Skocz do zawartości
mufti

Sól TM BA - zielony nalot - próby z UV

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad pół roku stosuję sól TM BA, którą uważam osobiście jako dobrą (przedtem były Preis i Kent itp...)

Jak większość z kolegów stosujących tą sól pewnie zauważyła, z powodu zwiększo0nej ilości substancji bioaktywnych w soli TM BA, szybko na szybach osadza się zielony nalot.

U mnie to po paru godzinach jest zielono. Nie sposób z tym walczyć. Czyścik w ruch, a i tak zaraz jest to samo.

Postanowiłem więc zastosować sprawdzoną metodę (m.in. stosowałem ją w walce z zielonym zakwitem) z lampą UV. Tylko że oczywiście na uwadze miałem względy zachowania bezpieczeństwa w zbiorniku, aby nie spowodować zachwiania równowagi biologicznej. :)

Podłączyłem lampę UV 36W w szereg z pompą Aqua-El 650 l/h. Doświadczalnie ustawiłem czas tak, aby lampa włączała się od 8.00 do 10.00 rano oraz od 17.00 do 00.00. Czyli sumarycznie 9 godzin na dobę.

Przez 2-3 tygodnie obserwowałem uważnie parametry wody oraz ogólnie kondycję mieszkańców. No i oczywiście przyrost zielonego nalotu na szybach.:)

Po prawie miesiącu stosowania UV-ki zauważyłem zdecydowanie zmniejszony przyrost zieleniny na szybach. Nie udało się pozbyć całkowicie tego, niestety. Ale zamiast codziennego, czasem dwu-trzykrotnego na dzień przecierania szyb, teraz robię to raz na 2-3 dni! :)

Nie zwiększam "czasu naświetlania" w obawie przed wspomnianym zachwianiem równowagi (UV zabija wszystkie bakterie i zarodniki), ale na razie też nie wyłączam jej.

Dodatkowym plusem wg moich obserwacji jest poprawienie czystości wody. Odpieniacz zaczął lepiej odpieniać. ORP się podniosło o dobre 50mV. Poziom azotanów spadł, ale to przypuszczalnie efekt regularnych podmianek... :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek kup drugi inny rodzaj soli np reef crystal lub seachem i stosuj ja zamiennie z TM BA to przynosi najlepsze efekty.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ballinga stosujesz z NaCl free?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje TM BA na podmianki 1x tydzien ok 10% i az takiego problemu z nalotem nie mam. Owszem, pojawia sie ale scieram co 2-3 dni


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti... czy w swoim systemie stosujesz jakieś "magiczne kulki"....??


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że bazuję wyłącznie na podmiankach. Nie wlewam niczego. Tym bardziej nie stosuję magicznych kulek. :)

Przez jakiś czas stosowałem Rowa-Phos, ale nie dało to żadnego efektu, oprócz większego wyjałowienia z wody fosforanów. Nie miało to żadnego wpływu na ten zielony nalot na szybie, który i tak się pojawiał.

Poprawiłem też filtracje RO dokładając dodatkowe drugie złoże DI i uzyskując "idealne" 000 ppm.

Na próżno, nalot i tak się pojawia. Oczywiście nie zawsze trzeba było kilka razy dziennie ścierać, czasem raz na dzień, ale jednak dzień w dzień. Chodzi mi o ten nalot - mgiełkę na szybie, a nie żaden charakterystyczny glon, które z resztą nigdzie nie mam. Na pompach i skałach robią się piękne glony wapienne, z czego oczywiście się cieszę :)

Intencją moją w tym poście jest przedstawienie jednej z metod zwalczania denerwującej mgiełki. Nie zamierzam jednak rezygnować z cotygodniowych podmianek, bo sól TM-BA uważam za na prawdę bardzo dobrą :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz przez mniejsze podawanie soli bez soli nie zachwiewasz przypadkiem zasad że należy balinga lac po równo wszystkich 3 płynów?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piter, może i zachwieję, ale zapomniałem jak wygląda zielony nalot. Stosuję nadal NaCl free tylko, że 3/4 ilości.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czyli resztę uzupełniasz przy podmianie ze zwykłą solą?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, reszty już nie dodaję. Tylko podmiana na TM BA.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko 3/4 soli bez soli dajesz ?a reszty ballinga nie? :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No resztę Ballinga normalnie:googleye


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha rozumiem,czyli tylko soli bez soli troszkę mniej lejesz? a reszta płynów normalnie

i mówisz ze to pomaga na nalot zielony? trza spróbowac


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin świecenia UV 36W na dobę z prędkością 650l/h dało średni efekt, trzeba mgiełkę ścierać jednak co 1-2 dni.

Zmniejszyłem więc przepływ przez UV do ok. 300l/h oraz włączyłem na 24h/dobę. Idzie tak już 2 dni.

Parametry na razie w normie. Nie zaobserwowałem na razi (odpukać) załamania filtracji z powodu zabijania bakterii przez UV.

Mgiełka zwolniła wyraźnie, ale nadal się pojawia. Jeśli nie będzie efektu doi tygodnia, poddaję się.

Ponadto zamówiłem Chemi-Pure Elite. Profilaktycznie wrzucę go do filtra.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.