Skocz do zawartości
roko841

Moja pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, dziś zakładam moją pierwszą w życiu solniczkę. Akwarium 105 litrów, z tego część odpada na urządzenia. to jest gotowy zestaw aquaela. życie w środku już jest, to była ekspozycja w sklepie, gdzie pracuje moja żona. w akwa żywy piasek, 15 kg żywej skały,2 błazenki, cherubinek i jeszcze taka czarna, nie wiem jak się nazywa. na skałkach rośnie kilka ciekawych rzeczy. dzisiaj dam fotki po kolei z zalewania. może macie jakieś rady na początek? na chemii sie nie bardzo znam. mam do akwa tylko jakieś 7 preparatów, które mam lać do akwa po 10ml co tydzień, raz na dwa tygodnie zrobić podmianę wody no i dbać o uzupełnianie wody odparowanej. to podobno wszystko. na razie nie mam filtra RO, wiec wodę będę kupował. płace 1,5zł za litr wiec nie taka tragedia. a w przyszłym miesiącu będę miał już swój filtr. z testów chce zakupić do pomiaru zasolenia, ph i azotanów. czy to wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5 za litr RO to nie tragedia to rozboj w bialy dzien pomysl za ok 80 litrow zakupionej wody masz filtr RO -wlasny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek, to trzeba było zacząć długo przed kupnem tego akwarium :)

I przeczytać przynajmniej wszystkie przyczepione tematy tutaj:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=topics&s=15


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roko841 wpisz w profil skąd jesteś . Jeśli jest w pobliżu jakiś akwarysta posiadający RO to na pewno odstapi trochę wody , i nie po 1,5 za litr.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jesli potrafisz sie powstrzymac to prosze, nic do akwarium z tych 7 preparatow nie dolewaj. Najpierw tu zapytaj...

Test na pH tez sobie narazie daruj. I tak nic nie zrobisz gdy bedzie za male lub za duze.

Przy kupowaniu "testu" do pomiaru zasolenia, porownaj go z testem w sklepie, czy wynik jest choc troche zblizony.

Odparowana wode dolewaj b. czesto. Czy tam jest jakis odpieniacz, pompy ?

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz i wszystko jest. to jest gotowy zestaw ReefMax Aquaella. a płyny które mam lać raz w tygodniu to:

1.Acti Trace Elements- pierwiastki śladowe

2. Acti lodine & Magnesium- suplement jonowo-magnezowy dla koralowców

3. Acti Strontium & Molybdenum- suplement strontowo- molibdenowy dla koralowców

4.Acti Calcium Coral- Suplement wapienny dla bezkręgowców morskich

5.Acti Iron & Manganese- Suplement żelazowo- manganowy dla glonów i bezkręgowców

6. Acti Calcium Regulator- źródło wapnia oraz regulator wartości pH w akwariach morskich

wszystko z serii Acti marine Aquael

no i jeszcze z Sery płynny środek odżywczy dla bezkręgowców

Co do ceny za wodę, przepraszam za pomyłkę, nie dogadałem się z zona: płacimy 30gr za litr

w sklepie jak stało tez lali te płyny. akwa zakładane było jakieś 2 miesiące temu. widziałem je od początku. wszystko ładnie się rozrosło przez te 2 miesiące i wygląda na zdrowe.

dodaje 4 fotki to co jest w akwa, oprócz tego na foto jest jeszcze zoa, i jedna strzykwa czerwona( na foto widać zielona)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0e77301ab91500ca.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie pytanko do kolegi - wodę masz w całości z działającego akwa? Tak tylko pytam bo ja bym nie wrzucał tam życia od razu, chyba że ta ekspozycja to cały ReefMax i robisz sobie system wytnij wklej, bo jeśli nie to może coś za chwile pierdyknąć i będzie zonk z glonami - świeże filtry itp itd. Ale co ja tu będę pisać - skoro żona pracuje w takim sklepie to pewnie wsio wiadomo :)

Co do testów - na start PH KH można z ciekawości zmierzyć NO3 NO2 - jak kupiłem sobie cały zestaw TM więc od początku monitorowałem sobie raz w tygodniu ph kh no2 no3 i nh3. Moja teoria jest taka - jeśli wsio się będzie otwierać i żyć to jest ok. Jak będzie jakieś zachwianie to korale same Ci o tym powiedzą....A co do tego co najważniejsze z tych testów - dla mnie NO3 i NH3,warto mierzyć bo można w porę zareagować. Tak było u mnie....Reszta jeśli używasz dobrej soli typu TM bio activ to jest w normie dzięki regularnym podmiakom (u mnie 5%/tydzień-każda niedziela)

Co do odpienka - popieram kolegę mrozikulus - toczymy ciekawą dyskusję na forum - ile sie da wykręcić z tego itp. Jedno jest pewne - odpienek to nie zestaw plug&play trzeba się trochę napocić aby w miarę coś robił jak u kolegi mrozikulus. Tutaj link do wątku: KLIK

Czekam na foto i życzę powodzenia. Spiesz się powoli a akwa założysz duuuużo szybciej i będzie :)

Sooorki - nie doczytałem - masz zestaw wytnij&wklej...Mimo wszystko rób wsio powoli - zmian miejsca, nasłonecznienie pokoju, nawet odbijające się promyki słonka od ścian mają ogromny wpływ na akwa oraz fakt że to restart jakby nie było.

