Skocz do zawartości
Wisnia69

Amphiprion Percula biały nalot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj u mojego błazenka zauważyłem jakiś biały nalot, jednak nie wiedziałem czy mi się zdaje czy nie. Bo było to bardzo słabo widać. Dzisiaj z kolei widać to bardzo dobrze i nie wiem co to może być. I czy mój błazenek będzie żył...

Gdzieś w którymś temacie przeczytałm jak ZielonyMintaj napisał o "Brooklynella hostilis' ale nie wiem czy to jest to.

Teraz byłem u babci bo wiadomo, że teraz czas wyjazdów. Wróciłem niedawno i zobaczyłem, że pływa przy powierzchni, dałem rybkom jeść ale nie zjadła nic. O 20:50 gaśnie światło i o dziwno teraz popłynęła z drugim błazenkiem spać w euphylli . Czy euphyllia może mieć coś z tym wspólnego? Jako, że dzisiaj jest już późno to testów nie robiłem żadnych, aczkolwiek inne rybki maja się dobrze, ślimaki, kraby , rozgwiazda i koralowce. Przynajmniej nic niepokojącego nie widzę. Jedynie euphyllia jest trochę mniej napompowana, ale przeważnie ma maxa napompowana jest po południu , a widziałem ją tylko o 7 rano przed wyjazdem i teraz koło 20:40 więc 10 min przed zgaszeniem światła, więc nie wiem czy już tak przed nocą jak codziennie np Sarco się chowa czy coś jest z nią nie tak. Ale to dopiero będę wiedział jutro.

Da się jakoś tego błazenka odratować? Bardzo mi go szkoda bo mam parkę... Jedynie z nowości w akwa to Węgięl KZ, ale płukany 2-3 dni leżał w RO/DI więc to chyba nie jego wina. Zresztą podobno jeden z lepszych, no ale to nigdy nic nie wiadomo. Reszta rybek je i u innych mieszkańców nie widzę żadnych zmian.

Pozdrawiam i proszę o pomoc. Niedawno straciłem ukwiała, ale błazenki to moje perełki...

Od razu piszę, że nie mam żadnych leków, bo nie kupowałem. Jeżeli chodzi o sklep to tylko wysyła internetowa, czyli dojdzie najszybciej środa-czwartek. Także za bardzo nie wiem co mogę zrobić... i czy w ogóle coś mogę zrobić...


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to choroba, ale pamiętam że jak moje błazenki zamieszkały w euphyllii to po pierwsze na początku wyglądały jak by je ktoś batem wysmagał (miały paseczki w różne strony ciała) i jeden miał podobny nalot. Po 4 dniach wszytko wróciło do normy.

Ale czy nalot jest przez euphyllię czy to zbieg okoliczności i jest chorobą to przyznaję że nie wiem.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale powiedz mi czy twój błazenek również w tym czasie nie jadł? Bo jak sie dobrze przyjże to się zastanawiam, czy temu drugiemu też się coś takiego nie robi przypadkiem... Chociąż u niego chyba jeszcze nic nie widać, albo się zaczyna. Tylko , że ten czasami siedzi w Euphylli, natomiast mały siedzi non stop i on widzę ma się dużo lepiej, lub mam nadzieję, że nim mu nie jest. Gorzej, jak to choroba i nic z tego nie będzie:( No zobaczę, może ktoś coś będzie wiedział co zrobić

http://www.saltvannsakvariet.no/brooklynellose_-_klovnsyken.htm&ei=NXDMTJerHpCD4QbsmsmRCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBwQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.saltvannsakvariet.no/brooklynellose_-_klovnsyken.htm%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26prmd%3Div'>http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=no&u=http://www.saltvannsakvariet.no/brooklynellose_-_klovnsyken.htm&ei=NXDMTJerHpCD4QbsmsmRCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBwQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.saltvannsakvariet.no/brooklynellose_-_klovnsyken.htm%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26prmd%3Div

http://www.saltvannsakvariet.no/brooklynellose_-_klovnsyken.htm (wersja nie przetłumaczona)

Przed chwilą znalazłem to, nie wiem sam, ale jak dla mnie pasuje w miarę. Chociaż, wolałbym żeby to było coś co się da wyleczyć> A ostatnia linijka w której jest napisane , że padły po dwóch dniach nie napawa mnie optymizmem...

