Skocz do zawartości
dusia

NJ3000 - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie odpalania zbiornika 380l. Jako pompe obiegowa chcialem uzyc nj3000 (zreszta tak mi doradzono w sklepie). Wszystkie rurki ladnie poklejone, wl pompe i echo..... Do pewnego momentu slychac uchodzace powietrze z rurek az nastepuje cisza, tak jakby pompa nie miala sily. Rury 20mm a droga od samej pompy do akwa ma dokladnie 2m (w tym 3 kolanka i 70cm w poziomie). Trafilem na felerny sprzet czy najnormalniej jest za slaba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Pogadaj z kimś z forum kto mieszka w okolicy to moze luknie okiem co tam kombinujesz i przyokazji coś doradzi albo daj foto na forum bedzie łatwiej.

Paru chłopaków z Katowic jest :) na forum

pozdrawiam ant

p.s

moze masz na pompie min.przepływ ustawiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FILM

Sump wysokosci 45cm

Na srodku ukłądu bajpas na chlodziare (w tej chwili zamkniety)

Po przejsciu za szafkę jeszcze 78 cm do góry (70 akwa + styropian, profil itp) i mamy krawędz akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bata żeby nie przepchnęła wody, spróbuj ją zalać wodą, a potem podłączyć rurki dopiero, w sensie najpierw włącz w sumpie bez hydrauliki, potem podłącz hydraulikę, może być zapowietrzona po prostu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#293484 seb :

Nie ma bata żeby nie przepchnęła wody, spróbuj ją zalać wodą, a potem podłączyć rurki dopiero, w sensie najpierw włącz w sumpie bez hydrauliki, potem podłącz hydraulikę, może być zapowietrzona po prostu.

Juz probowalem - to nie to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wina leży gdzieś po stronie hydrauliki, nie ma możliwości żeby ta pompa nie dała rady podnieść wody na 70 cm:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem pompe "na krotko" wezem i bez problemu woda doleciala do powierzchni (woda miala do pokanania te 70cm w poziomie mniej) ;] W takim razie pytanie co moze byc nie tak z hydrauliką - za mała srednica? za duzo kolanek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, musiałbym to obejrzeć, coś jest ewidentnie nie tak, masz jakieś fotki tej hydrauliki?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój komp nie może go otworzyć:) możesz wrzucić na tubę?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze az tyle zalaman potrzebowales, zeby w koncu pociagnac do gory. Po co jest ten zawor najbardziej po lewej ?

Rozumiem, ze nie trzeba pytac, czy zawor do bypasu zamknales i wtedy sprawdzales ?

Moze ktorys z zaworow nie otwiera calkowicie i znacznie zmniejsza srednice przekroju rur ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa zawory są zamknięte czy mi się wydaje?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taki prosty test - czy jak wlejesz do tej instalacji wode z gory, to splynie do sumpa? Bo tez podejrzeam ze jakis zawor jest zamkniety.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdejmij bypas z pompy i dmuchnij w rurę, czasami przy klejeniu rurek można przypadkowo zrobić "zaślepkę" z kleju.

PS. Zanim odpalisz akwa proponuję sumpa odwrócić, teraz jest trochę od d.. strony.

1. Pompę NJ daj na samym końcu, jak najbardziej pod kominem, będzie krócej, bliżej i mało kolanek, jeżeli będziesz potrzebował te dodatkowe zawory zamontuj je w pionie na tylnej ściance szafki (pompa - bypas do zaworów - zawory - bypas do rury wylotowej)

2. W chwili obecnej czyszczenie odpieniacza a dokładniej wyjęcie go z sumpa będzie ciężkie więc proponuje dać go do przedu.

Jeżeli chcesz sprawdzić pompę wsadź do wanny z wodą i podłącz, pamiętaj aby całkowicie ją zalać wodą, bo będziesz miał wodę na suficie... hehhe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#293539 seb :

Dwa zawory są zamknięte czy mi się wydaje?

Zamkniete zawory prowadza do chłodziarki.

1. Pompę NJ daj na samym końcu, jak najbardziej pod kominem, będzie krócej, bliżej i mało kolanek, jeżeli będziesz potrzebował te dodatkowe zawory zamontuj je w pionie na tylnej ściance szafki (pompa - bypas do zaworów - zawory - bypas do rury wylotowej)

Mogę ją umieścic pod kominem ale i tak bede musiał prowadzić rurki do chłodziarki wiec na to samo wyjdzie - pezynajmniej tak mi sie wydaje.

2. W chwili obecnej czyszczenie odpieniacza a dokładniej wyjęcie go z sumpa będzie ciężkie więc proponuje dać go do przedu.

Zaraz zerwe się z roboty i jade walczyc :)

Jeżeli chcesz sprawdzić pompę wsadź do wanny z wodą i podłącz, pamiętaj aby całkowicie ją zalać wodą, bo będziesz miał wodę na suficie... hehhe

Pompa działa az miło... w akwarium robi młyn. Dzisiaj podłącze ją węzami "na krótko" i bede kombinował.

Może błedem było zastosowanie rurek 20mm, gdzie sam zawór kulowy dodatkowo tworzy delikatną zwęzkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnoszenie mozesz tez zmierzyc podlaczajac jakas rure do pompy, nawet elastyczny waz najlepiej 20mm i podnoszac jego koniec na te 2m - zobaczysz czy pompa daje rade samej grawitacji.

Bo rozne przewezenia typu zawor / kolanko nie maja zadnego wplywu na sama wysokosc podnoszenia, ona zalezy od cisnienia wytwarzanego przez pompe, natomiast maja oczywiscie wplyw na wydajnosc.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quote

1. Pompę NJ daj na samym końcu, jak najbardziej pod kominem, będzie krócej, bliżej i mało kolanek, jeżeli będziesz potrzebował te dodatkowe zawory zamontuj je w pionie na tylnej ściance szafki (pompa - bypas do zaworów - zawory - bypas do rury wylotowej)

Mogę ją umieścic pod kominem ale i tak bede musiał prowadzić rurki do chłodziarki wiec na to samo wyjdzie - pezynajmniej tak mi sie wydaje.

to nie lepiej chłodziarkę podłączyć na osobnym małym obiegu lub na spływie wody??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wszytko rozkopałem i po długim poszukiwaniu znalazłem przyczynę .... na ostatnim kolanku utworzyła się "błona z kleju" która uniemozliwiała przepływ wody. Szkoda tylko że wczesniej zdemontowałem cały bajpas itp ;]

Przy okazji zgodnie z sugestiami obróciłem sumpa o 180 stopni - faktycznie teraz jest wygodniej :-)

Teraz tylko muszę powalczyć z wyciszeniem pompy, ale to juz inny temat.

Na koniec ostatnie pytanie nowicjusza - w jaki sposob ustawia sie poziom wody w sumpie. Myslelem ze ustawi się sam na poziomach szyb działowych. U mnie w momencie ustawienia wody w kominie przy grzebieniu (tak aby było bezgłosno) w sumpie mam ok 3 cm wody wiecej niz przegrody. Czy tak jest prawidłowo? i czy tak bedzie to wygladało w dłuzszej perspektywie czasu? Pytam poniewaz nie wiem jak wysoko podniesc odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli w kominie masz ustawiony poziom max (tak rozumiem), to jesli w sumpie wody jest nad szybami dzielacymi to moze to z powodu nadmiaru wody w obiegu? Mozesz albo zaczekac, az troche wyparuje albo na szybko odlac kilka litrow - poza odpieniaczem trzeba tez dostosowac wysokosc czujnika dolewki.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.