Skocz do zawartości
bamboo

Grzybek się rozmnaża, czy umiera?

Rekomendowane odpowiedzi

Wyglądają jak igły medyczne :tongues ja szpiliłem takimi cienkimi insulinówkami...


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo wlasnie takich najlepiej uzywac - sa w miare nierdzewne, i czyste.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aptece je dostane ? Pani Kasiu ma Pani igły z główką :tongues ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, można dostać w każdej aptece, to są igły do zastrzyków wszystkie mają główki takie bo się je nakłada na strzykawki... maja rożne grubości i rożne długości, insulinówki są krótkie.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak poprosisz o igły do iniekcji, mają kilka rozmiarów, te mniejsze są lepsze bo łatwiej wbić w skałę.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten najmniejsze sa uzywane do zastrzykow z insuliny, jak o takie poprosisz to nawet i chyba dlugosci 10-11mm dostaniesz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłącze do pytania , dlaczego grzybkow nie należy szpilkować/przekuwać .?

Smithpl ,przedstaw proszę jakieś sensowne argumenty , bo jak widzisz , samo stwierdzenie " bo tak nie robi pół świata", nic nie wnosi do dyskusji.

Napisz proszę dlaczego nie nalezy przekuwać grzybków , co się wtedy dzieje , lub nie dzieje , czym to grozi itp.

Ja również insulinowką przekuwałam , bo tak mi polecano , wszystko się ładnie przyjęło.

Kleiłam też Corafixgelem pod wodą i rownież mogę polecić.

Z moich obserwacji wynika jednak , ze jak grzybkowi jest źle , to zrobi wszystko , żeby się przenieść:tongues


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec i ja dołożę swoje 3 grosze na temat grzybków.

grzybka najlepiej jest do skały przyczepić szpilką, tylko nie od góry przez jego środek, tylko od dołu wbić się igłą na jego nóżce i "wyjść" igłą od dołu w środku "nóżki", dodatkowo warto przed grzybkiem nawlec na igłę kawałek np wężyka od napowietrzania - tak by po wbiciu się w skałę zsunąć owy kawałek wężyka tak by dociskał grzybka do skały co ułatwi mu przyklejenie się.

jeśli grzybka przywiążemy do skały np rajstopą (gaza w kontakcie ze słoną woda się rozłoży) to najprawdopodobniej się nie przyklei i podzieli na dwie części, więc odradzam.

super glue - grzybek się pompuje i kurczy, dodatkowo wydziela śluz, po przyklejeniu na super glue prawdopodobnie się odklei.

nie wiem kto wymyślił igły insulinówki, ja zawsze przyklejałem takimi jakie mi dali w aptece czyli od 0,6 do 0,9 i też działało, a nawet działało lepiej ponieważ insulinówka jest cieniutka więc łatwiej "tnie" grzybka po przyszpileniu.

insulinówka to jakiś wymysł kogoś kto dmuchał na zimne i reszta powtarza to wszystko na ślepo, a tymczasem sinularie przykleja się przebijając je wykałaczką i zawsze się przyklejają, wiec wrzućcie na luz i insulinówki zostawcie diabetykom.

...

ewentualnie inna opcja pokroić grzybka jak tort/pizze na 4-8 części i albo przyszpilić albo przykleić albo położyć na jakichś skałkach i po 3 miesiącach będziemy mieli z jednego grzybka 4-8.

gdzieś tam w moim wątku 25 litrów była opisana walka z grzybkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacytuje siebie z tematu http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=248481#248481

a ja do miękkich nie polecam żadnych gumek , ani szpileczek ja robię tak że mam taki kubeczek przezroczysty z takim uszkiem w kształcie litery L tylko odwróconą do góry nogami,(tak ,aby szło go powiesić na ściance akwarium), następnie bierzesz wiertarkę i sru w dziada hehe nawiercasz kubeczek tak ,że robisz z niego dosłownie sito, następnie do kubeczka wrzucasz grys koralowy takie większe kawałki następnie zakopujesz w tym miękkiego koralowca i wieszasz na szybie akwarium , i czekasz aż się przyklei sam bez żadnego stresu dla korala i pierdzielenia dla nas w jakieś gumki które w kółko spadają lub szpilki i metoda sprawdzona w 100%


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki sposób na kubeczek widziałam na youtubie , w sumie fajny , ale nie wiem czy nadaje sie do 30L, najmniejszy to chyba taki na urynę , można go też skrocić.

Ja już wiem dlaczego wszyscy uzywają insulinówek :tongues, bo jak chciałam przekuć zwykłą igłą to odstawała na pół akwarium:) i mi krab wyciągał.

Insulinówka jednak jest zdecydowanie mniejsza.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą wiadomość - grzybek się ewidentnie rozmnaża. Nawet się nie spodziewałem, że to może stać się tak szybko. Nie był nacinany itd, jednak myślę, że pare dni jeszcze i będą dwa.

Ile Wam się "odradzają" grzybki po cięćiu?


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona - szkoda strzepic sie aby wytlumaczyc wiec rozpisywac sie nie bede.

Moj i nie tylko moj poglad pochodzi z zapoznania sie z budowa grzybkow i niektorych miekasów.

Ich tkanka nie posiada strutkury usztywnionej za ktora mozna go dobrze przyszpilic i glownie sklada sie z miekkiej tkanki ( z reguly jednolitej ) jak np. grzybki, zenie itp.

