Skocz do zawartości
ona

Chemia dla poczatkujących.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam zapytać , czy na forum jest gdzieś podpięty temat dotyczący "całej" chemii w akwarium morskim.

Chodzi mi dokładnie o wyjaśnienie jaki wpływ mają na siebie wartości Kh, ph , Ca ,Mg oraz jak wpłwają wartości tych pierwiastków na życie w akwarium . Czyli co się bedzie działo w akwa i z koralami(miękkimi /twardymi) jeśli te parametry będą poniżej odpowiednich wartości lub jeśli będą znacznie powyżej .

Gdzie mogę o tym poczytać ?

Przekopałam cały dział Chemia i podpięte tematy w dziale dla Nowicjuszy i nie widzę takiego tematu .

W dziele chemicznym są tylko pytania " mam za wysokie /niskie kh, ph,Mh, Ca, NO3 "itp oraz dobre rady jak podbić lub obniżyć wartości twardości i pierwiastków"

Jeśli taki temat nie istnieje , czy ktoś mógłby ze starych wyjadaczy , wytłumaczyć łopatologicznie o co w tym tak naprawdę biega.?

Dlaczego się zainteresowała działem chemicznym ? , a bo miałam małą przygodę i staram się dojść o co chodzi.

Zrobiłam podmianę wody i wyjechałam na 3 dni , w tym czasie , brat zajmował się akwarium. Jak wróciłam do domu , to doznałam lekkiego szoku , bo w akwarium było mleko , a na szybach był biały osad .

Brat nie jest w stanie powiedzieć mi , czy woda była "mlekowata" przez te 3 dni cały czas , bo on nawet tego nie zauwazył .

Ponieważ jestem początkująca i niewiele jeszcze wiem na temat prowadzenia akwarium morskiego , a tym bardziej chemii w akwarium morskim , pojechałam szybko do sklepu radzić się co robić . Chłopaki stwierdzili , ze to pierwotniaki i żebym skorzystała z lampy uv oraz podmieniła wodę z działającego akwarium.

Ja jedynie co zrobiłam , to zdrapałam biały osad z szyb ( nie zdążyłam podmienić jeszcze wody , chociaż ją kupiłam).

Rano wstałam i woda była klarowna i jest do dnia dzisiejszego.

Zastanawiam się co się stało? , dla mnie to albo źlę wymieszałam sól i zaczęła rozpuszczać się dopiero w akwa , albo wydzieliło się Ca .

Czy ktoś z doświadczonych akwarystów domyśla się może co mogło być przyczyną "mlekowatej" wody i białego osadu na szybach?.

Czeka mnie kolejna podmiana wody i , aż się boję:)

Z testów to mam tylko NO3 -2mg/l

oraz dokupiłam kh, ktore wyszło mi 0.34ml czyli 10.6 dKH

Nie mam jeszcze testów na wapń i magnez , ale mam zamiar dokupić , bo sama jestem teraz ciekawa, po tej przygodzie , jakie jest stężenie tych pierwiastków w moim akwa.

Dzięki za przeczytanie moich wypocin i pomoc:)


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu mieszalas sol?


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehehe 30 minut to można mocną herbatę zaparzyć :)

Mieszaj minimum 24h, w osobnym naczyniu, z grzałką i pompką, przynajmniej masz pewność, że wszystko dokładnie się rozpuści :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#293134 LiZaRd :

Ehehe 30 minut to można mocną herbatę zaparzyć :)

Jeśli ktoś lubi zimną:)

Tym razem zrobię jak mówisz, bo sama jestem ciekawa czy własnie o to chodzi.

Wcześniej jednak 30 minut wystarczało , i nawet lekkiego zmętnienia nie było , a w sumie to juz 6 podmian za mną. I jakie wygodne to było :D


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam 24h w wiadrach bez grzalki bo woda i tak osiaga temp. pokojowa i dogrzana jest pompami


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#293139 W32darWin :

Ja mieszam 24h w wiadrach bez grzalki bo woda i tak osiaga temp. pokojowa i dogrzana jest pompami

Zgadza się, można i tak, ale chodzi głównie o to, żeby podgrzewać wodę do temp takiej samej jak ta panująca w akwarium, wlewając taka wodę przy podmianie nie będzie żadnego szoku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam minimum 12h pompką powietrzną,ale bez grzałki.Wodę dolewam do sumpa i spadek temperatury jest ok. 1 stopień.

