nie przelać moje uczucia, lecz nigdy do nich nie miałem talentu. Zamiast psa czy kota wybrałem rybki i to słonowodne. Jakość przypadkiem trafiłem na to forum i z zapartym tchem czytałem każdy post, aż nadszedł ten dzień i sam stawiam baniak. Było to moje marzenie od dawna. Długo myślałem, postanowiłem zacząć od czegoś małego a by potem kupić coś większego ( choć wiem że tu powinno być na odwrót ) miało być Boyu MT 402, ale dziś trafiłem na promocję i za 249zł kupiłem nano reef.

Ustawiłem na komodzie i zalałem na próbę wodą.

Już widzę pierwszy błąd, bo komoda się wygięła.

Biednemu zawsze wiatr w oczy.

P9292199.JPG

widać jak krzywo stoi

Co do samego zestawu to wszystko OK, nie wiem poco dali dwie dolne części kaskady ( te rurkę co zaciąga wodę )( chyba się pomylili ) ? oraz wydaje się strasznie głośny, głośniejszy od kompa. Niewiem jak idzie przytym usnąć. Chyba czeka je eksmisja do kuchni, a zapowiadało się tak pięknie. Czy u was też tak jest??

Na rzecz nano reef przekonała mnie ta kaskada, łatwiej ją odpiąć i zanieść do wanny a tam wymyć i wyczyścić. Łatwiej niż panel filtracyjny, okaże się w praniu.

Teraz plany. W planach jest drugi większy zbiornik jak ten wypali, pewnie reefmax.

Co do modyfikacji tego mam pewne plany. Wyrzucę jedną gąbkę i dam żwir koralowy, albo dwie gąbki. Co o tym sadzicie??

Muszę kupić grzałkę i termometr oraz to ustrojstwo do mierzenia zasolenia.

W sobotę wybieram się do sklepu, kupię wodę i kawałek żywej skały. Podłoże dam Bio Active Live Aragonite - Black Beach żywy piasek. Na razie będę jechać na wodzie ze sklepu.

Wiem że cierpliwość tu jest najważniejsza więc na razie nie będę się spieszyć, jako pierwszy zwierzak wieloszczet i sama słona woda mi wystarczy :)

Z racji tego że jestem świeży w temacie, proszę o wszelkie rady, sugestie oraz ochrzany jak będę robił coś źle.

Oczywiście z miłą chęcią przyjmę życie pod każdą postacią oraz jeśli jest ktoś jest z Częstochowy i okolic zapraszam do mnie lub do PUBU na integrację przy browarze.

Co do funkcjonowania oświetlenia to mam włączać powiedzmy o 8.00 światło fioletowe, o 9.00 włączyć białe a wyłączyć fioletowe i tak do 20.00 gdy włączę fioletowe i wyłączę białe a o 21 kompletne zaciemnienie??

Kaskada z godziny na godzinę zaczyna pracować ciszej albo ja się przyzwyczajam :)

A i zerwałem ten brzydki szary papier od spodu, niewiem czy dobrze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam zestaw, ale żadnych problemów z głośnym chodzeniem filtra nie zauważyłem. Faktycznie przy niskim poziomie wody trochę chlupocze, ale jak poziom wody jest taki jak na Twoim zdjęciu właściwie nic nie słychać.

Ja wywaliłem obie gąbki z filtra. W jednej komorze mam węgiel, a w drugiej kuleczki do zbijania NO. Dokupiłem też pompę cyrkulacyjną Koralie Nano.

Teraz myśle nad zbudowaniem pokrywy z oświetleniem, bo to które jest jakoś mi nie pasuje.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tym uśnięciem >> problem to jest pierwszej nocy jak się ma koję "w trumnie" obok maszynowni na Chopinie kiedy ten jedzie na silniku] >> ale potem jest spoko...

kilka moich uwag:

>>gąbki w morskim akwarium nie używa się.

>>W kaskadzie szkoda miejsca na żwir koralowy >> wrzuć jakiś adsorbent fosforanów i purigen.

>>"gęstościomierz" kup dobry a nie taki za 20 zł...

>>sprawdź zasolenie, niech woda z tydzień się pokręci i dopiero wrzuć żywą skałę >> wszystko trzeba robić bardzo spokojnie i 3 razy pomyśleć >> to bardzo mały baniak i ciężko w nim utrzymać stabilne warunki.

