Skocz do zawartości
gaduch

Ograniczenie przepływu OR 3500

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam sposobu na regulację przepływu pompy AM OR 3500. Mój przelew nie wyrabia pomimo deklarowanego przepływy 6000l/h.

Czy można taki przepływ ograniczyć poprzez zamontowanie zaworu kulowego na poborze wody?


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo zawór, albo bajpas.. bajpas z dodatkowym zaworem który możesz regulować wedle uznania, pompa chodzi na nominalnych wartościach, nie jest dławiona wiec nie zachodzą żadne niechciane procesy:)

a przy okazji możesz tym bajpasem zasilić jakiś filtr przepływowy lub inne:)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompe zdecydowanie lepiej zdlawic na wylocie a nie na wlocie wody.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288263 MateuszD :

pompe zdecydowanie lepiej zdlawic na wylocie a nie na wlocie wody.

Dławienie na wylocie często powoduje zwiększony pobór mocy pompy, jej głośniejszą pracę, czasem nawet piszczenie związane z kawitacją, a to wszystko automatycznie skraca żywotność pompy. Dlatego najlepiej jest dobrać pompę której nie trzeba regulować. Osobiście nie zdecydowałbym się na dławienie pompy, producent ma całą gamę pomp o różnych parametrach, a nie jedną która każdy może zdławić pod siebie..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku rozumiem, że bajpas, który będzie zawracał część (regulowaną zaworem umieszczonym na odgałęzieniu z bajpasu) wody do sumpa, jest najlepszym rozwiązaniem?


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288265 gaduch :

W takim przypadku rozumiem, że bajpas, który będzie zawracał część (regulowaną zaworem umieszczonym na odgałęzieniu z bajpasu) wody do sumpa, jest najlepszym rozwiązaniem?

Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniej pompy:D ale taniej będzie zrobić właśnie np. bajpas zawracający część wody do sumpa.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288266 Sienki :

Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniej pompy:D (....)

Oczywiście, że jest to optymalne rozwiązanie, ale niestety nie mam możliwości testowania kolejnych pomp. A co jeżeli AM OR 2500 będzie trochę za słaba - mam sprzedać tą co kupiłem (pewnie za max 80% ceny) kupić kolejną pompę o wydajności 2400l/h, i tak dalej i tak dalej.

@Sienki zauważ proszę, że zgodnie z deklaracją producenta/sprzedawcy przelewu jego wydajność prawie dwukrotnie przekracza wydajność pompy, więc wydawało się wszystko ok. Jak widać - trust no one.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to reklamuj przelew - to raczej on nie działa zgodnie z deklaracją producenta.

(swoją drogą - aż tak producent by się pomylił ?!)

co do pompy - jakbyś uzupełnił swój podpis można by Ci pomóc.

ja mam OR 2500, więc np. jakbyś był z Krakowa - mógłbym Ci takową pożyczyć :tongues

a tak .... niewiadomo :D


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że pompa za mocna , czy przelew za słaby ? Sprawdź czy jest dobrze odpowietrzony bo to może być przyczyna słabego przepływu wody .


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288269 spirou :

no to reklamuj przelew - to raczej on nie działa zgodnie z deklaracją producenta.

(swoją drogą - aż tak producent by się pomylił ?!)

co do pompy - jakbyś uzupełnił swój podpis można by Ci pomóc.

ja mam OR 2500, więc np. jakbyś był z Krakowa - mógłbym Ci takową pożyczyć :tongues

a tak .... niewiadomo :D

Profil zaktualizowany - niestety do Krakowa mam kawałek :D

@basterek-4 - witam prawie sąsiada :D Sprawdzę to odpowietrzenie dzisiaj wieczorem.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gaduch a tak poza tym to masz pudełko przelewowe? czy komin zewnętrzny?

jak pudełko to oddaj to jak się da.. i zgłoś się do Darka (DarekB30) jesteś z okolic Wawy więc daleko do niego nie masz, a on sam zrobi pudełko, które na bank będzie tańsze niż w sklepie, a do tego będzie działało:)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288274 Sienki :

gaduch a tak poza tym to masz pudełko przelewowe? czy komin zewnętrzny?

jak pudełko to oddaj to jak się da.. i zgłoś się do Darka (DarekB30) jesteś z okolic Wawy więc daleko do niego nie masz, a on sam zrobi pudełko, które na bank będzie tańsze niż w sklepie, a do tego będzie działało:)

Mam pudełko przelewowe. Co zabawne zgłosiłem się do Darka w sprawie zbudowania takiego przelewu i on sam mi polecił kupno tego, które mam: http://allegro.pl/overflow-box-jb200-i1208776609.html


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288264 Sienki :
#288263 MateuszD :

pompe zdecydowanie lepiej zdlawic na wylocie a nie na wlocie wody.

