Skocz do zawartości
jaczal

Poznawanie morskich zwierząt [140L]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Od ośmiu miesięcy opisuję w dzienniku, budowę mojego morskiego oceanu (Tylko, czy aż 140L).

Po wielu trudach zdołałem dojść do etapu pozwalającego uruchomić akwarium. Tak więc stało się. Od dwudziestu godzin zalewam system. Przewidywany czas to ok 30h.

Założyłem ten temat z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywisty - chęć pochwalenia się, natomiast drugi powód jest raczej praktyczny - gdzieś muszę zadawać pytania i wymieniać doświadczenia.

Mam nadzieję, że zostanę z czasem zaakceptowany na tym forum.

Tak, w tej chwili wygląda mój ocean.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem do tematu i po takim wstępie, jak dla mnie już zostałeś zaakceptowany:) Witaj :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, salbo co wygladaja te "dekoracje" ? nie lepiej byl wlozyc zywa skale + cermike?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum NR,

Życzę samych sukcesów.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przychylne wypowiedzi.

Odnośnie systemu. Oparłem go na filtracji glonowej wzorowanej na rozwiązaniu technicznym 'SantaMonica'. Filtr zasilany jest z powrotu z komina. Pompa obiegowa ma duży naddatek wydajności więc wbudowałem bajpasy do zasilania pomiarówki (sonda pH, zasolenia, redox) i dodatkowego filtra lub uzdatniacza. Na razie zainstalowałem dwie pompy cyrkulacyjne, ale będą jeszcze dołożone dwie. Pompy pracują naprzemiennie przełączane w tej chwili co 10 minut.

'Rafa' zbudowana ze żwiru koralowego grubego. Początkowo planowałem ceramikę i trochę żywej skały ale cóż, nie zawsze akwarium może mieć priorytet. Jak się jest dziadkiem, opiekunem na odległość w 'Watoto', posiada ogród i sadzawkę - priorytety się zmieniają. Pomysł ze żwirem wydaje się być nie tak całkiem złym, każdy kawałem ma olbrzymią otwartą porowatość, czyli to co jest potrzebne. Problemem było czasochłonne klejenie.

Sump posiada trzy komory; spływ z filtrami 'skarpety', komora pompy i komora podmiany. Całość posiada przelew do ścieku zabezpieczający przed zalaniem mieszkania. Zainstalowałem automatyczną dolewkę i automat do napełniania komory podmiany wykonane z przerobionych automatów spłuczkowych. Woda RO dolewana jest przez elektrozawór od pralki do zbiornika 1,5L z czujnikiem poziomu wykonanym z hydrostatu od pralki.

Całość sterowana za pomocą domowych sterowników programowanych z podtrzymaniem pamięci czasu. Jeden załącza światło białe, drugi światło filtra glonowego, a trzeci załącza światło niebieskie i ma dobudowany przełączni światła nocnego.

Teoretycznie powinny to zdać egzamin. Czas pokaże i wprowadzi korekty.

Od początku projektu zakładałem, że całość będzie sterowana przez sterownik mikroprocesorowy i jak czasu starczy w nadchodzące zimowe dni to wiosną będą zmiany.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło 5 dni w czasie których zastanawiałem się kiedy zniknie mgła. Z wypowiedzi na temat zmętnienia po soli nic nie wynikało, wiec uznałem że trzeba czekać. Zakładałem, że potrwa to ze dwa tygodnie. Nic z tego, dzisiaj woda zrobiła się kryształowa.

Nic nie szkodzi, że stwierdzicie iż jest za biało. W swoim czasie przyroda zrobi swoje i porośnie łanem cały żwir. Mam czas poczekam. Dziś zawożę wodę do sprawdzenie (z uwagi na zbliżające się święta wstrzymałem się z zakupem testów). Jeżeli podstawowe parametry będą w normie, po niedzieli kupię jakieś życie, żeby było na co patrzeć.

Mam nadzieję, że nie będzie za wcześnie.

