Skocz do zawartości
harnas

zla aklimatyzacja

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie sa objawy zle przeprowadzonej aklimatyzacji ?

Po jakim czasie zwierzeta umieraja ? Odrazu ? Po 1-3 dniach ?

Nie chodzi mi tu o przypadki, ze stworek zostanie zjedzony czy umeczony przez wspollokatorow, raczej o szok zwiazany ze zmiana zasolenia,ph, temp.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A o jakie zwierzaki ci chodzi ?

Czyśbys prowdził jakieś eksperymenty, dotychczas pytano jak zrobic aby zaaklimatyzowac jak najlepiej zwierzaki

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucielm ostatnio troche zwierzakow. (zdiagnozowano u mnie syndrom smk). Najpierw 2 szt. chromisa i salariasa.

Wczoraj Rodzice byli w Poznaniu i przywiezli mi jezowca, wezowidlo, 2szt damselkow (garbik?), sarcophytona oraz krewetke boksujaca.

Krewetka uciekla szybko (po aklimatyzacji) w skaly i rano juz jej nie widzialem...Zastanaiwam sie czy jakby miala zdechnac to zdechlaby odrazu czy po jakims czasie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zasada jest taka że pwoinno się aklimatyzować wszystko co sie rusza, bo skąd wiesz jakie miał parametry sprzedawca lub ktoś inny, chodzi o to zeby wyrównać parametry wody tej w pojemniku czy w worku transportowym z tymi z akwa. i im wolniej to zrobisz (bez przesady chodzi o powolne dozowanie wody z akwa) tym lepiej.

Swoją drogą masz "cool" rodziców skoro przywożą ci zwierzaki

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman, Rodzice - fajnie, ze zechcieli je przywiesc, choc placilem wlasciwie sam (oprocz krewetki i jezowca, ktore kupili z wlasnej inicjatywy)...

Jesli chodzi o przywozenie zwirzat (z Poznania) to jestem do teraz w szoku. Wiesz, ze u nas (nad morzem!) w Trojmiesice ceny zwierzat sa 2x ? I jak tu sie nie dziwic, ze akwarystyka morska sie nie rozwija?!


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mowisz w Poznaniu taniej...?

a w ktorym sklepie kupowali ?

jest w necie ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko: zdjecia zwierzakow jeszcze nie mam...samo akwa jeszcze w stare konfiguracji skal bylo w watku: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=3157

Kupowali w aquamedicu. Jest na sieci. Skale maja drozej niz w reefshopie ale krewetke boksujaco dostalem np. za 35zl.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie zdjecie akwa , nie zwierzaki, wymiary masz prawie kwadratowe, chcialem zobaczyc jak to wyglada.

czy dobrze widze, ze masz je w rogu, czyli ogladanie z dwoch stron ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko: zobacz na linka, ktory Ci podalem. Tam jest cytowany inny watek ze zdjeciami samego akwarium w trakcie instalacji...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pisz od razu że chodzi Ci o boksującą. To raczej nocne zwierze i wychodzi dopiero wieczorem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja boksująca wyszła ze skał po kilku dopiero dniach ,a i dziś siedzi w zacisznym miejscu pod skalą . Widać jej wąsy i w dzień nie opuszca tego miejsca. Inaczej niż ambionensis. Tak więc spokojnie poczekaj.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje się że spotkałem się z twoimi rodzicami w drzwiach medica (przyjechali oktavią?)

Kurde żebym tak swoich (w sumie swoją, bo już mam tylko jednego rodziciela) zaciągnął do sklepu akwarystycznego, ach to by było coś...chyba najbliższa okazja na moje 40 urodziny...