Dławienie na wylocie często powoduje zwiększony pobór mocy pompy, jej głośniejszą pracę, czasem nawet piszczenie związane z kawitacją, a to wszystko automatycznie skraca żywotność pompy. Dlatego najlepiej jest dobrać pompę której nie trzeba regulować. Osobiście nie zdecydowałbym się na dławienie pompy, producent ma całą gamę pomp o różnych parametrach, a nie jedną która każdy może zdławić pod siebie..

Wszystkie pompy wirowe a do takich zaliczamy nasze pompy akwarystyczne dławimy na tłoczeniu. Powoduje to zmniejszenie wydajności i spadek poboru prądu. W kawitację pompa wpada w przypadku braku cieczy na ssaniu, za niskiej nadwyżki ciśnienia ssania, za rzadkiej lub za gorącej cieczy.

Sienki, egzaminu stanowiskowego dopuszczającego do samodzielnej pracy na stanowisku byś u Nas nie zaliczył:tongues


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wydajność do 6000l/h" tam jest półcalowa rura??

to może lepiej dołożyć jeszcze jeden lub dwa spływy?? tylko policz wcześniej przepływ przez najwęższą część pudełka.. czy to ogóle ma sens, czy przypadkiem pudełko samo z siebie nas nie ogranicza? i tam jest 1/2 cala rura??

Jak kupisz przelot, delikatnie wytniesz albo 'wypalisz' dziurę i zamontujesz, a przy tej wielkości baniaka lepiej mieć trochę większy przepływ szczególnie że już masz pompę.

Włodzimierz pompy które u siebie stosowałem i które dławiłem strasznie się zachowywały.. dlatego też je później wymieniałem na mniejsze:) a na chłopski rozum, jeśli ciecz się zagęszcza to opór chyba rośnie..

Musisz mi to w Milówce zaprezentować :tongues


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288273 gaduch :
#288269 spirou :

no to reklamuj przelew - to raczej on nie działa zgodnie z deklaracją producenta.

(swoją drogą - aż tak producent by się pomylił ?!)

co do pompy - jakbyś uzupełnił swój podpis można by Ci pomóc.

ja mam OR 2500, więc np. jakbyś był z Krakowa - mógłbym Ci takową pożyczyć :D

a tak .... niewiadomo :D

Profil zaktualizowany - niestety do Krakowa mam kawałek :D

@basterek-4 - witam prawie sąsiada :D Sprawdzę to odpowietrzenie dzisiaj wieczorem.

A witam, witam ! Moim zdaniem pudełko jest źle (nie do końca) odpowietrzone, one musi działać . Miałem podobne przeprawy z przelewem z rurek, teraz działa bez zarzutu :tongues

Jeśli jest tak jak pisze Sienki i przelot jest pól cala to trochę kiszka, trzeba by powiększyć.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bo jest jeszcze jeden problem z dławieniem pomp. Każda pompa ma minimalną wielkość przepływu poniżej którego nie może pracować, ale raczej dotyczy to pomp dużych takich po 400-600 ton na godzinę:tongues. Może tak być z naszymi też. Poza tym zauważ, że nasze pompy chłodzimy wodą, bo się zagrzeją, może dlatego kawitują.

http://www.e-instalacje.pl/Pompy_w_instalacji_grzewczej,1379.html - opisuje teorię pomp także akwarystycznych.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288270 basterek-4 :

Znaczy że pompa za mocna , czy przelew za słaby ? Sprawdź czy jest dobrze odpowietrzony bo to może być przyczyna słabego przepływu wody .

To jednak nie kwestia przelewu. Zabieram się za wykonanie bajpasu.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to aż dziwne,

przypadkiem średnica rury spustowej nie jest za mała ?

Wstaw kilka fotek tej instalacji - może uda się jakoś tą zagadkę rozwiązać....

ps. pompa to na pewno OR 3500, a nie OR 6500 ?


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288522 spirou :

ale to aż dziwne,

przypadkiem średnica rury spustowej nie jest za mała ?