>> z żywej skały wyjdzie dużo życia więc wieloszczetów ani nic nie kupuj. Większe zwierzaki dokupisz jak akwarium dojrzeje.

reefmax jest spoko ale ciężko go przerobić. Moim zdaniem lepiej jest wydać raz pieniądze na porządny zestaw z sumpem itd niż iść na łatwiznę i płacić dwa razy... Za 1000 zł można samemu sklecić porządny baniak jak się ma "smykałkę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podstawowa rada

wsadz w komode scianke działową po środku i po kłopocie

na Śląsku jest duzo morszczaków, jest sklep

wiec mysl o adaptacji, co tam wsadzisz>wpierw wymysl pozniej kup:)

mam nadzieje ze woda ktora wlales to nie kranowka:)

na ochrzany mozesz liczyc hehe


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Co do funkcjonowania oświetlenia to mam włączać powiedzmy o 8.00 światło fioletowe, o 9.00 włączyć białe a wyłączyć fioletowe i tak do 20.00 gdy włączę fioletowe i wyłączę białe a o 21 kompletne zaciemnienie??

O 8:00 włączasz aktynike (niebieskie) o 9:00 białe razem z niebieskim do 20:00,o 20:00 wyłączasz białe o 21:00 wszystko

Jutro albo po jutrze podmieniam wode 10L mogę Ci dać

kupiłeś sól, grzałke, termometr, gęstościomierz, cylkulator ?


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wodę będę wdzięczny. Jeszcze nic nie kupiłem. Bo za bardzo nie wiem co. Co do zakupów to zamierzam pierw zalać zbiornik potem kupić piach i kawałek skały, później gęstościomierz i termometr oraz sól. Na koniec grzałkę i cyrkulator.

Kaskada już chodzi ciszej, pierwszą noc przespałem :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sol i gestosciomierz przydaloby sie przed zakupem skaly i piachu, cyrkulacje i grzalke w zasadzie tez :clapping


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierw to kup termometr, grzałkę i cyrkulator, a kaskada chodzi ciszej bo się pomału odpowietrzył cały układ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli któryś z Morszczaków w Częstochowie miał by zbędne życie przyjmuję wszystko nawet aiptasie.

Baniak zalany 30L wody z zbiorników w sklepie Auchan. Przy okazji pozdrawiam sprzedawcę ( Łukasz o ile się nie mylę ).

Zakupiłem ładny kawałek skały z jakąś grzybownicą ale chyba podróży nie przetrwała a właściwie tego co się po niej wydarzyło :clapping

PA022202.JPG

W worku nawet jeszcze ładnie wyglądał ale na dnie było pełno paprochów. Tu błąd, wyciągnąłem skałę i zacząłem szorować szczoteczką pod wodą z kranu ( oczywiście nie po grzybie ale widocznie mu zaszkodziła bo jakiś dziwny się zrobił na czubku zwłaszcza.

Wiem, wiem nie można tak robić, po fakcie się dowiedziałem. Wybaczcie :strutin

Sądzicie że przeżyje??

Z kaskady wyjąłem jeden koszyczek z gąbką i tam wsadziłem grzałę Aquaela, tak na skos róg wystaje delikatnie 1cm mam nadzieje że się nic niestanie.

Kupiłem również kraba z niebieskimi nogami, na promocji :) zaraz wpuszczam.

Trzymajcie kciuki.

PA022205.JPG

Wylazły jakieś mikro białe glizdy i pełzają po akwarium. Co to?

Krabik się zaaklimatyzował, od razu wskoczył na skałę chyba szuka tam czegoś do zjedzenia.

Macie rację, cyrkulacja dodatkowa będzie potrzebna na pewno. Ta kaskada słaby daje prąd.

Jednak z grzybownicą nic się nie stało, odrodziła się wygląda tak jak ją kupowałem. Stracha mi napędziła.

PA022217.JPG

Calcinus elegans krab cały czas zmienia miejsce na skale i coś majstruje. Zjada te białe glizdy co widać na drugim zdjęciu. Pełno ich resztek zrzuca na ziemię. Chyba to ich resztki albo jego odchody.

Tą aiptasie sobie wykrakałem zobaczcie po prawej stronie Ricordea Floryda

PA022221.JPG

Dobrze rozpoznałem?? Usuwać czy nie?

Jak pozbyć się tych resztek glizd?

Czy światło z świetlówek w nano reef może szkodzić na oczy? Zmieniłem ich czas działania o 9.00 włącza się fioletowe o 10.00 białe świecą przez cały dzień dwa o 20 wyłącza białe o 21 całkowite zaciemnienie. Dobrze?

Grzybownica się rozrośnie? Urośnie?

