Skocz do zawartości
Adam22

Zakladanie zbiornika: 80x28x40

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli co darować sobie te gotowe.

...tylko jaki sposób filtracji obrać by było w miarę stabilnie na początek? co do sprzedawców to fakt w dwóch punktach w wawie prawili mi o filtrach kubełkowych... :con ale nie dałem się przekonać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja przemyslen :)

Akwarium 200L (nowe), pytalem w zoologiku - drogo 400zl, mysle ze znajde taniej w internecie.

Podejrzalem opisy akwarium i wymyslilem taki zestaw:

- Pudelko przelewowe (nie mam pojecia jak wiercic w akwarium itp.) - jakiej firy dobre i tanie?

- Odpieniacz Deltec MC 500

- Filtr - nie mam pojecia jaki, przejrzalem ulotke z firmy sera i moze cos wybiore ( prosze o propozycje)

- Pompa Eheim 1260

- Jakas grzalka z termostatem

- Filtr RO + di (tu wybiore cos w miare taniego, najwyzej bede zalewal zbiornik dlugo;))

- Falowniki - Koralia 2 (2 szt.)

Jezeli chodzi o sprzet to chyba wszystko.

Balem sie sumpa ale w koncu mam koncepcje jak go zrobic ( po poczytaniu zrozumialem do czego tak na prawde jest).

Ze starego akwarium (z tego z ktorego chcialem zrobic akwa morskie, patrz 1 post) zrobie sumpa (bedzie mial ok 50l). jeyny problem to wypukla szyba ale pomyslalem ze podziele to akwa na 2 glowne czesci.

1 czesc: w niej bedzie przebiegac cyrkulacja wody, wniej beda odpieniacz, filtr i pompa powrotna

2 czesc: przeznacze ja na zbiornik z woda z filtra RO - ale tu pojawil sie jeden problem... Wedlug mnie wygodniej jest zlewac wode z ro do malego pudelka, ktore mozna zawsze przeniesc, przestawic lub bezposrednio z niego nalac wode do akwarium. Oczywiscie mozna zainstalowac automatyczna dolewke i pominac problem, o ktorym pisalem, ale... Wstrzymam sie od zbednego wydawania pieniedzy na start. Nie mowcie ze to zbedne wydawanie kasy bo dolewac wode da sie osobiscie:)

Co sadzicie o moim rozwiazaniu?

Czy ta pompa eheim zasysa wode z akwa do sumpa i dalej pcha spowrotem do akwa, czy woda przeplywa grawitacyjnie, czy moze potrzebuje dodatkowej pompy? Mam nadzieje ze uda mi sie wkleic szkic planowanego sumpa.


15.12.2010 - wystartowalo 50L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz u siebie w mieście jakiegoś morszczaka który ma baniak z sumpem? Dopóki nie zobaczysz, to nie skumasz o co w tym chodzi:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ze woda przeplywa przez komory, w pierwszej dziala odpieniacz, w drugiej filtr, a w 3 wsadzamy pompe i woda wraca do akwa :) Jezeli zle rozumuje to mnie popraw:)


15.12.2010 - wystartowalo 50L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo dobrze, ale szczegóły kuleją:) Jaki filtr w drugiej komorze? Żaden nie jest potrzebny. Woda spływa do sumpa grawitacyjnie, nie zasysa jej tam pompa.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUMP

Sump jest to oddzielny zbiornik umieszczany najczęściej w szafce pod akwarium.

Stosuje się go by ukryć dużą cześć sprzętu (odpieniacz, reaktory, filtry przepływowe, grzałki), by zwiększyć ilość wody w obiegu (co przyczynia się do lepszego 'zapanowania' nad parametrami wody) oraz opcjonalnie do filtracji biologicznej (refugium).

Sump przeważnie dzieli się na komory, w których wymusza się obieg wody poprzez odpowiednie wklejanie szklanych przegród. Aczkolwiek można zrobić sump bez komór, w którym umieszczamy tylko podstawowy sprzęt oraz pompę powrotną.

Przegrody w sumpie spełniają jeszcze jedna role - tzw. buble stop, czyli powstrzymują pęcherzyki powietrza wyprodukowane przez odpieniacz do dostania się do zbiornika głównego.

Jedna z najwygodniejszych i podstawowych form sumpa jest sump trójkomorowy z następującym podziałem:

I komora: spływ wody z akwarium; odpieniacz, grzałka itp.

II komora: refugium, dsb lub filtry przepływowe, reaktory itp.

III komora: pompa powrotna do akwarium, czujniki do dolewki.


15.12.2010 - wystartowalo 50L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299739 seb :

Zasadniczo dobrze, ale szczegóły kuleją:) Jaki filtr w drugiej komorze? Żaden nie jest potrzebny. Woda spływa do sumpa grawitacyjnie, nie zasysa jej tam pompa.

Pozdrawiam

seb

Pewnie kolega gdzieś wyczytał o filtrze....glonowym czyli refugium :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gubie sie powoli :) Czyli nie stosuje sie filtrow w sumpie? Musi byc filtr wewnatrz akwarium i tylko tam?


15.12.2010 - wystartowalo 50L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zdefiniujmy słowo filtr........ O jakim Adam mówisz ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Nie stosujemy filtrów jakie znamy jako "filtry" z akwarystyki słodkowodnej czyli wszelkiego rodzaju kubełki, turbinki i inne srinki:) tzn. można, ale trzeba wiedzieć co i jak robić, w jaki sposób używać itd, ale nie są one konieczne. Rolę głównego "filtra" w akwarium morskim spełnia żywa skała. Co do sumpa to możesz w nim trzymać filtry, ale takie specjalne, przepływowe, na węgiel czy pellety, czy absorber fosforanów, ale nie jest do tego potrzebna osobna komora, wygodniej jest zrobić jedną dużą komorę na spływ, odpieniacz i ewentualne takie właśnie filtry i drugą małą na pompę obiegową.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie o filtry przeplywowe mi chodzilo ale braklo mi tego slowa :)

Reszta sprzetu ktory wymienilem bedzie sie nadawac? Zmienilibyscie cos?


15.12.2010 - wystartowalo 50L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299747 seb :

Więc tak... Nie stosujemy filtrów jakie znamy jako "filtry" z akwarystyki słodkowodnej czyli wszelkiego rodzaju kubełki, turbinki i inne srinki:) tzn. można, ale trzeba wiedzieć co i jak robić, w jaki sposób używać itd, ale nie są one konieczne...

Pozdrawiam

seb

no właśnie dwa zdania i jedno zaprzecza drugiemu. zapewne większość osób czytających to forum, takich początkujących morszczaków, popełnia podobne błędy... źle lub dokładniej ujmując problem nieprecyzyjnie przekazuje to co ma na myśli. Ja miałem na myśli pisząc filtr właśnie coś co będzie miało absorbenty w sobie i np węgiel... a że będzie to np w postaci kaskady to czy to jest błąd? Czy ktoś odpowie czy lepiej powiesić takie ustrojstwo i zapomnieć o odpieniaczu czy wręcz na odwrót... a może obydwa? chyba założę swój wątek bo chciałem się dokleić do tego bomowa była o praktycznie identycznych zbiornikach i podobnych problemach/pytaniach tyle, że Adam zmienił już swoją koncepcję na większe akwa i na dodatek dodał jeszcze sump...

Pozdrawiam, Pawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.