Wstaw kilka fotek tej instalacji - może uda się jakoś tą zagadkę rozwiązać....

ps. pompa to na pewno OR 3500, a nie OR 6500 ?

Spust wykonany z rur średnicy 32mm. Wieczorem zrobię fotki i wrzucę na forum.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tez ten przelew, co prawda jeszcze nie zainstalowany, ale kupilem go z wiadomoscia, ze przepuszcza max 1500 l/h..:tongues


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288543 Stani :

Ja mam tez ten przelew, co prawda jeszcze nie zainstalowany, ale kupilem go z wiadomoscia, ze przepuszcza max 1500 l/h..:tongues

Być może w tym tkwi tajemnica, ale aż takiej różnicy w przepustowości nie zaobserowowałem - co najwyżej 20-30%.

@spirou, poniżej zamieszczam zdjęcia instalacji, mam nadzieję, że cię natchną:

5488-przelew_1.jpg

5488-przelew_2.jpg

5488-przelew_3.jpg


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalację masz w porządku, niestety deklarowany przez producenta przepływ 6000l/h to gruba przesada, Stani ma rację 1500l/h to bardziej realna liczba, mam to pudełko przelewowe i przy pompie 2400l/h musiałem ja zdławić bo woda z akwa chciała zalać mi pokój.

Jest jeszcze pewien szczegół, odpływ jest co prawda 32 mm, ale w przelocie jest zwężenie do 25 mm.

4886-od.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gaduch a nie da sie z tego pudełka wyprowadzić jeszcze jednej rury?? coś na zasadzie rewizji?? Coś w dnie lub bocznej ściance? spływ grawitacyjny i tak będzie :tongues


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288841 Sienki :

gaduch a nie da sie z tego pudełka wyprowadzić jeszcze jednej rury?? coś na zasadzie rewizji?? Coś w dnie lub bocznej ściance? spływ grawitacyjny i tak będzie :D

Z tym to poczekam jeszcze, ale wydaje mi się, że będę już wolał dokupić dodatkowy przelew niż wiercić nowe otwory, które nie zagwarantują mi rozwiązania. Pytanie zasadnicze - jak zmieścić dodatkowy przelew na tej samej ściance w mojej instalacji :D

Natomiast w tej chwili priorytetem dla mnie jest samo uruchomienie na stałe wymiany wody akwa<->sump, bo aktualnie to załączam tą wymianę raz dziennie na 30min :tongues


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend zrobiłem eksperyment i wyjąłem z odpływu pudełka przelewowego sitko spływu i przepływ zwiększył się znacząco (oczywiście daleko mu do 6000l). Na oko uzyskuje się około 3000l/h co wydaje się bardzo prawdopodobne, ponieważ pokrywa się to z inną moją obserwacją poczynioną na temat dostępnych na rynku pudełek przelewowych: firma Blau oferuje takowe właśnie z przepływem odpowiednio 1500l/h oraz 3000l/h. Podejrzewam, że tam moja chińszczyzna jest powieleniem tego podziału.

W każdym razie usuniecie tego sitka byłoby panaceum na "wszelkie zło" (w końcu pompa obiegowa też ma pewne straty na kolankach i w wyniku podnoszenia wody), gdyby nie jedno ale - mianowicie w takim przypadku poziom wody w pudełku utrzymuje się na tak minimalnym poziomie (poziom zaworu po komorze spływu), że woda z akwa wpada do komory poboru z istotną różnicą wysokości a co za tym idzie powoduje zaciąganie dużej ilości powietrza (bąbli tworzonych przez spadającą wodę). Efekt jest taki, że po godzinie muszę odpowietrzać pudełko.

Konieczny był kompromis, który polegał na włożeniu w otwór odpływu fragmentu sitka spływy o wysokości około 10cm (fragment rury sitka spływu otwarty z obydwu stron) oraz nieznaczne zdławienie pompy obiegowej poprzez bajpas.

Do rozwiązania pozostało dość głośne spływanie wody z pudełka, ale generalnie działa. Jeżeli nie uda mi się zdobyć o numer większego pudełka przelewowego tego samego producenta (mam model JB200 a wiem, że jest jeszcze JB300 o nieokreślonym przepływie :)), to pozostanę przy aktualnym rozwiązaniu.

[OT]

Gdyby ktoś z Was reflektował na takie większe (JB300) pudełko, to mogę podjąć się sprowadzenia go (przy 1-2 sztukach jest to nieopłacalne).


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.