Skocz do zawartości
mario52

Pare pytań początkującego...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od pewnego czasu czytam to forum i postanowiłem w końcu założyć pierwszą "solniczkę".Mam już doświadczenia z akwarystyką słodkowodną i chciałbym spróbować z morszczakiem :). Będzie to kostka 50x50x50 czy te wymiary są wystarczające ?

Zastanawiam się nad dwoma odpieniaczami są to AM Midiflotor i Wave - Beast 400P który jest lepszy ? Miał ktoś do czynienia z tym drugim ?

Planuje dać sump'a 50x30x35. Wystarczy taki czy za duży, a może za mały ?

Ostatnio trafiłem na temat o Zeo i podobno koszta utrzymania są tańsze. Ile jest w tym prawdy ? I czy jest to metoda w której dałby sobie radę początkujący ?

Z góry dziękuje za pomoc i wszelkie sugestie. Pozdro:strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeovit to metoda dla bardzo doswiadczonych akwarystow i dla korali sps.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początkujący nie da sobie rady z Zeo, to metoda dająca fajne rezultaty, ale tylko doświadczeni akwaryści dawali sobie z nią radę. Co do odpieniaczy to albo Midi, albo coś małego na pompie igiełkowej, wymiary sumpa musisz dostosować do sprzętu jaki będziesz w nim trzymał, więc najpierw musisz zdecydowaćjaki odpieniacz, pompa obiegowa itd, a potem pod to dobierasz wymiary sumpa.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujac rozmiary akwarium 50x50x50 to pomysl rowniez na typem oswietlenia jakie chcialby zastosowac. Czy do zarnikow, czy modulu LED przydaly by sie swietlowki aktyniczne jak nie one same z innymi T5. Ale najkrotsze potrzebuja akwarium minimum 60cm dlugiego. Pomysl nad litrazem jaki w stanie jestes postawic a potem podpatruj gotowe zbiorniki na jakim osprzecie chodza i na jaki Cie stac. Po podjeciu decyzji w wyborze napisz krotko na forum o swoich planach pomozemy w niedociagnieciach:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o HQI 70w i dwoma kompaktowymi aktynikami, ale pod jakbym montował HQI to raczej musiał bym to zamontować na linkach jakieś 20 cm nad akwa bo inaczej grzała by się woda, a LED chyba trochę przerastają mój fundusz :) A jakbym dał na samych kompaktach ? Np. 4 świetlówki AM Power Compact

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario52,rob baniak 60cm dlugi,bo ciagle bedziesz mial problem z kupnem swietlowek.

Zarnik 70w sobie daruj szkoda kasy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być na power compact-ach ale lepiej T5 jak coś. Większy wybór w barwie itp. Przy power compactach masz tylko aktyniki i białe, słyszałem że jest jeszcze mix ale nie widziałem jak na razie. Jam mam same power compact-y i nie narzekam choć akwarium jest młode i nie mam wymagających korali. W następnym akwarium będę miał albo T5 albo LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#291769 demontri :

Może być na power compact-ach ale lepiej T5 jak coś. Większy wybór w barwie itp. Przy power compactach masz tylko aktyniki i białe, słyszałem że jest jeszcze mix ale nie widziałem jak na razie. Jam mam same power compact-y i nie narzekam choć akwarium jest młode i nie mam wymagających korali. W następnym akwarium będę miał albo T5 albo LED.

Polecam LED + T-5


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie :) Nie będę kombinował. Dam te 60 cm długości. To jest najlepsza i najtańsza opcja. Jeszcze jedno pytanie mam. Jak bym podłaczył cztery T5 to by były 2 aktyniki i 2 white ? Czy inaczej dobrać proporcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie zwierzaki chcesz trzymać? Barwa światła to kwestia gustu, przeróżne kombinacje się trafiają - często np. 2 białe + aktynika + superaktynika. Najlepiej popodglądać u innych.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zdecydowales sie na 60 cm i oswietlenie 4xT5 do z doborem swietlowek, barw nie musisz sie spieszyc jak i z cala reszta. W akwarystycje morskiej im wolniej tym lepiej. Mozesz na czas dojrzewania odkupic uzywane lub dostac za browarki bo taki handel tu na forum tez popularny:goofy

Uzupelnij stopke, przynajmniej miejscowosc i zobaczysz ile kolegow masz obok siebie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka mario i dobrze ze dales sie przekonac na T5 swietlowki bo power compact to poraszka totalna mialem je jakies miesiac temu i byl koszmar do porownania teraz jak mam takie jak w opisie teraz to wyglada na morskie akwa jeszcze w planach swietlowka fiji

ps jak cos moge ci sprzedac power compact starter :) joke

pozdro


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na browarki to ja jeszcze troche za młody :) Jeszcze dużo czasu, bo wątpię żebym zdążył w tym roku z zalaniem baniaczka. A co do korali to napewno ukwiał, zoa jakieś miękasy. Szczerze mówiąć nie zastananawiałem się nad tym jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario,

Grzesiu Cie tylko tak podpuszcza. On tez nie pije, tylko slyszal, ze inni forumowicze "podobno"...

Z ukwialem odczekaj. To wymagajacy zwierz. Przy tym bedzie sprawial klopot, bo albo schowa sie za skaly, albo wejdzie w pompe i wyleci z niej w 100 kawalkach i zapaskudzi wode na cale tygodnie...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa ja i alkohol a bron Boze namawiac innych :) Mario nie zniechecaj sie. Na poczatek przy planowaniu i wykonaniu jest lekko pod gorke. Potem juz nie ma zadnych problemow morszczyzna jest super!


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o takich przypadkach nie słyszałem :) Nie zniechęcam się, a to jest już moje trzecie podejście do morskiego i tym razem musi się udać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.