Tak jeszcze czytam cały czas, może użyć metronidazolu? Akurat mam jeszcze a jak zabraknie to kupię.

Tylko nie wiem w jakich dawkach i jak ta operację by wykonać. Jeżeli mam nadzieję do jutra przeżyje błazenek, chociaż widzę, żę jest w kiepskim stanie...

Z tego co wyczytałem, to albo tak jak kolega pisał jest to sprawka Euphylli, albo jest to Grypa klaunów , lub ewentualnie jakieś coś innego,- pasożyt, pleśniawka albo cokolwiek podobne...

Najgorzej , zę jutro jadę do babci i wracam w poniedziałek... Skomplikowało się wszystko...


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jakaś infekcja bakteryjna.

Chyba będziesz musiał reagować jakim antybiotykiem na bazie miedzi.

Przejrzyj dostępne lekarstwa w necie. Oczywiście jeżeli masz bezkręgowce to tylko leczenie w zbiorniku kwarantannowym.

Co możesz zrobić na szybko - kąpiel krótkotrwała w słodkiej wodzie. Poczytaj dokładnie w necie lub poszukaj na forum jak to zrobić bo możesz pomóc rybie w przejściu na wieczną rafę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej że takiego zbiornika nie mam, niby mam ten odpieniacz sery ale musiałbym skombinowac jeszcze pompkę, wodę i wszystkie inne rzeczy, a nie wiem czy nie będzie już za późno. Na razie mam dostęp do tego co jest w marketach i do tego co dostanę w aptece. (np Metronidazol)cała reszta zostaje na minimum środę, więc pytanie czy da się pomóc mu w między czasie , czy nie. Bo jak czytałem jeżeli to jest grypa błazneków, a tak mi sie wydaje,to 2 dni i niestety po nim:(

Wiec pytanie czy mogę coś w tym czasie zrobić czy nie?


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja nie wiem co to się dzieje z tymi rybkami. Błazenek padł:nono( drugi błązenek na razie je ale widzę , że ma ten sam nalot, nie wiem czemu zaatakowało to też Nemateleotris decore, nie wiem czy to to samo, ale ma jakby podpleśniałą jedną płetwę i ledwo pływa, teraz siedzi na dnie i nie wiem czy przeżyje do jutra:( . Mam jeszcze hepatusa (3cm), (on ma trochę białych kropek ale to ze stresu i mu znikają, więc jego o nic nie podejżewam) i Bicolora, po nich nie widać żadnych objawów i najchętniej jedzą pokarm, jak tylko rzucę jedzenie to są pierwsi.

Myślałem , że to jakieś parametry albo coś, no ale wszystko jest ok...:

NO3- 0-2

NH4 0- <0.05

NO2 0

Ca 450

Mg 1450

PH 8

KH 10

PO4 0-0,03 ( raczej zero)

Temperatura między 24 a 25 stopni

Zasolenie mierzone dwoma salimetrami 1.023 (JBL- i jemu ufam) oraz SERA ( 1,024) temu mniej

No i nie wiem o co chodzi... Xenia się rozrasta, Sarcopython rośnie elegancko, Sinularia nie bardzo, ale ona tak miała od początku. Tylko ta Euphyllia, napompowana elegancko, urosła już odkąd ja kupiłem i tak myślę, czy ona w jakiś sposób nie zaszkodziła rybkom?

No już nie mam pomysłów, światło zgasło więc zdjęć Decorki nie doślę, jak trzeba to dam jutro.

Jakaś to choroba musi być, myślałem, że to ta grypa błazenków ale czytałem że innych rybek nie rusza, a teraz decorka chora:( no i nie mam pojęcia co im teraz kupić, czy co im dać, czy czekać po prostu.

Odpieniacz trochę wolniej chodzi, coś średnio mu idzie z robieniem piany, ale albo nie ma co , albo jest może przypchany, ale jakby coś z wodą było nie tak to by podskoczyło NO3, NO2, NH4 a jest wszystko praktycznie zero...

Jutro go wyczyszczę, ale nie wiem czy to jest to. Podmianę robiłem w tamten weekend , a teraz miesza się woda więc wymienię zapewne jutro.

Węgiel KZ jest w odpieniaczu, jak już pisałem.

