Jump to content
Sign in to follow this  
boft

+/- 288L - powrót po 5 latach przerwy :)

Recommended Posts

Czesc,

Po 5 latach od zlikwidowania mojego reefmaxa i kostki 30L z krewetka modliszkową, czas na powrót do morszczaka :)

Myślę ze 5 lat odpoczynku wystarczy i czas na mały kroczek do przodu :)

Projekt realizuje się dzięki salarias.pl :thumbsup:  a w poniższym wątku będę go relacjonował w miarę postępu. 

Co prawda fora już wymierają i jeśli chodzi o ilosc nowych postów i użytkowników nie jest to to co 10 lat temu, ale są skarbnica wiedzy - obecnie jest moda na grupy facebookowe, ale wszystko tam umieszczone jest krótkotrwale (nie widzę opcji by na FB po 10 latach znaleźć co się pisało - a tu nawet po tylu latach  przerwy jest do czego wrócić :) )

Co do zbiornika wiadomo chciało by się większe, ale warunki mieszkaniowe w chwili obecnej na nic innego nie pozwalają :) 

Nie ma się jeszcze czym chwalić, ale na początku  może jego zarys bo szkło stelaż sump i reszta bedzie gotowe w listopadzie. 

obraz.png.6f038ea40a7d536bcdecd57425e470ed.png

Edited by boft (see edit history)

Jest : sie tworzy :)

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Tez uwazam ze jednak forum to forum. Nie da sie na FB poprowadzic wątku czy dyskusji. 

Co do akwarium wieksze znaczenie ma rozmiar pasji niz sam rozmiar szkla, taka moja opinia. 

Kibicuje:waving

Godzinę temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Tez uwazam ze jednak forum to forum. Nie da sie na FB poprowadzic wątku czy dyskusji. 

Co do akwarium wieksze znaczenie ma rozmiar pasji niz sam rozmiar szkla, taka moja opinia. 

Kibicuje:waving

Ja to młody wilk :ph34r:, ale tez uważam fb za wielkie zło jeśli chodzi o dyskusje hobbystyczne. Nie dość, ze brak tam rozwijanych wątków to masa spamu. Ile na fb żyje post? Dzień dwa? Temat na forum może żyć latami. ;) 

Jaką filtrację planujesz? I jak masz zamiar zorganizować sumpa?

9 godzin temu, boft napisał:

:)

obraz.png.6f038ea40a7d536bcdecd57425e470ed.png

Co do samego rysunku, jak najmniejsze wzmocnienie skończy się pewnie ~~5cm. 6mm to trochę cienko, pewnie da radę ze względu na wymiary. Jeśli zależy Ci na wygodzie i estetyce, rozważ 10mm bez wzmocnień.

3 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Co do samego rysunku, jak najmniejsze wzmocnienie skończy się pewnie ~~5cm. 6mm to trochę cienko, pewnie da radę ze względu na wymiary. Jeśli zależy Ci na wygodzie i estetyce, rozważ 10mm bez wzmocnień.

Rozważałem wersje na 12 mm szybie bez wzmocnień, ale wzmocnienia maja swoja praktyczną stronę, jak się moczy łapska w baniaku to zawsze są jakimś buforem przed rozchlapaniem, pocieknięciem wody po szybie. Dodatkowo na wzmocnieniu będę mógł oprzeć siatkę przeciw wyskakiwaniu ryb - co za tym idzie padło na wersje 10mm+ wzmocnienia.

4 godziny temu, Arek77 napisał:

Jaką filtrację planujesz? I jak masz zamiar zorganizować sumpa?

Nic wyszukanego, filtracja będzie oparta głownie o skałe + nano tech maxpecta.  Z czasem dojdzie jeszcze przepływowy reaktor glonowy. W sumpie o takich wymiarach cudów nie zrobie - zatem bedzie tylko pienidło, reaktor glonowy, media filtracyjne pompa obiegowa. 

Edited by boft (see edit history)

Jest : sie tworzy :)

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

35 minut temu, boft napisał:

Rozważałem wersje na 12 mm szybie bez wzmocnień, ale wzmocnienia maja swoja praktyczną strunę, jak się moczy łapska w baniaku to zawsze są jakimś buforem przed rozchlapaniem, pocieknięciem wody po szybie. Dodatkowo na wzmocnieniu będę mógł oprzeć siatkę przeciw wyskakiwaniu ryb - co za tym idzie padło na wersje 10mm+ wzmocnienia.

Mi też podpowiedziano, żeby dać wzmocnienie wokół akwarium. I to jedna z najlepszych rad jakie dostałem. Raz, że się nic na zewnątrz nie chlapie, dwa, że przy robocie zawsze na wzmocnieniu coś można postawić.

wzmocnienie boczne

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól Brightwell Aquatics Neomarine, dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, Neopetrolisthes oshimai, Hymenocera elegans, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Również sie skusiłem na wzmocnienia, co prawda rozwiazalbym to trochę inaczej bo teraz mam wklejone jedno pod drugie, a tego nie uwzględniłem i grzebień za mocno wodę spiętrza, także na razie jadę bez grzebienia i muszę coś wykombinować bo duzo ślimaków włazi do panela