Następny zakup to Lysmata Wurdemanni lub Lysmata seticaudata i jakaś LEDowa lampka jako nocne oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nikt nie odpowiada na moje pytania :) Pewnie jakbym miał damsko brzmiący nick to by się tu roiło od napalonych hobbystów z radami i nie tylko, ale trudno trza se rade dać samemu w końcu człowiek nie jest głupi i te 8 klas podstawówki skończył. A może zajrzy tu jakaś niewiasta i wtedy będzie wam głupio.

U mnie teraz dojrzewanie glony na szybach, na skale widzę też jakieś siedliska glonów. Na dnie kupy kraba ( szare glizdy ) przeradzają się w piasek oraz co mnie martwi szary osad. To przez wodę z Auchana, u nich też takie wykwity widziałem.

PA122233.JPG

Grzyb rosnie jak na drożdzach.

Ogólnie powrzucałem co miałem jakieś muszelki korale itp. Co się z Egiptu przemyciło :) ( pierw wyparzyłem )

No i krab sobie przygruchał nową muszlę, tą z kolcami. Przerąbane bo pewnie o wszystko się będzie zahaczać. Na razie jakiś osowiały jest siedzi w jednym miejscu, chyba wylinkę będzie przechodzić.

Nowości!!!

Od kolegi z forum stelurka tu przy okazji pozdrawiam, zakupiłem kolonie Zao red&greek, Clavularię oraz coś czego nazwy nie znam i czego już nie ma. Bo pierwszej nocy wypadło ze skały i się przemieliło, widziałem gdzieś resztki ( może się odrodzi z nasion :)

PA122228.JPG

PA122244.JPG

Zao się rozwijają, ta Clavularia jest bardzo delikatna na wkładanie łap do baniaka i się zamyka, ale powoli się otwiera.

Kupiłem jeszcze ślimaka przekopującego ( chyba ) ale przepłaciłem. 25zł to zadrogo, ale śmieszny jest. Wchodzi na szczyt akwarium i puszcza się jakby chciał się zabić ( mam nadzieję że nie ) i tak w kółko.

PA122246.JPG

Moze jakąś mała cyrkulacje bys zapodał

Bo jak widac nic niedziałasz w temacie

I na razie nie zrobię bo uważam że niepotrzebna

Wodę też daje demineralizowaną z Tesco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Moze jakąś mała cyrkulacje bys zapodał :banghead

Bo jak widac nic niedziałasz w temacie :)

dlatego nikt nie pisze

a jak nie to oddaj to do sklepu i zrób sobie małe krewetkarium :)zamiast rafki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry temat się szykuje, chyba, że się chłopaku ogarniesz.

-------------------------

#287283 -jurand- :

Macie rację, cyrkulacja dodatkowa będzie potrzebna na pewno. Ta kaskada słaby daje prąd.

#289847 -jurand- :
Moze jakąś mała cyrkulacje bys zapodał

Bo jak widac nic niedziałasz w temacie

I na razie nie zrobię bo uważam że niepotrzebna

Wodę też daje demineralizowaną z Tesco

...

Zdecyduj się, i zacznij ogarniać temat akwarium morskiego, bo jesteś daleko daleko w lesie.

Zacznij od tematu wody demineralizowanej z Tesco :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co piszesz i to co robisz nie do końca potwierdza, że czytasz każdy post z zapartym tchem, ale niektórzy z nas zaczynali gorzej.

Dokup jeszcze żywej skały. Wywal z akwa te duże muszle, zostaw tylko takie pasujące dla kraba.

ps: jak możesz to uzupełnij dane Zajęcie i Wiek

Natan, a co jest nie tak z wodą demineralizowaną z Tesco?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma ten slimak przekopywac ? On zyje pod piachem :)

Nic dziwnego, ze chce gora uciec.

Wydaje mi sie, ze nie bylo odpowiedzi, bo tylko opisujesz co zrobiles. Po co Ci po fakcie psuc zabawe ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

K***A zachciało mi się ozdóbek, okazało się jak dziś sprzątałem akwarium z tych gratów z Sharmu to w jednej z muszli jeszcze siedziały pozostałości ślimak i teraz zaczął gnić w moim akwarium. Wywaliłem to paskudztwo ( strasznie śmierdziało ) ale woda wydaje mi się jeszcze jedzie.

Chyba ktoś na forum miał podobny problem :) może ktoś podlinkować bo nie mogę odnaleźć na szybko.

Od razu podmieniłem 10% wody ale co dalej.

