Skocz do zawartości
Marx

ustawienie cyrkulacji

Rekomendowane odpowiedzi

który ze sposobów uważacie za najlepszy (widok z góry)? a moze jeszcze jakis inny?

obieg.JPG


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim akwa wlasnie ustawiam jak rysunek 2 jescze nie wiem jak bedzie dzialalo ale mysle ze dobrze . Moj zbiornik to 160x50x60 2 razy tunze strim 12000L/h z kompem. pompki maja dac strumien na zmiane. Jeszcze nie wyprubowalem ale mysle ze to bedzie dobre rozwiazanie.

Co do rysunku pierwszego, czesto spotykane , ale moim zdaniem miejsce przy skale wcale nie bedzie przeplywu. Dobrym plusem bylo by praca pomp na zmiane( jak obie pracuja to woda sie klebi na srodku, juz to sprawdzilem w swoim 200L akwa.

rysunek 3 to chyba nie zadobre rozwiazanie, ewentualnie strumien na skale pod kontem i tez praca zmienna pomp.


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysunek pierwszy. Sam mam jedna pompe w prawym gornym rogu (na rysunku) a druga przestawiam codziennie, nawet kilka razy dziennie ale czesto jest wlasnie tak jak na rys.1

Rys.3 - rozwiazanie do duszy, za skalkami praktycznie brak cyrkulacji.

Rys.2 - przeplyw zbyt rownomierny chociaz pompa za skalkami to dobre rozwiazanie, tu przydalaby sie trzecia do "lamania" zbyt rownomernego pradu.

Zalezy tez, co chce sie hodowac: jak gabki, rurowki i temu podobne filtratory to rozwiazanie nr2 jest IMO niezle.

Jak SPS-y to wiadomo: duzy przeplyw i turbulencje.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@AquaManiac, moment czemu do duszy, przy moim akwa opcja pompek z tyłu po obu narożnikach ale skierowanych na siebie sprawdziła się idealnie, mam 30 kg ułożonych na szybie bez żadnego podłoża, obie pompki sprawiają że cały detrys wypłukują spod skał na sam środek akwa, nie musze ci tłumaczyc jakie to ułatwienie. Jeśli chodzi o siłę to myślę że to kwestia jakich pomp cyrkulacyjnych użyjemy.

@Marx jak dla mnie, to rysunek nr 1 ale pompki skierowane na siebie, tylkto w Twoim akwa ta sytuacja wcale nie muszi się sprawdzić

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Romek, moment, przeciez na rysunku pompy sa wyraznie Z PRZODU podczas gdy ty piszesz ze masz ustawione Z TYLU co IMO jest opcja duzo lepsza niz rys.3


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dodalem opcje 4, specjalnie dla Romka :)

Co do 2), mam tak teraz, ale slyszalem ze jest za malo turbulencji przy takim obiegu i SPS potrafia obumrzec z jednej strony


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@AquaManiac, Marx to własie wyraził rysunkiem, ja mam tak jak poz. 4

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawienie pomp mniej więcej jak na rys.3 . Natomiast 2 powroty z sumpa zanużone po obu stronach akwa dmuchaja za skałkę jak na rys 4.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam jak na rys 1 na SCWDie ale problemem jest to że pod wylotami z tyłu w rogach jest za słaba cyrkulacja

więc jak na razie na próbe mam ustawiony lewy wylot jak na rys nr.1 a prawy jak na rys nr2 ;) zobaczymy co i jak z tego wyjdzie


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK mam dokladnie tak samo ;) gdy krzyzowalem wyloty przy przedniej szybie, to mi piasek strasznie fruwal po baniaku


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jak na rys. 1 ale pompki działają zamiennie. Dodatkowo pompa powrotna z panela działa z prawego rogu w kierunku lewego jak na rys 2. Cyrkulacja jest ok niestety za pieona nie mam gdzie sadzić grzybów.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.