Skocz do zawartości
Marcin1305765940

AM OR3500 2 pytanka, moze 3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

stalem sie szczesliwym posiadaczem OR3500 i mam pewne watpliwosci.

Jaki dac spust wody z komina aby nadazyl podawac wode do pompy, myslalem o 1 calu ale chyba bedzie za maly, powrot z pompy ma 3/4 i duze cisnienie.

Jak duza zrobic komore na pompe w sumpie zeby bylo ok, chodzi mi glownie o moment uruchomienia i jakies chwilowe zawirowania przeplywu, zeby pompa nie pracowala na sucho.

Wczoraj uruchomilem probnie pompe w wannie i byla niezla fala, a akwarium ma miec 200 gora 250l, sump okolo 45l wody przy calkowitej pojemnosci 72 litry.

I jeszcze pytanko dodatkowe, mam 3 wirniki, dwa lopatkowe i jeden cos ala igielkowy, czy do cyrkulacji dac lopatki czy zostawic igielki.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

to masz podobne wątpliwości co ja, ja naarzie ciągne hydraulikę, pompę mam podłączoną śrubunkiem do rury 25, sump mam bardzo mały 31 x 33 cm, gdziesz koło czwartku uruchamiam więc dam znać z pracy OR 3500.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam założony wirnik łopatkowy , bo igiełkowy ma mniejszą wydajność i będzie tworzył wiecej powietrza w wodzie (takie stosuje sie do odpieniaczy). Rurę dałbym większą ale max 1,5 cala , lecz i ta powinna wystarczyć.Mój powrót z pompy też jest na 3/4 a ciśnienie możesz rozłożyć na kilka wylotów.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyloty dam chyba trzy, tak myslalem zeby wirnik zamienic bo po co mi iglowy. Miejsca na pompe w sumpie przewidywalem 25x25 na 35 wysokosci to daje jakies 21 litrow , reszte chcialem na odpieniacz i refugium.

@Roman daj znac jak wrazenia z pracy w akwarium.

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posiadam tę pompę w 240l tanku z 70l sumpemi, proponuję ci spust 1"powinien wystarczyć. Ja mam tak zrobione i wszystko gra, aczkolwiek waskim gardłem okazał się grzebień (musiałem lekko zdławić pompę i spust wody), dlategoteż zwróc uwagę by był odpowiedniej długości myślę że 30cm powinno wystarczyć.

Jako pompa obiegowa musi mieć obowiązkowo wirnik łopatkowy.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest 1:41 w nocy własnie skończyłem sklejać hydraulikę, uff już trochę rozumiem tych co tak kasują za zakladanie akwa, choć z drugiej strony wolałbym założyć nowy zbiornik niż męczyć się z przeróbką, ale czas pokaże czy trudy nie poszły na marne, już nie długo cały opis w "Mój dziennik"

@alex sugerujesz że grzebień na 20 cm szeroki moze okazać sie za mały ?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex a czym dlawiles pompe, zaworem na wylocie?

Mysle ze jak dam redukcje przy 3 wylotach na mniejsza srednice to tez troche ja zdlawie.

Nie planowalem komina 15x15, ale coz lepiej zrobic teraz dobrze niz pozniej przerabiac po piec razy.

Remontuje mieszkanie, gromadze sprzet, odpalam we wrzesniu.

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat średnicy rur/ry odprowadzającej wodę z komina do sumpa i długości krawędzi jego przelewu (grzebienia) powraca co jakiś czas jak bumerang, a przecież sprawa nie jest wcale trudna...

tutaj http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=5397#5397 podjąłem swego czasu ten wątek, a dokłanie jest to post w w/w wątku o numerze #5397 - wystarczy skorzystać z kalkulatorów pod podanymi tam linkami i wszelka tajemniczość tego zagadnienie wyparuje w niebyt ;)

p.s. 1 galon amerykański > 3.8 ltr; 1 cal > 2.54 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki, znacznie rozjasnia w glowie,

a przy okazji tokarz z Lodzi lub okolic poszukiwany :)


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawory na obu rurach założone co daje mi płynną regulację .W przypadku jakiejś awari lub poważnej roboty w sumpie mogę go odciąć od akwa oboma zaworami.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.