Co mam robić? Jeżeli jakiś lekarstwa , to piszcie co, bo nie mam pojęcia czego by można użyć. I raczej jakieś , które by można dodać do akwa, bo kwarantannowego zbiornika niestety na chwilę obecną nie mam.

Pozdrawiam


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to infekcja bakteryjna, to powinien pomóc choć trochę czosnek. Weź dwa spore ząbki czosnku (ale nie tego Chińskiego, tylko Polski lub fioletowy z Hiszpanii) przekrój na pół każdy ząbek, ponacinaj i włóż do miseczki z solanką na co najmniej godzinkę. Włóż do tego mrożonki i daj niech się namoczą z 30-40 minut, niech pokarm dobrze przesiąknie. Wlej zawartość miseczki do akwa (bez czosnku) i tak ze 2-3 razy dziennie. Jeśli to rzeczywiście infekcja bakteryjna, to powinno pomóc.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

IMHO to Brooklynella hostilis czyli clownfish disease. W necie są opisy kąpieli w akryflawinie, (u mnie to nie pomogło, tuż po kąpieli nalot znikał ale później się pojawiał) oraz w formalinie, ten sposób pomógł i błazenek wyzdrowiał.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, No tak jak pisałem wyżej też mi się wydaje że to ta grypa błazenków. Na razie ten drugi ma się lepiej. Błazenek i Decora padły... No zobaczymy co będzie się działo. Pokarm mam z czosnkiem, ale jak tamta rybka nie jadła to nie bardzo to chyba miało sens, no ale zobaczę jeszcze. Dzisiaj znalazłęm martwego ślimaka, ale chyba zagryzł go krab, bo miał jakby odgryzioną stopę. Mam nadzieję, żę nie jest to powiązane z chorobą. inne śłimaki jak na razie mjaą się dobrze. No będę obserwował co tam się będzie działo.

Pozdrawiam i dziękuję


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zapytam, jak jest u Ciebie z cyrkulacją pod powierzchnią wody?

Czy nie zrobił ci się jakiś cienki osad lub zagajnik piany?

Bo jeśli tak, to jest to właśnie idealne środowisko takich bakterii powodujących choroby skórne ryb. U mnie swojego czasu też w 30L miałem to samo. Błazenki Ocealaris padły pomimo kąpieli w RO (wg opisów). Zorientowałem się, że coś pływa na powierzchni, wybrałem to serwetkami i potem dałem silniejszy nurt na taflę. Od tej pory nie było już z tym problemów.

Jako pokarm polecam gotowy z czosnkiem (nie trzeba bawić się w przyprawianie ręczne pokarmu :) ) :

Formula One Marine Pallet 100g Medium

Jest to wygodne, sypiesz po trochu (nie na raz, bo szybko tonie), rybcie dziobią, bo im to bardzo intensywnie pachnie :)

Co spadnie na dno, to i tak szybko wydziobią :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie mam żadnego osadu na powierzchni wody, z góry wszystko idealnie widać. Na razie błazenek ma się lepiej. Tym razem mam jakis problem z odpieniaczem MCE600 bo rpzestał pienić, ale wysyłam go w poniedziałek do ewentualnej naprawy i mam nadzieję, że wróci szybko. Na razie włożyłem stary odpieniacz sera ps130, który wiadomo jaki jest, ale dobrze ze przynajmniej coś będzie chodzić. Na razie testy

NO3-0

NO2-0

NH4-0

PO4-0

Mg-1450

Ca-440

KH-10

PH-8

Zasolenie 1.024 (JBL)

temp-24-25

Zobaczymy co będzie dalej.

Z nowych rzeczy to tak:

Odpieniacz zaczął chodzić jak trzeba, problemem była zatkana rurka i chyba zbyt "odpieniona" woda. Dałem im więcej pokarmu niż zwykle, i zaczął chodzić. Więc nie wiem w końcu co było przyczyną tego , że nie działa.

Błazenek ten co przeżył widzę, że ma się, lepiej nalotu dzisiaj już praktycznie żadnego nie widziałem. Więc jak na razie wszystko chyba jakoś się uspokoiło. Tylko Hepatus czasami ma białe kropki, no ale to zapewne ze stresu, no i to jest podobno częste u nich. Ale był strasznie chudy jak go kupiłem a teraz chodzi jak odkurzacz i jest już bardziej wypukły i wygląda jak trzeba:)

Pozdrawiam


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.