30 minut nigdy bym się nie odważył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę ,że to wina zbyt krótkiego mieszania solanki. Ten nalot na szybach pierwszy raz się pojawił?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, ja tez nie sadze.

Podgrzewam wode, napowietrzacz jest tez wlaczony, po wsypaniu soli zamieszam reka, odczekam az sie wyklaruje i podobnie jak Ona, buch do sumpa (to chyba nie trwa 30 min). Mialem juz nawet wiecej niz 6 podmian i jeszcze nigdy nie bylo negatywnych zmian.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku mysle ze to przede wszystkim zalezy od rodzaju soli ? Gdy uzywalem TM Pro bylo tak jak mowisz. Po 15 min byl klar w wiadrze i po osiagnieciu przyzwoitej temperatury wlewalem do sumpa. Teraz usywam soli D-D i czasami 24h mieszanie to malo. Tempo rozpuszczania nie jest mocna strona tej soli...

reasumujac - jak sie dobrze rozpuszcza - dlugie mieszanie to strata czasu :)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze jest wazne nie ile sol byla mieszana tylko jaka byla ilosc wody podmienianej bo akwa ma 30 literkow?


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mówię jak było.

Woda była ze stałego źródła , sklepu -acropora. Woda była odstana co najmniej 2-3 dni o temperaturze pokojowej, czyli moze ciut chlodniejsza od tej w akwa ( bo tu dochodzi oświetlenie). Podmiana 3L czyli 10% .

Sół to ATI Coral

Tak jak pisałam , podmiany już robiłam wczesniej , na tej samej zasadzie , wcześniej nie było nawet lekkiego zmętnienia wody . To był pierwszy raz , kiedy zrobiło się mleko i biały osad na szybach .

Ja po podmianie wody byłam jeszcze przez 1h w domu , ale niczego nie zauważyłam. Przez tą 1h nic złego w akwarium się nie działo.

Nie wiem czy już pisałam , ale jak brat został sam , to nakarmił" zbiornik "zleżałym 24h mrożonym pokarmem , ktory został w strzykawce .Zastanawiam się też czy to mogło mieć wpływ.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mnie to wyglada na przedawkowanie bakteri albo vodki,ale w takich przypadkach woda sie wyklaruje w dobe...jesli nie stosujesz vodka method to moze brat zrobil impreze i ktos dla zartu...juz bylo pare takich przypadkow na forum...co do mieszania soli to ja tez sie nie bawie,mieszam i leje nie czekajac az zacznie na niej kurz osiadac ale sa rozne szkoly.Soli,ktora sie nie rozpusci w pare minut nie warto kupowac nie zaleznie od firmy,marki czy reputacji...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi :)

Ona,

przykro mi, ale poniewaz nie sama sporzadzasz wode i mieszasz sol, nie wydaje mi sie, zeby mozna bylo tu pomoc.

Wiem, potrzebujesz raptem 4-5 l tygodniowo, ale gdy robisz sama to mozesz przynajmniej pozniej napisac, ze nic nie zmienialas itp.

Ps: jesli mrozonka byla jeden dzien w strzykawce, to wpuszczona zostala do akwarium zgnila, smierdzaca breja. Byc moze Iceberg ma racje - to moglo spowodowac eksplozje bakterii.

Czy na szybach byl osad bakterii czy wytracilo sie Ca, bez testowania wody, i dobrej szklanej kuli ...

Mysle, ze 10% podmiany wody nie sa wcale tak male, zeby wczesniej nie wyrownac przynajmniej temperatury. Wiesz, jak ktos dodaje do sumpa, to kilka stopni roznicy sie rozcienczy ale bezposrednio i do takiego malego zbiornika... Tu musi wszystko grac.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie Panowie :)

Nie kupuję wody słonej. Wodę kupuję RO/DI , a sól mam swoją i mieszam sama. Później sprawdzam salimetrem i juz:)

Nic do akwa nie wlewam , bakterii, wódki, mleka itp.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wode do podmiany napowietrzac i przed dodaniem soli podgrzac. Sol sie lepiej rozpusci i woda bedzie bardziej dopasowana temperatura do akwariowej.

Czy ten nalot nadal sie utrzymuje ?

Jak zachowuja sie zwierzeta ?

Ciekawe, czy sytuacja sie powtorzy przy nastepnej podmianie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.