Zastosowanie szpilki do ich mocowania czesto konczy sie rozerwaniem zwierzaka w wyniku dzialania na niego pradu wody itp. ktory go po prostu wyrywa. W efekcie rozrywa sie on i leci dalej po akwarium.

Dodatkowo jak poobserwujesz jak miekkie korale i grzybki sa przyczepione do skal to latwo zauwazysz ze duza powierzchnia zwierzaka jest przyczepiona do np. skaly. Przy przyszpileniu uzyskujesz bardzo maly styk zwierzaka ze skala co wydluza czas jego przyczepienia sie do podloza a czesto konczy tak jak napisalem wyzej.

Stosujac mocownie gaza, miekka gumka itp miekkas duza powierzchnia styka sie z podlozem do ktorego go mocujemy. Stosujac kuwety ze skala i fragowanymi kawalkami grzybkow nie musimy ich nawet przyczepiac - nurt jest tak maly ze lezacy grzyb szybko sie przyczepi.

Sam robilem grzybkowe skalki po 20-30 szt fragowanych z grzybkow matek.

Oczywiscie mozemy grzybka przybic gwozdziem , przygniesc skala lub przylepic plastrem - ale to malo rozsadne metody jezeli wiemy powyzsze...

W wielu baniakach , jak i u mnie, grzybek przyczepiony igla odleci w ciagu 20-30min - duza cyrkulacja robi swoje.

I to tyle w tym temacie.

PS. Grzybek sie nie rozmnaza tylko dzieli...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smithpl - skończ się czepiać - nie dziwię się że jako jedyny chyba tutaj masz 3 ostrzeżenia! Nie mogę Cię już słuchać w tym temacie, drążysz to i drążysz, zupełnie bez sensu!

I to tyle w tym temacie.

PS. Grzybek sie nie rozmnaza tylko dzieli...

Co do Twojego PS' date=' dzielenie się to ... uwaga - ROZMNAŻANIE !!

Kontynuując analizę Twojej następnej złośliwości:

Wikipedia.pl

Wyróżniane są dwa zasadnicze rodzaje rozmnażania, w zależności od pochodzenia komórek rodzicielskich:

bezpłciowe:

regeneracja;

pączkowanie;

apomiksja;

strobilizacja;

poprzez podział komórki;

fragmentacja plechy;

poprzez bulwy;

poprzez kłącza;

poprzez cebule;

poprzez rozłogi;

poprzez pączki zimowe;

przez rozmnóżki;

poprzez zarodniki;

poliembrionia;

dzieworództwo;

Oprócz tego cytat ze ściągi o ROZMNAŻANIU :)

Rozmnażanie bezpłciowe możemy inaczej nazwać wegetatywnym i następuje ono na różnych drogach poprzez:

podział porzeczny;

podział podłużny;

zarodniki;

rozpad koloni;

fragmentację plechy;

rozmnóżki;

PRZESTAŃ SIĘ CZEPIAĆ na siłę, to nie ma sensu i to właśnie jest super denerwujące na polskich forach. Zawsze znajdzie się 1 cwaniak...

Wiesz - można też pomóc, poradzić komuś, kto zaczyna itd... OD TEGO SĄ FORA.

Mam nadzieję, że któryś z adminów zauważy Twoje ciągłe offtopowanie i niszczenie wątku. Przydałoby się jeszcze jedno ostrzeżenie...

PS:

Mój grzybek się rozmnaża :) Twoje mogą się dzielić do woli :)


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bamboo odpowiadam i to rzeczowo nie tobie tylko uzytkownikowi "ona" ktora zadala pytanie w tym watku.

Tobie doradzalem ale ty wiesz lepiej jako 44 postowy specjalista z 30 litrowa rafa wiec dalej nie planuje.

Jak masz problem z publicznym forum to rozmawiaj sobie na priv.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl

Rozumiem,że jesteś przeciwnikiem szpilkowania grzybków, przedstawiłeś argumenty, rzeczowe, przyznaję. Ale to nie jest jedyna słuszna metoda,zawsze istnieją różne rozwiązania. Dlatego, proszę, nie traktuj nie stosujacych tej metody jako gorszych, głupich i nie rozumiejących.

@bamboo naprawdę wystarczyło abyś napisał, ze istnieje też rozmnażanie bezpłciowe czy fragmentacja.(a nie cytował Wikipedię) W ten sposób niszczysz wątek.

Zostawiłam wypowiedzi smithpl bo mimo nie najlepszego tonu, są wartosciowe merytorycznie (może z wyjatkiem rozmnażania :) )

Tamara


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smith hmmm, czemu się nie przyczepisz do Natana, albo MateuszaXd w takim razie?

Oni pierwsi napisali o szpilkowaniu, zresztą np. Natana cytowałem na samym początku....

Za dużo postów mają, czy za dużo litrów?

Świeżaków jak ja i ONA łatwiej "strofować"? :)

nie baw sie w złośliwości dalej, skoro masz 1341 postów i nie wiesz ze dzielenie się to rozmnażanie... hmmmmm :)

TMK - dzięki za interwencję, masz ewidentnie większą cierpliwość niż ja :)

Bardzo proszę o zamknięcie tego tematu. Grzybek ma się dobrze, wszystko chyba już zostało powiedziane, a tutaj tylko będziemy się bez sensu ścierać.


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle życzenia:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.