Jeżeli chcesz dobrze zaaklimatyzować zwierzaki to przede wszystkim powinieneś zastosować kwarantannę, po drugie zanim je wrzucisz do jakiegokolwiek tanku stosój metodę kropelkową przez jak najdłuższy czas. Daj im się przyzwyczaić do nowych parametrów wody.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@alex to Ty masz 40 lat tzn bedziesz miał :szok

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale kwarantana i aklimatyzacja to dwa różne pojęcia i nie mają ze sobą nic wspólnego. Mając zamiar stosować kwarantannę należy takze zwierzę zaaklimatyzować.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomasz :

Przepraszam, ale kwarantana i aklimatyzacja to dwa różne pojęcia i nie mają ze sobą nic wspólnego. Mając zamiar stosować kwarantannę należy takze zwierzę zaaklimatyzować.

jak nie mają nic wspólnego, a jak chcesz wrzucić do zbiornika kwarantannowego zwierzaki? Tak po prostu lu z woreczka do tanku? Poza tym dobrze by było gbyby zbiornik docelowy i kwarantannowy miały podobne parametry wody. Przecież często robi się podmiany kwarantannowego wodą ze zbiornika głownego własnie w tym celu.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jak chcę wrzucić zwierzaki? Przecież wyraźnie piszę że należy je zaaklimatyzować, zresztą sam zacytowałeś moją wypowiedź. Może przeczytaj jeszcze raz to załapiesz.

Zwrot "nie mają z sobą nic wspólnego" oznacza że cel ich stosowania jest zupełnie inny. Aklimatyzację przeprowadzamy bezwarunkowa a kwarantannę tylko wtedy gdy jest potrzebna.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszędzie o tym trąbią żeby nie wrzucać do tanku zwierząt świeżo zakupionych. Założenie jest takie że wszystkie ryby są nosicielami jakiś chorób czy pasożytów, a więc żeby się przed tym ustrzec należy stosować kwarantannę, powiedziałbym nawet "bezwarunkowo". Taże ideałem by było stosować jedno i drugie ZAWSZE.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego ostatniego posta wynika jasno i wyraźnie to co napisałem: wtedy gdy potrzeba. Zwierzęta to bowiem nie tylko ryby - a tu owszem, ZAWSZE. Po jakiego grzyba trzymać w kwarantannie: krewetki, kraby, rozgwiazdy,wężowidła, koralowce ... itd. itd. Piszesz o marginesie jak o całości zagadnienia. A temat dotyczy właśnie krewetki.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj tomasz mam wrażenie że "gadamy" o tym samym. Ktoś kto będzie czytał te posty załapie w lot. Dla uściślenia dle mnie pojęcie aklimatyzacji jest na tyle szrokie że również zawiera w sobie kwarantannę (miejsce i czas w którym to nowe zwierzki moga sie przyzwyczaić do nowych waunków, a przy okazji mamy możliwość sprawdzić kondycję naszych podopiecznych)

Wiem wiem kwarantanna może też służyć do innych celów jak choćby leczenia czy odizolowania od siebie niektórych zwierzat.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tutaj alex ma racje , kwarantanne przechodza wszystkie zwierzaki poniewaz mozna sobie naniesc choroby do glownego zbiornika .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex: rodzice byli w aquamedicu rano, kolo 11 ale nie przyjechali octawia.

Moja krewetka wlasnie wylazla spod skal. Przezyla!!! Mieliscie racje. Jakies 5 minut po zgaszeniu swiatla juz byla na widoku!! Teraz lazi po skalach i cos wpierdziela na kolacje.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex - no ładnie taki stary koń a bidną starą matkę chcesz po zwierzaki wysyłać, żebyś pewnie mogł przy piwku meczyk oglądać - i jeszcze pewnie ze swojej emeryturki by musiała wyłożyć :) :) :D - oczywiscie zartuje (informuje bo widze ze się chłopaki spinaja o kwarantanne i aklimatyzacje bez potrzeby - więc zeby nie było :D )

harnas - zasada syndromu SMK nie mówi żeby zwierzaki wlewać do zbiorniczka jak oranżadę do kubka. Jako propagator tego syndromu muszę oświadczyć iż każdy z moich zwierzaków przechodził 30-60min aklimatyzację z powolnym dolewaniem wody ze zbiornika do woreczka. Więc w miarę rozsądnie z tym pośpiechem :D

Co do problemów po aklimatyzacji to krewetka potrafi nie dolecieć do dna i paść z szoku osmotycznego. Rybki natomiast od razu pokładają się na boku i mają kłopoty z oddychaniem. Więc to raczej widać od razu ze cos nie tak ze zwierzakiem.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.