Jak sądzicie?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na moj gust to za szybko na zycie tym bardziej ze nie masz zywej skaly


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :googleye

Hmm, z tym życiem do bym chyba nie szalał. Ja bym wlał jakieś bakterie i przyspieszył cykl. Tak jak napisał max1974, akwarium masz "sterylne" tzn nie ma żywej skały ani LS - więc na dobra sprawę dojrzewanie w ogóle mogło jeszcze nie wystartować......


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Troszkę za szybko na życie tym bardziej że nie masz nawet podstawowego microżycia...

Dolej bakterii i jeżeli bardzo chcesz coś kupić to kup kilka kg żywej skały.

Zobaczysz za kilka dni jak piękna biel zmienia się we włochatą zieleń.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Skoczek zapodal:

z zycia to bakterie (Prodibio Bio Digest 30 ampulek) i moze chociaz z 2 kg zywej skaly ? Akwarium jeszcze nie zostalo wystartowane. Z ta dekoracja to potrwa przynajmniej kilka miesiecy.

Gdy zauwazysz pierwszy leciutki zielony nalot na skalach to mozesz sie przejsc po slimaki i krabiki.

Czy grzalki nie zmiescisz w sumpie ?

Akwarium bedzie prowadzone bez odpieniacza, tylko na glonowym ?

Na czym polega "SantaMonica" ?

Witam i pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...jak dla mnie pomysl ze skala z grysu jest o tyle fajny ze niecodzienny,wniesie troche swierzosci do akwariow budowanych zazwyczaj wedlug pewnych,typowych dla tego forum zasad...nie bede Ci nic doradzal,gdyz nigdy nie mialem zbiornika z taka skala,ale na pewno bede sledzil watek bo jezeli sie okaze ze akwarium sie pieknie rozwinie i skala ta "zadziala",szybko znajdziesz ludzi,ktorzy to postanowia wykorzystac co jest bardzo pozytywne,gdyz jak wczesniej wspomnialem doda roznorodnosci...Twoje akwa jest chyba sporym wyzwaniem,ale zycze Ci by wypalilo...Projekt zainteresowal mnie tez,gdyz sam mam w planie stworzyc zbiornik ,tylko z jednym kawalkiem syntetycznej skaly,zrobionejtak jak ja chce by ona wygladala (pianka a na to zywica epoxydowa zmieszana ze zwirem ((reef bonsai style)) ),tylko do tego planuje duzy sump,gdzie bedzie odpowiednia ilosc zywej skaly...Przypomnialo mnie sie ze we Francji byl zwyczai wrzucania ostryg do syntetycznych zbiornikow i obserwowania ich...kiedy zdychaja,po prostu sie otwieraja i zostaja usuwane a gdy zyja przez dluzszy czas,jest to sygnal ze mozna zaczac zasiedlac zbiornik...Po tym jk opisujesz,widac ze masz pojecie o czym mowisz,wiec mysle ze dasz sobie rade...O akceptacje sie nie martw,takie cos tu nie istnieje,to nie sekta,tylko forum i wszystkich nas laczy pasja do morszczyzny...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK załóżmy, że dodaję bakterie. Po czym poznam, że zakończyło się dojrzewanie.

Stani - Filtrację oparłem na rozwiązaniu gościa o niku 'SantaMonika' AlgaeScrubbers polega na filtracji za pomocą glonów namnażanych na ekranie z siatki. Grzałki będą dwie, druga w sumpie.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam1203 - Żwir kleiłem Ceresitem CX15 (nie zawiera cementu glinowego)po odsianiu żwiru.

Co do glonów. Czy mam rozumieć, że z bakteriami są przetrwalniki glonów? Jeśli ich nie mam w żwirze i w soli TM Bio-actif to skąd się wezmą?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie i czyściutko, też będę obserwował z ciekawością jak wygląda dojrzewanie żwiru koralowego.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301716 jaczal :

adam1203 - Żwir kleiłem Ceresitem CX15 (nie zawiera cementu glinowego)po odsianiu żwiru.

Co do glonów. Czy mam rozumieć, że z bakteriami są przetrwalniki glonów? Jeśli ich nie mam w żwirze i w soli TM Bio-actif to skąd się wezmą?