Co do tzw. chemii można nie mówie że nie tylko po co jeśli tego nie mierzymy a przedobrzyć też się da i to bardzo szybko. Jak chcesz lać chemię - trzeba mierzyć Ca Mg PO4 itp...

Aaa i jeszcze to:

1 Szukaj własnej ścieżki do sukcesu, niestety wszyscy uczymy się na błędach.

2 To że u kogoś coś jest super(lanie dodatków itp) to wcale nie znaczy, że u Ciebie też tak będzie.

3.Jeśli wsio jest oki to po co kombinować.(bo ktoś to ma itp...)

4.Nie ma 2 tych samych zbiorników o tych samych parametrach.

Ja tam sie nie znam - w morskim dopiero raczkuję a to że mam 21 latek doświadczenia w słodkim to o niczym nie świadczy.

Trzymam kciuki...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich koralach i pospiechu, nie robilbym nic poza 10% podmianami wody. Tymi plynami, gdy przesadzisz, podkarmisz glony.

To pH jest malo prawdopodobne, ale w nowym zbiorniku wszystko jest mozliwe, jak napisal Sasz5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa jest na zasadzie wytnij/wklej. zylo juz w sklepie. woda tez jest ze sklepu z akwa. zrobilem tylko podmianke po przywiezieniu do mnie i ustawieniu wszystkiego. fotek calosci jeszcze nie dam, bo woda jest troche jeszcze metna. musi sie ustabilizowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - popieram w 100% - ja też na starcie robiłem 2x10% a teraz już po 5%...

P.S Co ja się będę wypowiadał o pośpiechu hhehehe :):clowning moje akwa ma 46dni i wygląda tak: Moja rafka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko co do strzykwy, takie zyjace w rurkach. mam zielona i czerwona. zawsze z rurki wychodzily po jednej. a dzis zauwazylismy ze z kazdej z rurek wychodza po dwie. czyzby sie rozmnozyly jakos? jedna wyjdzie i sie gdzies przemiesci? jesli moje pytanie jest glupie to od razu przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje kilka fotek, woda juz prawie klarowna, pseudo odpieniacz mocno pieni, nawet sie nie spodziewalem, piana az wywala. prosze o identyfikacje stworzonek jesli to mozliwe no i o ocene ogolna akwa

786de4792254c8f5med.jpg

e99c7d59ddf8d8demed.jpg

47f66cfe75889bcemed.jpg

2a6441655788f53bmed.jpg

a9678afaac061662med.jpg

14755438ab79a381med.jpg

2ea7257e75481a32med.jpg

06bb8de3460c6844med.jpg

afbebeaa2aa40107med.jpg

0b04d655d5b45e0cmed.jpg

51b8cd0c5005bf61med.jpg

8c05d1eb53010ee5med.jpg

96c434e1c8da6b63med.jpg

41f1570c9f254affmed.jpg

220ded9003137036med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę mąż namieszał. Akwa z sama wodą pracowało 2tyg. następnie została wrzucona żywa skała i tak sobie pracowało tydzień. Po tygodniu wrzuciliśmy piasek. A po 2 tygodniach od piasku dopiero ryby i cała reszta. Wodę z Ro mam za 0.30gr za litr. Testy na magnes, pH, potas, azotyny, azotany, chlor. Wszystkie testy są w porządku jak i gęstość zasolenia. Wszytko chodzi jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnez.

A po co na chlor? Na kranówce jedziesz:googleye

Potas też zbędny jak nie masz Zeovitu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam

Właśnie - po co na chlor? Woda z RO i po DI niema nic - 0

Była prośba o komentarz co jak się nazywa:

Ja widzę ładne rurówki sarcophytona na moje oko sinularie rhodactis clavularia lub raczej pachyclavularia zoa lub parazoa błazenki chrysiptera i chyba tyle zauważyłem. Pytanko co to to czarne?Bo na moje oko to Dascyllus albisella ale nie widze dokladnie - jeślli tak to może być jazda - agresywna rybka szczególnie trzymana pojedynczo..

Co do oceny - powiem tak - to prywatna sprawa gustu - jeśli Wam się podoba to to jest najważniejsze - moje skromne zdanie - jest za ciasno i za prosto(tzn nie że byle jak tylko że górne krawędzie LR tworzą prostą linię) - takie ułożenie LR dla mnie zrobiło bardzo płytki baniak a w wąskich akwa raczej staramy się wizualnie go pogłębić. Jak już będziecie mieli 100% korali które się rozrosną to może być baaardzo ciasno. Ale tak jak pisałem - nie mnie oceniać, jeśli Wam sie podobać to tak trzymać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro to reefmax to może przenieść go do odpowiedniego działu...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.