Skocz do zawartości
grzejanc

[S] Lampę DIY 2x150W HQI + 4x54W T5 120cm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z całego zestawu została mi tylko DIY lampa.

Lampę sam robiłem, osadziłem wszystko na stelażu (lekkim i wytrzymałym). Dwie lampy, jak na pierwszych zdjęciach, wydobyłem z obudów. Aby uzyskać jak najlżejszy efekt, umieściłem elektrykę na zewnątrz, w tym celu zrobiłem taką małą drewnianą skrzyneczkę (30x25x20cm).

Do skrzyneczki dochodzą 2 przewody zasilające (długość 250cm) oraz wychodzą 4 grube czarne przewody zasilające każdy żarnik osobno (długość 250cm).

W lampie na górze zamontowałem 2 oryginalne ochronne szyby, odbłyśnik i żarniki. Wszystko widać ładnie na zdjęciach.

Również na górze są 2 stateczniki elektroniczne do świetlówek T5. 1 zasila świetlówki białe, 2gi niebieskie. Odnośnie kontroli nad światłem to można sobie włączać osobno świetlówki białe, niebieskie i każdy żarnik HQI. Ja miałem na zegarach ustawione tak, że jako 1sze włączały się niebieskie, później białe, na końcu 2 HQI razem.

Pod spodem lampy zamontowany jest na całej powierzchni odbłyśnik, dodatkowo każda świetlówka T5 posiada swój osobny odbłyśnik, jak i HQI.

Całość od spodu wygląda jak na zdjęciach, oraz z uwagi na wymagania co do minimalnej wysokości HQI nad taflą wody (ja miałem podwieszoną na wysokości 25cm) nie ma potrzeby zabezpieczać wszystkiego dodatkową szybą, zresztą niepotrzebnie by obciążyło system.

Nie ma więc takiej potrzeby, co widać na zdjęciach po odbłyśnikach, są czyściutkie (nie były od założenia czyszczone).

Wentylator również nie jest w ogóle potrzebny, wręcz zbędny. Całość nie nagrzewa się, dlatego aby ograniczyć zużycie prądu, nic dodatkowego nie montowałem bo po co.

Wymiary lampy to 122x47x4,5cm (+ to co odbłyśniki HQI).

Od brzegu lampy do żarnika HQI jest 29cm z obu stron. Żarniki oddalone są od siebie o 64cm.

Takie ustawienie światła i rozmieszczenie wraz ze świetlówkami w moim akwa (120x60cm) dawało super światło a korale cieszyły się na maksa co obserwowałem po przyrostach (bez ściemy).

Lampa jest podwieszana na haczykach i małym łańcuszku. Bardzo łatwa regulacja na oczkach, dojście do wszystkiego.

2 żarniki AM 16000 K, poświecą spokojnie jeszcze 8mcy

2 świetlówki AM Reef Blue T5 54W - poświecą spokojnie 3mce

2 świetlówki AM Reef White 15000 - poświecą spokojnie 3mce

Zdjęcia lampy w LINKU

Całość jest warta dużo więcej, mnie zadowoli kwota 700zł (same żarniki to koszt ponad 400zł).

Pozdrawiam i naprawdę polecam.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa sprzedana. Dziękuję za zainteresowanie i proszę o zamknięcie tematu.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.