Niestety nie wezmą się znikąd. Dlatego byłoby dobrze kupić jednak kawałek żywej skały - najlepiej o jak najwiekszej powierzchni- może być nawet jakis drobny gruz połamane itp. np wrzucić do powieszonego kotnika,żeby nie zasmiecać akwarium. Dolewanie bakterii też nie ma za bardzo sensu jeśli nie będą miały co jeść. A możliwe, że akwarium jest zupełnie jałowe (czyli totalny brak, zero azotanów i fosforanów)

Jak zaczniesz wkładać do akwarium korale za skałką to życie uzupełnisz, ale i tak przydało by się wcześniej mikrożycie, małe rurówki, kiełże, oczliki i setki innych.

Ten start to praktycznie jak na samej ceramice- czyli wyzwanie nawet dla doswiadczonego morszczaka.

zaplanuj odrazu absorbery fosforanów i jakis miernik - moim zadaniem przy takim układzie lepiej monitorować od poczatku.

Będzie trudno... ale ciekawie :googleye


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - Dlatego właśnie nie kupiłem bakterii zakładając, że nie będą miały pożywki. Założenie było takie:

-właściwe parametry wody,

-korale miękkie (niewymagające).

Z wodą i koralami dostaną się bakterie i glony. Reszta już z górki - czyli czas i cierpliwość.

Dzięki za logiczną i profesjonalna podpowiedź.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze w ten sposob bedziesz zaczynal jak ja przed laty...

Pierwsze zycie (korale, ryby) utrzymaly sie, gdy juz odpowiednia ilosc skalek po zdechlych koralach pozostala w akwarium. Dlatego taniej jest najpierw te zarodki zycia wprowadzic (skala, lopata piachu ze starego akwarium), niz placic za korale i wstawiac je do martwej wody. Mysle, ze NO3 tam nie bedzie (bo nie ma bakterii nitryfikacyjnych) ale PO4 wykryjesz, bo te martwe korale jednak cos do wody oddadza.

Troche dziwnie zaczynasz, osobiscie mysle, ze niepotrzebnie.:)

Jesli w wodzie bedzie PO4, to wiecej bedzie kosztowac absorber niz pare kilo skaly, a ta co masz bedzie moze zasiedlona bakteriami za pol roku.:)

Chemia wody moze sie zgadzac, ale biologia jeszcze bardzo dlugo nie...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale w chwili obecnej masz jałową wodę która zabije część wprowadzonego mikrożycia,

Wkładając do zbiornika korale na skałce czy bez zawsze "coś" padnie, korale wydzielają "odchody" rozpocznie się proces gnilny a twoja woda w chili obecnej nie jest w stanie tego przefiltrować...

Myślę że inni się zgodzą ze mną... wprowadzając teraz życie takie jak korale i ryby zabijesz je...

Kup chociaż 2-3 kg żywej skały i odczekaj trochę a będzie ok

Procesu dojrzewania nie unikniesz, muszą namnożyć się bakterie które będą w stanie usunąć z wody szkodliwe substancje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się Twój projekt - zrobić coś z niczego, czyli skąd wziąć życie :)

Jutro jest piątek. Przed smażeniem ryby odetnij 1-2 cm3 i wrzuć do wody niech gnije i rozsiewa życie.

Makroglony nie wezmą Ci się ot tak sobie, ale o glony jednokomórkowe lub nitki to się nie martw w powietrzu są ich zarodniki - po jakimś czasie powinny się pojawić.

Oczywiście fajnie by było wsypać łyżkę piasku, okruch skałki i szklankę wody - wszystko z działającego zbiornika - na księżycu o życie ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, bo przecież niby wszystko nie tak i na odwrót, ale mam wrażenie że to będzie kiedyś fajny baniak:) Może to z jaką dokładnością osiągnąłeś plan jaki sobie założyłeś, choćby to klejenie tych kamulców, ja to bym szału dostał:) Wydaje mi się że wystarczy Cię naprowadzić a właściwie to sam musisz te właściwe tory znaleźć, a dalej to tak jak już napisałeś - tylko czasu będzie trzeba...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.