Skocz do zawartości
arrowb

Ledowy reaktor do hodowli fitoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Też chcę taki :realmad: Chyba muszę na szrot podjechać bo u nas tylko te Chińskie pipidówki są.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak by było mało światła to można dołożyć lampke z góry... Też sobie sprawie taki bajer...

Co do hodowli fito... światło musi świecić 24h??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do hodowli fito... światło musi świecić 24h??

Dziś z takim pytaniem odwiedziłem Zielonego mintaja odpowiedział że 18h to max bo glony potrzebują przynajmniej 6 h ciemności podobno to lepiej wpływa na przyrosty

ps zauważyłem że na tempo wzrostu poza mieszanką i oświetleniem ma wpływ temperatura, przy 24c ciemno zielona woda była w 3 dni ( przy świeceniu 24 h/7) natomiast gdy temperatura w pokoju spadła 19c nawet dwa tygodnie i świeceniu 24h\7 mam tylko lekko zielona woda. :wallbash:

Z brachinusem jeszcze gorzej jak temperatura spadła do 19c hodowla padła ale na pociechę w akwa mi się namnożyło coś ala copepodea przenosiłem do słoika z napowietrzaniem dolałem fito i czekam przez tydzień a tu żadnych zmian w populacji dodałem grzałkę ustawioną na 23-24C i to było to 4 dni i już widać że coraz więcej tego po słoiku śmiga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem,dlaczego mam tak słabo z przyrostami bo mam hodowlę w zimnym miejscu a wcześniej jak rosło mi fajnie to było jeszcze ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze moj patent z lampka wodna sie sprawdza wysmienicie..ponizej fotka po 3 dniach.jutro sprawdze ztylko poziom azotanow i jak jest ok to mozna lac do akwa..

snc00366.jpg


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze moj patent z lampka wodna sie sprawdza wysmienicie..ponizej fotka po 3 dniach.jutro sprawdze ztylko poziom azotanow i jak jest ok to mozna lac do akwa..

a mógłbyś sprawdzić temperaturę jaką ma fito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak sprawdzisz azotany w zielonej wodzie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest 20 stopni i fito nie chce rosnac :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli opinia którą gdzieś kiedyś czytałem że ma być w chłodnym pomieszczeniu bierze w łeb całkowicie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Bzdura - optymalna temperatura dla Nannochloropsis to 21 stopni. A dla takiego Isochrysis już nawet 27 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

na tej stronie Mój odnośnik jest taka tabelka z temperaturami...

@kapitan czy ty jesteś biologiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozna hodowac kilka gatunkow fito w jednej butli???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, znowu :thumbsup:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Można, ale w końcu pozostanie 1 gatunek ten który najszybciej się rozmnaża, a pozostałe wymrą.

Czyli na dłuższą metę kiepski pomysł.

Nie jestem biologiem ale dzwoniłem do hodowców fito w UK stąd wiem jakie są optymalne warunki dla tych gatunków które wymieniłem.

A o co chodzi? Twoja tabelka pokrywa się z tym co napisałem :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię właśnie test,butle przeniosłem pod kaloryfer bo jeszcze dzień,dwa i woda była by przezroczysta.Tam gdzie stały było 19 stopni,sprawdziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja się niestety zasugerowałem tym co ludzie pisali tutaj na forum i trzymałem fito w nieogrzewanym konserwatorium (12 stopni za dnia, z 8 w nocy) i tak pożegnałem się z moją pierwszą hodowlą Isochrysis. Nanno też słabo rosło. Gdy zadzwoniłem do sprzedawcy to było już "po ptokach".

Nauczka na przyszłość, żeby samemu drążyć źródła, a nie polegać na forach :harhar:

A papu jakieś tam wlałeś inmar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,dolałem nawozu tego co cały czas używam.Dowodem na to,że powinno być cieplej jest to,że na okno dałem jedną butlę kilka dni temu i pomimo braku napowietrzania,tyle co wstrząsnę rano i wieczorem jest widoczny przyrost fito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

i bardzo dobrze że się pokrywa >> potwierdziłem, że masz racje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzisz azotany w zielonej wodzie??

paskami..najtansze..moze niedokladne ale dla fito styknie.

a co do temperatury to mam 21.4 stopnia..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze moj patent z lampka wodna sie sprawdza wysmienicie..ponizej fotka po 3 dniach.jutro sprawdze ztylko poziom azotanow i jak jest ok to mozna lac do akwa..

snc00366.jpg

Polak potrafi...Kupuje ten patent... :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polak potrafi...Kupuje ten patent... :clap:

Proponuję pewną modyfikację takiej lampy - oryginalnie mają one żarówkę halogenową 12V 10W, proponuję w jej miejsce wstawić dwie żarówki ledowe 1.8W - takie jak tutaj http://halogen.pl/za...olux-p6460.html dostępne w każdym OBI czy Castoramie.

Wykorzystanie lampy wodnej ma pewną wadę - dopóki fito jest jasne, jest OK, będzie wyglądać jak na zdjęciu kolegi dziuso27, ale gdy fito zgęsnieje, będzie oświetlony tylko dół:

gallery_12003_2813_12629.jpg

Zdjęcie pokazuje moją lampę z zaledwie 2l fito, a mam zamontowane 2 żarówki od dołu. Zastanawiam się nad zamontowaniem jeszcze jednej od góry. :)

Ważne jest dobre napowietrzanie, aby fito intensywnie się mieszało, inaczej dno pokryje się "skorupką" ciemnego fito i światło przestanie docierać wyżej.

PS. Jakbyś szukał takiej rury to napisz na PW :)

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej o oświetleniu fito tam jest :-) a mi chodzi czy to sie sprawdza ten typowy bo jak każdy z nas jedzie na butelka a chce zeby to ładnie wyglądało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.