Wylać wodę i zalać nową z działającego zbiornika?

Robić podmiany raz w tygodniu po 3L?

Niemam odpieńka pewnie on by pomógł.

Temperaturę wody miałem 26c? Przestawiłem grzałkę na 24stopnie i może będzie się utrzymywać 25c, bo taka ma być?

PA142251.JPG

Tak wygląda baniak mam nadzieje że okrzemki miną, z tym węglem tak zrobię. Albo do filtra od razu wrzucę purigen i phosguard, ktoś pisał by to tam wrzucić. Zależy jak będę stał z funduszami.

Priorytetem też jest durzy kawał skały ok. 2,5kg do lewej części akwarium najlepiej z jakimś koralem i żeby stał w pionie, no i piasek.

Temperaturę nastawiłem na grzałce 24c i w akwa jest 24, nie wiem czemu jak nastawię 25c jest 26c?!@#$

PA142255.JPG

Widziałem dziwnego stwora w akwarium. Prawi jak rozgwiazda ale miało trzy łapy, wyglądało jak nalot na skale ale się poruszało. Nie mogłem uchwycić na foto, co to??

Dzisiaj rano ok. 6 mój krab oszalał. Zaczął skradać się do ślimaka i chyba chciał mu zabrać skorupę a ten głupi nie uciekał nawet. Obroniłem go wsadziłem kraba do konta i dałem starą muszlę ale coś ją poskrobał i po 10min zostawił.

Ale to nic przed tym zamieszaniem znalazłem pasażera na gapę. Była to ciemno czerwona kulka z trzema nogami wysuniętymi do przodu i dwiema czarnymi. Jak się dziewczyna odwróciła po aparat spłoszył się i uciekł do dziury.

Co to może być? Kiedy się oswoi?

Ja stawiam że to mały pustelnik ale mogę być w błędzie. Skąd sobie weźmie taką małą skorupkę?

Mam taki problem nie mogę skalibrować ogrzewania na 25c bo jak dam grzałkę na 25 to mam niecałe 26c a jak dam na 24c to mam 24 wiec chyba za mało, a przy tych 26 osadza mi się sól w tych plastikowych narożnikach, przy 24 nie zauważyłem takiego problemu.

Glony zaczynają przechodzić w zielony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawies ponczoche (tylko uwazaj ktora ukradniesz :)), z garscia wegla gdzies przed pompa...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcia kraba o którym pisałem wcześniej, skurczybyk bardzo szybki, chowa się po dziurach i wychodzi tylko w nocy

PA182301.JPG

PA182309.JPG

Moim zdanie to Eupilumnus sp.

http://pl.reeflex.net/tiere/2605_Eupilumnus_sp..htm

ale jak do tej pory jeszcze nie zauważyłem żeby coś atakował, miał wylinkę zrzucił ogromne szczypce pływały po akwa, ma je większe od mojego pustelnika.

PA172281.JPG

Coś czasem dziwnego dzieje się ze ślimakiem. Wypuszcza jakby jelito lub drugi róg ale tylko na jakiś czas potem chowa. Może ktoś wie co to?

Tak to wszystko OK

Uchwyciłem też tą rozgwiazdę czy wężowidło, co to??

PA192322.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh nie wierzę, że ten temat jest prawdziwy, jakiś taki trollowany mi się wydaje.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe i kolega napisał na PW że mam rację:

4343-troll.jpg

Ps: chyba nie wiedziałeś wiedziałeś?

4343-oa848h.jpg


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurand- wziąłbyś sie za czytanie forum, jak juz kupiłeś to nieszczęsne akwarium i zwierzeta to przynajmniej milcz i staraj sie odróżnić ROZGWIAZDE OD WĘŻOWIDŁA!!! To jakbyś pomylił helikopter z koparką!

Czytasz z zapartym tchem mowisz... a piszesz takie bzdury że nóż sie w kieszeni otwiera!

A co do postu do SzaregoKruka, to szczyt chamstwa i buractwa - i nie napinaj się tak bo się ośmieszasz. Akurat obrażasz nie tą osobe co trzeba - Łukasz mógłby Ci w dobrych kontaktach to akwa urzadzic porządnie koralami z własnej, dobrej nieprzymuszonej woli.

Tymczasem przez Twoje podejście nawet obes*anej aiptasii nie dostaniesz, za to pewnie bana na pewno.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat tymczasowo zamykam, do czasu aż kolega -jurand- poczyta czym się różni rozgwiazda od wężowidła oraz jak zakładać i prowadzić akwarium morskie.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.